Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

полиции през ноща на пътя


Recommended Posts

Случи ми се следната случка преди няколко дни. Пътувам през ноща около 1,10 от Русе за Плевен и малко преди Плевен изведнъж от мрака изкача полицай с стоп палка на платното. След екстремно спиране видях патрулката в ляво, която бе спряна без никакви светли. Последва проверка на документи, забележка за пътника на задната седелка за не сложен колан и т.н.

Имат ли право полицаите нощем извън населено и неосветено място (без включени светлини на патрулката) да спират за проверка :-k

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По подобен начин, преди две-три години щях да отнеса ченге на пътя около Обзор. Беше без жилетка. А майка ми няколко пъти не е спирала, когато я спират така smile091 Страхува се

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Беше без жилетка. А майка ми няколко пъти не е спирала, когато я спират така smile091 Страхува се

 

Права е жената! Аз също веднъж подминах един без жилетка - изкочи в един полумрак на едно селско шосе от някакъв червен форд. Ако не е бил менте-полицай, то сигурно е бил с личната си кола и захлебва частно. Въобще не спирам на такива измислени. Ако искат да ме гонят с НСБОП. Спирам само на бяла полицейска астра с лампи и полицаи с жилетки.

 

Имат ли право полицаите нощем извън населено и неосветено място (без включени светлини на патрулката) да спират за проверка :-k

 

Имат право, разбира се

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Закон за движение по пътищата

Чл. 58. При движение по автомагистрала на водача е забранено:

1. да спира пътното превозно средство за престой или за паркиране извън специално обозначените за това места;

 

Чл. 73. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) На път извън населено място през нощта или при намалена видимост всяко спряно на платното за движение моторно превозно средство и тегленото от него ремарке трябва да бъдат обозначени с включени габаритни светлини.

 

Чл. 92. (1) Водачът на моторно превозно средство със специален режим на движение може:

4. да паркира или да престоява независимо от разпоредбите на този закон; през това време той може да подава само светлинни сигнали. :-k

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

КАТ/полицейските патрули не са по ЗДП, а дейността им се нормира с наредби на МВР

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По основните пътища на реп. пътна мрежа, разбирай международните, имат право да ни спират само астри, но не задължително с включени светлини /при спешни заградителни мероприятия може да изкарат и други автомобили- бусове VW и тн, но в такива случай мелето от фуражки около тях е абсурд да остане незабелязно/. Особено като стане някоя беля и ги изкарат на тревога, недай си боже вашия автомобил да съвпадне като описание с (например) автомобил извършил въоръжен грабеж със стрелба и ранени от близко населено място преди половин час, сещате ли се какво може да ви се случи ако не спрете на стоп палка. От друга страна обаче, всичките магистрални грабежи са правени по тъмната част на денонощието от хора навлекли полицейски атрибути...

С една дума - ни така, ни иначе. Имайте едно на ум, ако са обикновени хиени да вземат 10-20 лв, слабо вероятно да ви подгонят, но ако действително имат спешен случай и издирват някой сериозно - става доста кофти.

Между другото от една -две години в автопарка на МВР има и шкоди О2, а май и последния фейслифт съм виждал, но тях ги карат само началници и данс, едва ли ще ги дадът на патрулните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Глава пета. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СЛУЖБИТЕ ЗА КОНТРОЛ

 

Чл. 165. (1) Определени от министъра на вътрешните работи служби:

1. контролират спазването на правилата за движение от всички участници в

движението и техническата изправност на движещите се по пътя пътни превозни

средства, като за целта служебните лица са длъжни при проверка да се обозначат ясно,

осигурявайки необходимата видимост;

----------------------------------------------------------

Само когато е изъвршено това условие са валидни следните:

---------------------------------------------

(2) При изпълнение на функциите си по този закон определените от министъра

на вътрешните работи служби:

1. имат право да спират пътните превозни средства, да проверяват документите

за самоличност и свидетелството за управление на водача, както и всички документи,

свързани с управляваното превозно средство и с извършвания превоз;

---------------------------------------------------------------------------------------

л. 170. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., доп. - ДВ, бр. 85

от 2004 г.) Контролът по спазване на правилата за движение и на изискванията,

определени от закона и издадените въз основа на него нормативни актове, се

осъществява от съответните служби по тази глава. Същите налагат и предвидените в

този закон наказания.

(2) (Отм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.)

(3) При спиране на пътно превозно средство за проверка или за оказване на

съдействие служителят от органите за контрол подава своевременно ясен сигнал със

стоп-палка. През нощта сигналът за спиране може да бъде подаден и с описваща

полукръг червена светлина. Униформен полицай може да спира пътните превозни

средства и чрез подаване на сигнал само с ръка. Сигнал за спиране може да бъде

подаден и от движещ се полицейски автомобил или мотоциклет.

---------------------------------------------------------------------------

Нека колегите занимаващи се с право да допълнят, моля!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Във връзка с неспазване на горното обаче възниква въпросът: на кого ще се оплачете че "не сте били спрени по чл.165 ал.2 във връзка с ал. 1 и тн"...? На омбудсмана на РБ (г-н Гиньо Ганев, господ здраве да му дава още деведест и колко години)? Или в Окръжния съд в гр. Монтана област еди коя си? Поправете ме, но пак ще требе да пишете забележка в протокола или акта който ви съставят /ако ви хванат/, т.е пак ще излезе - думата на ченгетата срещу вашата. Един съвет от личен опит - не тръгвайте с рогата напред когато ви спират, рядко ще спечелите, но много често ще навлизате в излишни неприятности.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ще остана без книжка за 1 месец,тъй като неспрях на стоп палка,просто нямаше как,движих се със 90 във лявата лента,изпреварвах а те бяха се скрили точно на завой.После нямаше отбивка да отбия и се движих със 50км да ме настигнат.И като ме настигнаха ме екскортираха още километър до безопастно място където да спрем.Накараха ми се защо несъм спрял на стоп палката, аз им обясних че нямаше как,защото щях да създам опасност за птп,,тъй като движението беше натоварено.А незнам дали знаете колко е тесен пътя Соозопол - Бургас ,точно където сложиха мантинелите след с.Росен.И полицайте ми се обесняваха как щели да ми направят коридор ,да спрът движението за да се върна аз назаде и т.н. Просто неможах и да си го представя как ще стане това,всеки се движи със над 80км/ч. и изведжъж един бус се движи назаде...Понеже за 1 път ми се случва,небях наясно много със актовете и неписах че несъм съгласен със това нарошение да го обжалвам.Сега ще чакам да ми излезе наказанието и ще ходя на море със рейса smile048 А знаете ли дали взимат точки за това нарушение? защото само за лишаването и парична глоба ми каазаха ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При моя случай патрулката беше бяла астра със всички полицейски атрибути ала това го видях след като спрях. Бога ми, кой от Вас ще различи в 1часа след полунощ на тъмно спряла кола в насрещното без никакви светлини :-k

При проверката подходих дипломатично и нещата се уредиха. Единствено бях притеснен от начина по който ме спряха и то на най-неочакваното извън населено място

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На неосветен участък не спирам, ако искат с базука да чакат !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.