Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Деклариране на автомобил в общината


johnnie213

Recommended Posts

Днес си декларирах колата в община Триадица - гр. София. Докато не съм забравил какви са необходимите документи и процедура за деклариране реших да споделя информацията тук за да е полезна на хора на които това им предстои.

 

В общината по адресна регистрация на собственика на автомобила се подава декларация по чл.54, ал.1 от Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) - в общината трябва да имат бланката. Пред служителя трябва да бъдат представени:

1.лична карта (оригинал за справка) на собственика

2.голям талон на автомобила (оригинал за справка и копие)

3.договор за покупко-продажба (или друг документ за придобиване на МПС - пак оригинал за справка и копие)

4.застрахователна оценка (копие)

5.платежно за внесен местен данък (копие) - в моя случай с договор за покупко-продажба данъка беше внесен по банков път от Нотариуса, изповядал сделката (по куриер по мое искане ми прати оригинала на платежното нареждане за да нямам неприятности)

6.приходна квитанция за внесен данък МПС в общината от стария собственик (копие).

 

Срокът за деклариране на МПС е 2 месеца от датата на изповядване на сделката.

 

Задължително си искайте входящ номер, който запазете за да няма неприятни изненади след време!

 

Различните общини имат различен размер на данъка за МПС. В моя случай преди покупката колата беше регистрирана в гр. Русе. Предишният собственик беше платил данъка за цялата 2011 г. Данъка в София е с около 40 лв по-висок, но ми казаха, че щом е платен от предишния собственик данъка за цялата година няма да доплащам разликата. От 2012 ще плащам по-високия софийски данък.

 

Аз за всеки случай предварително си бях снимал всички документи и си носих и всички оригинали, че в общините трудно се намират копирни машини, както е в моята община.

 

Дано съм бил полезен с този пост. :) smile159 s_flag

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едно важно уточнение:

 

Ако колата ви е първа регистрация в БГ и сте я купили от юридическо лице, не дължите местния данък (т.5) от поста на johnnie213. Следователно не ви трябва и оценка от застраховател. Доказването на горното става с фактурата!

 

Незнам дали горното важи, ако е първа регистрация и я купувате от физическо лице.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Важи при всички положения, това е данък за придобиване на имущество по възмезден начин, без значение е откъде и как е купена колата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.