Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Доказване на катализатор - как???


Цецо75

Recommended Posts

Значи за малката Шкода (ALH), като попълвах декларацията, изрично драснах вътре, че е с катализатор. Да ама като платих тия дни данъка - отстъпка йок. Явно оная пачавра не го е отбелязала като е нанасяла данните. Питам аз сега какво правим. Отговор - подавате коригираща декларация и ..... документ от "сертифициран" сервиз, че имате поставено и действащо катализаторно устройство. Питам аз - кой е сертифицирания сервиз дето го признавате. Тъп и празен поглед. Викам аз - на кой сертификат трябва да отговаря сервиза, та да признаете хартишката.... Още по-тъп и по-празен поглед.

 

Та се чудя, дали да се разправям, ей тъй за спорта. То годишната авната е 30лв., общо взето безмислено ще е упражнението, ако ще трябва да дам 100лв. на Технотест да ми удостовери, че имам катализатор. Ама ме ядосаха тия патици зад бюрото. И се чудя, ако нацвъкам една хартийка на Word и вътре изброя ISO, CE, TUV и въобще всички стандарти дето се сетя, ония патици зад бюрото що ще чинят?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Би следвало във всички пунктове за ГТП да замерят автомобила ти, и ако той има катализатор и работи /изгорелите газове са в норми/ , ще ти издадат сертификат заверен с мокър печат. Струва около 15-30 лева. s_flag

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Би следвало във всички пунктове за ГТП да замерят автомобила ти, и ако той има катализатор и работи /изгорелите газове са в норми/ , ще ти издадат сертификат заверен с мокър печат. Струва около 15-30 лева. s_flag

Не е точно така! Всяка община работи с определени сервизи които могат да издават тези сертификати! Мога да ти кажа кои са тези сервизи за община Казанлък, понеже майка ми работи в НАП Казанлък! Иначе ми е много странно, защо въпросната служителка не те е насочила към такъв сервиз - това е тяхна работа!

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега какво означава "общината работи" с определени сервизи? Има договори, получава комисионни или тези сервизи за получили одобрение по какви фактори? След като пункт за ГТП функционира съответно той е получил лиценз за дейността си съответно може да издава валидни сертификати/удостоверения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отиди при някой познат сервиз да ти натракат на компютър една бележка с ала-бала текст и печат и готово.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз първо мислех да натракам аз някаква бележка. Ама после се сетих, че като са в общината, лелката може просто да щракне фирмените регистрации и да провери има ли такъв сервиз изобщо :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

[-X Не се занимавайте с глупости, във всеки пункт за прегледи издават бележка срещу 10 лв. и важи ако колата е до 100 к.с. За по-мощните отстъпката не важи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

[-X Не се занимавайте с глупости, във всеки пункт за прегледи издават бележка срещу 10 лв. и важи ако колата е до 100 к.с. За по-мощните отстъпката не важи.
до 74kw- 101к.с :smt017
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да ти кажа кои са тези сервизи за община Казанлък, понеже майка ми работи в НАП Казанлък!

Може би имаш предвид - "ДПМДТР Казанлък - демек Дирекция Приходи от Местни Данъци, Такси и Разрешителни Община Казанлък". НАП няма отношение към въпросния данък. Събира го въпросната дирекция към всяка община. Мога да Ви кажа, че такъв протокол от "Технотест" - АД струва около 24.40 лв. с ДДС-то. Можете да го направите всеки работен ден от 08.30 до 16.00 ч. в София и в Бургас, но в Бургас само за бензинови автомобили. За повече инфо - Google.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

[-X Не се занимавайте с глупости....

Наистина не се занимавайте с глупости - в закона изрично е казано - Акредитирана изпитвателна лаборатория. На територията на България са няколко. Не става във всеки сервиз за ГТП /или поне не би трябвало да става/.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смятам да се занимавам точно с глупости. Ще пробвам с хартийка от обикновен пункт за ГТП :)

 

Ей така за спорта. Занимаването с глупости е изцяло по тяхна вина, така, че не виждам нищо лошо :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам за това, дали е лошо, но със сигурност е незаконно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е какво излиза, че пунктовете за ГТП издават невалидни или незаконни документи /удостоверения за наличие на изправен катализатор/ и нарушават закона ? При положение че това са сертифицирани и лицензирани пунктове, на които една от функциите и задълженията им е по време на техническия преглед да замерват нивото на изгорелите газове на автомобила? Как биха извършвали дейност тогава? Как биха взели лиценз? Как до сега съм представил няколко такива документа за автомобилите които съм имал и всички са приети от съответната служба? А стига..... Пункта за ГТП проверява дали производителя е монтирал катализаторно устройство, при наличието на такова сравнява нивата на изгорелите дали са в нормите пак съгласно производителя и най-накрая издава удостоверение/сертификат в което вписва съответните данни на автомобила и извършените замервания. Това е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моя е грешката, не съм прочел внимателно последния пост на Цецо75, че по-нагоре колегата мислеше със собствена хартийка да се оправя, а не с такава от пункт за ГТП. Извинявам се.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е какво излиза, че пунктовете за ГТП издават невалидни или незаконни документи /удостоверения за наличие на изправен катализатор/ и нарушават закона ?

Не съм твърдял такова нещо! Просто в ЗМДТ /Закона за Местни Данъци и Такси/ има изискване за протокол от акредитирана лаборатория. Защо това е така ,трябва да се пита Законодателя? Но е факт, че пунктовете за ГТП не са такива лаборатории. Наличието на изправно работещо газоанализаторно устройство е необходимо, но недостатъчно условие/нямаш протокол от акредитирана лаборатория/, да се докаже работещо катализаторно устройство /какъвто всъщност е въпроса съдържащ се в заглавието на темата/.

Казвам как е по закон, а как става на практика - май в България си е кой как се оправи!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега поста ми беше написан след поста на РусенскоВарено. Четеш избирателно ми се струва. Не разбрах кое е "факт" или кои са фактите, че пунктовете нямат право да издават такива документи, не са лаборатотии за замерване на газовете или издадените от тях документи са невалидни? На кои критерии не отговарят според теб? Колега не се заяжадм с теб нито искам да влизам в безмислени спорове. Описал съм в предишния пост какъв е реда и кои са органите. Ако имаш конкретни фактически доказателства с които пунктовете нарушават конкретни точки от закона или пък не отговарят на конкретни изисквания кажи, ако ли не мисля че темата е изчерпана.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тука голям спор се е заформил заради една тъпа пача дето и влиза а не знае отде и ги носят. С лопата да ги ринеш. :evil:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

svetlio122, извинявай ако съм грешка, но какво се признава в Пазарджик е едно, а какво се признава в Полски Тръмбеш е съвсем друго ;)

Всяка община е свободна да определя размера на данъците и документите които и трябват, и от къде да ги вземеш.

Записано е.

Сега по проблема.

Преди да даваш пари най-добре просто звънни един телефон до НАП първо.

Ще обясня защо - тая наредба за тия лицензирани лаборатории, май е от времето когато НАП събираше местните данъци и такси.

С две думи тя вече е невалидна, но това не пречи, служителите да си иксат - в правото са си.

Но ако тази наредба вече е аут, то следва, че всяка бележка доказваща че имаш катализатор да ти свърши работа, там където имат газ анализатор разбира се.

И последно - в талона не пише ли ( големия) - то сдъщо е документ?

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стига сте се дърляли. По принцип ако говорим за закона, наистина колегата dyankog е прав. Там пише акридитирана лаборатория. Не пункт за ГТП. Защо в закона е написана подобна глупост, мисля, че не е трудно да се досетите, викат му лобизъм. А може и да е просто депутатска глупост, то там кухи глави, с лопата да ги ринеш.

 

След това имаме едни ГТП, които няма проблем да установят работи или не въпросния катализатор, ако имат апаратура за контрол на газовете и знаят как да ги замерят по правилата (които са разписани.... господ знае къде). Да ама закона де юре не ги признава. Що? Питайте депутатите.

 

Накрая имаме едни чиновници, които пък не познават закона или просто не искат да го прилагат или просто.... знам ли какво. Съответно вместо просто да отбележи там, че имам катализатор и да се приключи (както се случва в 90% ) от случаите, тая патка решава да се прави на интересна и ми демонстрира "знания". Само дето нищо не каза за акредитирана лаборатория, щото явно не е чела закона (за кво ли е, тя е чиновник, не адвокат :) ) и ми наговори куп глупости за "сертифицирани" сервизи, макар, че идея сигурно си няма какво е то "сертификат", каква е разликата с "акредитация" и т.н.....

 

Въобще всичко е една голяма лайня...на тиня, в която ние трябва да газим и да се нагаждаме така, че минимално да ни мирише.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм юрист и не съм чел законите, но...

В случая грешката е на оная зад гишето. Декларацията, която си подал и в която си отбелязал, че имаш катализатор е в данъчното. Това че някой е спал си е техен проблем. Аз бих се жалвал на прекия и началник, че тя не си е свършила работата както трябва. Нямат право да ти искат документ за наличие на катализатор, при положение, че вече си подал декларация и си отбелязал, че имаш такъв! И тази декларация е при тях!

Ако мислят, че си излъгал в декларацията - там си пише за отговорността ти за попълване на документ с невярно съдържание.

Ако прекия началник се прави на "мотика" - жалваш се по-нагоре.

Вярно, че това ще ти струва време и нерви, ама крайно време е администрацията да разбере, че работата и е да обслужва гражданите, които и плащат заплатите!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да се съглася, че е прав колегата. Хванали сте се за думата "лаборатория" в една стара наредба/но все още действаща/ помислете логически. Защо казвате че закона де юре не ги признава? Получава се пак голословие как не ги признава и защо не ги признава никой не казва и не става ясно? Закона е един и е за всички. До момента съм получавал 4 такива удостоверения и всички са били приети и съм ползвал облекчение за данък МПС. Същите тези ГТП които издават удстоверенията не "ако имат" , а по "Надеба 32 от 1999 Обн. ДВ. бр.74 от 20 Август 1999г., доп. ДВ. бр.79 от 14 Септември 2001г., изм.

ДВ. бр.32 от 8 Април 2003г., изм. ДВ. бр.52 от 24 Юни 2005г., попр. ДВ. бр.58 от 15 Юли

2005г., изм. ДВ. бр.41 от 19 Май 2006г., изм. ДВ. бр.12 от 6 Февруари 2007г., изм. ДВ.

бр.53 от 10 Юни 2008г., изм. ДВ. бр.98 от 14 Ноември 2008г.," са длъжни да имат газоизмервателна техника и тази техника трябва да бъде проверена и заверена от същата тази " лаборатория" , че отговаря на нужните изисквания. Нормите на които трябва да отговарят би следвало да бъдат записани в част I позиция V от свидетелство за регистрация на МПС, ако това не е така взимаме на предвид общо приетите норми в Приложение № 12 към чл. 8, ал. 5

(Ново - ДВ, бр. 52 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 12 от 2007 г., в сила от 01.01.2007 г.) и съответните евро директиви EURO 2,3,4 и т.н. . След като те са преценили, че пунктовете могат да извършват дейност и могат да извършват замервания не виждам къде е проблема. Проста логика. Поздрави! ;)

 

п.п. Всички данни декларирани в декларацията се потвърждават и удостоверяват с документи или заверени копия. В случая колегата е записал, че автомобила му притежава такова устройство, но не е представил документ за това.

 

п.п.2 В споровете се раждат истините. Без лоши чувства. =D>

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

п.п. Всички данни декларирани в декларацията се потвърждават и удостоверяват с документи или заверени копия. В случая колегата е записал, че автомобила му притежава такова устройство, но не е представил документ за това.

 

п.п.2 В споровете се раждат истините. Без лоши чувства. =D>

При регистрация в кметството искат копие на големия талон - това е документа, потвърждаващ данните в декларацията!

 

Друго не са ми искали.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да и в София, нормално при подаване на декларация искат само големия талон и приемат, че имаш катализатор на юнашко доверие. Но ако в последствие на вече регистрирана без катализатор кола, поискаш да ти го признаят, трябва да им донесеш и заветната хартийка, доказваща, че наистина го имаш. Явно им трябва нещо за да са чисти пред себе си. Или просто се правят на интересни.

 

Всичко е на добра воля на лелката зад бюрото. Може да минеш без хартийка, може с пройзволна хартийка. А може да те направят и на маймуна, защото не си им симпатичен, даже и да имаш хартия подписана лично от мажоритарните акционери на VAG кълнящи се пред съдия, че колата ти има катализатор....

 

В случая аз съм си виновен, че не висях зад гърба на лелчето което въвеждаше данните от декларацията преди година. Бюрократа си иска контрол, няма как. Дали нарочно не го е въвела или е сбъркала не знам, беше преди година. Май и тогава нещо прехвърчаха искри, може и да ми е скроила шапка. Аз като вляза в подобно учреждение и някак си ми се вдига адреналина и придобивам една странна агресивност... та знам ли :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

karst е прав.

Тя прехвърля отговорността на тебе с корекционната декларация.

А ти всъщност нищо не коригираш.

А колкото какво ще поиска - и в ДОПК и в ЗМДТ изрично е казано, че могат да искат допълнителни документи.

Така, че са си в правото и явно зависи дали я кефиш ;)

Най-малкото отиди при шефа и - повечето неща веднага там се оправят.

Просто тия на гишетата си правят каквото искат без да се съобразяват със закони и наредби - те винаги се оправдават, че над тях стои някой и той им е наредил.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.