Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

За варовика, водата и камъните в бъбреците


PVV

Recommended Posts

От известно време решетката на батерията в кухнята взе много често да се задръства и в изборния ден реших да отстраня проблема . Имах съмнения за виновника и затова направо започнах с разглобяването на проточното бойлерче под мивката.

post-2096-138453339346_thumb.jpg

 

След отварянето на водосъдържателя се изцъклих. Целия беше задръстен с котлен камък. Знаех, че нашата вода в североизтока е варовита и очаквах да има отлагания , но това беше малко в повече.

post-2096-138453339507_thumb.jpg

 

Искам да спомена само , че бойлерчето е събрало тази гняс за 4 години. Добре, че от много години насам не пием вода от чешмата , но по малко по -друг начин тази варовита вода се отлага и по бъбреците, когато се създадат предпоставки за това. Аналогичен е процесът и в големите бойлери , но там варовика се вади с кофа. :mrgreen: Говоря само за районите с варовити води, какъвто е нашия. Софиянци могат да са спокойни. При тях тези процеси са в пъти по малки.

След почистването и сглобяването жената се радваше отново на топла вода в кухнята, а аз вече знам ,че трябва да повтарям процедурата по отстраняване на котления камък поне веднъж годишно. Дано съм бил полезен на някой , който има подобен проточен бойлер и не го е отварял отдавна. smile159

post-2096-138453339515_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ужас! Все съм очаквал, но това минава всички граници ](*,) Защо не се замислиш за някакъв филтър? Представям си какво е в големия бойлер :smt0344

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Филтъра не помага . Варовика се отлага от високата температура на нагряване. При това съм ползвал нагревателя на втора степен. Ако го бях ползвал на пълна мощност, тези картинки щях да Ви ги показвам преди 2 години. :mrgreen: В банята се къпя с чадър ,щот от душа Фърчат камъни. smile091

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

извод, трябва да пием повече бира и по-малко вода

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При тебе е варовик от самата вода , а от де се взеха шесте кофи кал , които източих от тръбите на студената вода дома :-k

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При тебе е варовик от самата вода , а от де се взеха шесте кофи кал , които източих от тръбите на студената вода дома :-k

 

От съвременната водопреносна мрежа на Вода И Кал. smile021

Заради тея нещасници цял квартал се срути в Оряхово,щото нее@аваха да си оправят течащите тръби, въпреки жалбите на гражданите от квартала.

Ти си ми ревнал за няква кал,мен цял имот ми се сътри заради тея :smt030

 

Пламене,нищо ново под слънцето не ми показваш братле! От моя бойлер,ако не потече вряла вода след 30минути разглобявам задължително да чистя. За бъбреците не ми се мисли изобщо,щото тая пумия "минерална вода" немога да я пия и си джасам дунавска. Къде вода,къде бира smile091

 

едит: признай си ,че си го разглобил,щото е изгорел нагревателя smile048

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Образуването на котлен камък може да се намали при някои модели бойлери - тези с два нагревателя. Ползвате ги в режим на последователно свързване (1-ва степен). По този начин нагревателите работят на по-ниска температура и процеса на образуване на котлен камък не е толкова интензивен.

За съжаление тези модели вече не се произвеждат. Има бойлери с два нагревателя, но те са с отделни ключета за всеки нагревател. Разбира се мераклиите могат да ги "тунинговат" :D

ПП: В момента има производство на бойлери със "сухи" нагреватели. Предполагам при тях образуването на котлен камък също няма да е толкова интензивно. Нагревателят се поставя в тръба (по подобие на терморегулатора) и няма пряк контакт с водата. Разбира се тук може да се предполага по-ниско КПД на нагревателя...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пламене, препоръчвам ти преглед при д-р Радева!

http://vbox7.com/play:b656a18123

smile091

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаме 2 къщи около София с нормални бойлери и всяка година ги чистя планово - от 100-литровия изхвърлям 1 20-литрова кофа с котлен камък, от 50-литраовия - 2-3 шепи. За съжаление нищо не помага, трябва честа профилактика, поне веднъж годишно.

 

Иначе нещото, наречено "анодна защита" (магнезиевият електрод или дебелата сива "пръчка" във водосъдържателя) спомага донякъде да не се образува КК, но голямата твърдост на водата изяжда магнезия за няколко месеца.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето едно решение на проблема. Мой приятел има инсталирана такава джаджа след водомера и е много доволен, а в Пловдив водата е също доста варовита. По спомен обаче устройството струва стотина лева.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Досега не съм търсил и не съм и предполагал ,че има подобни решения на въпроса с котления камък. Чак се учудвам ,че за такъв глобален проблем има толкова прости решения, които според мен не са разпространени масово. Това ме навежда на мисълта, че или не са много ефективни или са доста скъпи и непрактични. Във всеки случай ще се позаровя по надълбоко в нета и ще проуча въпроса. :smt017 smile126

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.