Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Смяна на задни колони - Fabia I Elegance. Моля за съвет...


Recommended Posts

Здравейте момци и девойки :)

 

Пак ме подхвана музата да пипна нещо по озвучаването, че пусто липсват ниските тонове в колата :(

 

Отпред съм с оригиналните колони, а отзад преди година замених оригиналните със Sony Xplod F1026SE (oтново 10см). Звукът отзад стана определено по чист и хрупкав, но до там. Ниските ги няма така както и преди...

 

Сега ми се иска най-после да приложа по ефикасно решение, но се чудя какво да сложа:

 

[*]Без нужда от усилвател

[*]Не прекалено висока цена...

 

Чудя се биха lи паснали отзад (до кората) елипсовидни с малък диаметър 10 и дали има смисъл...?

 

Някакви препоръки?

 

Касетофончето ми е 4 x 60 WATT PMPO, но за мен не е важна толкова силата, колкото наличието на плътен бас дори и при по-слаб звук. Рядко слушам музика мн силно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ти се реже задната кора слагай една елипси на Hertz за 100 лв. и ще си решиш проблема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ТВЪРДО ЗА !!!! Евала на колегата за най-доброто решение smile126 . По-добра колона от елипсата на Хертс които струват тоюно 95 лв в Технополис и са със сива мембрана няма. Поздрави!!! Ако няма кой да ти го направви пиши едно лиюно аз се занимавам с тези работи ще се разберем. Евентуално може да се разберем някой ден да чуеш моите такива как свирят и да видиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами май на рязане отиват нещата :)

 

Бихте ли ми дали модел/размери/снимка на тия колони? Горе долу точно към такава цена гледам - около 100лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно тези са колоните които колегата е показал. 95лв е комплекта. Това че са по-скъпи не означава че тези не са оригинални. Аз ги ДЪНА яко от близо две години и свират уникално. Имат среди високи и ниско перфектни. Няма да съйаляваш.Пиши ми от кой квартал си и може да се разберем да чуеш мойте и да видиш как стоят на кората.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да де но, тъй като не говорим за 20 или 30% по-скъпи а за 100% ми се видя доста съмнително... :roll:

 

Ще го обмисля, благодаря :)

 

А какво е предимството на елипсовидните пред кръглите? Принципно кръгли визуално седят по-добре поне според мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При елипсите качеството на ниските е по-лошо спрямо кръглите.

Предимството им е единствено по-голята площ (и съответно мощност) при еднакъв размер на малкия радиус с този на кръгъл говорител.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мисля че няма как да стане, освен ако не се правят някакви отливки на вратите

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мисля че няма как да стане, освен ако не се правят някакви отливки на вратите

 

Какви врати бе приятелю, колоните на Fabia 1 са отстрани до кората над калниците на задните гуми...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

A вариант да сложа елипсовидни на мястото предвидено за колони за да си спестя пробиване на кора и т.н.?

Колежке, там на това място говорители и от 1000 лв. да сложиш бас няма да ти изкарат. Там мястото е за 4х6 инча. Много са малки и няма как да ти докарат искания бас. Пробвах го вече тоя номер - не става. Мен ако питаш не си режи кората, ами си вземи една малка тубичка за багажника - има какви ли не smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

A вариант да сложа елипсовидни на мястото предвидено за колони за да си спестя пробиване на кора и т.н.?

Колежке, там на това място говорители и от 1000 лв. да сложиш бас няма да ти изкарат. Там мястото е за 4х6 инча. Много са малки и няма как да ти докарат искания бас. Пробвах го вече тоя номер - не става. Мен ако питаш не си режи кората, ами си вземи една малка тубичка за багажника - има какви ли не smile159

 

Той багажника понеже е много голям - само туба ми липсва, та и усилвател, а и касетофона ми не е кой-знае какво.... за такова решение трябва комплексен подход а нямам желание да инвестирам толкова пари, а и багажника ми е нужен. :)

 

Иначе вероятно си прав за стандартното място, но реших да питам. Моя опит със Сони-тата също показа това...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иначе вероятно си прав за стандартното място, но реших да питам. Моя опит със Сони-тата също показа това...

Вервай ми - така е. Моята свирка е Кеnwood и пробвах с колонки Кеnwood~100 лв., Pioneer>100 лв., Hertz - не им знам цената, LaMar~50 лв. и Tunder ~ 50 лв., разлика в звука не намерих, не само аз ами и заинтересования продавач. Вероятно марковите ще изкарат повече време, но повече бас - няма да стане!

А за тубата - не е задължително да и слагаш усилвател. Бяха ми дали за Самарката навремето тубичка с една говорителче 8 или 9 инча Tunder. Както знаеш багажника не е по-голям, но звука беше приказка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иначе вероятно си прав за стандартното място, но реших да питам. Моя опит със Сони-тата също показа това...

Вервай ми - така е. Моята свирка е Кеnwood и пробвах с колонки Кеnwood~100 лв., Pioneer>100 лв., Hertz - не им знам цената, LaMar~50 лв. и Tunder ~ 50 лв., разлика в звука не намерих, не само аз ами и заинтересования продавач. Вероятно марковите ще изкарат повече време, но повече бас - няма да стане!

А за тубата - не е задължително да и слагаш усилвател. .

 

Това че колега, не си намерил разлика в звука, не означава че няма. Не е проблема в колоните ами в теб. И като цяло насочваш колежката на погрешната страна.

:) Моят съвет е че щом тя иска по силна музика с малко бас, задължително зарязва оригиналните некадърни места за говорителите. Прави се нова (здрава) кора за отзад. На нея се слагат качествени елипси 6х9 или 7х10 (150-250лв), съчетани с малък усилвател (евтин 150-200лв) и тогава вече ще имаме задоволителен що годе звук.

А понятието "звук" и особено "приказка" е по принцип забранено да се използва в едно изречение с - "thunder". ;)

Без лоши чуства колега, споделям си мнението просто. smile027

 

п.с сега прочетох първия пост на колежката и едното изискване е без усилвател. Това означава че той може да отпадне, но също ме притеснява и това "касетофонче" 60 вата за което се споменава. Нека колежката да спомене точко марка и модел на плеъра ако може

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моят съвет е че щом тя иска по силна музика с малко бас, задължително зарязва оригиналните некадърни места за говорителите. Прави се нова (здрава) кора за отзад. На нея се слагат качествени елипси 6х9 или 7х10 (150-250лв), съчетани с малък усилвател (евтин 150-200лв) и тогава вече ще имаме задоволителен що годе звук.

 

Колега и друго не си прочел - НЕ търся "силна" музика с малко бас, а по-скоро точно обратното :) Отдавна ми е минало времето да спирам на Макдоналдс макдрайв със смъкнати джамове и "гъзарски" бийт отвътре :D

 

Търся качество на звука а не сила и в този смисъл 60 вата напълно ме устройват! Рядко слушам музика със сила която да пречи на разговор с нормална сила на гласа :) Това, което ми липсва е ниски тонове. Ще ти дам пример какво намирам за СУПЕР озвучаване, без да е нещо специално, мощно и скъпо - стандартното в Голф 4 - страхотен плътен бас, напълно достатъчна сила! 4-ката на родителите ми, с JVC касетофон 4 х 45W + JVC MP3 CD-changer качеството на всички тонове е феноменално като се има предвид, че нито има усилвател, нито специални колони. Просто дори и да се засили баса остава супер плътен до степен, че да трябва да си викаш за да се чуеш... и това при 45W.

 

Моето касетофонче е Clatronic AR736 (MP3+USB+Bluetooth).

 

Просто се оказва (разбира се не неочаквано), че от 10см кръгли колонки трудно се вади плътен бас. Предните не знам точно с какъв размер са - те се разбира се по-добре но и там липсва по-плътен бас и в този смисъл ми се искаше да го подсиля изотзад.

 

Пак подчертавам - не става дума за СИЛА, а за ниски честоти при ниска или умерена сила на звука. Това разбира се зависи и от касетофона, но съм сигурна, че далеч не съм му достигнала възможностите при наличната конфигурация...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега Favorit, не че нещо лично, ама чети к`во ти пишат хората. Не искат силна музика, не искат усилватели и т.н. А лично по твоя препоръка ще отида на ушен лекар, ама ще трябва да заведа и други хора май. И къде прочете че Tunder = качество? В предишния си пост съм писал, че съм употребявал такава марка поставена в туба и имаше желания резултат. smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм. Ами значи няма сега да разяснявам неща от самото начало на азбуката на аудиото, и щом фабричния звук на Г4 е добър за теб, значи няма какво чак толкова да предлагам аз. Слагай елипси на кората и ще имаш по ниски честоти. Това е най рационалното и евтино решение за постигане на желания от теб резултат :)

 

п.с. Тея цитираните касетофончета са 12 вата на канал, и то при ужасни кривочи. 60 вата са много и без усилвател 60 вата се виждат само по панелите на касетофоните и надписите по колонките ;)

Колега owner, извинявам се, прегледах темата набързо и явно съм грешно разбрал :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... 60 вата са много и без усилвател 60 вата се виждат само по панелите на касетофоните и надписите по колонките ;)

:smt017 Абсолютно!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дали 60 вата отговарят на 60 вата реални или не - в случая е без значение, тъй като не гоня конкретни стойности. Казвам само че касетофон, на който пише 4х45 вата вади повече от достатъчно силна за мен музика, та ако ще тя реално да е 12 вата - цифрата е без значение ;)

 

Иначе да - за мен Голф 4 има 10 класи по-добро озвучаване от която и да е Шкода в която съм сядала (за фабрично говоря). И като цяло VW и Audi - наскоро се возих в Пасат 2010-та.... потънах и се размазах от кеф, а беше със заводско аудио.

 

За голфа който споменавам не съм 100% убедена дали са фабрични колоните, но са си във вратите, т.е. не е ползван по-голям размер или някакви големи модификации. Взеха го като беше на 3 годинки... какво му се е случвало през тези 3 в Германия не знам :) Всеки случай си дойде с JVC-то и Changer-a.

 

Питам се само защо непременно елипси? :roll: То щом ще са на кората, размера няма особено голямо значение... т.е. място не пестя с елипси... а пък сигурно и рязането на дупките под форма на елипс е по-трудна от колкото на кръг...?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така колежке, прочетох внимателно цялата тема и всички ненужни "мисли" изписани по нея. Колеги, моля ви научете се едно нещо, всеки си има собствено мнение. Това че на двама от вас не ви съвпадат мненията не означава че трябва да спорите в темата на момичето.

Отностно въпроса ти колежке. Да, реално можеш да сложиш и кръгли колони отзад, но ефекта на музиката ще е съвсем различен откъм качество. Елипсите са пъти по-добри като качество от кръглите. Отностно красотата на цялата работа, повярвай ми незнам дали си виждала кръгли колони сложени на кора, но изглежда меко казано грозно. А отностно монтажа дали ще е кръгла колона, елипса, квадрат ако щеш, е все едно и също. А отностно избора както сама се убеди колкото хора ти отговорят, толкова мнения ще чуеш. Аз ти предложих вариянт в който можеш да чуеш реално музиката как звучи и да си прецениш. А това, че разликата е 100% в цената.... не трябва да те интересува, и без това всичко на тоя свят вече е китайско :D

 

 

Поздрави и колеги не се сърдете ма е много гадно когато някой иска съвет и се започва едно лудо спамене по темата, а това се случва всеки път. smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Елипсите са пъти по-добри като качество от кръглите.

Това, ако може да се разясни някакси по-подробно... :smt033

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес бях в Auto Hi-Fi магазин и мамка му - нищо не си харесах... така на стената всичко звучи еднакво плоско, та взех да се чудя как въобще доста коли имат дълбоки тонове без каса :|

 

А какво ще стане и технически възможно ли е ако монтираме 1 голяма бас-колона в средата и запазя останалото?

 

Пак наблягам на това, че не гоня сила, а единствено качество и по-конкретно в по-ниските честоти...

 

И колко все пак би излязъл най-евтиния, но все пак смислен вариант за усилвател + малка туба?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колежке много лесно се размазваш от кеф..явно критерия ти е такъв :-k Та по темата, изпробвани са безброй вариянти както от мен така и от колегата Favorit,и се оказа че хубав и плътен бас,който да не дразни и бумти се постига изключително трудно и е доста скъпа операция.. Аз лично имах елипси на кората,послушах ги без усилвател с много скъп плеяр и едиственното,което остана от тях са грозните дупки,които трябваше да пълня и тапицирам в последствие..Та моето предложение е: или дай колата за няколко дена да ти направят изолация на вратите и замени оригиналните говорители с по-качествени такива(басът става много приятен макар че липсват най-ниските тонове), или си купи един малък активен суб (усилвателя е вграден и единственно му трябва кабел за ток и кабел за звук най-общо казано). И един съвет- каквото и да решиш избягвай марки като "Thunder" и "Elite" smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.