Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Питане за домашен климатик


felicialx

Recommended Posts

Аз пък давам едно голямо + за Fujitsu. Машинката е 12 и отоплява и охлажда помещение от около 45кв.м. почти без проблеми. Единствения минус е и затова казвам почти , че сега когато бяха арктическите студове имаше много дефростове някои от които ми се струваха нелогични. Иначе изключително безшумни и външно и вътрешно тяло. По мои изчисления изразходва около 35-40 лв на месец без да се спира - само се намаля когато не сме в къщи и вечер. А в стаята има и вградена тераса която като се измие пода замръзва толкова е студено. Надявам се догодина когато направя изолация да е още по добре. Също и едната стена е в прозорци ,абе с две думи има голяма загуба на топлина и пак се справя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 107
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • димон

    12

  • Цецо75

    10

  • PRR

    9

  • karst

    6

Най-много писали в темата

Аз пък съм с едно скромно Fujitsu 18ка. До -15 -17 се справяше. На -20 -25 беше мъка. Добре, че камината .... smile049

 

На нашата географска ширина няма климатици които се справят ДОБРЕ на температури под -20 !

Но това са 2 дни на 7 години веднъж , така че може да помагаш с камината .../ духалката ...

 

Ето този климатик е със заводска гаранция до -20 -> http://www.climamarket.bg/?p=4158 . За разлика от повечето които са максимум до -15.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никой не спомена марката мицубиши при климатиците, а май те са №1. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето този климатик е със заводска гаранция до -20 -> http://www.climamarket.bg/?p=4158 . За разлика от повечето които са максимум до -15.

 

Нордик-ът е супер машина, само дето веригите не я внасят, понеже е за до -20 градуса. Липсата на внос е поради друга причина т.к. в БГ цената му е смешна в сравнение със Скандинавия за където е предназначен. С цел да няма реекспорт. :) Но все пак както виждаме намира се по някоя бройка...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никой не спомена марката мицубиши при климатиците, а май те са №1. :)

Mishelle писа за тях.

Присъединявам се и аз. Имам 3 броя такива.

Изключително тихи - 21dB по книга, и според мен е вярно. Разбира се на ниска скорост на вентилатора.

Не съм имал проблеми с тръгването им при ниски температури. Високи COP и EER - над 5.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aз покрай тая тема с ваще климатици викам днес да пусна мойта MIDEA, която не е инверторна да ме постопли малко на -10 smile091 smile091 smile091 Ама тя изобщо и не помисли да заработи.Някъде около 10 минути светеше индикацията за дефрост.Накрая не се стърпях и го угасих. smile049

Очаквах да задуха поне хладно...ама явно си плаче за съсичане с манарата.

Нормално ли е това явление за този модел климатично подобие ? http://www.brosbg.com/52/klimatici/3858 ... MSR-12HRN1

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябваше да изчакаш още малко. Ако има фреонче ще тръгне. Мойта 9-ка я чаках 15 мин на -15 ама тръгна и стопли. В службата имаме още 20 такива 9-ки и за 3 години (лято/зима) без да се изключват дадоха фира един компресор и една платка на вътрешно тяло.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

Високи COP и EER - над 5.

 

Дай модел да видим ...

 

MSZ-FD25VA

Само искам да уточня, че става дума за Mitsubishi Electric. Защото има и Mitsubishi Heavy Industries...

 

и малко интересна информация ЦЪК

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Направо съм изненадан. Твърде висок COP/EER дават. Но, за съжаление, само на малките модели. Големите са с доста по-ниски показатели ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Направо съм изненадан. Твърде висок COP/EER дават. Но, за съжаление, само на малките модели. Големите са с доста по-ниски показатели ...

 

COP-ът винаги е обратно пропорционален на големината на машината .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък се "возя" на BMW - Mitsubishi smile056
Изобщо не е вярно. Возиш се на S-класа. Това в момента е най от най. Следва Fujitsu-General и чак тогава Daikin. Това е класацията към момента във високия клас климатици. Средния клас вървят така: 1. Haier, 2. Panasonic, 3. Nippon (Sanyo). И ниския клас съответно: 1. Midea, 2. LG, 3. Crown (но само произведените в заводите на Hisense), 4. Osaka. Слагам Crown на 3-то място, защото харчат повече ток от А-клас на Midea. Иначе са на нивото на Panasonic като качество, но са непознати в България. Изпадащите от класацията са Samsung и Hitachi. Последните два са някакви климатици със звучни имена, които само петнят и двете марки. По справка с монтажните бригади NEO са по-читави от Samsung.

 

Забрави дайсекая. Возя се на 100в. и в студа бях по къс ръкав за страх на съседите дето ме гледаха през прозореца. Само за справка 285ждр в 35кв. как е smile035

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изпадащите от класацията са Samsung и Hitachi.

 

Мишо, вкъщи съм с Hitachi rac18kh, което вече 5-та зима бичи нонстоп. И доста прилично си топли, изключая в големите студове последните дни, но това си е нормално. smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изпадащите от класацията са Samsung и Hitachi.

 

Мишо, вкъщи съм с Hitachi rac18kh, което вече 5-та зима бичи нонстоп. И доста прилично си топли, изключая в големите студове последните дни, но това си е нормално. smile049

Същия случай съм, потвърждавам! Купих го по съвет на брат ми, който дълги години се занимава с всякаква климатична техника и съм доволен, просто нямам грижа! smile021

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е моята информация е за в момента продаващите се. Същата тази информация споделя, че по-добре Нео или Осака пред Хитачи. Аз не съм спец в областта и слушам какво говорят майсторите. Спец съм в продажбите на тез устройства.

 

Иначе докато пиша конвенционален Hisense 12ка на 8 год. вече (по това време инверторите бяха едни хиляди левове) ми поддържа 22°С при външна температура -8°С в момента. Кой не вярва да ми дойде на гости веднага. Таман ше пием по една ракия, която в момента е настинала на балкона.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 10 месеци по-късно...

Използвам темата,за да се посъветвам,защото чувам много противоречиви мнения от разни специалисти......и за да не сгреша пак както с покрива :oops:

Трябва да отоплявам едно помещение,от около 50 квадрата,и стълбище отворено към него,което вди до горните стаи и чак там смятам да имам врата.Значи трябва да включим и стълбите и площадка от още няколко квадрата.Помещението ще е изолирано отвсякъде/санирано отвън ,като предварително е измазано отвън и отвътре,покрива ще е с изолация ,а дограмите трислойни/.Обаче пак не е малко като обем и ще трябва нещо мощно.Едната фирма ми предлагат 2 климатика 12-ки инвентори,а другата един.Даже тези които ми предлагат един ми предлагат някакъв Нокрия на фуджицо или дженерал,който бил някъв мега добър и даже един 14-ка щял да върши работа.Което мен много ме съмнява.Аз искам 18-ка поне,но какъв да е вече се обърках.Защото според тях Митсубишито 18-ка давал същите киловати като Нокрия 14-ка.

Аз мисля ,че като при колите ,ако едната и другата са по примерно 180 коня,но едната е 14,а другата 1.8 ,като ги изкараш на магистралата,1.8 ще задмине 1.4 с доста ,въпреки еднаквите коне.

Може и да ми е тъп примера,за което се извинявам.

От прочетеното в темата разбирам ,че някои много ги разбират.Искам климатика да е с висок коефицент/знам че на по-малките е по-висок и за това 2 малки по-добре ли е от един голям/,да има нисък минимум/това е също мн.важно/,и да стопля сравнително бързо това помещение.И да е доколкото може ефективен на големи минуси! Струва ли си да се купуват от тези норд с реотаните?

Кажете нещо като марка и модел моля.Бюджета който съм предвидил е между 2000 и 3000лв.

Ако трябва пък 24-ка да взимам?

 

сега направих снимки за да се добие представа

post-2454-138453437948_thumb.jpg

post-2454-138453437953_thumb.jpg

post-2454-138453437955_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи дали горе се отоплява, но стълбищата действат като комини и дърпат топлината. Защо не се замислиш за една гипсокартонена стена при нишата където са долните стъпала и врата и там?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

искам стълбите да са открити-така е красиво

горе се отоплява естествено

топлината няма да се губи много,ще отива към горните стаи

Благодаря на колегите които ми отговориха на л.с. Май работата отива на 2 12-ки.

Но очаквам още мнения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега ако имаш чертеж в DWG формат или друг, но трябва да е оразмерен, както и размера на дограмите, ми го прати и мога да ти сметна топлинните загуби на помещението и да те ориентирам, каква машина ти трябва.

Ако е затворено и добре изолирано помещението може и само с една 12-ка да минеш стига да не искаш да ти поддържа 25 градуса. Недостатъка на големите машини, е че са по шумни и при тях няма COP-ве над 4-ка.

Относно марката е като с колите 100 човека да попиташ 100 различни отговора ще чуеш, аз лично за себе си съм заложил на LG, Daikin и Hitachi и съм много доволен от машините, като всички са ми от високия клас.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз да се включа след мойте премеждия с избор на климатроник и обикаляне по фирмите:

1. COP - изчислява се на +7С . След малко ровене се оказа, че има едни сервизни книжа на всеки модел и там едни прехвалени машини на -5С стават духалки.... Т.е. всеки модел, който си харесаш първо се ровиш за сервизните и да търсиш графиката. Имай предвид, че скоро по европейска деректива тези дето сега са сега клас А ще станат клас Е за енергийна ефективност. Но тези дето са с големите копове - 6-7 са цифра и то не малка в сравнение със средния клас. Аз освен сервизното гледах и минимуми и максимуми на климата консумация/потребление.

2. Цените на климатиците за един и същ модел варират с 150-300лв в различните фирми. Аз преди да отида по магазините си върших домашното - в нета търся за Бургас най-ниска цена с монтаж и си избирам търговец без значение от цената - всички я чупят, като им покажеш конкурентната.

3. Аз избирах клима за мансарда където никой не живее наоколо със скос от 2м до 6м около 58кубика, което е на ръба на 9ка и 12ка. Аз взех 13ка за 15 мин си достига желаната температура и влиза в покой. Това, че топлото ще бяга нагоре при мен не играе голямо значение.

4. Също така има програма за енергийна ефективност - 20%. Това става през банка с кредит - тънкия момент е да погасиш веднага след отпускане кредита. Лошото е че банковите служители са инструктирани да не го казват а да си опънат лихвите и тези 20% те да ги вземат. Другото е че при отпускане изискват доход а може и пари по сметка.

5. Аз взех Тошиба 13skv-2. По принцип има логика в това, което ти казват за отдаваната енергия но гледай това да е средната а не максимума на малкия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

две 12 ки

+ по-комфортно вътрешните тела ще са по безшумни

+ докато едната е в дефрост другата ще работи,не прекъсва топлото

+ могат да бъдат разположени така че в стаята температурата да е по-еднаква докато с един ще има разлика при него ще по-топло а в другия край ще има разлика поне 2 градуса

- две качествени 12ки ще надвишат 3000лв

- освен цената и консумацията им ще по-висока

- за два трябва място за две вътрешни тела две дупки има и две външни тела не много естетично два монтажа е и по-скъпо

аналога им е http://klimatici.biz/%D0%BA%D0%BB%D0%B8 ... -18lb.html

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като гледам помещението аз бих заложил дори на три климатика - ще се постигне по-добро разпределение на мощността. Личното ми мнение е да се заложи на две 9-ки и една 12-ка - 12-ката в близост до стълбите, където както каза Иво IDA има коминен ефект.

Относно марката - аз не бих взел Фуджитсу Нокрия - безумно скъп е. По-скоро бих взел General (Fudjitsu) от някоя по-обикновена серия. Същото се отнася за Мицубиши.

Другото е дали са необходими климатици от вискоия клас - във Варна климатът е доста мек и дори Мидея ще вършат идеална работа. Ако се спреш на Мидея за същите пари, за които ще вземеш три 9-ки на Митсубиши или Дженерал, ще можеш да си сложиш три 12-ки или дори две 12-ки и една 18-ка.

Не препоръчвам мулти машина (едно външно тяло с няколко вътрешни) - ценово е по-скъпа от съответния брой единични машини, а и рискуваш, ако нещо се случи на външното тяло да останеш без всичките климатици, а не само без един.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сами, да ти кажа, аз нали купувах скоро климатици. Общо взето, ще намериш подходящи, това няма какво да те притеснява.

 

Мойте и двата се справят перфектно при -10 градуса, по долу не е слизало. Ама ги пуснах само за проба за два дни, напсувах ги и пак си карам на ТЕЦ-а. Просто по никакъв начин не може да се сравни отоплението на ТЕЦ-а и климатика като комфорт. Особенни ако си с малки деца около теб!

 

То при теб ТЕЦ няма как, но ти казвам да го имаш предвид. Аз ако трябва да отоплявам къща, бих мислил за някакво комплексно решение, това с климатиците е ефективно решение, но далеч от комфорта. Вярно е, че тук говорим за много пари - локално парно на газ/ток/твърдо гориво или геотермално/термопомпи и прочие, но да е на принципа на естествената конвекция в стаята. Това климатика си е една високо ефективна духалка - в смисъл, че комфорта който ти носи е същия, само дето плащаш по-малко ток.

 

Това е лично мнение, няма да споря с никого!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като гледам помещението аз бих заложил дори на три климатика - ще се постигне по-добро разпределение на мощността. Личното ми мнение е да се заложи на две 9-ки и една 12-ка - 12-ката в близост до стълбите, където както каза Иво IDA има коминен ефект.

Относно марката - аз не бих взел Фуджитсу Нокрия - безумно скъп е. По-скоро бих взел General (Fudjitsu) от някоя по-обикновена серия. Същото се отнася за Мицубиши.

Другото е дали са необходими климатици от вискоия клас - във Варна климатът е доста мек и дори Мидея ще вършат идеална работа. Ако се спреш на Мидея за същите пари, за които ще вземеш три 9-ки на Митсубиши или Дженерал, ще можеш да си сложиш три 12-ки или дори две 12-ки и една 18-ка.

Не препоръчвам мулти машина (едно външно тяло с няколко вътрешни) - ценово е по-скъпа от съответния брой единични машини, а и рискуваш, ако нещо се случи на външното тяло да останеш без всичките климатици, а не само без един.

 

И ако сложи две качествени 9-ки ефекта ще е същия на 3-те Мидеи, които веднъж да падне под -3, -4 градуса и ще умрат, да не забравяме и че 18-ките са с по-големи тръби, които трябва да се крият.

А до стълбите ако няма баня, къде ще се заусти конденза или лято няма да се пуска?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.