Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

LED лунички - мнения.


Recommended Posts

Здравейте колеги. Напоследък ме е обхванала манията да минавам изцяло на ЛЕД осветление - колата е готова, сега започвам и с дома. Голяма част от осветлението в къщи представлява така наречените "лунички" - с цокъл MR16. В кухнята са 14 - в двете бани общо са 10. По около 35вата е всяка и като се замисля каква консумация имат на час - лошо ми става. Обмислям да си поръчам от иБей - 30-40 лунички със светодиоди. Притеснява ме обаче факта, че досега не съм виждал на живо как осветяват и кой е правилния избор. Спрял съм се на 4 варианта.

 

1. Крушка с 60 СМД лед светодиода 3528

 

$(KGrHqMOKogE1z1gzewJBNw(yPtgB!~~0_12.JPG

 

2. Крушка с 3 мощни светодиода по 1 ват

 

$(KGrHqF,!jUE3L,hK-fLBNy4CcF1Lg~~0_12.JPG

 

3.Крушка с 21 обикновени диода :

 

$(KGrHqF,!hME2fMq5tsNBNynRSZTG!~~0_12.JPG

 

4. Крушка с 12 СМД диода - 5050 - това поне за мен е моя фаворит.

 

$(KGrHqN,!gsE3ErMnCRUBNys377dg!~~0_12.JPG

 

Обмислям закупуване на около 40-50 крушки - което си е доста скъпа инвестиция - (50 крушки по около 4-5 лв) и затова не искамда направя грешка и да съжалявам.

 

Моля ако някой има представа и наблюдения с такива крушки да даде мнение. Друго си е вместо едни 600 вата за 20 крушки - да имам консумация 60 вата (10 пъти по малко).

 

 

Мерси предварително :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако имаш информация, трябва да сравниш спектъра на излъчване на новите и старите лунички. Най-добре ще е, ако можеш да си вземеш 1 мостра. Понякога светлината от светодиодите не е това с което си свикнал. За някои хора това е дразнещо, пък и за очите не е много добре.

Другата особеност е, че повечето свтодиодни осветители имат по- насочена (spot) светлина от стандартните. При теб обаче вероятно няма да се забележи, защото стандартните лунички също имат насочена светлина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Миналия месец и аз се замислих по същия въпрос след поредната сметка за ток. При мен луничките са 29 от по 20-30 вата. Грешката ми е ,че ги направих да се включват дистанционно, като влезеш в обсег и когато в къщи има 3 души ,които щъкат насам -натам познай какво става. Греем като коледна елха. :mrgreen: Гледах в магазина изложени и как светят. Дразни ме бялата светлина. От тези модели които ти показваш обаче не съм пробвал . Само някакви китайски със много светодиоди.По същата причина не слагам и енергоспестяващи лампи, щото светлината ме дразни. Бях си купил навремето едни енергоспестяващи с много жълта светлина почти като тези с нажежаема жичка. Но това беше преди 3-4 години и вече не срещам от тях. Ще следя темата и ще обменяме опит защото съм на същия хал.Мисля засега да сменя само в банята и коридора, за да видя какъв ще е резултата и после поетапно на трегерите и барплота.

 

:smt017

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблемът на LED-осветлението е, че няма UV-филтър, а диодите сериозно могат да увредят зрението. Трябва да се има едно на ум.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

първо гледай за температурата на цвета:

 

- за дневна светлина температурата е около 4300 градуса

- за топла около 3600 градуса

 

другото важно нещо е мощноста на диодите и какъв им е ъгъла на светене

 

 

п.п.според мен номер 3 е най-кофти

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и аз го играх този филм-оказа се, че качествени лед луни (осрам, филипс, паулман) струват майка си и баща си-30-35-40-45-50лв, и след месец консултации, проби и много четене се спрях на нормални луни...ще почакам още някоя година, докато лед технологиите станат по достъпни, сигурен, съм, че това ще се случи...

Китайските Лед - хич не ти трябват!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Cool White 4500 - 10000

Neutral White 3500 - 4500

Warm White 2700 - 3500

тези данни са от тук: http://www.avagotech.com/pages/en/leds/high_power_leds/3w_led_emitter/

 

различните производители дават различни граници за дължината на вълната, но общо взето е това:

022471924-big.jpg

 

да се има на предвид, че за мощните светодиоди трябва добро охлаждане, независимост в какъв корпус са монтирани, иначе ефективността спада:

022485331-big.jpg

 

също така за да светне един такъв диод му трябва и така нареченият "led driwer" - подава се определено напрежение и ток за да светне

за различните модели/цветове/производители то е различно, примерно:

2.8V - 3.5V и 300mA - 800mA

 

ъгълът на светне също варира в зависимост от модели/производители:

70% - 160%

 

всичко зависи от това какво точно искаш да направиш и колко пари можеш да вложиш в начинанието, аз лично бих се спрял на нещо подобно:

http://cgi.ebay.com/3W-GU10-High-Power-LED-Lamp-110-230V-3x1W-Warm-White-/260792839124?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cb876ebd4

Brand new warm white GU10 3x1W LED light!

High quality, effective and energy-saving, low heating, long service life

Low power consumption

Stylish glass housing

 

Voltage: 110-230V

Power: 3W

Light color: warm white

Luminous flux value: 180 - 260 LM

Light-emitting angle: 15° (тук ъгълът е малък защото всеки диод си има рефлектор)

Color temperature range: 2800 - 4000 K

Working temperature: -20 ℃ - +40 ℃

 

повечето от готовите решения си имат вграден "led driwer", директно ги свързваш на 220V

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По същата причина не слагам и енергоспестяващи лампи, щото светлината ме дразни. Бях си купил навремето едни енергоспестяващи с много жълта светлина почти като тези с нажежаема жичка. Но това беше преди 3-4 години и вече не срещам от тях.

Крушките на колегата AcMilanFen от раздела "Битак" са точно каквито търсиш - 2700K :smt017 .

 

Проблемът на LED-осветлението е, че няма UV-филтър, а диодите сериозно могат да увредят зрението. Трябва да се има едно на ум.

Тук си в грешка [-X , светодиодите не излъчват изобщо в UV-спектъра (дори и най-късовълновите сини).

За разлика например от луминисцентните и газоразрядните лампи.

Да не говорим пък за слънчевата светлина, където UV-съставката е най-силна.

 

---

 

За сравнение на ефективността се гледа параметъра Lm/W, ако липсва се делят тоталните лумени на крушката на потребената мощност. Ако тези параметри не са обявени, по-добре подминавай подобни продукти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги. Напоследък ме е обхванала манията да минавам изцяло на ЛЕД осветление - колата е готова, сега започвам и с дома. Голяма част от осветлението в къщи представлява така наречените "лунички" - с цокъл MR16. В кухнята са 14 - в двете бани общо са 10. По около 35вата е всяка и като се замисля каква консумация имат на час - лошо ми става. Обмислям да си поръчам от иБей - 30-40 лунички със светодиоди. Притеснява ме обаче факта, че досега не съм виждал на живо как осветяват и кой е правилния избор. Спрял съм се на 4 варианта.

 

1. Крушка с 60 СМД лед светодиода 3528

 

$(KGrHqMOKogE1z1gzewJBNw(yPtgB!~~0_12.JPG

 

2. Крушка с 3 мощни светодиода по 1 ват

 

$(KGrHqF,!jUE3L,hK-fLBNy4CcF1Lg~~0_12.JPG

 

3.Крушка с 21 обикновени диода :

 

$(KGrHqF,!hME2fMq5tsNBNynRSZTG!~~0_12.JPG

 

4. Крушка с 12 СМД диода - 5050 - това поне за мен е моя фаворит.

 

$(KGrHqN,!gsE3ErMnCRUBNys377dg!~~0_12.JPG

 

Обмислям закупуване на около 40-50 крушки - което си е доста скъпа инвестиция - (50 крушки по около 4-5 лв) и затова не искамда направя грешка и да съжалявам.

 

Моля ако някой има представа и наблюдения с такива крушки да даде мнение. Друго си е вместо едни 600 вата за 20 крушки - да имам консумация 60 вата (10 пъти по малко).

 

 

Мерси предварително :)

 

Залагай на 2-та ако е на 120 през една.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.