Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Течност за чистачки -кой какво ползва, от къде и за колко ?


Recommended Posts

Здравейте на всички.

Тъй като пазарът е залят с всякакви течности и има много боклуци ( особено поверигите Лидъл, Кауфланд, Метро и др.), които са ефтини и неефективни, предлагам да споделим кой каква течност купува, от къде, на каква цена и най важното от коя е доволен и коя не става за нищо.

Повечето хора не си правят сметка, че с по-евтина течност трябва да пръснат примерно 3 пъти за да измият стъклото, а с по-качествена и едно напръскване е достатъчно. Тогава евтиното излиза по-скъпо.

 

И така сега да се похваля какво използвам аз.

Оригинален немски продукт на фирмата FÖRCH (конкурентна компания на познатата в България Wurth). Течността е с ОМ качество ( за първоначално вграждане от автомобилните концерни) и измива страхотно и без миризма.

Цената е 3.30 без ДДС за литър концентрат.

Супер доволен съм и вече изкупих няколко стека.

smile152

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 82
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • BlackSpot

    5

  • evin

    5

  • ID A

    4

  • skodko

    4

Най-много писали в темата

Една 5 литрова туба от кауфланд или метро и после само разреждам със спирт и вода и така цяла зима! \:D/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На Петрол продаваме скъпи на Приста - 4,89 лв. концентрата 1л и още по-скъпи на SONAX - 6,35 лв. концентрат 1л. Разредените (готовите за употреба) няма да ги коментирам, щото са още по-скъпи и още по-нерентабилни. Купих си такава на Приста за 4,89 лв и я разредих 1:2 (може до 1:3). Смърди ужасно и върши работа. Купих си после от магазина на един мой познат на Сточна гара концентрат за 2 лв. литъра и пак го разредих 1:2. Ефект - смърди само на спирт, размразява ми стъклата за разлика от тази на Приста и се пени повече и по-добре мие, т.е. по-добра от тази на Приста. При цена от 2 лв. за литър концентрат (до -50°С) не съм пробвал тази на Сонакс - 6,35 лв. за литър концентрат (до -60°С), защото е безмислено да давам толкова пари за да ги издухам през пръскачките.

Освен това е погрешно мнението, че миенето на стъклата зависи от течността само. Ако са ти калпави чистачките (Bojanov не говоря за теб и новата ти кола) ако ще и от 20 лв. литъра течност да сложиш пак ще маже.

Писали сме го в предишна тема. Съдържанието на една зимна течност за чистачки е 85 - 90% спирт, 10 - 12% повърхностно активно вещество (ПАВ), което обикновено е Етан-диол и остатъка е малко вода, оцветител, миризма и др. глупости. Сега всеки производител се кълне, че не слага метанол, който не е акцизен и е опасен за здравето (при консумация и вдишване), а ползва само етанол, който обаче е акцизна стока, щот цар Киро праи водка от него, но все ми се струва, че си се ползва метилов спирт. Иначе няма как цената да е под 4 лв. с акцизния етилов спирт. Но в крайна сметка ефектът от евтините и от скъпите течности в общи линии е един и същ. Или поне на тази евтина, която аз ползвам вече 2 зими. И не бих дал повече от 3 лв. за литър концентрат, каквото ще да става.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си взимам от OMV, OMV Caristal концентрат -60 градуса (за цена ще Ви излъжа) и от едно шише правя две и те това е моята система. Има приятен аромат и чисти добре, от началото до сега Синята красавица все с него е била. smile027

18-60-large.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От години ползвам обикновенна течност която купувам направо от производител. Миналата година купих повечко и тази година още не съм взимал, последно цената беше 1.60лв. за 1л. за -30 градуса. Разреждам я до едно към едно и няма проблеми, не бих казал, че смарди гадно или, че не мие. Твърде вероятно е скъпите течности да са по-добри, но такава разлика според мен не може да се усети особено като се има предвид, че при интензивно шофиране и лоши условия стъклото се мие точно през минута. За летните препарати и добавки против размазване на насекоми съм съгласен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвам REX. Доволен съм - мие добре, не замръзва при правилна концентрация и има приятен аромат. Ако ми свърши преди да съм купил нова туба, пазарувам течност от ОМВ. От две години взимам от тях една много удобна туба (3 л.). Веднъж спрях по принуда на Лукойл и взех от тях някаква странна бутилка от 1 л. колкото да се прибера. Беше концентрат на -30. Не съм го разреждал, а ми замръзваше на стъклото...

 

Цена:

 

-REX, 5 л. (-60), разреждане 2:1 (-34), 1:1 (-21), 1:2 (-12), цена: 30 лв.

 

-OMV Caristal, 3 л. (-30). Не пише на колко се разрежда, сипвам го или 2:1 или 1:1, цена: 16 лв.

 

На опаковката и на двете течности пише, че щадят не само перата и гумата, но и боята/лака. На това последното не знам колко хора му обръщат внимание, но след като четох преди време тест на подобни течности, вече следя дали го пише на етикета.

 

Лятото карам със същите течности, но мнооого разредени. С насекомите нямам ядове, пък и който се грижи за колата си няма да я остави след път да нощува с тези "киселини" по лака.

 

А относно съдържанието, за което пише Мишо по-горе. Съгласен съм с него, с едно "малко" уточнение - трябва да има и нещо свързващо, което да не позволява на спирта да се изпарява. Иначе ако някой иска, нека пробва да сложи спирт във вода. Казанчето няма да замръзне и при минус 20. Ама като пръсне на стъклото ще има да слиза да чегърта лед... :)

 

И нещо любопитно по темата. Опела е с оригиналните чистачки, на 3 години и половина, което са 3 лета, а сега им е четвъртата зима. Пробега е 107 000 км. След толкова пек, студ и навъртяни километри не мажат, не стържат и все още нямат нужда от смяна. Гумата все още е мека (дори в студ), не е прегоряла от слънцето, няма прокъсвания и видими следи от амортизация. А едно време и на Шкодата, и на Астрата почти всяка година сменях чистачки, ако исках стъклото да е "джам", без значение колко скъпи и маркови съм ги купувал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И нещо любопитно по темата. Опела е с оригиналните чистачки, на 3 години и половина, което са 3 лета, а сега им е четвъртата зима. Пробега е 107 000 км. След толкова пек, студ и навъртяни километри не мажат, не стържат и все още нямат нужда от смяна. Гумата все още е мека (дори в студ), не е прегоряла от слънцето, няма прокъсвания и видими следи от амортизация. А едно време и на Шкодата, и на Астрата почти всяка година сменях чистачки, ако исках стъклото да е "джам", без значение колко скъпи и маркови съм ги купувал.

 

И аз смятам, че качествената течност поддръжа както перата на чистачките, така и уплътненията на стъклата и затова не трябва да се пести от това перо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В едно списание(мисля че беше Ауто Билд)имаше тест на летни течности за чистачки.Та там хората бяха тествали няколко модела на различни производители.Не знам с каква продължителност е бил теста,но резултата от някои от течностите беше съсипани пера на чистачките и нарушено лаково покритие по боята.Жалко че не си спомням повече,но знам че и реномирани производители се бяха провалили.Другото,което си спомням е че победителя беше Сонакс със синя опаковка.Защото имаше и Сонакс със зелена опаковка,но той беше по-назад.Ако някой от вас редовно си купува списанието,може да се поразрови и да сподели повече подробности.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Избягвайте зимната течност Verina от Практикер - невероятно гадно смърди! На някакво отровно машинно масло. На мен и на жена ми ни става лошо, хем колата затваря клапите на външния въздух при пръскане. Съдържа етанол + един куп химия. Производство на Верила Лубрикантс. Иначе чисти доста добре, но смърди и трови.

 

Друга евтина гадория е течността на MOTOX - мирише хубаво, но не чисти изобщо и комай доскоро съдържаше метанол.

 

С 2 думи - НЕ избирайте българското!

 

От вносните течности съм фен на тези на OMV и Sonax

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и аз така, купувам си само канадска течност за чистачки за 70лв литъра, мирише ми на топло котенце и дори не е нужно да пръскам по стъклата за са чисти, просто вълшебство...

 

 

 

 

 

 

и с течноста за чистачки ли трябва да си демонстрираме кой колко пари има?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...1:2. Ефект - смърди само на спирт....., и по-добре ми е, т.е. по-добра от тази на Приста....

за това ли ти е по добре smile091

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и с течноста за чистачки ли трябва да си демонстрираме кой колко пари има?

 

Не мисля, че това е идеята. Идеята е да споделим коя чисти, коя трови, коя прецаква боята и гумата и коя е с добро съотношение цена/качество.

 

Тъпанарите от AutoBild, ако не ги мързеше до смърт, можеха да изтестват по-намираемите течности на БГ пазара, вместо да публикуват преводна статия за зимните течности в Германия! Мен какво ме вълнува коя течност е добра в Германия?!

 

Ако MOTOX чистеше малко по-добре, щеше да е мой фаворит: 0.94 л. за -60 градуса струва 2.80 лв и от нея се получават 3 л. за -20 за 2.80 лв. Друга такава цена няма! За съжаление човек като налее Зонакс и разбира кой е по-добрият продукт.

 

Добрата течност за чистачки е жизненоважна. По-важна е от добро гориво. Само който не кара в дъжд на пълен мрак на фарове, може да си помисли обратното.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и с течноста за чистачки ли трябва да си демонстрираме кой колко пари има?

 

Не мисля, че това е идеята. Идеята е да споделим коя чисти, коя трови, коя прецаква боята и гумата и коя е с добро съотношение цена/качество.

 

smile159

 

Точно това е идеята. Тук никой с нищо не парадира, а само трябва да сме си от полза. И да разнищим въпроса в крайна сметка ефтиното не излиза ли по-скъпо?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще съм ви благодарен, ако препоръчате някаква читава течност. Аз съм докаран до отчаяние с тези течности. Карам почти изцяло в София, и се налага да пръскам постоянно. А жена ми като се запъне на лостчето за чистачките и не се сеща да го пусне. Течност купувам от супермаркетите, даже не следя каква марка е, но вече ми писна. Колата смърди ужасно - като пръснеш първо вони на спирт, после като престои и има дъх на уригващ се сутринта човек след тежък запой. В началото си миех краката по три пъти на ден, после се усетих че е от течността. Ужас. Добре че имам гараж, сега я държа там нощно време с отворени прозорци, та да поизветрее.

Друг проблем се появи при колегата - има Субару и пръскалките са отгоре на капака. Не зная каква течност беше сложил, но му разяде боята, на черното много си личи. Наложи се да си пребоядиса капака, щото го дразнеше.

Сигурен съм че скапаните течности съсипват и чистачките. Въпроса е какво читаво нещо може да се намери в България. Ще прегледам горните постове естествено, но ако имате още идеи - супер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От концентрата на Приста и аз не съм доволен. Разредих я според рецептата за -20 или -25 не си спомням точно, но по-предната седмица като имаше студ и лед замръзна. А надали е било толкоз студено. Освен това не чистеше добре, а когато не мръзне перата си чистят кристално и само с вода от дъжда. За мирис- ползувал съм и с по-гадни миризми- тази се трае, няма проблем но е скъпа за това качество.

Преди ползувах от Лукойл някъв концентрат , произведен от Пловдивска фирма- мирише гадно и също е скъпа.

Миналата година имаше на Лукойл няква полска, концентрат- синя течност в бяла туба, с червена капачка - беше добра. Но сега не я срещам нещо.

Скоро взех от Метро няква готова на -20 уж, 5 л за 7-8 лв. но още нямам впечатления. Приготвил съм и 1 л спирт за горене, ако реши да мръзне да я долея "адекватно" - то от ментета друго спасение май няма.

Лятна- също някъв розов бълвоч, готов за употреба бях взел от Метро- като се разреди 1:1 с вода не е толкоз агресивна и аромата и си дойде на мястото. Иначе бяха прекалили с него и като пръскаш по стъклата вътре не се дишаше от смрад.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

на SONAX - 6,35 лв. концентрат 1л.

 

От бензиностанции Петрол. Харесва ми това, че с три минавания на чистачките стъклото се изчиства много добре, ако и сложат малко повече аромат, ще е супер, защото сега понамирисва повечко на спирт.

 

п.с. На служебната ми купиха няква от някой хипермаркет, голяма боза е пръскаш, мажеш, пак пръскаш, пак мажеш и така някъде на около третото пръскане става нещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От българските може би най-добре чисти въпросната Verina от Практикер, за която споменах. Стои една леко мазна като веро и се разпръсква на много ситна мъгла. Маха всичко с едно пръскане. На нивото на западна течност е като почистващи качества, но за съжаление смърди отвратително и ми става лошо от нея.

 

Някъде около 9 лв струваха 5 литра за -20

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз слагах една пловдивско производство купена от Лукойл, марката не помня- синкав концентрат за около 4лв литъра.Доволен съм, не мирише кофти и чисти добре.Доволен съм и от едни малки 200мл разфасовки на водка Мери Джейн, спасиха положението и добре чистиха на активен снеговалеж.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и аз така, купувам си само канадска течност за чистачки за 70лв литъра, мирише ми на топло котенце и дори не е нужно да пръскам по стъклата за са чисти, просто вълшебство... и с течноста за чистачки ли трябва да си демонстрираме кой колко пари има?

Джо, ако не те познавах, щях да те попитам - комплекс?

 

Темата е за съпоставка цена/качество, разреждане на концентрат, доволен/недоволен и т.н. Не мисля, че някой парадира с пари, възможности или претенции. Информацията в тази тема би била полезна за всички, които се чудят какво да сипят в казанчето или най-малкото да разберат мнението на колегите си. Теб може и да не ти е интересно и да не те интересува какво наливаш, но явно не са един или двама тези, които подбират какво да минава през дюзите. Смятам темата за полезна и информативна, а на който не му се чете, просто да я подминава...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвам концентрат на Вюрт. 5 литра - 18 лева. По таблицата пише че разредено 1:1 гарантира образуването на ветрилообразна струя до -15 градуса и предотвратява замръзване на течността в казанчето до -23 градуса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

Оригинален немски продукт на фирмата FÖRCH (конкурентна компания на познатата в България Wurth). Течността е с ОМ качество ( за първоначално вграждане от автомобилните концерни) и измива страхотно и без миризма...

 

Това къде да го търся, плс?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз последно ползвам това, 5 литра концентрат на -60 градуса, 9 лв тубата:

post-2459-138453271025_thumb.jpg

Не мирише, чисти, нямам никакви забележки smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От години ползвам една течност , която се продаваше в Лукойл и Бриколаж и в началото надписите бяха на немски , а в последствие остана само щампата на бутилката ALCHEIM , а инак се бутилира от някаква плевенска фирма и въпреки това качеството е на ниво - не мирише на първак , чисти много добре и не побелява цялото стъкло ( карам с нея и зиме и лете ) ... дано само в Практикер продължат да я предлагат , че Бриколаж и Лукойл вече са минали на някаква друга.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, Днес си купих от тая въпросната на която са минали в Бриколаж(пише че вносителят е от Силистра) - засега - май поне не смърди ужасно. Че като карах с някаква от Хит и колегите ме питаха дали не съм карал джибри преди това в комбито.. :D

Темата е хубава ... , ама по нея за жалост мога песимистично да заявя само..:

"ЕГАТИ, и течност за чистачки ли ще трябва да си правим сами вече.." smile049

Наистина впечатлението ми е за голяма трагедия с тия течности, а и цената си им е...все едно са със златно съдържание(за неква си миризлива помиийка).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 10-ина години в Божурище (сега ЖК, тогава беше село) имаше една малка частна фирма, която произвеждаше антифриз и течност за чистачки тип ГАРАЖЕН БЪРКОЧ. Отиваш с туба и ти наливат на кило. Антифризът беше много съмнителен, обаче течността за чистачки беше супер евтина и миришеше супер. Беше толкова евтина, че ме мързеше да я разреждам и пръсках концентрат за -60 градуса. За съжаление фирмата отдавна фалира.

 

Според мен производствената цена е ниска, останалото е спекула.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.