Jump to content

>skoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Данък МПС ?


Recommended Posts

  • Отговори 158
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • ivansev

    12

  • karst

    9

  • shaft

    8

  • Цецо75

    7

Най-много писали в темата

Зае***ай тия прегледи. Само ако нещо ти се наложи, (да не се налага) тогава може да отидеш да ти я погледнат . Иначе само вземат някви 20-30 лв . за един стикер и нищо не преглеждат .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зае***ай тия прегледи. Само ако нещо ти се наложи, (да не се налага) тогава може да отидеш да ти я погледнат . Иначе само вземат някви 20-30 лв . за един стикер и нищо не преглеждат .

 

Не е така [-X

После полицаите да го е*ават при всяко спиране и освен това на някои газ станции няма да го заредят без преглед!

 

Да си намери читав сервиз където ще му прегледат газовата система съвестно /стига с тези формални прегледи и немарливо отношение, а после - защо гръмнала газовата/метановата уредба :smt0344 /!!!!

 

 

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прехвърлях в КАТ кола с изтекъл преглед на газовата- нищо не са и гледали. А прегледа наистина е формалност за 15-20 лв. Истинския тест е с водна проба на високо налягане но това се прави само за собствено успокоение и много рядко някоя бутилка да гръмне заради отслабнали шевове, повечето гърмят заради скапани тръби и връзки, които изпущат газ или при удар се късат, газта тръгва от тях, отвън се пали лесно от само 1 искра, така бутилката се нагрява с висока температура и бамм... да пази Бог. Така че при удар замирише ли на газ- спасението е бягане.

Впрочем това нямаше общо с данък МПС.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност като се замислих, то има данък МПС и общински данък. И двата ли се плащат в общината?

 

Двата, всъщност, са едно и също нещо. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ааааа, ясно :D Благодаря smile126

 

А как тогава се изчислява? По кубатура, наличие на катализатор и т.н. или процент от сделката?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ааааа, ясно :D Благодаря smile126

 

А как тогава се изчислява? По кубатура, наличие на катализатор и т.н. или процент от сделката?

Погледни няколко поста по-нагоре.

Пуснал съм ти линк smile021

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ааааа, ясно :D Благодаря smile126

 

А как тогава се изчислява? По кубатура, наличие на катализатор и т.н. или процент от сделката?

 

процент от сделката взима нотариуса при продажбата а данъка се изчислява по мощноста, населеното място, години на автомобила и дали е с катализатор!

 

http://www.calculator.bg/1/avtomobil_danak.html

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А катализаторът започва да се взема предвид чак след петата година на автомобила ](*,) .

Когато вече малко или много ефективността му е спаднала smile021 .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между другото как мога да разбера дали има катализатор или не? И коя пета година на автомобила? Пета след купуването от мен, или пета откакто е произведена? Аз преди това бях разбрал, че се плаща в данъчното около 1,5% от сделката и отделно данък МПС, който се взема по наличие на катализатор, мощност и т.н. Колата е от автокъща и е с фактура и договор. Сега е супер малоумно, защото трябва да ида първо до общината да платя и чак после в КАТ, който е в областния град. Въобще ще е едно пътуване...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

 

Разбира се, че от когато е прозиведена колата. Възрастта на колата е важна, логично е, но те разбирам защо питаш - все пак сме в България, където логика няма.

 

Иначе, плащаш данък придобиване на имущество в общината по чл. 47 ако не се лъжа от местни данъци и такси - за софия е 2.5% от сделката за абсолютно всяка община.

Аз преди месец правих това нещо и то се прави така:

Отиваш при хубав нотариус/оценител/застраховател, който да ти оцени колата супер ниско - можеш да пишеш, че е 500-1000лв, например, и данъка да е 25лв за общината... :) Но това не е данък МПС, който се разисква в този раздел. Този за МПС трябва да е платен, когато е вкарана колата в България от автокъщата. Това е друг измислен данък за придобиване на имущество... И МПС ще си го платиш другата година. А ако не е платен този за МПС при вкарването на колата в България - ще го платиш ти, да...

След това отиваш в КАТ с платежното, което си направил към общината и там вече не знам какво се прави за първоначално регистриране на автомобил.

 

А катализаторът започва да се взема предвид чак след петата година на автомобила ](*,) .

Когато вече малко или много ефективността му е спаднала smile021 .

 

Специално на мен в този сайт, за 105 коня/77kw,София ми връща една и съща стойност, без значение от катализатора. Т.е. за "до 5 години" е 297лв с и без него. Над 5 години е 159лв с и без него. :) и след това е 107лв с и без него.

 

Реално данъка, който съм платил тази и миналата година е еднакъв в размер на 282лв. :) Но калкулатора за ориентир, без катализатора като тежест в сметката - става...

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно съм се заблудил с правилото, сега като си поиграх излезе истината...

Катализаторът влияе при мощност до 74kW независимо от годините, при по-голяма мощност - не.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този за МПС трябва да е платен, когато е вкарана колата в България от автокъщата. А ако не е платен този за МПС при вкарването на колата в България - ще го платиш ти, да...

След това отиваш в КАТ с платежното, което си направил към общината и там вече не знам какво се прави за първоначално регистриране на автомобил.

 

Тук може би е важно да се спомене, че ако данък МПС е платен от автокъщата, то търговецът от автокъщата трябва, освен фактура за колата и договор, да ти даде и квитанция или фактура за платения данък, която да представиш в КАТ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

 

Специално на мен в този сайт, за 105 коня/77kw,София ми връща една и съща стойност, без значение от катализатора. Т.е. за "до 5 години" е 297лв с и без него. Над 5 години е 159лв с и без него. :) и след това е 107лв с и без него.

 

Реално данъка, който съм платил тази и миналата година е еднакъв в размер на 282лв. :) Но калкулатора за ориентир, без катализатора като тежест в сметката - става...

 

Поздрави

...

Катализаторът влияе само при мощност под 74кВ (101к.с.)

Независимо от възрастта на колата.

Освен това тази мощност е една от границите за данъка за кВ мощност.

За 102кс може да платиш 3-4 пъти повече отколкото за 101 (зависи от общината).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, аз съм точно на границата със 101 коня. Днес за 45 минути минах през КАТ, няма да ви говоря за каква безотговорност става въпрос. Ако бях отишъл без волан сигурно нямаше да забележат. Нищо не прегледаха, само номер на шаси и двигател и това беше. Утре ще ходя да платя този така известен данък, та ще видим с колко ще ме обелят и за него, в КАТ "само" 78 лева. И трябва да си заверя пожарогасителя, днес този в КАТ го нямаше и ме пуснаха на доверие. Нема такава държава smile021

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за заверката на пожарогасителя за пръв път го чувам. :-k Нямам спомен и в ЗДвП да е споменато, че трябва да имаш заверен пожарогасител. :-k

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каката каза да мина технически преглед и преглед на пожарогасител. В крайна сметка ме пусна само с технически. Аз така се бях подготвил - с нови аптечка, пожарогасител, триъгълник, жилетка - а те завалиите един поглед не хвърлиха :( 8)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз така се бях подготвил - с нови аптечка, пожарогасител, триъгълник, жилетка - а те завалиите един поглед не хвърлиха :( 8)

 

Бъди сигурен обаче, че ако не беше подготвен и беше забравил дори 1 нещо (примерно жилетка), щяха душата да ти извадят през з***ика от зор.

 

Иначе за да не спамя само темата - платих и аз данъка на Фабиана, 63 лв. дойде

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 8 месеци по-късно...

:!: От няколко дни започна държавния автомобилен рекет smile091 - пътен данък 2012

 

сумата е миналогодишната : за Пловдив за Октавия 1 - 1999г.

 

81kw 160лв - 5% отстъпка = 152лв

 

Имам един въпрос към знаещите,защото до сега не ми се е случвало да купувам автомобил от България.

Купих кола на приятелката септември 2011 и получих от продавача платен годишен данък за 2011( платен в неговото данъчно---да речем Враца)

 

След прехвърлянето собствеността в КАТ я регистрирахме във Пловдив.

Въпроса ми е : дължи ли се данък до края на 2011 като нов собственик?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.