Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Въпрос относно правомощията на органите на реда


Recommended Posts

Днес в Овча купел, бях спрян за проверка от шайка "органи на народната милиция" в следната ситуация:

 

Седя си аз в паркираното ми МПС, идва "органа на реда" и ми нарежда да сляза от МПС. Казвам ок и си откопчавам колана. През това време той дърпа дръжката на вратата на МПС, чиято врата беше заключена. След което ми съобщи че шофьорската книжка не е заместител на личната карта.

 

От тук два въпроса. Има ли право куката да ми дърпа дръжката при положение, че съм се подчинил на заповедта му и съм склонил на собствена воля да изляза от МПС (аз го считам за посегателство в/ху личната ми собственост)

 

И втория още по - важен въпрос - Е ли, или не е шофьорската книжка, заместител на личната карта (документ за самоличност). Ако е, моля кажете ми, искам да знам, и съответно да си запиша, по кой точно закон коя алинея, коя точка се казва това.

 

Благодаря !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свидетелството за правоуправление е документ за самоличност на територията на България. Ето какво гласи закона:

Закон за БЪЛГАРСКИ ЛИЧНИ ДОКУМЕНТИ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 82 ОТ 2009 Г.)

Чл. 3. (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2009 г.)

...

(3) Свидетелството за управление на моторно превозно средство удостоверява правоспособността за управление на моторно превозно средство, а за български граждани - и самоличността на територията на Република България, чрез съдържащите се в него данни.

За дърпането на дръжката...нямам си идея. Може да се бил вежлив и да ти е помогнал да излезеш smile021

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаш ли свидетели на ситуацията които да не са обвързани с тебе и поради което да не са благонадеждни при дадено дело.

Свидетелството го приеха като документ за самоличност.

Няма право да ти дърпа врата освен ако не си оказал съпротива или достъп до автомобила за оглед но и тогава той трябва да има основание за това си действие което да посочи пред съда (ако стигнеш до там). Първо той е длъжен да ти се представи по надлежния ред описан в законите на тази НАША държава наречена България. след което учтиво да те помоли да излезеш от автомобила защото без такова нареждане ти нямаш право да слизаш от автомобила, може да ти поиска документите за самоличност пак учтиво, но преди това той би трябвало да е представил неговите, след което може да поиска разрешение за оглед на автомобила, но това се извършва в присъствието на свидетели които трява да са независими и чрез протокол на които да се подпишат тези хора да се констатира обиска или каквото и да е друго .... и много други неща които в твоя случай са нарушение на твоите човешки права и с благонадежни свидетели тоя полицай може го навреш в миша дупка. Първо той си нарушава етичния кодекс на служителя на МВР, второ нарушава законите на Република България, трето нарушава твойте човешки права и свободи, и не накрая е тъп галош който не познава и елементарните закони според които да упражнява своята професия за която ти му плащаш. Това се нарича ЖИВОТ В ПОЛИЦЕЙСКАТА ДЪРЖАВА БЪЛГАРИЯ и колкото да не искам да повярвам че е така не мога..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами я разкажи цялата случка,после какво стана? защо ти иска документи и т.н?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за свидетели не мисля че има нужда, това не е обиск, а проверка на багажника, това имат право да направят ако са поне двама. Единия ти взема документите и ги държи или проверява да не те издирват или колата да не е открадната, а другия те моли да излезеш и да отвориш багажника. Това е правилото. За врата ако не става дума за задържане няма смисъл да се мъчат да отварят. И е правилно че ти е била заключена. Може да им си се видял подозрителен, затова.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви, закона ще бъде изпринтен и сложен в колата !

@micyri Нищо не е станало, просто рутинна проверка, но ми омръзна- всеки път когато ме спрат това го слушам за книжката

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами носи си и личната карта! smile001

Ей притесних се ,да не си изкарал ноща в Районното smile175

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Книжката е документ за самоличност, но не съдържа реквизита "адрес" и по тази причина биха имали проблем със съставянето на акт. Може би преди тебе са се опитали да пишат на някой, който не е носил лична карта и естествено са продължили да я търсят. :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.