Jump to content

>skoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

За цената на петрола и горивата!


Recommended Posts

  • Отговори 764
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • VALDO

    85

  • Цецо75

    63

  • PRR

    43

  • C2H5OH

    34

Най-много писали в темата

В горния филм, е засегнат и този въпрос от къде ще се вземе ток.

 

 

Най-малкото замислете се за ВЕЦ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В горния филм, е засегнат и този въпрос от къде ще се вземе ток.

Дай името на филма, за да го търсим по останалите тракери.

Замундата едно време ми беше любима, но откакто ми закриха акаунта (а и регистрацията стана невъзможна), вече не ми е ;) .

Най-малкото замислете се за ВЕЦ.

Не е достатъчно... поне за България!

Много по реално е използването на слънчевата и вятърната енергия.

Проблема е, че трябва много, ама наистина много.

Дано го решат въпроса бъдещите поколения, защото ние няма да можем ;) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ВЕЦ-а също е много остаряла технология също.

идва времето на слънчевите панели и централи ;)

 

е в БГ както винаги с 5-10г по-късно, но ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.imdb.com/title/tt0489037/

 

In 1996, electric cars began to appear on roads all over California. They were quiet and fast, produced no exhaust and ran without gasoline...........Ten years later, these cars were destroyed.

 

По BBC гледах едно предаване за всякакви измислици и водещия отиде в Испания. Там едно градче се изхранваше на слъчева енергия. Схемата беше интересна - ТЕЦ, но вместо въглища, испанците бяха построили една висока кула, осветена от много огледала, резултата беше, че на върха на кулата температурата е 400 градуса по Целзий и се затопля огромно количество вода, с чиято пара се задвижват вече там турбини за производство на ток. Лятото, когато гледах филма строяха втора, по-голяма такава кула. Явно има ефект ...

 

 

Edit: Едно търсене в гугъл и намерих инфо за кулата http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/6616651.stm

 

 

_42879551_solar_reflect_inf416.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

по същия пример ще се строи в Испания и централа само че със слънчеви панели.

огромна кула с огледала които се въртят според положението на слънцето и насочват сноп лъчи в кулата изцяло направена от фотоволтаици.

очаква се проекта да е много успешен с оглед на голямото КПД

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен просто трябва да се премине от ядрена към термоядрена реакция , която отдавна сигурно са овладели и американци и руснаци , тогава електроенергията ще е на нищожна цена , но енергийната карта на света ще изглежда странно - всички ще са равни . Това май не е много изгодно за подпалвачите на войни , "братята" американци ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

smile188 Интересно филмче по темата за световната конспирация,заслужава си да се види

http://www.zeitgeistmovie.com/

освен онлайн може да го свалите единия от арена ,другия от замунда

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

те прогнозираха и над 200$ по нова година но :

Цената на лекия суров петрол с доставка през януари, търгуван в Ню Йорк, се смъкна с 6,5 на сто, приключвайки сесията на ниво от 33,87 долара за барел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

те прогнозираха и над 200$ по нова година но :

Цената на лекия суров петрол с доставка през януари, търгуван в Ню Йорк, се смъкна с 6,5 на сто, приключвайки сесията на ниво от 33,87 долара за барел.

 

Мнооооого съм доволен аз от тези новини, ей! Докато обикалях с мацката през октомври - зареждах между 3.60$ -4.00$ за галон, а сега, 2 месеца по-късно цената е 1.70$ и пада...smile154

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:x :x :x smile095 smile122 :smt46

защо защо Лукойл...

 

Господин професоре,

 

Провери колко е акциза (определен от държавата!), сметни след това цената и кажи как точно да стане по-малко!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми цената е 82 ст франко Лукойл без ДДС и акциз 3,78 по 0,082=3.1 лева или 2,17 долара на галон smile150

И това е цена рафинерия без транспорти и всякави данъци-в момента цената в някой щати е 1,65 долара на бензиностанцията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според тези и тези, 1литър гориво е 0.737kg бензина и 0.82kg дизел.

 

Според тези акциза е 635 лв. на 1000 л за бензина и 535 лв. за дизел.

 

Според тези, 1барел = 158.9873

 

При 35$/барел и 1.4лв/$, прави (35 * 1.4/160) = 31ст/литър

 

Акциз:

1) Бензин - 635 / 1000 => 63ст/литър

2) Дизел - 535 / 1000 => 53.5ст/литър

 

Дори да приемем, че от един литър петрол се извлича един литър бензин/дизел имаме:

1) Бензин: 63 + 31 = 94ст/литър

2) Дизел: 53.5 + 31 = 84.5ст/литър

 

Това е цената БЕЗ транспорта, БЕЗ преработка, БЕЗ печалбата на преработващата компания и БЕЗ печалбата на самите бензиностанций.

 

Между другото обърнете внимание, че при двойно качване на цената на суровия петрол, крайната цена би се вдигнала с 30ст/литър!

 

PS: Да подчертая! От 1 литър суров петрол, не се извличат един литър горива! Да речем, че се ползват около 80%, дори 90%, останалото са отпадъци за чиято преработка също се плаща!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

вижте колко е цената и колко са данъци и акциз за БГ

http://news.automedia.bg/read/5814.html

Уеко се е изхвърлил гусин Ангелов като казва, че ако още малко се повишат акцизите цената на петрола няма да има влияние в ценообразуването. Нима таз година гусин Ангелов, писал в news.automedia.bg е спал и това му е попречило да види цените на горивата при акциз, чийто размер е същия както през 2007 година. Че е е висок акциза- да, висок е, ама лятото цената на бенз 95 достигна 2.50, а сега е 1.68... Има ли некой против, че тази промяна се дължи на падането на цената на петрола ? Какво общо има акциза в случая ? Та аре да не се правим че спим с едното око и виждаме когато поскъпва, а не виждаме когато поевтинява. И това е при един и същи акциз. Ся ако искаме да караме като с метан /цитирам го че няма акциз/ е друг въпрос, който ако ни уредят /защото всичко е възможно/ - ще ни одерат с други данъци- било печалба или по ЗОДФЛ, които са по 10% и са едни от най-ниските. Но това ако стане едва ли ще бъдем повече доволни отколкото сега. Анадъмо... Мисля в последната сметка е изтървано ДДС- то, а при сегашните равнища на цените то си е 28 ст на литър 95.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Мисля в последната сметка е изтървано ДДС- то, а при сегашните равнища на цените то си е 28 ст на литър 95.

 

:smt017

 

След добавяне на ДДС имаме:

 

Дори да приемем, че от един литър петрол се извлича един литър бензин/дизел имаме:

1) Бензин: 63 + 31 = 94ст/литър + 20% ДДС = 1.13лв

2) Дизел: 53.5 + 31 = 84.5ст/литър + 20% ДДС = 1.01лв

 

Бях писал за 80-90% използваемост на началния продукт, т.е. в крайна сметка излиза:

1) Бензин: 1.13 / 0.85 = 1.33лв/литър

2) Дизел: 1.01 / 0.85 = 1.19лв/литър

 

При 1.68 за бензин прави "печалба" от 35ст/литър или 20%.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... но маржа на производителя и търговеца не означава печалба било за Лукойл, Ромпетрол, Шел или кварталния бензинджия защото си има разходи за производство, издръжка и тем подобни съпътстващи разходи и от тез 35 ст едва ли ще останат и 5-10 чиста печалба, която да се разпредели между производителя и търговеца. Но аз знам, че на чужда кръчма сметка не се прави щото излиза крива. Браво обаче, досега не бех чел из форумите некой да направи макар и груба калкулация на цената на горивото или да покаже в общи линии какво представлява- все съм чел яко изкривени и крайно недодялани. Поздравления. :smt017

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... но маржа на производителя и търговеца не означава печалба било за Лукойл, Ромпетрол,....

...

Поздравления. :smt018

 

Затова сложих кавичките. Има още доста разходи. Не че са на загуба, но грубата сметка показва, че не е и само да скубят. Всъщност скубе един - държавата. Но това е друга тема.

 

И едно уточнение: защо поздравленията са със знак минус smile039

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Горивата по-евтини и вече отговарят на Евро 5 !!!

 

http://www.trud.bg/Default.asp?statid=9 ... 24&iy=2008

 

Българският бензин 2,7 пъти по-скъп от този в САЩ !!!

 

http://news.ibox.bg/news/id_2107401

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

На световния пазар барел суров петрол се търгува за $39.27 (31.19 евро).

 

http://news.ibox.bg/news/id_386239472

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.