Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Приказки за нивото на моторното масло


Phiko

Recommended Posts

Ей така реших да пусна една тема с няколко идеи, които прочетох по Интернета.

(След като видях каква е разликата за маслото в скоростната кутия, си викам дай да прочета малко за двигателните масла http://www.skodaclub-bg.org/forum/viewtopic.php?f=6&t=25947)

 

1. Четейки за разните там API SF, SG, SH класове моторно масло (тези са дадени в книжката на шкодака), първото което разбирам е, че такива вече няма. Има SL, SM, SN.

 

2. Има доста материали, които описват, че SM и SN не са добри масла за двигатели с повдигачи на клапаните, каквито са Шкодовите (1.3). Тези класове масла имат ниско съдържание на фосфор, заради съвременните катализатори. Това ниско съдържание пък води до бързо износване на повдигачите и гърбиците на разпределителния вал.

 

3. Било по-добре да се сипва SL масло - аз лично така постъпих 10W-40 API SL/CF - Liqui Moly.

 

4. От друга страна на маслото, което купих пише VW 501 01, което е упоменато в книжката на шкодака. Ама псоле се разбира, че това е VW 501 01 от 2005 година. Явно тези сертификати имат различни издания. В книжката на шкодата, не става ясно кое издание се има в предвид, ама едва ли 2005.

 

Някой знае ли повече за тези сертификати?

 

5. От чисто практична гледна точка - нивото на маслото, измерено със щеката трябва да е межу min и max. Но разликата межу мин и макс е 1 литър. Е къде е най-добре да е нивото на маслото - почти до макс, равно с макс, по средата межу мин и макс?

 

И такива неща....

Като гледам скоро - май няма да има масла за нашите двигатели - като пуснат още една-две серии с още по-ниски съдържания на фосфор - и ще трябва да търсим някакви специални масла :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 седмици по-късно...
да е над средната черта

Загледах се в моята щека и каточели няма средна черта. Има мин. и макс. а посредата е грапаво , аз си го държа на милиметър - два под максимума - дали е правилно обаче нямам идея. По важното за мен е , че не се налага да го доливам smile152

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже ще сменям маслото колко събира фелата 1.3мпи, така че да е под максимума, да не се улея случайно smile021

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно 4 литра събира.Отива точно на максимум.

мисля че на мен са ми наливали 3 литра и половина - на ниво средата и малко над нея на мярката на щеката, а остатъка от 4 литровата туба са ми я оставяли за доливане ( нещо което не ми се е налагало вече 12 000 км)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.