Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Питане за домашен климатик


felicialx

Recommended Posts

Казваш 50кв.м. Ако приемем средна височина 2,50-2,60, това означава 120-130 куб.м.

Когато избирах климатици за нашия апартамент, бях стигнал до извода, че ми трябват минимум 150BTU на кубик (проучването ми показваше цифри от 150 до 200BTU на кубик). Приех минимум 180 и се обзаведох с 3 броя Mitcubishi Electric MSZ-FD25VA (девятки, казано на прост език). Понеже са инсталирани по различно време, само 2 от тях "минаха" по програмата енергийна ефективност, но и това е добре, защото ти излизат поне 15-18% по евтино, ако имаш парите на куп. 20% поевтиняване не може да се достигне, защото има разни банкови такси и т.н. Между другото по тази програма е записано възстановяване на средствата "...до 20%" :) Т.е. на теория може и 0%. Естествено всички с които съм говорил, са получили макс. възстановяване...

При твоите 120-130 кубика, според мен 2 качествени девятки са абсолютния минимум. Разбира се много зависи от изолацията на помещението. Един колега по-горе е споменал, че може да сметне загубите и необходимата мощност за това помещение, ако има точните размери. По принцип и изложението трябва да влезе в смтките.

Някой спомена за мекия климат във Варна. Донякъде е така, но само ще припомня миналата зима с температури около -15. От тази гледна точка би било добре климатика да има електрически подгрев на компресора, но за нашите ширини това се води малко излишна екстра.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 107
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • димон

    12

  • Цецо75

    10

  • PRR

    9

  • C2H5OH

    6

Най-много писали в темата

9-ките не стават за отопление, дори инверторните. Само за охлаждане. Просто са слаби като трябва да се саморазмразят и в един момент се заскрежават напълно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сами,

 

Понеже става дума за къща, дали не си мислил по темата за термо помпа? Ако имаш подпочвена вода и/или геран може да е вода-вода, иначе въздух-вода. Пусаш едно подово и пей сърце. Комфорт, едно от най-евтините решения в дългосрочен план, предимствата на радиатора пред вентилатора... Като недостатък бих посочил първоначалната инвестия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сами,

 

Понеже става дума за къща, дали не си мислил по темата за термо помпа? Ако имаш подпочвена вода и/или геран може да е вода-вода, иначе въздух-вода. Пусаш едно подово и пей сърце. Комфорт, едно от най-евтините решения в дългосрочен план, предимствата на радиатора пред вентилатора... Като недостатък бих посочил първоначалната инвестия.

:smt017

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

9-ките не стават за отопление, дори инверторните. Само за охлаждане. Просто са слаби като трябва да се саморазмразят и в един момент се заскрежават напълно.

 

smile009

Колега, разликата между 9-ка и 12-ка е софтуерна, компресор, топлообмениците и всички други елементи са еднакви.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

9-ките не стават за отопление, дори инверторните. Само за охлаждане. Просто са слаби като трябва да се саморазмразят и в един момент се заскрежават напълно.

 

smile009

Колега, разликата между 9-ка и 12-ка е софтуерна, компресор, топлообмениците и всички други елементи са еднакви.

:-k така ли? Явно съм поизостанал малко - все си мислех, че разликата в мощността се отразява и на компресорите - малко трудно ми се вижда да софтуерно да увеличиш мощността с 25%. И като вземем впредвид, че инверторните компресори развъртат до 130%, то разликата става малко по-голяма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нокрията е най-якият климатик , който има на пазара в БГ. Малко по-скъп е, но е номер 1.

С максимум 9,1 KW и минимум 90 W е ненадминат от никой друг модел. Освен това КОП-ът му е 4,4 , което е голям плюс за икономията. Наистина 14-ката на Фуджи Нокрия е мощен колкото 18-ки и 24-ки на други марки. Kъм 2300 лв е, но си заслужава.

 

Каква е височината на помещението ? Ако не е високо ще стане ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

9-ките не стават за отопление, дори инверторните. Само за охлаждане. Просто са слаби като трябва да се саморазмразят и в един момент се заскрежават напълно.

 

[-X - хич не си прав !!! smile001

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:-k така ли? Явно съм поизостанал малко - все си мислех, че разликата в мощността се отразява и на компресорите - малко трудно ми се вижда да софтуерно да увеличиш мощността с 25%. И като вземем впредвид, че инверторните компресори развъртат до 130%, то разликата става малко по-голяма.

 

Не мога да ти кажа как го правят, но на LG и Daikin са така и не само сплитовете им, това го научих във връзка с термопомпите им вода/въздух.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

9-ките не стават за отопление, дори инверторните. Само за охлаждане. Просто са слаби като трябва да се саморазмразят и в един момент се заскрежават напълно.

 

[-X - хич не си прав !!! smile001

 

Имам 2 бр. 9-ки (инвертор и неинвертор), 12-ка (неинвертор) и 50-ка (инвертор)

Деветките умират първи с 2 пръста скреж по топлообменника - в силна мъгла или студ до -10, инверторната изкарва до -12-13 някъде

12-ката успява да се разскрежи без проблем до към -15, когато също почва да се реверсира нон-стоп

50-ката - без проблем при всякакви условия - тествано до -20 миналата зима

Марки няма да казвам, щото не е във връзка с марката

 

Та според мен между 9-ка и 12-ка не ще да е само софтуерна разликата...

 

Последният хит за къщи с парна инсталация са климатиците тип котли - загряват вода в общ топлообменник, който загрява водата на цялата инсталация и се върти от помпите по кръговете с радиатори по стаите. Точно варненска фирма ги предлагаше, но не си спомням името. Котлите са китайски, но доста ги хвалят. Най-мощният се равнява на 16 киловата топлоенергия. Мисля, че са трифазни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последният хит за къщи с парна инсталация са климатиците тип котли - загряват вода в общ топлообменник, който загрява водата на цялата инсталация и се върти от помпите по кръговете с радиатори по стаите. Точно варненска фирма ги предлагаше, но не си спомням името. Котлите са китайски, но доста ги хвалят. Най-мощният се равнява на 16 киловата топлоенергия. Мисля, че са трифазни.

 

Това е доста интересно решение за къща, защото елиминира духалките, ама въпроса е до колко са се отракали, защото не е лесно да се сметне и направи подобна инсталация като хората. Трябва да е с много голям динамичен диапазон, защото зимата при минус 20 е едно, а пролетта като ти трябва само топла вода за мивките - съвсем друго. Но "на запад" така ги правят нещата де, духалки в къща са голяма рядкост.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Имам 2 бр. 9-ки (инвертор и неинвертор), 12-ка (неинвертор) и 50-ка (инвертор)

Деветките умират първи с 2 пръста скреж по топлообменника - в силна мъгла или студ до -10, инверторната изкарва до -12-13 някъде

12-ката успява да се разскрежи без проблем до към -15, когато също почва да се реверсира нон-стоп

50-ката - без проблем при всякакви условия - тествано до -20 миналата зима

Марки няма да казвам, щото не е във връзка с марката

 

Та според мен между 9-ка и 12-ка не ще да е само софтуерна разликата...

 

Последният хит за къщи с парна инсталация са климатиците тип котли - загряват вода в общ топлообменник, който загрява водата на цялата инсталация и се върти от помпите по кръговете с радиатори по стаите. Точно варненска фирма ги предлагаше, но не си спомням името. Котлите са китайски, но доста ги хвалят. Най-мощният се равнява на 16 киловата топлоенергия. Мисля, че са трифазни.

 

Добре де вие каква климатици ползвате?

Защото и аз се отоплявам на ток, но моите машини си издържат до там колкото беше минималната температура миналата зима. И нали съм професионално изкривен ставах в 5 часа когато е най студено да гледам и чуя (моите си жужаха за разлика от тракторите) как работят машините и да меря температурата на топлообмениците (40-43 градуса при максимална на фреона 50-55 градуса). Другото което, конденза от моите климатици е минимален спрямо на съседите, от които направо се текът река. Така че когато си купиш качествена техника нещата са по различни smile049

 

Да не си мислиш за Геоток?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това ми изглежда на механа(банкетна зала). Е ,ако е така не знам по подходящо нещо от камина. Като седнеш с приятели да виждаш огъня и чуваш пукането на дървата - за мен това е безценно! Иначе по темата аз се отоплявам също с климатици. Хола ми е около 45кв.м но е в апартамент и една 12 или 14(не съм сигурен) на фуджицу инвертор се справя отлично вече 5-та година. В спалните са някакви Bard ,не са инверторни но и при -15 съм ги включвал и за 1 час в стаята е 23 градуса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това ми изглежда на механа(банкетна зала). Е ,ако е така не знам по подходящо нещо от камина

Абсолютно същото си го мислех и аз.

Камината обаче е само за теферич, а отопление си трябва.

smile056

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Запаси се с едни 20% отгоре откъм BTU

Тоест търси 24-ка

пада коефицента на 24-ката

4.11 е на 18-ката

ще пробвам с него,ако не стига,ще взема една 9-ка после да помага,но едва ли ще се наложи.

Това не е банкетска зала,а хол с трапезария и кухна.

но обичам да ми е широко.То е празно сега и за това изглежда толкова голямо.Всъщност не е чак толкава.

Като сложа маса за 8 човека и диван за 10 ще се напълни smile091 smile091

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спрял съм се на Нокрия 18-ка.

Дават го точно за тази квадратура и е номер едно в класа си.

 

Много ще си доволен от машинката , ама така и не каза колко е високо помещението, мен ....

Това е машина - мечта . Никога не работи на ON/OFF , винаги духа топло , а ТОКА само го мирише !!! :smt017 Представи си само , развил е топлина , продължава да духа леко около него си , поддържа , а консумацията е 90 вата - колкото една пусната крушка ... smile021

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мое мнение е, че по-съвременното, по-ефективното и бъдещето е в термопомпите. Първоначалната инвестиция е по-голяма (може би 2 до 3 пъти над цената на тази 18ка на Fujitsu). Но пък за сметка на това после получаваш над 3 пъти по-евтино и по-ефикасно отопление. В крайна сметка иде реч за твоята къща, в която ти си господар, а не за панелка с комшии от всички страни, с които трябва да се съобразяваш (кат при мен, основна причина да не мога да се откажа от топлофикация).

Доста има изписано за термопомпите. От това, което аз съм ползвал и видял като начин на работа - определено бих ти го препоръчал пред който и да е супер ефективен климатик.

 

http://geotok-bg.com/indexFrames.htm

 

http://www.geosolarv63.com/termopompi.html

 

http://www.helicari.com/bg/products01.php

 

http://www.thermopump.eu/head_bg/files_bg/princip_bg.html

 

и т.н. и т.н. Мисля. че PRR е по наясно с тези неща и би ти дал по-правилен съвет, но твърдо термопомпа пред духащ климатик.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Запаси се с едни 20% отгоре откъм BTU

Тоест търси 24-ка

пада коефицента на 24-ката

4.11 е на 18-ката

ще пробвам с него,ако не стига,ще взема една 9-ка после да помага,но едва ли ще се наложи.

Това не е банкетска зала,а хол с трапезария и кухна.

но обичам да ми е широко.То е празно сега и за това изглежда толкова голямо.Всъщност не е чак толкава.

Като сложа маса за 8 човека и диван за 10 ще се напълни smile091 smile091

 

Нокрията ще ти пасне,но следи за монтажа. Задължително вакум за 5мин. при -1бар. Ако нямат помпа звъни. Тръбния трябва да е на 2.5мин. Кажи от къде е взимаш. Забрави да звъниш, ама се научи да бачкаш smile092

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спрял съм се на Нокрия 18-ка.

Дават го точно за тази квадратура и е номер едно в класа си.

 

Много ще си доволен от машинката , ама така и не каза колко е високо помещението, мен ....

Това е машина - мечта . Никога не работи на ON/OFF , винаги духа топло , а ТОКА само го мирише !!! :smt017 Представи си само , развил е топлина , продължава да духа леко около него си , поддържа , а консумацията е 90 вата - колкото една пусната крушка ... smile021

Консумацията е поне колкото са загубите, а те да са 90 вата... :) . Бегачка, помисли къде ще го монтираш, за да създава по-хомогенна среда затопления въздух от климатика. Да се изакам и аз - ако не са ти проблем парите за сметки, мислил ли си за Adax? Щом аз съм си сложил два у дома, значи не са чак толкова енергоемки. На това помещение ще заспат 2х2кВт, първоначална инвестиция - 550 лева, много високо ниво на комфорт...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Консумацията е поне колкото са загубите, а те да са 90 вата... :)

Опа, тука се оцапах... Консумацията е поне колкото загубите/COP-a.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да вметна,че ако има едни 25 см в тавана, които да останат свободни, може да се сложи един канален климатик и комфорта ще е на доста по-високо ниво, в сравнения с какъвто и да е стенен или друг климатик.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Toshiro като сложиш още 3-ри броя ще стигне топлото.

Нека се изакам и аз. Един 100-тов японец с пластинчат и два вентилоконвектора за добро усещане става перфе със 400-600вата/ч.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Toshiro като сложиш още 3-ри броя ще стигне топлото.

Нека се изакам и аз. Един 100-тов японец с пластинчат и два вентилоконвектора за добро усещане става перфе със 400-600вата/ч.

За добро усещане - много правилно го каза! :) Той ще си реши човека кое как. Важното е да е топло и приятно smile027

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.