Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Въпрос относно конвекторен радиатор


Velko

Recommended Posts

Здравейте колеги,

трябва да отоплявам стая около 22 кв.м. и мисля да е с конвекторен радиатор.Имам няколко въпроса:

1. Добро и икономично решение ли е отпление с конветорен радиатор?

2. С какъв регулатор е по-добре да бъде- електронен или механичен?

3. Има ли смисъл да е чужда марка /Стибел Елтрон, Адакс, Атлантик и др./, или и Теси не им отстъпват?

4. Модел за монтаж на стена или не?

5.Стаята е с пвц дограма и изолация- колко вата да бъде- 2000 или 2500?

Благодаря Ви предварително.

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 56
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • C2H5OH

    10

  • PRR

    6

  • coverdale

    6

  • димон

    5

Най-много писали в темата

Здравей колега,

 

1. Радиатора не е икономично решение, но е добро от гледна точка на комфорта в стаята защото за разлика от климатика не движи въздуха и не вдига прах. Отоплението на радиатор в сравнение с климатик е 2-4 пъти по-скъпо, но е много по-приятно защото няма вятър и прах, тракане, миризми, шум от фреона, от вентилатора и т.н. Не се налага и профилактика. Отоплявам се на ето такъв http://www.noirot.fr/pages/produit.php? ... E9cifiques радиатор. Тих е, поддържа много точно температурата, но харчи доста ток. Преди се отоплявах със скъп климатик, но на радиатор ми харесва повече.

2. Новите радиатори са е електронен, по-точно поддържа температурата и може да се наглася по-прецизно примерно колко градуса да пада температурата под зададената ако стане много студено

3. Важното е нагревателя да е цял блок, а не открит реотан както са китайските. Блока се нагрява по-малко и по-малко изсушава въздуха. Голия нагревател се нагрява до висока температура и може да предизвика пожар. Евтините радиатори обикновено са направени много калпаво, реотана почти допира пластмасата наоколо, пълнят се с прах. Ако под корпуса на радиатора видиш гол реотан, бягай далеч!!! Или блок нагревател, или маслен. С Теси проблеми не съм имал.

4. На стената заема по-малко място и не се спъваш в кабели.

5. По-добре 2500

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Личното ми мнение:

 

1. Добро и икономично решение ли е отпление с конветорен радиатор?

1а. Може да се каже, че е добро решение.

1б. Доста неикономично решение.

 

2. С какъв регулатор е по-добре да бъде- електронен или механичен?

Аз съм фен на механичния. Като цяло електронния би могъл да държи по-постоянна температура. Но това зависи от конкретната реализация.

 

3. Има ли смисъл да е чужда марка /Стибел Елтрон, Адакс, Атлантик и др./, или и Теси не им отстъпват?

На практика няма разлика.

 

4. Модел за монтаж на стена или не?

Въпрос на личен избор. Аз си взех за стена за да не ми яде от мястото в банята

 

5.Стаята е с пвц дограма и изолация- колко вата да бъде- 2000 или 2500?

Грубо 50w/кубичен метър или 3kw. Имайки предвид дограмата и изолацията може да сметнеш 40w/кубичен метър. Т.е. поне 2.5KW.

 

Имайки предвид горното бих ти препоръчал да се замислиш и за цената която ще плащаш за ток. Ако приемем, че средно дневно тая печка работи 12h (т.е. 50% от времето) ще имаш 12h * 2.5kw * 0.2лв = 6лв/ден. За месец 180лв. При същата температура климатика би харчил между 60 и 80лв/месец. Т.е. 100лв/месец (поне!) икономия... За един сезон разлика от около 500лв smile049

 

PS: Видях, че и колегата е писал. Това с прахта е 50/50. Все пак климатика има филтри които улавят по-голямата част от праха. Иначе той си седи на земята ... докато не притича някой през стаята и не го вдигне smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Некви норвежки имало...с много голямо кпд?

 

А някой да каже нещо за тия...."платковите" радиатори?

 

Че и аз търся...

/спряха ни парното....щото скъпо било - казаха 16 от 24-те във входа./

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Некви норвежки имало...с много голямо кпд?

 

А някой да каже нещо за тия...."платковите" радиатори?

 

Че и аз търся...

/спряха ни парното....щото скъпо било - казаха 16 от 24-те във входа./

 

1.По отношение на КПД-то - реотана си е реотан. Не може да се очаква голяма разлика в КПД-тата.

Разликите са по скоро в ефективността на топлообмена с въздуха в помещението (конвекцията).

2.Под "платкови" предполагам имаш предвид инфрачервените панели. При тях плюса е че загряват директно тялото ти (инфрачервени лъчи), без да е необходимо да се загрява въздуха в помещението. Ако обаче си по-встрани от този панел, няма да ти е топло :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моя апартант се отоплява с Адакс от серията Стандарт, общо 5400W. Лично аз съм много доволен, имам го от 2000г. и не бих си го сменил. В най-студените месеци, макс. сметка е по-ниска отколкото на апартамента на нашите, които са към топлофикация.

По отношение на регулатора - задължително електронен. Адакс си предлагат евтини седмични програматори с няколко фиксирани режима, които свалят заданието на темпертурата с 5 гр. за определено време. Но стават само на електронно регулираните. И всъщност това автоматично сваляне на темп. с 5 гр. осигурява икономии, защото жилището не изстива.

По отношение на ефективността, Адакса е ниско температурен радиатор. Дори и да го надуеш на макс., пак може да си сложиш ръката върху него и няма да се изгориш. За спалнята използвам един Адакс с мощност 1500 W, който е ниската серия (140 мм висок) и е дълъг над 1,80 м.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ADAX-ите наистина са много добри и ако трябва да се взема конвектор това е марката, но като цяло е по-добре да се вземе марков климатик с COP>4,5...Има много комфортни модели при които няма да чуеш нито фреона , нито въздушната струя . Мога да дам съвет при необходимост . Пускам и една таблица все пак за сравнение макар , че повечето колеги и без това са наясно :

 

http://media.snimka.bg/9592/025438760-big.jpg?r=0

 

025438760.jpg?r=0

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ADAX-ите наистина са много добри и ако трябва да се взема конвектор това е марката, но като цяло е по-добре да се вземе марков климатик с COP>4,5...Има много комфортни модели при които няма да чуеш нито фреона , нито въздушната струя . Мога да дам съвет при необходимост . Пускам и една таблица все пак за сравнение макар , че повечето колеги и без това са наясно :

:smt017

Макар че инвестицията в такъв климатик е доста по- сериозна, отколкото в конвектор.

ПП: Имаше преди време тема за избор на климатик.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите, момчета!

Имам 2 климатика за през лятото, но искам да се подсигуря с нещо допълнително за зимата.

smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имайки предвид горното бих ти препоръчал да се замислиш и за цената която ще плащаш за ток. Ако приемем, че средно дневно тая печка работи 12h (т.е. 50% от времето) ще имаш 12h * 2.5kw * 0.2лв = 6лв/ден. За месец 180лв. При същата температура климатика би харчил между 60 и 80лв/месец. Т.е. 100лв/месец (поне!) икономия... За един сезон разлика от около 500лв smile049

 

Здравей колега,

Тази сметка съм я правил 2006 г.За същата стая купих инверторна Мидея- 800 лв.Всяка година се обслужваше от сервиз и със старта на тази зима се оказа, че компресорът е за смяна- около 500лв.И сега не ми се дават пари за нов климатик среден клас, който би струвал около 1000 лв.

Затова се спрях на този вариант.

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

fujitsu ili daikin okolo 1500lv са в момента. Казваш не ти се дават толкова пари сега. Вземи го на изплащане и пак ще си много по добре от радиаторче. Вноските които ще даваш на месец ще са спестените пари от тока. За един отоплителен сезон почти е избит. Аз моя го пускам октомври и април -май го изключвам. Справя се и навън -20 да стане , а хола ми е 40кв. На месец харчи средно около 40-45лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да се изкажа и аз по въпроса (понеже ги продавам всичките тия устройства, не за друго).

Има значение какъв конвектор. В момента са страшно популярни разните му там норвежки, Atlantic, Airelec, Adax и т.н. обикновени конвектори. Теси върши същата работа. Проблем при тези конвектори е работата на постоянна мощност. Ако е 2500 W толкоз. Не можеш да му намалиш мощността. Сега веднага всички ще кажат "ама нали е с термостат". Така е, но при затоплено помещение енергията необходима за дозатопляне не е необходимо да е максималната. От опит мога да кажа (конвектор Тропик от едно време, без термостат), че след затопляне на помещението (24 кв.) и 500 W са достатъчни за поддържане на температурата.

Ти спомена "платковите". Твърдо с 2 ръце и 2 крака ЗА. Това в момента е най-ефективния отоплителен уред:

http://www.tesy.com/bg/products/otoplit ... ri/mc_201/

И това го казвам не само аз, ами е и мнение на доволни клиенти. Това е на крачета или без крачета, закачено на стена. Крачетата са с или без колелца - по желание. Защита от прегряване, защита при падане и т.н. (прочети му спецификациите). Дори мога да ти предложа вариант. Купи го от там, от където можеш да го върнеш ако не те устройва. Има магазини предлагащи тази услуга (да не правя реклама).

Иначе ако не е Теси има и други по-скъпи варианти, като Applimo Quarto SAS, Atlantic Tatou Digital, Airelec Premier SAS Digital и т.н., но твърдо лъчист конвектор. Това е отоплителен уред съчетаващ 2 в 1 - лъчисто отопление + конвектор. Поразрови нета. Има доста доволни клиенти. Да не говорим, че моделите, които ти споменавам са доста по-скъпи, спрямо обикновените конвектори на всяка една от чужбинските марки. Защо ли?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз не виждам никаква разлика освен в парите ,дали ще е конвектор или най-обикновена кварцова или друга печка,2 КW са си 2 KW :smt030

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мишо и по нагоре го казаха, ADAX. Температурата при тях е ниска, дори и при пълно натоварване и си имат защита срещу прегряване. Това позволява да ги оставяш включени, дори и когато не си вкъщи. А икономията става след загряване на помещението, когато се включват за по няколко секунди. Просто електронния регулатор е много прецизен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти що реши, че лъчевия конвектор на Теси се загрява повече. Ела (знаеш къде) и ще ти го включа да разбереш за какво иде реч.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

+1 за АДАКС.

 

Детето кашляше от климатика въпреки, че е редовно чистен и е читав Daikin. Без климатика кашлицата спря.

Взех 2кw за стаята в която работя + 1.5 kw за детската стая.

Факт е че топлината е различна - "блага топлина" :)

 

А екстрата електронен регулатор е супер - всяка сутрин пали в 8:30 на 21 градуса, така че за 9 да е приятно и се гаси в 18:30 :) тоест бута на 14 градуса.

 

Мога да дам цени за Пловдив - някъде още ми се подмята ценовата листа.

 

Христо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Изчетох всичко и не разбрах нищо ... конвекторния радиатор удачно средство за отопление ли е или не , икономично или не , как да се избере удачния размер и мощност (ако производителя предлага) за съответното помещение , та хем да грее бързо , хем да влиза в икономичен режим ... уффф май Ви засипах с много въпроси :oops:

 

П.П. Мишо , днес ми пускаха една духалка дето щеше да ми изгори ръцете , ама магазина го отопляваха с климатична инсталация , а същата печка при мен едва се усеща , че работи smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...ама магазина го отопляваха с климатична инсталация , а същата печка при мен едва се усеща , че работи smile049
Виж как си си отговорил сам на повечето от въпросите.

По същество. В момента най-удачното отопление откъм КПД (свършена работа/по-малко пари за ток) е климатикът. Но инверторните климатици са скъпо удоволствие. Започват от около 750-760 лв. и стигат до 1300-1400 лв. за 12000 BTU без включен монтаж (150-180 лв. допълнително). Ако се вземе на безлихвен лизинг обаче вече е на далавера. Примерно един Fujitsu (General) за около 1100 лв. или Daikin пак за толкова ще върши чудесна работа. Изплащането е примерно 10 вноски Х 110 лв. + монтаж = 160 лв. общо като изваждане за първия месец ще е около 300 лв., което е горе долу цената на един скъп конвектор. Но работата, която върши климатика е доста по-сериозна, а консумацията на ток е малко над 1 kW.

Конвектор за помещение от около 18-20 кв. м трябва да е поне 2000 W = 2 пъти по-голяма консумация на ток.

Що се отнася до духалките, за мен това е устройство за харчене на ток.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разликите между духалките и обикновените радиатори са следните:

- при непрекъсната употреба отдадената топлина и изхарченият ток са еднакви;

- при рядко използване духалката има предимство, защото се слага където е нужно и духа в необходимата посока;

- при всяко положение духалката е по-некомфортна заради шума и течението;

- при радиаторите (ако стоят непрекъснато на е дно и също място) с времето почерняват стената/таванът над/зад тях;

---

Ако наистина има безлихвени или поне много изгодни лизингови предложения за качествени климатици - ТОВА Е ПРАВИЛНИЯТ ИЗБОР!

По този начин месечната вноска ще се компенсира със спестения ток smile049 .

Нещо подобно става при наема на жилище - по-добре да се купи жилище на кредит, отколкото да се плаща горе-долу същия наем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като стана дума за климатици....

В едната стая съм със ето такава клима.http://technika.bg/product/2308/midea-msr-12hrn1.html

Работи перфектно и е доста икономичен за сплит система,но подмине ли -10 навън умира от раз smile048

Лятото е безотказен.

За 450 лв. толкоз. smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правилно Бисо, за 450 кинта толкоз. А за 760 е ето ТОВА или ТОВА и са на 0% оскъпяване. Монтажът и на двата е 160 лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.