Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Mултицет


bocko

Recommended Posts

какво искаш да мериш - напрежение, съпротивление или ток - ампери

до колкото знам тези мултицети от 10 лв не могат да мерят повече от 10А, трябва да кажеш и какво напрежение ще мериш - променливо или постоянно

обясни за какво ти е, за да ти кажем на коя скала да го сложиш

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето как изглежда превключвача на 90% от мултицетите:

post-5513-138453362979_thumb.jpg

 

Участъка където пише DCV или на български прав ток волта е за измерване на прав ток или по просто казано такъв който има + и - по автомобила например като за целта поставяш избирача в позиция 20 и работиш.

 

Участъка с означение ACV или променлив ток волта е за измерване на променлив ток, такъв е тока в контакта ако искаш да го измериш поставяш избирача на позиция 750 и бъркаш в контакта :mrgreen:

 

Участъка с означение DCA или прав ток ампера е за измерване на ампераж, при това измерване има тънкости, може да се мери консумация на даден уред, утечка и т.н., но предполагам, че не ти е необходимо ако ти е ще го опиша.

 

Омметъра или скалата за измерване на резистори също няма да описвам сега само ще кажа, че тя се използва само когато веригата която ще се измерва или конкретния елемент не е под нарежение, в противен случай мултицета ще дефектира.

 

Червената зона където пише измерване на диод може да се ползва за проверка на наличие на верига или иначе казано дали даден кабел например е здрав или прекъснат т.нар. "прозвъняване" при което се чува съответен звуков сигнал. Тук отново важи правилото измерваната верига или част от нея да не са под напрежение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По добре кажи какво искаш да измериш, да ти кажат как да го направиш.

 

Че аз като хлапе мерих тока в контакта в буквалния смисъл - слагам на ток и ръгам двете сонди в контакта. Някой неща се учат по трудния начин. smile150

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като малък ходих и си купувах кондензатори/или резистори бяха- забравих вече (хич ме няма по електроника). Бухах ги в контакта (да се заредят) и бичех с тях съучениците по ръцете.

Малки, големи, още по-големи, по едно време взех и да продавам на жертвите!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По добре кажи какво искаш да измериш, да ти кажат как да го направиш.

 

Че аз като хлапе мерих тока в контакта в буквалния смисъл - слагам на ток и ръгам двете сонди в контакта. Някой неща се учат по трудния начин. smile150

 

Късно е чадо smile091 до сега правих бушона smile048

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е важно да е същия, аз ползвам и такъв:

post-5513-138453363074_thumb.jpg

когато искам прецизно измерване. За работа с мултицет трябват определени познания и навици който се добиват с малко четене и практика.

 

Ако имаш нужда да измериш нещо конкретно кажи и дай ясна снимка на мултицета. :smt017

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Важно е да знаеш, че при замерване на напрежение, мултицета се свързва успоредно и уредът има много голямо съпротивление, а при замерване на ток - последователно и уредът има много малко съпротивление.Това е важно за да не направиш късо.

 

Надявам се поне знаеш от училищната физика какво представлява успоредно и какво последователно.То би трябвало да знаеш и как се мери поне с амперметър или волтметър от училищната физика.

 

Другото е да внимаваш с обхвата.Ако не знаеш големината на тока или напрежението което ще мериш, най-добре започни да мериш от най-високата стойност на уреда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е важно да е същия, аз ползвам и такъв:

[attachment=0]Ured.jpg[/attachment]

когато искам прецизно измерване. За работа с мултицет трябват определени познания и навици който се добиват с малко четене и практика.

 

Ако имаш нужда да измериш нещо конкретно кажи и дай ясна снимка на мултицета. :smt017

Имам три такива корав уред е и е 100 пъти по убав от новите боклуци =D> имам и малко по голям от същия тип ма е точен и ценен и си седи в куфарчето :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някои са били свръзки в армията май :mrgreen: Доста радиостанции бяха оборудвани с такива уреди.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е важно да е същия, аз ползвам и такъв:

[attachment=0]Ured.jpg[/attachment]

когато искам прецизно измерване. За работа с мултицет трябват определени познания и навици който се добиват с малко четене и практика.

 

Ако имаш нужда да измериш нещо конкретно кажи и дай ясна снимка на мултицета. :smt017

 

Едно време в техникума на такъв мултицет се научих да меря!Хубава машинка. :smt017

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето как изглежда превключвача на 90% от мултицетите:

DCA[/b] или прав ток ампера е за измерване на ампераж, при това измерване има тънкости, може да се мери консумация на даден уред, утечка и т.н., но предполагам, че не ти е необходимо ако ти е ще го опиша.

 

Омметъра или скалата за измерване на резистори също няма да описвам сега само ще кажа, че тя се използва само когато веригата която ще се измерва или конкретния елемент не е под нарежение, в противен случай мултицета ще дефектира.

 

Червената зона където пише измерване на диод може да се ползва за проверка на наличие на верига или иначе казано дали даден кабел например е здрав или прекъснат т.нар. "прозвъняване" при което се чува съответен звуков сигнал. Тук отново важи правилото измерваната верига или част от нея да не са под напрежение.

 

Там където си писал, че се тестват светодиоди се мери коефициент на усилване по ток на биполярни транзистори

(hFE ) = β

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та не разбрах какво ще се измерва?

 

Колкото до точноста на стрелковите и дигиталните - всеки си има клас на точност.

Мерил съм, правил съм проект дори за стрелкови уред.

Ама си ми е по кеф да меря с добър дигитален.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И мен,ама знаеш ли колко дигитални мултицети съм опукал от статично или остатъчно електричество в кондензатори. smile150

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Червената зона където пише измерване на диод може да се ползва за проверка на наличие на верига или иначе казано дали даден кабел например е здрав или прекъснат т.нар. "прозвъняване" при което се чува съответен звуков сигнал. Тук отново важи правилото измерваната верига или част от нея да не са под напрежение.

 

При мен както сам написал на снимката не е така.Няма го това за звука.

post-5662-138453363133_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да искам да разбера в дадена схема дали има връзка от началото до края на проводник и какво е напрежението.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да искам да разбера в дадена схема дали има връзка от началото до края на проводник и какво е напрежението.

Това са две несъвместими неща. Или мериш напрежението на изводите на схемата или където искаш там или ПРИ ОТСЪСТВИЕ НА НАПРЕЖЕНИЕ И ТОК прозвъняваш.

 

FLUKE или нищо не мерите :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забиваш единия край на мултицета на маса. С другия мериш напрежението в единия и в другия край на кабела. Ако в двата показва еднакво - най-вероятно кабела си е ОК. Ако в единия показва нула, а в другия някакво напрежение - има прекъсване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако искаш да видиш има ли връзка мериш на Съпротивление и трябва та ти показва 0 или около 0 (Зависи от дължина проводимост и пр. на материала )

Ако искаш да видиш има ли Напрежение мериш на съответния обхват. Като включваш мултимера паралелно.

Ако не разбираш какво ти обясняваме по добре не мери нищо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето как изглежда превключвача на 90% от мултицетите:

 

 

Там където си писал, че се тестват светодиоди се мери коефициент на усилване по ток на биполярни транзистори

(hFE ) = β

 

Тази снимка е от нета и изобщо не съм обърнал внимание, че е писано светодиоди даже не съм и допускал подобна глупост. smile091

 

P.S.

На около 10 г. ме учеха с Ц20 от първия модел и го гледах като голям камък. :D

post-5513-138453363139_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като малък ходих и си купувах кондензатори/или резистори бяха- забравих вече (хич ме няма по електроника). Бухах ги в контакта (да се заредят) и бичех с тях съучениците по ръцете.

Малки, големи, още по-големи, по едно време взех и да продавам на жертвите!

Само кондензаторите да са за повече от 220 волта, че иначе може да стане по-коварно и от отваряне на шампанско, да утепаш някой :lol::lol::lol: А електролита как смърдиииии smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.