Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Черна кутийка в TDI - BXE .


димон

Recommended Posts

Сигурно всички мотори имат тази черна кутийка с няколко маркучета излизащи (влизащи) в/от нея.

Когато застудее времето ( всяка година) , след гасене на мотора понякога се чува бръмчене от нея за около 30-50 сек след което спира и педала на спирачките се вдървява. Когато я чуя и преди да съм излязал от колата е достатъчно само да дам на контакт и да върна и бръмченето спира. Педала си остава мек , ако ще дори след 2 дни.

Опитно останових , че когато се е разбръмчала е достатъчно да стисна с пръсти 1-я ( най-горния) маркуч и бученето спира. Проследих го накъде отива - оказа се , че минава през едно клапанче и право в сервоапарата на спирачкте.

Бих искал да узная причината за това и защо когато е топло не е така . Пускам и една немного добра снимка на въпросния чарк :

 

025679898.jpg?r=0

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В тая кутийка са ти обединени всички вакумни регулатори които управляват геометрията, егр и т.н. Маркуча който отива (по точно идва) от към сервото е всъщност вакума, който те разпределят.

 

На по-старите мотори бяха отделни клапани (прословутия N75 и пр.). На повечето О2 (но не на всички) са обединени в общ блок. Това което бръмчи е някой соленоид (демек вакумен клапан). Те работят в импулсен режим.... но дали е нормално да се чува... не знам не съм се заслушвал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз май съм чувал тихо жужене от въпросната кутия. Бе много се втелясвате :)

 

Моята спирачка винаги е леко твърда. Никога не е мека.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз онзи ден си спомних, че беше питал и преди това за тази кутия и реших да разбера при мен дали се чува това нещо. При мен, когато сутрин тръгвам или винаги, когато паля - давам контакт и се чува едно такова цввввввввз и едно цък накрая и след това спира. Никога не се е случвало, след като угася мотора да жужи нещо или да бръмчи и т.н. Спирачката си е еднаква винаги, стига да не съм я помпал, за да изгуби вакуума и да се втвърди. От кутийката не се чува нищо при мен.

 

Поздрави

 

ПП: Само веднъж ми беше станал твърд педала на спирачките, без никаква причина, след двудневен престой на едно място.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е то има и други звуци след гаснене. Например този на ЕГР-а . Там звука е тънък ...за окол 5,6 сек , съпроводен нарая със звука от клапата шляп-шляп. smile001

Звукът от черната кутия е нискочестотен и дори се чува в купето след спирането на ДВГ, макар че е поставена на гумени тампончета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз се чудя вие нямате ли музика в колите ? smile004

 

Че ти като караш слушаш ли музика ? Музика слушам само на дълго пътуване, иначе из града слушам кво тропа и скърца ...и звука на мотора. smile091

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Слушам, бре Димоне, нон стоп smile049 . smile049 Напоследък ей това и хич не се заслушвам в разни шумове, съскания, цъкания и прочее smile001 . smile027

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми тропа нещо в задна лява врата и заглушава всичко друго smile091

Ще взема да я разглобя, сигурно е буксата на говорителчето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То в тия Шкоди шумове да искаш :)

 

Аз пък не ми стигат фабричните, ами изтърбуших и катализатора и сега линейките обикалят наоколо.

 

Касетофона му е майката.... smile175

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.....това което бръмчи е някой соленоид (демек вакумен клапан).

 

 

Цецо, соленоида не е ли електромагнитен клапан? :-k

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цецо, соленоида не е ли електромагнитен клапан? :-k

 

Ми да де, те тия на картинката какви са? Аз мислех, че са електромагнитни - един магнит през PWM, дърпа насам-натам, едно желязо и регулира вакума по трасето на клапана.

 

Признавам, не съм отварял, но винаги съм живял с мисълта, че са такива.... :-k

 

Иначе горе, некоректно съм казал "вакумен клапан". По скоро съм имал предвид, клапан за вакум, т.е. клапан дето регулира вакума, а самия клапан си е соленоиден тип, или поне аз така си мисля.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А това с твърдия педал на спирачката от какво се получава и проблем ли е? Случвало ми се и на мен от време на време. Мисля, че само като е било студено времето се случва това и е толкова твърд педала, че няма натискане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А това с твърдия педал на спирачката от какво се получава и проблем ли е? Случвало ми се и на мен от време на време. Мисля, че само като е било студено времето се случва това и е толкова твърд педала, че няма натискане.

 

E, то после като запалиш, нали омеква ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А това с твърдия педал на спирачката от какво се получава и проблем ли е? Случвало ми се и на мен от време на време. Мисля, че само като е било студено времето се случва това и е толкова твърд педала, че няма натискане.

 

E, то после като запалиш, нали омеква ?

 

Е да омеква веднага, но както често се случва да спирам по наклон дърпам ръчната, че да не ударя този пред мен smile009.

Щом го има и при други предполагам, че не е ненормално.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мисля , че е нормално , понеже лятото не е така . Но трудно може да се открие , като няма готова рецепта...Предполагам ,че от студа нещо не уплътнява ( я клапанче , я връзка )...

Пробвай да извадиш куплунга с маркучетата (на черната кутия) и да смажеш с малко смазка О-пръстените...при мен нямаше ефект . :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.