Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Течност за чистачки -кой какво ползва, от къде и за колко ?


Recommended Posts

Последните няколко поста ме връщат в началото на 90-те. Течност за чистачки по онова време почти нямаше, а и да имаше замръзваше на -5 ... концентрата smile049 Съответно бъркахме си сами. Рецептата беше антифриз, вода и веро. Чистеше супер, почти не смърдеше и не замръзваше (антифриза не беше менте). Единствения недостатък беше, че след зимния сезон задължително сменяш перата на чистачките (тогава пък се продаваха и само гумички, че цяла чистачка трудно се намираше и съответно който имаше си я прибираше в жабката smile048 )

 

Иначе днес за пореден път се уверих, че каквато и течност да сложиш при -10 капката останала на върха на пръскалката така или иначе замръзва. Е, на Мица има подгряване, та е малко по-добре, но при Сара нещата са зле :smt0344

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 82
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • BlackSpot

    5

  • evin

    5

  • ID A

    4

  • skodko

    4

Най-много писали в темата

Аз съм с 5л казанче за течността за стъклата и купувам един концентрат от Метро, но и тази сутрин забравих да му погледна марката. Една от цитираните марки е, немски. Колата е 2005 и още съм с оригиналните чистачки. smile049 Чистят си без проблем и не мажат и то нощем, когато много си личи дали остава тънак слой вода по стъклото. Предполагам, че заслугата е и на гаража.

Относно замръзването по пръскалки, много е важно след като сипете течността, да пръснете през предни/задни дюзи, за да може течността да стигне до стъклата. При правилно разреден коцентрат, няма проблем и при най-ниските температури. Относно разреждането, много внимавайте каква минимална температура целите. При по-ниска околна температура, течността ще замръзне, при по-висока течността се дисперсира в момента в който излезе от дюзите и не може да изчисти хубаво стъклото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, последното правило е важно. И аз бъркам течност за 10 градуса по-ниска температура от тази, която целя. Ако видя, че ще бъде -10, наливам течност за -20. Иначе при миене остава тънък слой вода, който веднага кристализира на стъклото, а това не е фън при 100 км/ч.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвам предимно на Сонакс- малките тубички с мерилка горе. За около 9 лева ми стига за 3 месеца (летни) :)

Сега обаче зимата ме мързи да ходя до магазина и си купувам от Шел!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Намерих един тест от преди 2 години и на второ място с незначителна разлика от победителя(Сонакс-438т.) е фирмена течност на концерна VW(430т.)

http://www.autozeitung.de/scheibenreiniger-test/HERSTELLERMARKE/n270317/4

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И нещо любопитно по темата. Опела е с оригиналните чистачки, на 3 години и половина, което са 3 лета, а сега им е четвъртата зима. Пробега е 107 000 км. След толкова пек, студ и навъртяни километри не мажат, не стържат и все още нямат нужда от смяна. Гумата все още е мека (дори в студ), не е прегоряла от слънцето, няма прокъсвания и видими следи от амортизация. А едно време и на Шкодата, и на Астрата почти всяка година сменях чистачки, ако исках стъклото да е "джам", без значение колко скъпи и маркови съм ги купувал.

Нито една купешка чистачка не може да се сравни с оригиналните, монтирани на нова кола. Убедил съм се още през 1998 г., когато тогавашния ми шеф си купи чисто ново Паджеро и изкара с оригиналните чистачки 1 год., след което ги изхвърли, а аз (Плюшкин) ги взех и ги карах още 4 год. на Вартбурга (за мой късмет размерът беше почти същия). В Петрол се продават от т.нар "пера" или "силиконови" на цени от 6 до 10 лв./бр. До нас продават същите, но са маркови и са по 25 - 30 лв./бр. Еми няма разлика. Имам клиенти, на които смням такива чистачки на по година, според техните твърдения. Така че не е само течността проблема. Аз, както казах по-горе сега за сега ползвам една от 2 лв. концентрат за -50°С (ще я покажа на НИМ) и не съм имал проблем чистачките, чистенето и замръзването. Вчера си размразих донякъде и предното стъкло, а беше около -8°С вечерта.

...1:2. Ефект - смърди само на спирт....., и по-добре ми е, т.е. по-добра от тази на Приста....

за това ли ти е по добре smile091

Освен това мие (ИЗМИВА) перфектно. smile048
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Нито една купешка чистачка не може да се сравни с оригиналните, монтирани на нова кола.

:smt017

Вече ми писна да ги сменям. Пролетта взех чифт Валео, есента вече подскачаха по стъклото заради втвърдена гума. Смених ги с Бош, ама не се надявам да са съществено по-добри. Течностите ли ги ебават, каучука ли им е боклук или просто така си ги правят, за да купуваме повече... Явно ще минавам на чистачки от 4 лв за чифт- и те изкарват по толкоз. Мноо поздрави на марковите. smile056

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Нито една купешка чистачка не може да се сравни с оригиналните, монтирани на нова кола.

:smt017

Вече ми писна да ги сменям. Пролетта взех чифт Валео, есента вече подскачаха по стъклото заради втвърдена гума. Смених ги с Бош, ама не се надявам да са съществено по-добри. Течностите ли ги ебават, каучука ли им е боклук или просто така си ги правят, за да купуваме повече... Явно ще минавам на чистачки от 4 лв за чифт- и те изкарват по толкоз. Мноо поздрави на марковите. smile056

Валео-то са пълен боклук.Взех си за задното стъкло Валео(13 лв.)и се скапа за 6 мес.Сега си взимам по 5 лв.бройката(китайски) от новия тип чистачки и ги сменям на 6 мес.Така за 15 лв. сменям и трите.Доволен съм от това,че не натрупват лед и сняг и съответно не се налага да спирам и да ги чистя(особенно на дълъг път).Много ме е яд сутрин,когато стария модел чистачки трябва да ги очупваш,за да изпада леда, който е между рамената.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази сутрин за пет години откакто имам фабията се оказа че течността за чистачки се подгрява :o бях пуснал подгряване на задното стъкло и течността от пръскалките си излизаше топла- егати екстрата, фабията е Сърпрайс :arrow:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 години по-късно...

Тази сутрин за пет години откакто имам фабията се оказа че течността за чистачки се подгрява :o бях пуснал подгряване на задното стъкло и течността от пръскалките си излизаше топла- егати екстрата, фабията е Сърпрайс :arrow:

Това мнение го помислих за шега преди време, но днес при включване на подгряване на задното стъкло за 10минути, течността си тръгна отпред и отзад. Бях сам и нямаше как да пипам за топла течност. Дали има нещо верно или просто днес беше по топло -8 -10°С ще видим занапред. Но, същата течност в събота в София на -15°С не пръскаше.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сигурно вече е обсъждано, но масово течностите за чистачки, които се продават съдържат метанол, който е доста вреден при вдишване...

Аз ползвам Шерон, чешка от Кауфланд, изрично е упоменато, че е метанол фрий, но е само до -20.

 

Интересно ми е някой ползващ Сонакс да погледне на тубата със съдържанието.

Редактирано от Alexandar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-добрата, която съм ползвал до сега е оригиналната на ваг. Концентрат на -70 е и е около 10 лв литъра.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз вчера, на пътя, останах без течност и си взех от Лидл, че ми беше най-близо в обхвата. Няква за 2.50 литъра. Имаше черепчета и знаци за внимание и отровно при вдишване, пиене и не знам си к'во още - видими и лесно различими (демек не крият нищо). Чисти перфектно! Пише, че е до -20

Са се сещам, когато беше яката криза след падането на комунизма и нямаше течност за чистачки и се редяхме на огромни опашки за бензин...пълнех казанчето зимата с най-евтината ракия, за да не замръзва и си чистеше идеално. Ама не беше вредна при поглъщане и вдишване, само дето тогава не пиех...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.....Са се сещам, когато беше яката криза след падането на комунизма и нямаше течност за чистачки и се редяхме на огромни опашки за бензин...пълнех казанчето зимата с най-евтината ракия, за да не замръзва и си чистеше идеално. Ама не беше вредна при поглъщане и вдишване, само дето тогава не пиех...

 

Ами то и преди падането на комунизма нямаше течност, май.

Слагах спирт за горене. От този синия. Даже и много приятно мирише, не като шльокавица.

Също се слага от този спирт и малко в резервоара. Разтваря водата в резервоара и предпазва от замръзване и ледени тапи по системата.

По темата не мога да дам мнение. Вземам, когато ми трябва, в който магазин влезна, каквото има.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сигурно вече е обсъждано, но масово течностите за чистачки, които се продават съдържат метанол, който е доста вреден при вдишване...

Аз ползвам Шерон, чешка от Кауфланд, изрично е упоменато, че е метанол фрий, но е само до -20.

 

Интересно ми е някой ползващ Сонакс да погледне на тубата със съдържанието.

Саше утре ако не забравя ще проверя :) аз си взимам 5 литра концентрат и си я правя според температурите. Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък се бех заканил само от ОМВ в едни пликове да взимам, по скъпа е, но така или иначе сигурно два пъти в годината взимам. Не знам колко е била лятната, ама като ми казаха 16 лв. за един найлон, мисля 3 литра и ми стана лошо. Викам майната му, поне ще е хубава. Честно казано, това ще ми е последният път. Верно не е замръзвала, хубаво чисти, но няма приятен аромат, да не кажа никакъв и за тия париии.... Спомням си и че от лидл съм купувал, тя пък ме отрови с миризмата на ягодки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега съм с Нигрин 4 л около 13лв ако не се лъжа концентрат.

Наскоро влизах в Шел и там имат едни туби по 5л концентрат за около 22лв и съм я ползвал и мисля че е добра и миризмата и е хубава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам само едно ненарушимо правило - течността да е с етанол.

 

Трета зима купувам от течността за чистачки в Кауфланд - немска е. Две зими имаше и "сертификат за качество от Dekra", вече спряха да си плащат и няма - но течността е същата.

5 литра за -20 беше 10 лева последно, 5 литра за -30 - около 12-13.

И двете не замръзнаха по време на големите студове. И двете чистят. Смърдят класически гадно на цитруси, на вкус не мога да кажа как е. 

 

Специално я избрах, защото изрично пишеше, че не уврежда поликарбоната (имам пръскалки на фаровете) и става за ветрилообразни дюзи (като моите) - един вид, вързах се на маркетинга. Но съм доволен. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам само едно ненарушимо правило - течността да е с етанол.

 

Трета зима купувам от течността за чистачки в Кауфланд - немска е. Две зими имаше и "сертификат за качество от Dekra", вече спряха да си плащат и няма - но течността е същата.

5 литра за -20 беше 10 лева последно, 5 литра за -30 - около 12-13.

И двете не замръзнаха по време на големите студове. И двете чистят. Смърдят класически гадно на цитруси, на вкус не мога да кажа как е. 

 

Специално я избрах, защото изрично пишеше, че не уврежда поликарбоната (имам пръскалки на фаровете) и става за ветрилообразни дюзи (като моите) - един вид, вързах се на маркетинга. Но съм доволен. 

Аз също ползвам от немската в Кауфланд и съм много доволен, за парите си е екстра.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Взех една пернишка,екстра е 1.50 за -60.

1л.

За ракия ли говориш? :lol:

По-гадни шльокавици от пернишката и софийската нЕма!! Не знам как им издържат дробовете на пияниците от тези краища??

 

Сега по темата. Страшно съм доволен от течността на чешката опаковъчна фирма Starline. Пробвах и готова на -20 градуса и такава, която се разрежда, като концентрата е на -80 градуса!!! :o

Взимам я от Aутокели или по-точно ми я докарват защото ползвам регистрацията на позната фирма.

Според мен активното вещество не е долнопробен спирт, а някакво друго. Мирише достатъчно прилично и не оставя следи.

Редактирано от K0K0
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-добрата, която съм ползвал до сега е оригиналната на ваг. Концентрат на -70 е и е около 10 лв литъра.

От къде може да се намери?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Във всеки ваг дилър би трябвало да я има. В ЕТ и Порше бг със сигурност. Така изглежда опаковката. http://kfz-premiumteile24.de/out/pictures/master/product/1/n-vw-scheibenwaschzusatz-g052164m2.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.