Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Как се подбира сечение на кабели за говорители?


Recommended Posts

Тука в този форум хората са доста интелигентни и начетени. Също така любезни и коректни. Посещавам от чисто любопитство още няколко авто-форуми, но на такова ниво е само нашият! Поздравявам ви за знанията, момчета! А за темата - не исках да е досадна и я пуснах от незнание и заради некомпетентни изказвания на разбирачи. Само добри чувства! :smt017

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето на колегата нещо полезна. че с тези формули много сложно го правите.

Препоръки на производител на Усилватели за коли:

Сечение на нужните кабели за говорители и за захранване:

post-3360-1384533643_thumb.jpg

 

Съотношение на AWG към mm:

post-3360-138453364326_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги ще ме извинявате, че се намесвам, но това със сметките за загубите във кабелите до колоните, са пълни глупости.

Въпросът е, че Вие смятате загуби при постоянен ток, не при променилив какъвто тече в тези кабели.

Също така импеданс и активно съпротивление са коренно различни неща. Импедансът е честотоно зависим.

http://en.wikipedia.org/wiki/Electrical_impedance

 

Още повече, че музикалния сигнал има импулсен характер и не през цялото време има отдаване на максимална мощност.

Озвучаване на стадион, стотици метри кабели и доста киловати - какво ли им е сечението на тези кабели?

 

За захранващите кабели за усилвателите се приема средно 5-6А/мм2. Но там е друга бира smile159

 

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги ще ме извинявате, че се намесвам, но това със сметките за загубите във кабелите до колоните, са пълни глупости.

Въпросът е, че Вие смятате загуби при постоянен ток, не при променилив какъвто тече в тези кабели.

Също така импеданс и активно съпротивление са коренно различни неща. Импедансът е честотоно зависим.

http://en.wikipedia.org/wiki/Electrical_impedance

 

Още повече, че музикалния сигнал има импулсен характер и не през цялото време има отдаване на максимална мощност.

Озвучаване на стадион, стотици метри кабели и доста киловати - какво ли им е сечението на тези кабели?

 

За захранващите кабели за усилвателите се приема средно 5-6А/мм2. Но там е друга бира smile159

 

Поздрави.

:smt017 :smt017 smile126

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги ще ме извинявате, че се намесвам, но това със сметките за загубите във кабелите до колоните, са пълни глупости.

Въпросът е, че Вие смятате загуби при постоянен ток, не при променилив какъвто тече в тези кабели.

Също така импеданс и активно съпротивление са коренно различни неща. Импедансът е честотоно зависим.

http://en.wikipedia.org/wiki/Electrical_impedance

 

Още повече, че музикалния сигнал има импулсен характер и не през цялото време има отдаване на максимална мощност.

Озвучаване на стадион, стотици метри кабели и доста киловати - какво ли им е сечението на тези кабели?

 

За захранващите кабели за усилвателите се приема средно 5-6А/мм2. Но там е друга бира smile159

 

Поздрави.

Чудя се как до го коментирам това горното...

 

От една страна "това със сметките за загубите във кабелите до колоните, са пълни глупости" звучи меко казано глупаво...

Значи излиза, че не ни интересуват никакви загуби и си правим каквото ни падне.

 

От друга страна "Импедансът е честотно зависим" е напълно вярно, но при високоговорителите номиналният импеданс е може да се каже най-ниската измерена стойност. В посока високите честоти импедансът расте многократно. Както може всеки лесно да се досети загубите там също намаляват драстично. Т.е. ако се сметне за номиналния импеданс се рашава най-тежкият случай.

 

Третото - "музикалния сигнал има импулсен характер и не през цялото време има отдаване на максимална мощност" - загубите и страничните ефекти оказвани от проводниците не зависят от мощността. С други думи 5% загуби са си толкова при всякаква мощност и не зависят от съдържанието на звука.

 

---

За финал може да се спомене и един друг аспект при определянето на сечението, но той вече има смисъл при ценители smile048 .

Както е добре известно, мощността е съсредоточена във ниските честоти (това е следствие на факта, че обикновените звуци и музика имат характер на розов шум с равномерно разпределение на енергията в целия честотен диапазон). При по-големи загуби в кабелите големият ток консумиран от басовия говорител изкривява по-слабия сигнал възпроизвеждан от високочестотния говорител. В тези случаи независимо от сметките за загубите се пускат отделни кабели към всеки отделен говорител.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щях да пиша,но виждам че chavdarlk ме е изпреварил и ви е отговорил точно,ясно и коректно.Така че колеги по автомобили,това далеч не са празни сметки!Пределно ясно ни е какво е импеданс,има ли почва у нас и т.н. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 месеци по-късно...

Аз пък съм разочарован от някои марки плюсови захранващи проводници със силиконова изолация на пазара ни , вероятно китайски.

Ей, мамка му и китайски ментаци- на повърхността медено покритие , а пък същността/сърцевината им - чист алумининий! smile011

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами ако беше си направил труда да проучиш малко "променливия ток" щеше да установиш, че той се движи само по повърхността и че сърцевината и да я няма все тая smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами ако беше си направил труда да проучиш малко "променливия ток" щеше да установиш, че той се движи само по повърхността и че сърцевината и да я няма все тая smile049
Знам , все пак ми е хоби и занаят едновременно , но алуминия

с неговото специфично съпротивление нека си е за енергетиката.

Виждал съм на уреда пада на напрежение с такива китайци, за тази си дейност се опирам безкомпромисно само на медено! smile035

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И още малко за скин ефекта при променлив ток - при ниски и звукови честоти все още се използува цялото сечение на п-ка

но токовата плътност ( другото понятие , свързано с него) не е разпределена равномерно , тоест повечето токоносители - електроните са по повърхността на п -ка.

Токовата плътност се преразпределя с увеличаване на честотата , тогава се засилва и скин - ефекта - токоносителите

са изцяло по повърхността на п- ка.

Затова вълноводите за УКВ и СВЧ апаратури много често са кухи тръби.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 месеци по-късно...
  • 1 година по-късно...

Братлета извинете Ме За кофтият въпрос Но ми Трябва спешно ;( ИМАМ захранващи кабели 10мм на квадрат обаче са по 3и30 ДЪЛГИ А на мен ми трябва малко повече от 5метра и Въпроса ми е Мога ли да Ползвам 1 ния Кабел от 3и30 метра и от другия да отрежа 1и80 метра и да ги сосам чрез Калаидисване да го направя Един цял да Стане 5метра и 10см и ще го Калаидисам както казах СТАВА ЛИ ТОЗИ ВАРИАНТ ?? МОЖЕ ЛИ ДА СЕ СТАНЕ НЕЩО СМИСАЛ ТО НЯМА ДА СТАНЕ НИЩО ТОИ ТОКА ЩЕ СИ МИНАВА АМА ДАЛИ НЕ Е ВРЕДНО ЗА СТАПАлоТО ИЛИ НЕЗНАМ КАТО ЦЯЛО ПИТАМ ДАЛИ МОЖЕ ДА СТАНЕ ТАКА ИЛИ НЕ ? И АКО НЕМОЖЕ ЗАЩО? ;( ИЛИ ДА СЛОЖА БУЩОНА ТАМ ВМЕСТО ДА ГИ КАЛАИДИСВАМ АМА БУШОНА ТРЯБВА ДА Е В КОПЕТО АПАК АЗ ИСКАМ ДА е до акуМОЛАТОРА. ТА ЗА ТОВА ВИ пИТАМ ДАЛИ ЩЕ СТАНЕ да ГИ САЕДИНя 2-ТА КАБЕЛА И ДА ГИ КАЛАИДИСАМ ХУБАВО.ПРЕЧИ ЛИ НЕЩО? А И КАТО ГО НАПРАВЯ 1 ЦЯЛ ОТ 5метра и 10 см после ще го отрежа там да е до акумулатора ще видя каде ще го сложа под капака и тогава ще го отрежа. АА ТОвА НЕ Е ПРОБЛЕМА ЗА БУШОНА А ЗА КАБЕЛА ДАЛИ ДА ГО КАЛАИДИСАМ И КАКВО МОЖЕ ДА СТАНЕ ДАЛИ Е ДОБРЕ ИлИ НЕ. И ИЗОБЩО ИМА ЛИ РАЗЛИКА. СТАВА ИЛИ НЕ МИ Е ВАПРОСА ДАЛИ НЕЩО ЩЕ СЕ ПРОМЕНИ НЕЗНАМ ЗАТОВА ПИТАМ ;( СОРИ БРАТЛЕТА ЗА ТАПИЯ ВАПРОС АМА МИ ТРЯБВА СПЕШНО!!! БЛАГОДАРЯ ВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Т.к. получих и ЛС съощение по въпросса на колегата Kristian1995 ще публикувам отговора и тук , а доколко е удачен тоз вид снадка оставям коментарите на Вас.

"Ако ще захранваш усилвател не мисля , че ще има някакъв проблем , въпросът е да направиш спойката както трябва.

Аз лично бих ползвал медна тръбичка - пробиваш в двата края по една дупчица около 2 - 2.5 мм. , слагаш двата кабела вътре , смачкваш с клещите и после нагряваш и пълниш с хубав тинол , покриваш с поне два пласта термошлаух и гледаш спойката да се падне в прав участък да не се гъне , че на мястото на спойките от колофона в тинола кабелите стават трошливи.

Успех!"

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Става и с качествена лустер-клема със скоби и съответния отвор спряма сечението на проводника.

Не че със запояване е по-добре или по-зле, но изисква повече опит за да се получи качествено.

 

Ако се запоява задължително трябва да се направи изолация (препоръчително с индивидуални и общ термо-шлаух).

Освен това препоръчвам двете снадки да не са на едно и също място, а отдалечени на няколко сантиметра по дължина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.