Jump to content

skoda-auto.bgautozone.bg

Пак електроника ;)

maxrpm

Recommended Posts

Проблема е следния. Захранване. От измислената марка RexPower PL350. Под товар не пали.Ако натоваря директно 12те волта, не пали, ако обаче натоваря 1 во 5 те, за 2-3 секунди, после 12те не изключва. Ето и снимка за добиване на най - обща представа. 2 та кондензатора с червена точка смених. единия е 1000/16 до кабелите, другия е 470+220/16 до вентилатора. Товара беше крушка 12v 100W http://store1.data.bg/guestxx/21022012%28001%29.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз нещо не разбирам. Защо бъзикаш захранването?

Напълно нормално е на празен ход(без товар) да не пали. Напълно нормално (за такива захранвания) обратната връзка да е на 5-те волта, а 12-те волта да "се стабилизират" някъде около 9-11В smile004

Нали е за компютър(а там 5В си трябват за процесора ;). Интересно ми е какво значи "не гаси"??

То ако е АТХ, както знаеш - трябва да натиснеш и да задържиш 5 сек. бутончето..

Така че, Саше "проблемът ти" ми изглежда като никакъв.. :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Незнам Саше как го палиш това захранване.Предполагам зеленото кабелче си го закъсил към маса при теста.

Захранването ти работи! Не слагай никакви крушки,ами глобни мултицета и погледни дали вади съответните напрежения на празен ход.

100 вата крушка е огромен товар за мижавите 4-5А които имаш на 12-волта!

На зяпай тук .....http://atanas.mipa-bg.com/wp-content/up ... 08/ATX.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не само, че 12V/100W е огромен товар, ами направо си е късо в първия момент :!:

Сашко, лесно можеш да измериш съпротивлението на крушката в студено състояние, със сигурност е доста по-малко от 1 ом...

Не го мъчи така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бъзикам го, защото не работи ;) Не е нормално да не пали, по -точно така да гасне от 8 ампера товар. "Не гаси" = не дава дефекта. При стандартния АТX, какъвто е този, зелено на маса трябва да пали и по етикет прави 12V 15A На негово място преди имаше фортрон 250W който го върнах на нормалното му място - в 386 цата. Той държеше тая лампа 100W, a за кратко я държа и JNC 200W, сега на JNC то има 60W товар.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отчасти изолирах причината за проблема. Кондензаторите смених, положението е идентично обаче.

Забелязвам, че при вързана зелена (PS-ON) с маса, не пали независимо колко пъти се опитам да го включа в 220, но ако започна да ги допирам примерно през 1 сек(PS-ON и GND), на 3-4 допиране пали, след това още по -странното е, че дори и да ги разделеча, не гасне поне едно 3-4 секунди, а би трябвало. След като запали и оставя жиците вързани, работи нормално.

Видях, че PS- ON жицата излиза то един чип. Възможно ли е проблема да е в него ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А дали си заслужава да се занимаваш толкова с едно не марково 350 W захранване?

Сменяш кондензатори, сега се гласиш да сменяш чип а после и вентилатор може би, къде ще му излезе края?

Или всичко е с учебна цел ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Захранването ми пали лампите в стаята. Сегашната занимавка е с учебна цел, иначе аз си му свикнах на чалъма, но иначе ще ми е по кеф да знам, че съм го човръкнал там, където го боли. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, да обърна въпроса по друг начин. За какво служи интегралката за която споменах? Има я във всяко захранване, пример давам с линка на бисер за Fortron 145 .http://atanas.mipa-bg.com/wp-content/up ... 08/ATX.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Eй мноо та мързи smile004

На си я оглеждай тая схема с мерак .

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... 511BS.html

едит: как можа да напишеш това свещенно име Бисер с малко "б", а Fortron с голямо "F" smile091

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сашо, ако нямаш поне основни познания как работи импулсно захранване, няма смисъл да задълбаваш...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се плаша от електроника, дори и да не го знам, мога да го разбера. Просто ме мързи да го сваля и да видя каква е интегралката и за какво служи.Засега Intelligent Voltage Mode PWM IC не ми говори нищо, но ще науча за какво е. Вечер като се прибера, щраквам го 2 пъти, то тръгва и все отлагам, сутрин ми се спи, пък и следващата седмица е много възможно да започна работа най - накрая, затова сега се назландисвам да пия кафето и да отивам към гаража, ама така ме мързи да стана, че си нямаш идея ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.