Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Данък МПС ?


Recommended Posts

  • Отговори 158
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • ivansev

    12

  • karst

    9

  • shaft

    8

  • Цецо75

    7

Най-много писали в темата

Купих кола на приятелката септември 2011 и получих от продавача платен годишен данък за 2011( платен в неговото данъчно---да речем Враца)

 

След прехвърлянето собствеността в КАТ я регистрирахме във Пловдив.

Въпроса ми е : дължи ли се данък до края на 2011 като нов собственик?

При декларирането на автомобила в общината описваш, че данъка на автомобила е платен до края на годината и не би трябвало да плащаш до края на 2011 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз купих Октавия-та през август 2011 г. от колега от Русе, който там и беше платил данъка за цялата година. Когато я декларирах в общината по адресна регистрация в София изрично попитах служителката дали дължа изравнителна вноска тъй като данъка в Русе е по-малък от данъка в София и отговорът беше отрицателен. Вече ми излезе данъка за тази година и нямам начислени някакви допълнителни задължения за миналата година. Ако е бил платен частично данъка - например за половин година (тъй като има и такава възможност - през март 2011 така си продадох Жужка-та (ВАЗ 2101) с платен данък за първите 6 месеца на годината - новия собственик си плати останалите 6 месеца) - при подаване на декларацията в новата община ще ти изчислят пропорционално остатъка.

 

Иначе за 2012 година данъците за моите автомобили са:

 

VW Vento 1992 1.8 90 к.с. с катализатор - 22.78 лв

Skoda Octavia 2000 1.9 110 к.с. - 167.67 лв

 

Колите са със софийска регистрация и сумите са без начислена 5 % отстъпка, която ще ползвам при плащане до 30.04.2012 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Octavia 2 TDI CR 2.0 DPF 2011 г. - 475 лв за 2012 г. !!!

Егати тъпата държава. Баща ми за кадета си от 1991 г. плаща под 50 лв. Така се стимулира модернизация на автопарк, купуване на нови автомобили, екология и пр. Вместо данъкът да расте с възрастта на колата е точно обратното. Колкото по-старо е возилото, толкова по на далавера е собственикът с данъка. Ако може някой да ми обясни логиката ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Octavia 2 TDI CR 2.0 DPF 2011 г. - 475 лв за 2012 г. !!!

Ако може някой да ми обясни логиката ...

 

Логиката е проста - иди и кажи на баща ти да плати 475лв. данък за кадета и ще ти се проясни :) кадета му вероятно не струва толкова :)

 

Данък МПС е данък собственост. Демек облага се на база богатство. Демек по богатите плащат повече. По същия начин по-който един нов мезонет е с по голям данък от схлупена колиба на село. Социална справедливост му викат. Затова и въпросния данък се казва "данък за притежавано МПС", а не както много хора грешно му викат "пътен данък". Не ме питай дали е справедливо всъщност... ама това е положението.

 

Цапащите автомобили се наказват посредством ЕКО такси в нормалните държави. Или с по високи такси за годишен технически преглед. В Германия например си имат едни цветни стикери, които се издават на база Евро нормата на колата. И таралясниците плащат бая повече. Но това не е данък МПС.

 

От друга страна в БГ сме бедни като църковни мишки. Автопарка е на 20+ години. Логично е дядото с жигулката да плаща 1/10 от моя данък, то и това му е преко сили.

 

Миналата 2011 платих 41 лв а тази полу4их бележка от дана4ното за 27 лв

Ами пресякъл си границата в годините. Или 5 или 15 май беше.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ЗАКОН за местните данъци и такси

 

Чл. 55. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 153 от 1998 г., изм., бр. 109 от 2001 г., бр. 45 от 2002 г., бр. 112 от 2003 г., доп., бр. 106 от 2004 г., изм., бр. 100 от 2005 г., бр. 105 от 2006 г., бр. 110 от 2007 г.) (1) За леки автомобили общинският съвет определя размера на данъка с наредбата по чл. 1, ал. 2 съобразно мощността на двигателя, коригиран с коефициент в зависимост от годината на производство, както следва:

 

1. до 37 kW включително - от 0,34 до 1,02 лв. за 1 kW;

2. над 37 kW до 55 kW включително - от 0,40 до 1,20 лв. за 1 kW;

3. над 55 kW до 74 kW включително - от 0,54 до 1,62 лв. за 1 kW;

4. над 74 kW до 110 kW включително - от 1,10 до 3,30 лв. за 1 kW;

5. над 110 kW - от 1,23 до 3,69 лв. за 1 kW.

 

В зависимост от годината на производство данъкът се умножава със следните коефициенти:

 

Брой на годините от годината на производство, включително годината на производство - Коефициент

 

Над 14 години - 1

Над 5 до 14 години включително - 1,5

До 5 години включително - 2,8

 

Ето я и валидната към момента таблица за Столична община, копирана от Наредба за определяне на размера на местните данъци - изменена и допълнена с Решение № 65 по Протокол № 5 от 22.12.2011:

1. до 37 kW включително – 0.43 лв. за 1 kW;

2. над 37 kW до 55 kW включително – 0.50 лв. за 1 kW;

3. над 55 kW до 74 kW включително – 0.68 лв. за 1 kW;

4. над 74 kW до 110 kW включително – 1.38 лв. за 1 kW;

5. над 110 kW – 1.54 лв. за 1 kW;

 

За моята Skoda се получава следното 81 kW * 1.38 лв * 1.5 = 167.67 лв - точно колкото написах и по-горе.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Octavia 2 TDI CR 2.0 DPF 2011 г. - 475 лв за 2012 г. !!!

Ако може някой да ми обясни логиката ...

 

Логиката е проста - иди и кажи на баща ти да плати 475лв. данък за кадета и ще ти се проясни :) кадета му вероятно не струва толкова :)

 

Данък МПС е данък собственост. Демек облага се на база богатство. Демек по богатите плащат повече. По същия начин по-който един нов мезонет е с по голям данък от схлупена колиба на село. Социална справедливост му викат. Затова и въпросния данък се казва "данък за притежавано МПС", а не както много хора грешно му викат "пътен данък". Не ме питай дали е справедливо всъщност... ама това е положението.

 

Цапащите автомобили се наказват посредством ЕКО такси в нормалните държави. Или с по високи такси за годишен технически преглед. В Германия например си имат едни цветни стикери, които се издават на база Евро нормата на колата. И таралясниците плащат бая повече. Но това не е данък МПС.

 

От друга страна в БГ сме бедни като църковни мишки. Автопарка е на 20+ години. Логично е дядото с жигулката да плаща 1/10 от моя данък, то и това му е преко сили.

 

Миналата 2011 платих 41 лв а тази полу4их бележка от дана4ното за 27 лв

Ами пресякъл си границата в годините. Или 5 или 15 май беше.

 

Всяка година като дойде време за данъци си говорим за едно и също нещо.....

Първо не съм съгласен, че данъка МПС е данък богатство..... не бъркайте данък МПС с данък лукс в някой държави.

Разберете в България всичко е криворазбрана работа..... да карам нова кола, съгласен съм че до някъде моят данък ще е по-висок... НО ЗАЩО не ми се признава катализатора, както и сертификата за екологичност Евро 5 тъй като колата е над определена мощност.... е добре де ама колата и с тази мощност отговаря на Евро 5 ?!?!?! Но държавата е решила няма намаление от 50 %..... ти си гъзар, плащай...

Били сме бедни.... хубаво бедни .... но май на много хора им изнася да са бедни.... ако годишните прегледи спираха всички 20+ годишни неизправни автомобили и не приемаха рушвети, едва ли на човека Х, щеше да му излиза много евтино да кара 20 и плюс годишна кола и да отговаря на всички изисквания за безопасност и екологичност..... но в България рушвета върви.....

Но това е България, по същата логика ни цакат и с цената на горивата..... разберете за цената на горивата не е виновна нито Лукойл, нито СССР, нито някой арабски шейх.... виновни са политиците който ни вкараха по бели гащи в Европа, без да имаме необходимият жизнен стандарт, но приеха всички данъци и акцизи да са изравнени с тези в Европа ..... Като вземете международните цени на горивата, плюс данъчната политика плюс развитието на индустралното производство (все по засилени нужди от петрол).... се получава по-високата цена на петрола.....

И тъй като стандарта е нисък дай да цакаме тия с по-новите коли, пък старите тях няма да контролираме, няма да закачаме, дали колите са технически изправни няма значение, те са основната маса, която гласува.... защо да ги дразним..... Ако си спомняте преди години ГЕРБ тръгна да променя правилата на определяне на данъците и изведнъж спря.... защото се уплашила да въведат ясни правила....

За съжаление това е политиката на държавата.... по отношение на автомобили (данъци), горива, лекарства, осигуряване и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... НО ЗАЩО не ми се признава катализатора, както и сертификата за екологичност Евро 5 тъй като колата е над определена мощност.... е добре де ама колата и с тази мощност отговаря на Евро 5 ?!?!?! Но държавата е решила няма намаление от 50 %..... ти си гъзар, плащай...

Те това е най-голямата глупост!

Докато се подготвях да купя нова кола, двигателя който си бях избрал порастна с 4кс и....

И за да не плащам неясно защо към 400 лева за 105кс (само с 4кс над границата), си купих кола 86кс и плащам 115лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 години по-късно...

колеги някой от Варна с октавия 90 кс след 2000г , да каже колко му е данъка за 2014г че моя е 88лв. моята е 2001г АЛХ(който е евро 3 уж) а на колега с 2003г (Ситроен 90кс хди мотор -евро3 предполагам) данъка му е към 50 лв

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

колеги някой от Варна с октавия 90 кс след 2000г , да каже колко му е данъка за 2014г че моя е 88лв. моята е 2001г АЛХ(който е евро 3 уж) а на колега с 2003г (Ситроен 90кс хди мотор -евро3 предполагам) данъка му е към 50 лв

HDI след 2001 е с FAP филтър и трябва да е Евро 4.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дали е с Евро 3 или Евро 4 не е от значение.  По-скоро причината е друга:

"Само 13 000 автомобила, от всички 150 000 МПС регистрирани на територията на Варна, притежават екологични сертификати, които позволяват данъчни облекчения.
Това става ясно от справка, изпратена от КАТ до дирекция “Местни данъци” в общината."

Та, най-вероятно ти не си от тия 13 000 автомобила.

В Шумен пък:

"Собствениците на леки автомобили в Шумен ще трябва на ръка с ксерокопие от големия талон да доказват наличието на Евро 3, 4, 5 или 6, за да ползват отстъпка от годишния данък МПС. Това обяви пред журналисти шефката на отдел "Местни такси и ТБО" в общината Илияна Симеонова."

Трябва да провериш във Варна какъв е редът.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е как  да го оправим тава, сертификат от еуратек ли да търся да нося в данъчното, или като минат 14г ще падне данъка, и защо баща ми на вентото 94г да плаща-48лв  то какви еко норми има?

 Малко ме съмнява ксара 2003 да с ФАП(филтър за твърди частици) не съм чул колегата да се оплаква а му налива какви ли не нафти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Goro аз съм от Варна и моята е алх 90к.с.2003г. и ходих в ЕТ извадих сертификат срещу 36лв.и занесох сертификата в данъчното и платих 67лв.данък за тази година.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а дали е от значение дали е под или над 14г колата моята догодина ги прави ,преполагам че ако сега го изкарам и аз  вече  ще пресметнат даанъка за 2015г

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 "Сега реформаторите предлагат по-малък данък да плащат и притежателите на автомобили с мощност на двигателя до 110 киловата (136 кс)". :eusa_think: 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам нещо да питам... Моята кола е регистрирана 11 Януари 2010-та. На 11 Януари 2015-та прави точно 5 години. Данъкът към момента ми е 298лв закръглени. 2015-та ще падне ли на 159лв, както го смятат няколко калкулатора?

 

На повечето места пишат до 5 години включително - т.е. аз тогава почвам 6-тата година - това значи ли, че данъка ще падне? Нали се плаща за следващата година, т.е. 6-тата, а не за предната - 5-тата.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде, ще черпя значи - вече имам стара кола :D

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.