Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

За неграмотността на българина и писането в нета...


shaft

Recommended Posts

Колкото и да не ми се искаше, правя темата.

 

Писането, според мен, е един начин да покажеш какъв човек си, какво разбираш и какво не. Какво те интересува и какво не. Например, ако някой не може да си направи сметката и да напише елементарни думички като батерия в множествено число без й накрая, а с две и-та - батерии, това значи, че не му пука как ще бъде възприет или просто не знае! Онова, наистина звучи като име на римски пълководец и земевладелец на два декара от двореца.

 

Не искам никой да се обижда! Просто ще покажа примери, които са обект на чести грешки. Например днес видях маняк написана точно така. Проверка - вманячавам се или вманиачавам се? Останалото е с незнам - не знам, няма дума незнам!

 

Всичко е поправимо, просто човек да желае да го направи. Както колегата Evin каза, тук се събират прекалено много интелигентни хора, затова няма боза в темите, но ако погледнете някой от другите форуми, мен ме е срам да кажа, че тунинг.бг е пълен с интересни неща от невиждани и нечувани висоти.

Друга срещана и много дразнеща думичка е доло! Мамка му, кога си го казал доло с о накрая като говориш, бе човек...

 

Някой сега ще каже "е.. нали се разбираме, к'во толкова", ама не е точно така.

 

Самият аз се хващам напоследък, че ровя из гугъл да видя как ще ми поправи дадена дума, защото не съм сигурен дали е "убиди ли се" или "обиди ли се"...

 

Поздрави и мир!

 

ПП: Казвайте примери и мнения ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с гугъл е вярно smile001 Спомням си, че навремето почти (а даже май изобщо) не съм имал грешки по литература. Обаче последните години не пиша почти (да не кажа, че с химикал пиша само когато попълвам формуляри) и това няма как да не се отрази на правописа ](*,)

А за явните грешки, които посочваш при образуване на множествено число, грешното използване на "който и които" са едни от най-често срещаните и действително е досадно да попаднеш на тях. :smt0344

Съгласен съм обаче и с твърдението, че феновете и собствениците на чешката марка, са с интелектуално ниво над средното, и това много ме радва. Щастлив съм, че се присъединих към клуба и намерих приятели, и съмишленици тук! Благодаря Ви! smile027

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей, чакай и аз да благодаря! И аз съм щастлив, както ти каза! И се радвам, че не взех онова ауди, радвам се, че в ауди форума се присмиваха и ми казваха да отида да си взема шкода! Ау, страхотно е! Благодаря!

 

Иначе... както каза ти - аз съм забравил да пиша на ръка! Оня ден стоят и ме гледат, а аз се чудя как се пишеш една буква...и какво да напиша - бъркам английски и български букви и мажа по формулярите. Оня ден писах молба и я намазах, разбира се! Защото не можах да напиша някаква буква там, не се четеше и замазах...

 

Просто това е верно отвсякъде!

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако се замисли тема за бързо ограмотяване на членовете на форума, бих могъл да ударя едно рамо с най-проблемните части. Просто нека хората споделят къде са им кусурите. Употреба на пълен член и запетаи са двете основни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поклон. Колкото пъти съм се опитвал да пиша по подобни теми, съм бил оплюван. Даже си спомням, че в един чат ме обвиниха, че съм БОТ, защото съм слагал пунктуация....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също много се дразня, като видя някои съвсем прости думички и словосъчетания да се пишат едно към гьотере. За жалост много от приятелите ми пишат така. Най-често срещатаната грешка е пропускането на "-" при по-добър и най-добър (примерно). Някой път направо ми се иска да се плясна по челото при такива елементарни грешки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Похвална тема, но мисля, че трябва да сменим времето - "тук се събират интелигентни хора", да стане "тук се събира(ха) интелигентни хора". От пет шест години интернет не е място, където са само "избрани". Да не кажа, че и обратното се получава, като в живота - заглушаване на по-читавия матРИАл.

Няколко примера:

пич кат не та барат зако викаш .хорта ми помогмаха и ма разбраха ти ми са пъниш

- това наистина не е от нашия форум, а от един уважаван от мен друг, но извинявайте на мен ми звучи като "старозагорски", а аз си мислех, че има само една дума "дзън" smile004 .

Сигурен съм, че и тук могат да се намерят подобни "бисери" - Michelle дори ги беше отделил в отделна тема.

Но каква полза. Ходът на историята неминуемо води до деградация и крах, поне по тия земи:

http://dnes.dir.bg/news.php?id=7570465

Според мен няма начин да бъде ограмотено населението, при положение, че водачите му са неграмотни. Само мога да си представя колко грамотни ще бъдат децата на тези, които в момента са ученици - най-вероятно речникът им ще бъде около 500 думи, от които 250 псувни. Нещо подобно на негърските и латинските квартали в Щатско. Но ... поне ще са "щастливи" в невежеството си и няма да имат скрупули и терзания - нали така, пак е нещо :|.

"Блажени са нищите духом, защото тяхно е .." или каквото беше. Ако имаме някой поп може да го доразясни,

Поздрави,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, тук захващаш една друга болна тема. Може би наистина е производна на дискутираната тук. Ето малко материал, на който попаднах скоро, в тази насока. И в този ред на мисли, само да отбележа, че отдавна съм зарязал българските медии (изключение прави ТВ7 заради Ф1) smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А за явните грешки, които посочваш при образуване на множествено число, грешното използване на "който и които" са едни от най-често срещаните и действително е досадно да попаднеш на тях. :smt0344

Лошото е, че някои доста образовани и начетени колеги допускат точно тези грешки, а останалите си казват: "Ми щом Те така пишат, значи така е правилно.." ... и се получава верижна реакция :evil:

Поздрави за темата, но за съжаление не е първата правописна тема във форума smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, тук захващаш една друга болна тема. Може би наистина е производна на дискутираната тук. Ето малко материал, на който попаднах скоро, в тази насока. И в този ред на мисли, само да отбележа, че отдавна съм зарязал българските медии (изключение прави ТВ7 заради Ф1) smile049

И аз случайно попаднах точно на това предаване, по принцип обикновено не обръщам внимание на дребните простотийки, които ръсят - просто са ми досадни и сменям канала, но в случая направо ме хвана срам докато слушах разговора между Министъра на Културата и невръстните водещи :oops: В случая най-лошото според мен не е допускането изобщо да се излъчват такива неща, а че точно те явно се харесват на масовия зрител и така вдигат рейтинга. Не знам каква е причината, може би в голяма степен липсата на поминък у нас през последните години точно за интелигентните високообразовани хора. Повечето от тях вече се изнесоха там, където могат да ги оценят, а останалите се налага някак да се вписваме в пейзажа - духовна асимилация, така да се каже :?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре бе!

Ми писането на диалект,па ли са смета за неграмотнос?

Да речем.....пишем грАмотно,турам препинателните знаци де си требе,ама държА у некои мУменти да подчертаа врачанския диалект,що си го обичам. smile152

Примерно....кеф миа у место "хубав" да го нАпиша "убав". :smt030

 

Те сиги, че съм благодарен, ако неко ми каже де съм пропуснал тиренце и запетайка,както и тураньето и на неподходящо место. smile092

 

Мого зимате тоа правопис присърце ми са струва. smile001

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично приемам диалектно писане на отделни думи, но само ако са в някакъв смешен контекст. Не схващам идеята някой да си пише принципно на диалект и да си мисли, че всички се радват :-k

 

Книжовният език е измислен точно с цел непознати хора да общуват под общи правила. Ако сме баджанаци от ма'алата... ама не сме...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично приемам диалектно писане на отделни думи, но само ако са в някакъв смешен контекст. Не схващам идеята някой да си пише принципно на диалект и да си мисли, че всички се радват :-k

 

Книжовният език е измислен точно с цел непознати хора да общуват под общи правила. Ако сме баджанаци от ма'алата... ама не сме...

 

:smt017

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След 1972 г масово явление са грешките И=Й , Й=И . Но според мен това са чисто технически грешки . Не дразнят чак толкова много дори... :D Не всички са идеални , така че да не издребняваме - викам АЗ, а !!! smile091

Имало е няколко супер-мега неграмотни писания във форума дето си е струвало да се бъзикаме , ама като цяло си бива - викам АЗ , а !!! smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

E, всеки с номера си - някоЙ са манияци на телесната чистота, други на словесната... като цяло, мисля че няма лошо да се прави забележка на колегите за такива макар и дребни грешки, просто за да не се излагат сами /може и на ЛС, за да не им се уронва престижа :)/. Като гледам сигурно ще се намерят и мераклиЙ да се захванат с такава дейност...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Подобна тема се вихри,през далечната вече 2007-ма година.Хвърлете и един поглед :) :arrow: viewtopic.php?f=1&t=6460

Това си е за 2007-а

Сега е 2010. :smt033

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз знам, че не съм много добър по български, ама донякъде се старая да пиша, без да допускам особени грешки.

но иначе ме дразнят такива от типа "незнам" (или по-скоро: неискам, немога) и впредвид (напредвид)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

впредвид (напредвид)

 

Боре, ти с'я к'о имаш из-по-на-впредвид? smile048

 

Извинявам се за спама :oops:.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Истината е че требе да се стараем да пишем грАмотно. :smt017

Чичко ГУГЪЛ винаги може да ни се притече на помощ!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ха познайте що на Кубрат Пулев му викат "Кобрата"!!!! Сам си пише името - Кобрат!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ха познайте що на Кубрат Пулев му викат "Кобрата"!!!! Сам си пише името - Кобрат!!!

 

 

Ахахахаха... Изби рибата!

 

 

Иначе, честно казано, като прочета впредвид ми се доповръща, а най-лошото е, че никой не го приема като забележка. Тук хората, като гледам са съгласни да се поправят, ама ако видите някое хлапе 13-15 годинки как почва да се дръвчи, че си му направил забележка, то си е за него, не за мене...

 

А, и още нещо... Същите тия хора, които пишат тук и из нета като цяло - те са отговорни и за рекламните пана/табелки, които ни заобикалят. Ако излезнете на улицата и почнете да четете, поне по една грешка има на реклама... Лично съм се дивил, как може да напишеш "хлебУпекарна" с у бе, мамка му?!?! Извинявам се за израза.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То е ясно, че неграмотния трудно ще се ограмоти точно във форума, но така наречените техн. грешки, като "ядене" на букви и знаци, неволно натискане съседна буква на клавиатурата и т.н., могат да бъдат избегнати. Достатъчно е да се направи една проверка, преди публикуване на мнението.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Закон за защита на българския език му е майката! Във форумите - не, но реклами, билборди, печатни издания, новинарски сайтове - недопустимо е! Развалят ми езиковата култура!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.