Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Правилото или "популярното"


Боби Доктора

Recommended Posts

Понеже възникна един спор...

Предварително се извинявам, ако темата се стори глупава или досадна. Но искам да събера повечко мнения за тълкуванието (названието) на годините в популярния език.

Пример 1935 - е година от:

- четиридесетте години на двадесети век

или

- тридесетте години на двадесети век.

 

На колегите, които ще прибързат с емотикони от вида smile091 ще дам само за подсказка:

 

Пример:

190... до 1910 следва да са ДЕСЕТТЕ години (първо десетилетие, първи ДЕСЕТ) на века (в случая на двадесети)

191... до 1920 >>> ДВАДЕСЕТТЕ

192... до 1930 >>> ТРИДЕСЕТТЕ

...

...

...

199... до 2000 >>> последните сто (демек "сто-те") години от века.

 

 

Аз гордо си знам две неща - че априлското възстание (1876) е ОСЕМДЕСЕТТЕ години на деветнадесети век.

И второ МНОГО ВАЖНО НЕЩО - Аз съм роден (1973) в ОСЕМДЕСЕТТЕ години на двадесети век.

 

 

Пак твърдя - ТАКОВА Е ПРАВИЛОТО и на това са ме учили в училище. Друг е въпросът как се изразяват повечето хора в популярния език. ("1955 - педесетте години...")

Така излиза, че трябва да има "нулеви години" и сега аз ще сложа smile091

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо десетилетие - xx0x година

Второ десетилетие - xx1x година

ДВАДЕСЕТте - xx2x година

ДЕВЕТДЕСЕТте - xx9x година

За вековете, мисля че е ясно (най-малкото след като се изясни кой е I-ви век).

---

Един масово неизвестен факт е, че годините кратни на 100 са последните от века, а годините започващи с 01 са първите (това правило трябва да се обяснява няколко пъти на програмистите, докато го разберат :mrgreen: )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Десетте години на века се броят от ХХ00 до ХХ10 , двайсетте от ХХ10 до ХХ20 и т.н. , ама популярното е двайсетте да се броят всички съдържащи 20 тридесетте всички съдържащи 30 и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

колкото и да знам че е грешно не мога да спра да говоря, че Led Zeppelin са започнали 60те години а не 70те, като Queen например

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да е първо десетилетие ХХ00-ХХ09

второ десетилетие ХХ10-ХХ19 и т.н.

но десетте, двадесетте се отнася до десетичната цифра. Например 20-те е периода ХХ20-ХХ29. На английски е същото 20s => ХХ20-ХХ29. Абе хора вие на гледате ли VH1? Там песен примерна от 96 г е 90s демек деветдесетте.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе хора вие на гледате ли VH1? Там песен примерна от 96 г е 90s демек деветдесетте.

 

+1

 

:smt017 smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За първи път чувам някой да вика на 70те "осемдесетте"... :D

 

Аз всъщност никога не съм чувала за "правилото" и по тази причина не съм се съмнявала в "популярното".

 

ID A много ми хареса как го е описал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За първи път чувам някой да вика на 70те "осемдесетте"... :D

 

Аз всъщност никога не съм чувала за "правилото" и по тази причина не съм се съмнявала в "популярното".

 

ID A много ми хареса как го е описал.

 

Между 1 година преди н.е. и 1 година от н.е. НЯМА НУЛЕВА ГОДИНА -> следователно първото десетилетие от нашата ера е от 1 до 10 година. Така, че 2000 г е 20 век, а 2001 е първата година от 21 век

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

..Мислех си че има нулева година, но съм се заблудил...

Имаше "нулева година", ма в Университета през СТОТЕ години на миналия век, когато бяха студентските стачки ;)

а иначе по темата, макар да се включвам малко късно: на 31.12.хх80 година всъщност се "навършват" осемдесетте и започват деветдесетте години на даден цикъл. По-скоро добилото гражданственост название "осемдесетте години" обхваща периода, в който цифрата на декадата е "8". Така че всъщност грешка няма - всичко опира до дефиниция на понятието "осемдесетте" (или деветдесетте, седемдесетте и т.н.)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За първи път чувам някой да вика на 70те "осемдесетте"... :D

 

Аз всъщност никога не съм чувала за "правилото" и по тази причина не съм се съмнявала в "популярното".

 

ID A много ми хареса как го е описал.

:smt017

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Владо по твойта логика, като си на 20-29 години, караш 30-те и т.н. Имаш девето десетилетие, но това не ги прави автоматично деветдестте. smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.