Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Няма общо с автомобилите на газ, но ми трябва ПРОПАН


MonsterOOD

Recommended Posts

Привет колеги.

Преди тази зима, си инсталирах в апартамента локално парно на газ (работи на метан и пропан-бутан). Поради големия според мене разход, ме посъветваха ако мога да си намеря и да си пълня бутилките само с бутан! Така калоричността на газ бил голям и ще имам по ефективно герене, респективно икономия (по апаратурата на техниците ефективността на горене като го настройваха котлето е 92%). Питането ми е, някой знае ли в София къде мога да си заредя нормални битови бутилки само с пропан (бутилките са 20 л/ 10 килограмови).

 

За инфо: Котлето е Бош с настроена мошност около 12 кВ. Топли 3-стаен апартамен с общи алуминиеви глидъри 62 броя. Температура на поддържане е около 21 градуса. Разхода е 2 бутилки по 10 кг газ за 5-6 дена при температура от вънка около -2 до 5 гр. и 2 бутилки по 10 кг. газ за 3 дена при температура отвънка около -15 до -3. Целия апартамент е с пвц дограми и вътрешна изолация!

 

Някой ако има идей нека сподели :)

Предполагам ще ви е интересна темата :))))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето тук се продават най-различни газове, но нямам представа дали има само пропан. Може да провериш.

http://maps.google.bg/maps?q=42.709341, ... iwloc=near

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един колега от Бургас, има газстанция, лицензирана да зарежда туристически бутилки с ВГПБ /втечнен газ пропан - бутан/. При него е променено съотношението м/у пропана и бутана в сместа, мисля че беше казвал, че съотношението му е 70/30 в полза на пропана /е и цената е по-висока/. Прави се, за да работят по-добре домакинските уреди. Но ние сме от Бургас, какъв му е проблема да прати една цистерна да натовари само пропан и в определено отношение да я добави в резервоара на станцията.

Попитай в топливо дали някой е наясно със състава на сместа ВГПБ, която продават.

Едва ли, ще намериш само пропан, по скоро търси по-високото му съдържание във ВГПБ.

 

Успех!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля,че в БГ няма да намериш. Сместа влиза готова / 60-40 и 50-50 / Само в лука има опция за смесване след производството. Сложи си термопомпа въздух-вода с малко промени и си гледай кефа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е само това. Пропанът е по-леката фракция и съответно изисква по-високо налягане за да е втечнен. При нормални условия пропанът е течен при -40°С, а бутанът при около 0°С. Съответно въпросът е стават ли обикновените бутилки за LPG за пълнене само с пропан. Знаете в газовите системи на колите каква е разликата в бутилките за пропан-бутан и за метан.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не си струва да правиш такива експерименти! Особенно на места, където живеят хора! Ще реализиращ икономия, ама ще спестиш ли колкото човешки живот? [-X

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

60 квадрата панел, хол 20 квадрата - инверторен панасоник 12-ка плюс спалня 12квадрата с хиперинвертор японски тошиба 9-ка. Двата климатика струват 1400 плюс 1600лв. Месечна сметка обща за отопление и готвене - през декември 70лв, през януари 89.77лв. температурата в целия апартамент е 22 градуса. През пролетта и лятото сметките са межде 55 и 70 лв. Така, че в термопомпите е истината. Термопомпа е климатика и чилъра(за охлаждане). А най - новото е термопомпа и сонда на двора, харчиш ток само за ток на помпата за вадене на водата от земята. Единствения проблем е, че първоначалната инвестиция е висока- най-евтината термопомпена система е 22000лв, ама след това плащаш за отопление на цялата къща 25лв месечно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

няма да намериш . на познат му трябваше за един стенд за шоково загряване и си го караше от германия . излиза около 50 пъти по- скъпо от пропан - бутана .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък съм с локално парно.

Камина с водна риза 13кв, която захранва 3 радиатора по 3кв.

70 квадратЕН апартамент го топля с 15-20кг. въглища на ден. Навсякъде е 24гр.

Неудобството е че си печкар. smile092

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък съм с локално парно.

Камина с водна риза 13кв, която захранва 3 радиатора по 3кв.

70 квадратЕН апартамент го топля с 15-20кг. въглища на ден. Навсякъде е 24гр.

Неудобството е че си печкар. smile092

 

ние сме с локално парно- котел на твърдо гориво. Сутрин една кофа въглища и вечер една кофа. постоянна температура 25градуса130 кв. къща...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Близо до хара искър и предприятието " София Мед " има склад за технически газове, автобус 88 минава покрай него там може да има :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Близо до хара искър и предприятието " София Мед " има склад за технически газове, автобус 88 минава покрай него там може да има :)

meser ? нямат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз сега пробвам друго нещо. От 4-ри радиатора (малкия който няма реотан е само 8 клидъра) съм набутал вътре по едни пеотани от фирма "Елкоминвест" (много големи пичове) като реотаните са 2400 вата. За сега правя експеримент колко ще изпукат за един месец. Оставил съм помпата да върти водата за да може да се топли всичко + малкия радиатор, като така ползвам и разширителния съм да газовото котле. Направих един тул на ексел (искам да го споделя с вас, предполагам, че ще е доста полезен за всеки, само незнам къде да го кача) който да смята тока по показания на електромера и за сега съм изразходвал 242 лв ток (печка, пералня, сушилня, парното). Следващото засичане е на 20-ти. Като дойде сметката ще пиша как е :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз сега пробвам друго нещо. От 4-ри радиатора (малкия който няма реотан е само 8 клидъра) съм набутал вътре по едни пеотани от фирма "Елкоминвест" (много големи пичове) като реотаните са 2400 вата. За сега правя експеримент колко ще изпукат за един месец. Оставил съм помпата да върти водата за да може да се топли всичко + малкия радиатор, като така ползвам и разширителния съм да газовото котле. Направих един тул на ексел (искам да го споделя с вас, предполагам, че ще е доста полезен за всеки, само незнам къде да го кача) който да смята тока по показания на електромера и за сега съм изразходвал 242 лв ток (печка, пералня, сушилня, парното). Следващото засичане е на 20-ти. Като дойде сметката ще пиша как е :)

 

В момента за отопление, цената на пропан-бутана е еднаква с тази на тока!

8 глидера х 160 вата= 1,28 кВ. Един глидер е 160 вата. Можеш да си сметнеш другите каква мощност имат.

пп: мощноста на глидера е сметната при температура на водата 70 градуса и температура на помещението 22-25 градуса

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обикновен китайски климатик + обикновена конвекторна печка "Тропик" включена на 1000 W за тристаен панел (едната стая не се ползва) с допотопната си дървена дограма (или каквото е останало от нея) с разкачени радиатори (за мен Топлофикация е по-голям враг на човека от алкохола и цигарите) = 60 лв. ток за декември и около 85 лв. ток за януяри. Нямам подходящото място, иначе бих направил това, което biser.or е направил - камина с водна риза.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз сега пробвам друго нещо. От 4-ри радиатора (малкия който няма реотан е само 8 клидъра) съм набутал вътре по едни пеотани от фирма "Елкоминвест" (много големи пичове) като реотаните са 2400 вата. За сега правя експеримент колко ще изпукат за един месец. Оставил съм помпата да върти водата за да може да се топли всичко + малкия радиатор, като така ползвам и разширителния съм да газовото котле. Направих един тул на ексел (искам да го споделя с вас, предполагам, че ще е доста полезен за всеки, само незнам къде да го кача) който да смята тока по показания на електромера и за сега съм изразходвал 242 лв ток (печка, пералня, сушилня, парното). Следващото засичане е на 20-ти. Като дойде сметката ще пиша как е :)

 

В момента за отопление, цената на пропан-бутана е еднаква с тази на тока!

8 глидера х 160 вата= 1,28 кВ. Един глидер е 160 вата. Можеш да си сметнеш другите каква мощност имат.

пп: мощноста на глидера е сметната при температура на водата 70 градуса и температура на помещението 22-25 градуса

Тука малко си в грешка.

 

За инфо с термопомпа хол+всекидневна+кухня/45кв.м. поне/ + спалня/16кв./ две клими и бойлер на ток+всичко останало за ноември дето при нас беше студ и влага 130лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ванко,твоя варянт е евтин,ама инвестицията е голема.Аз догодина живот и здраве турам двама климатика ДАЙКИН дето са хипер инвертор и исфръгам тия локални парна,що ми писна да турам кюмур. smile027

Даже тез дни кат е по топличко съм включил една долнопробна мидея,дето не е инвертор. Грее,ама падне ли температурата под -5 умира права и почва да дуа студено. smile150

 

Мишо,на кюмур и дърва не е много изгодно да се грееш,но пък наистина е топличко!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ванко,твоя варянт е евтин,ама инвестицията е голема.Аз догодина живот и здраве турам двама климатика ДАЙКИН дето са хипер инвертор и исфръгам тия локални парна,що ми писна да турам кюмур. smile027

Даже тез дни кат е по топличко съм включил една долнопробна мидея,дето не е инвертор. Грее,ама падне ли температурата под -5 умира права и почва да дуа студено. smile150

 

Мишо,на кюмур и дърва не е много изгодно да се грееш,но пък наистина е топличко!

 

При готова инсталация само включваш помпата към нея. Стига ти един инвертор само. Като за начало може да пробваш с мидеата за преходното време. Дайкин не е най-доброто решение при теб/имаш много влага/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ванко,твоя варянт е евтин,ама инвестицията е голема.Аз догодина живот и здраве турам двама климатика ДАЙКИН дето са хипер инвертор и исфръгам тия локални парна,що ми писна да турам кюмур. smile027

Даже тез дни кат е по топличко съм включил една долнопробна мидея,дето не е инвертор. Грее,ама падне ли температурата под -5 умира права и почва да дуа студено. smile150

 

Мишо,на кюмур и дърва не е много изгодно да се грееш,но пък наистина е топличко!

 

 

Такова Животно Хиперинвертор НЯМА! :smt034 Вичко е рекламен трик smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хиперинвертори има, но принципите има на действие не се различават от тези на инверторите.

Така ги наричат, когато COP е по-голям от 5.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.