Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Как се подбира сечение на кабели за говорители?


Recommended Posts

Много съм прост!!! Този път първо действах, а после питам. Бихте ли ми казали, ако плейърът ми изкарва 4х50W какви кабелчета е трябвало да пусна. В предните врати си е стандартното окабеляване, а говорителите са някакви измислени - бошман или нещо такова. Отзад си направих дървена кора и монтирах две http://www.technomarket.bg/products/090 ... gtx-803-sc Сега сигурно ще кажете, че не ги бива - това ми е ясно. Купих си ги, защото ми харесаха на външен вид, нямам претенции да ми е чувствително ухото и не ми се занимаваше с интернет. Кабелчетата в комплекта бяха къси и ми се сториха тънки - може би 0,5мм2. Затова купих 1мм2. После някой ми каза, че е тънко. Както и да смятам - P=U.I, I=U/R (закон на Ом), => U=I.R => P=I.I.R => I=(P/R)^0,5 или в числа I=(55/4)^0,5=3,71A!!! 1мм2 меден многожилен проводник носи 10А. Ако нещо бъркам, кажете ми да купувам голяма жица. Тя, че не грее, не грее. Ама ако е вредно и има някакви последици за плейъра ще действам мигновенно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да пуснеш кабел ПВО 6мм2(като отидеш в магазина кажи че ти трябва рекордоман 6 квадрата) до задните колони,защото са по-далеч.С този кабел няма да има греене и няма да се промени товарния импеданс на изходото стъпало.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да пуснеш кабел ПВО 6мм2(като отидеш в магазина кажи че ти трябва рекордоман 6 квадрата) до задните колони,защото са по-далеч.С този кабел няма да има греене и няма да се промени товарния импеданс на изходото стъпало.

 

6 квадрата кабел за колонки 50W вързани на CD player ;)

 

 

Toshiro, слагай кабелите от комплекта и не се филмирай! Да не говорим, че номиналната мощност на CD player-а ти е 15-20 W

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Плейърът е Пайнер 2200 УБ. На него си пише мосфет4х50, но каква мощност е това не знам. Със 6мм2 и бушон 40А вързахме готварска печка 8кВ. на 5метра. Аз мисля, че смятам вярно и 1мм2 трябва да ми стига. И то 3 пъти. Вече ми е ясно, че нищо няма да подпаля, но въпроса ми остава като принципен. Звук се губел, ми казаха. Как така? Това за товарния импеданс почти го разбрах - 4ома от колоните плюс съпротивлението от кабела ... ама няма ли си предвиден резерв усилвателя на плейъра?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.... Вече ми е ясно, че нищо няма да подпаля, но въпроса ми остава като принципен. Звук се губел, ми казаха. Как така? Това за товарния импеданс почти го разбрах - 4ома от колоните плюс съпротивлението от кабела ...

Сечението на кабела се определя от консуматора.

Сечение от 0,75мм2 издържа консуматор с 1кW мощност. Или разговорно казано- Киловат- квадрат.

 

Може да пуснеш кабел ПВО 6мм2(като отидеш в магазина кажи че ти трябва рекордоман 6 квадрата) до задните колони,защото са по-далеч.С този кабел няма да има греене и няма да се промени товарния импеданс на изходото стъпало.

Ти май се бъзикаш :lol:

Ясене, рекордомана е едножилен кабел. Обикновено се използва за прикачване на абоната от стълба при въздушно трасе. Знаеш ли, че 6мм2 е захранващия ми кабел за цялата къща, съгл. план Електро.

А за някви колонки такова сечение smile009

Мах. 1мм2 и не за друго, ами по- лесно се работи с него, по- не се къса, като му махаш изолацията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.... Вече ми е ясно, че нищо няма да подпаля, но въпроса ми остава като принципен. Звук се губел, ми казаха. Как така? Това за товарния импеданс почти го разбрах - 4ома от колоните плюс съпротивлението от кабела ...

Сечението на кабела се определя от консуматора.

Сечение от 0,75мм2 издържа консуматор с 1кW мощност. Или разговорно казано- Киловат- квадрат.

 

Може да пуснеш кабел ПВО 6мм2(като отидеш в магазина кажи че ти трябва рекордоман 6 квадрата) до задните колони,защото са по-далеч.С този кабел няма да има греене и няма да се промени товарния импеданс на изходото стъпало.

Ти май се бъзикаш :lol:

Ясене, рекордомана е едножилен кабел. Обикновено се използва за прикачване на абоната от стълба при въздушно трасе. Знаеш ли, че 6мм2 е захранващия ми кабел за цялата къща, съгл. план Електро.

А за някви колонки такова сечение smile009

Мах. 1мм2 и не за друго, ами по- лесно се работи с него, по- не се къса, като му махаш изолацията.

 

Естествено че се бъзикам,Жоро :D Пределно ми е ясно какво е рекордоман.Но май само ти схвана,че се бъзикам :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проводници не се оразмеряват на база на мощност, защото е важен токът, а той пък зависи от напрежението при дадена мощност...

Например 1 kW при 220 V са 4.5 A, но при 12 V вече са 83 A :!:

 

Освен за тока, трябва да се направи и друга проверка.

 

По принцип при опроводяване на високоговорители правилото е общото съпротивление на проводниците да не надвишава 5% от номиналния импеданс.

Ако високоговорителят има номинален импеданс 4 ома, то съпротивлението на проводниците трябва да е под 0.2 ома.

Специфичното съпротивление на меден проводник е 17 mOhm при сечение 1 mm2 и дължина 1 m.

Ако приемем, че общата дължина на двата проводника до говорителя е 10 метра получаваме следните резултати при сечение 1 mm2 --> 0.17 ома.

 

Следователно 1 mm2 е напълно достатъчно.

Разбира се, използвенето на проводник с по-голямо сечение може само да подобри нещата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Знам, че се оразмерява за тока. Виж внимателно какви равенства съм написал, за да получа стойност на тока! А тговорът ти ме задоволи абсолютно smile126 :smt017. По спомен специфичното съпротивление на проводник зависи от материала, сечението и дължината му, нали така? С увеличаване на сечението на един говорител, казваш става по-добре. Т.е. ще се чува по-подробна звукова информация ли, как...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Формулите позват,че ако ползваш 1мм2 кабели губиш 10% от иззходната мощност на стъпалото;

Ако ползваш 1,5мм2 кабели губиш 7% от изходната мощност;

Ако ползваш 2,5мм2 кабели губиш 4%от изходната мощност;

Ако ползваш 4мм2 кабели губиш 2,5%от изходната мощност;

Ако пуснеш един рекордоман 6мм2 под мокета ще изгубиш само 2% от изходната мощност!

Така че ти си прецени кое те устройва :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма да се чува по-добре, единствената полза би била, че все по-голяма част от от мощността изгубена в проводниците ще остава във високговорителя.

В конкретния пример с 1 mm2 при пълна мощност от 50W, 2W ще останат в проводниците и 48W във високоговорителя.

Ако се използват свръхпроводници всичките 50W ще бъдат във високоговорителя.

---

lent, грешни са ти сметките smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма да се чува по-добре, единствената полза би била, че все по-голяма част от от мощността изгубена в проводниците ще остава във високговорителя.

В конкретния пример с 1 mm2 при пълна мощност от 50W, 2W ще останат в проводниците и 48W във високоговорителя.

Ако се използват свръхпроводници всичките 50W ще бъдат във високоговорителя.

---

lent, грешни са ти сметките smile049

 

Дай да го обсъдим :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обща дължина 10 метра, съпротивление на високоговорителя 4 ома.

1 mm2 - съпротивление 0.170 ома, загуба на мощност в проводинците 0.170 / 4.170 = 4.1%;

2 mm2 - съпротивление 0.085 ома, загуба на мощност в проводниците 0.085 / 4.085 = 2.1%;

4 mm2 - съпротивление 0.042 ома, загуба на мощност в проводниците 0.042 / 4.042 = 1.0%;

6 mm2 - съпротивление 0.028 ома, загуба на мощност в проводниците 0.085 / 4.085 = 0.7%;

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Теоритично е така, практически не може да се хване, имам предвид това, което ще чуе ухото.

А 50W/ако са реални, в което силно се съмнявам/, как се слушат? Ще паднат стъклата на колата :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е Жоро, няма да се усети разлика...

50-те вата са реални, но това е максимална мощност, т.е. правоъгълен сигнал с максимален размах (не става за слушане).

Максималната използваема мощност на такива крайни стъпала е около 22-24 вата и то при много добро свързване с дебели захранващи проводници.

 

Важното е, че загубата в проценти не зависи от мощността, така че е същата и при 1 ват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тря се измери реалния ток на изход що смятате 50вата като хич не мисля че дига повече от 2ампера на канал smile168

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обща дължина 10 метра, съпротивление на високоговорителя 4 ома.

1 mm2 - съпротивление 0.170 ома, загуба на мощност в проводинците 0.170 / 4.170 = 4.1%;

2 mm2 - съпротивление 0.085 ома, загуба на мощност в проводниците 0.085 / 4.085 = 2.1%;

4 mm2 - съпротивление 0.042 ома, загуба на мощност в проводниците 0.042 / 4.042 = 1.0%;

6 mm2 - съпротивление 0.028 ома, загуба на мощност в проводниците 0.085 / 4.085 = 0.7%;

 

chavdarlk - не смяташ правилно!

Ти си изчислил с колко процента ще се понижи само единия параметър - напрежението или тока по линията.Като се вземат под предвид,че и двата параметъра намалят с дадените оттеб проценти,то за мощността са получават резултати,близки до моите.Казвам близки,защото не съм си иград да смятам с такава точност.Като пример ще кажа,че аз съм изчислил че при 1мм2 кабел ще има загуба на мощност 10%,а по-точно изчислено са 8%.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Помисли още веднъж...

При последователни резистори токът е общ, а мощността е линейно пропорционална на съпротивлението:

Pt = I^2 * (Rw + Rs), Pw = I^2 * Rw, Ps = I^2 * Rs

Pw / Ps = (I^2 * Rw) / (I^2 * Rs) = Rw / Rs

smile027

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Помисли още веднъж...

При последователни резистори токът е общ, а мощността е линейно пропорционална на съпротивлението:

Pt = I^2 * (Rw + Rs), Pw = I^2 * Rw, Ps = I^2 * Rs

Pw / Ps = (I^2 * Rw) / (I^2 * Rs) = Rw / Rs

smile027

 

Да,токът е общ и с колкото % намалее той,с точно толкова % намаля и напрежението върху колоната(високоговорителя).Оттам вече,понеже P=UI ако приемем,че при 1мм2 тока спада с 4%,т.е. става 0,96 от предишната си стойност то и напрежението върху колоната ще спадне с 4% - 0,96 от предишната си стойност и става така : P=UI=0.96^2 =0.9216 t.e. 92% от първоначалната мощност(разбирай чрез свръхпроводник)Т.е. имаш спад или да го наречем загуба на 8% мощност на колоната.Сега изясни ли ти се?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жалко, че не го проумяваш правилно.

Според теб, колко процента ще са загубите при съпротивление на проводника 4 ома :?:

Както и да е, няма да те убеждавам повече ](*,)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз виждам че няма смисъл да спорим за очевидни неща smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно, говорим за различни неща, правиш едни сметки а пишеш друго...

През цялото време аз пиша за това, колко процента загуби има в кабела.

Ти очевидно се опитваш да сметнеш колко ще намалее мощността в говорителя, но не си се изразил правилно в 18:43 smile049

А загубите при 4 ома кабел са си 50%, просто и общата отдадена мощност пада на 50%.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно така!Моля да ме извинят тези,които не са ме разбрали :smt017

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ли съм тъп или нещо не е наред в тая тема. Сматат се разни проценци, загуби и т.н. и т.н. за абсолютно стандартна аудио система в напълно стандартен автомобил. За целта отиваш в най-близкия магазин за аудио, взимах Х метра кабел и опъваш. Друго ще е ако се прави сериозна аудио система, но там освен, че се опъват кабели се махат корите, слагат се изолации и т.н. и т.н.

 

Досега съм окабелил четири автомобила по горния метод и проблем със задните колони не съм имал smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.