Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

проблем с шибидах на Октавия 1


Skodillack

Recommended Posts

Привет и да ми е честит първият пост! s_flag

 

пиша с надежда, че някой би могъл да даде ценен съвет и решение по следния казус. До скоро шибидаха ми не се затваряше напълно /не напасваше плътно при затваряне, а не че зее/, докато не мина на няколко пъти през позициите и най-вече през напълно отворената. Минах през Шкода по този въпрос, където почистиха малко с контактен спрей и ми казаха че имам потенциометър за смяна, защото позициите на ключа били износени, едни 140 лв. Не направих ремонта, но оттогава при подаване на контакт и запалване шибидаха се отваря сам нагоре-надолу, и така 4-5 пъти докато не спре сам! Но пък иначе затваря вече плътно smile049

Та питането е дали смяната на този потенциометър е наистина наложителна или има и друг начин? Сега е удачно да почакам, но зимата когато покрива е обледен може да стане голяма беля...

Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Откъде се изключва, под управлението на шибидаха ли? Определено искам да си ползвам шибидаха по предназначение... :roll:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаше някаква врътка със зануляване на позиционера - мисля , че се поставяше при изключена кола копчето в позиция отворен и след туй с манивелата се отваря ръчно докато съвпадне една дупка от пластмасовото колело на редуктора с едно прозорче и след туй даваш контакт и затваряш (мисля , че такава беше последователността ако не бъркам)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да, от София съм - ако е удобно дай контакт. По начина по който колегата предложи, с манивелата, така ли се оправи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да, от София съм - ако е удобно дай контакт. По начина по който колегата предложи, с манивелата, така ли се оправи?

 

По-добре не пипай ако не знаеш какво правиш. Ела в Събота на Симеоновско 118 в сервиза за гуми да я видим.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 седмици по-късно...

Е, проблема се реши - но просто трябва да си намерите някой наистина добър с електромеханиката, който да ви оправи потенциометъра smile027 Иначе си приготвяте 140 лева за нов...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 10 месеци по-късно...

Колеги използвам темата за да не пускам нова. Имам следния проблем на шибидаха има 3 позиции ако не се лъжа , когато искам да отворя нагоре например отваря и ако искам да го затворя, когато го завартя на затваряне копчето не затватя затваря чак когато завъртя бутона на другия начин за отваряне и го връщам на затворена позиция.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги използвам темата за да не пускам нова. Имам следния проблем на шибидаха има 3 позиции ако не се лъжа , когато искам да отворя нагоре например отваря и ако искам да го затворя, когато го завартя на затваряне копчето не затватя затваря чак когато завъртя бутона на другия начин за отваряне и го връщам на затворена позиция.

 

опитай да задържиш 10-15 сек натиснато на нулева позиция, така би трябвало да се оправи, поне това е лесния начин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опитвал съм , отварям на независимо коя посока шибидаха , и държа на нулева да се прибере по 1-2 минута и не затваря. само като завъртя в другата посока започва да затваря тогава го завъртам на нула и така...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тогава остава варианта да са много износени позициите, на нулева пък има отдолу едно топченце, може да е хлътнало. Варианта е да го види електричар ако може да се възстанови, или нов от ЕТ, но струва към 130-140 лева, проверявал съм...

Успех. s_flag

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е благодаря много , а тези позиции на самото копче ли са? Тоест там ли е топчето? Да кажа на електричара къде да погледне :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва да се отвори - под врътката е платката с позициите. Потенциометъра се маха лесно, на куплунг е, отваряш капака на плафона и го откачаш. внимавай като отваряш самия потенциометър, има малки пружинки, а под нулевата позиция е топчето и планката която контактува може да е амортизирана от натиска. Та всичко това трябва да се огледа и ако може да се почисти и поднови - при мен подейства...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 месеци по-късно...

Здравейте колеги, ще ползвам и аз темата за да не отварям нова. Проблема с моя шибидах е, че когато е напълно отворен и завъртя копчето за затваряне (докрай), тръгва да се затваря, стига до накъде и пак се връща ... Пробвах с друго работещо копче и пак същото. Единствения начин за затваряне с копчето е да го въртя на малки интервали ](*,)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изстрел в тъмното...

Предполагам, че шибедаха има зададено време за затваряне. Ако той се движи по-бавно по някаква причина или нещо го спре (напр. ръката ти е в отвора :) ), това време изтича, компютъра решава че има проблем и го отваря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги, ще ползвам и аз темата за да не отварям нова. Проблема с моя шибидах е, че когато е напълно отворен и завъртя копчето за затваряне (докрай), тръгва да се затваря, стига до накъде и пак се връща ... Пробвах с друго работещо копче и пак същото. Единствения начин за затваряне с копчето е да го въртя на малки интервали ](*,)

 

Другият вариант е като врътнеш копчето в затворено положение, след като се върне назад люка, да натиснеш врътката в предният и край и така се затваря до където искаш ;)

Аз също имах такъв проблем и трябва да се сложи смазка на релсите.

 

Изстрел в тъмното...

Предполагам, че шибедаха има зададено време за затваряне. Ако той се движи по-бавно по някаква причина или нещо го спре (напр. ръката ти е в отвора :) ), това време изтича, компютъра решава че има проблем и го отваря.

 

Верно е изстрел в тъмното :D Не е свързано с време а със съпротивление или натоварване. Ако има нещо което пречи на люка да се затвори и той го натисне до определена сила, сам се отваря до края!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

Верно е изстрел в тъмното :D Не е свързано с време а със съпротивление или натоварване. Ако има нещо което пречи на люка да се затвори и той го натисне до определена сила, сам се отваря до края!

Това за натоварването е задължително. Има го и при прозорците.

Понеже колегата пише, че на "порции" се затваря, предположих че е замесено и времето. smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

Понеже колегата пише, че на "порции" се затваря, предположих че е замесено и времето. smile159

 

Когато го затваря по-малко, няма време да се затормози. Явно нещо го натоварва, като го пусне от край до край.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на включилите се в темата smile159 ... Да разбирам, че проблема е свързан с прекаленото почистване, понеже доста се постарах всичко отдолу да блести и явно съм махнал и смазката :D . Със какво да смажа релсите и къде по точно да мажа или пръскам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Очаквам с нетърпение отговорът ти. Че и аз затварям по 1 минута на малки интервали. Е някакси не ми е комфортно ](*,)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да напиша и аз нещо, пък може и да помогна... Няколко години и моя се плъзгаше безгрижно след което почна да се назландисва. Почистих го и го смазах и всичко се оправи и така - пак няколко годинки. Преди време пак почна да се прибира "на порции", но изглеждаше чист и напълно смазан. И онзи ден отказа му да се прибере беше съпроводен с доста неприятен звук. Просто спря. Отворих го до края, за да видя какво точно се случи...и не беше приятна гледка. Затваряйки се, джама беше подхванал едната лайсна, която покрива добре смазаната пружина и буквално я беше сдъфкал. Наложи се да я отрежа... И сега е без "покривалки" тази част от механизма, но пък работи като по мед и масло! Та просто погледнете дали не е подобен проблема и при вас. Би трябвало да забележите без проблем дали лайсните не са повдигнати в края /мястото, където джама влиза в тавана/. Иначе в даден момент ще ги надъфка като при мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.