Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Проблем ли е облепянето на всички прозорци с фолио?


The Best Forman

Recommended Posts

Става въпрос за облепяне със светло ( най - много 10 % затъмняващо ) фолио на всички странични и задния прозорци ... идеята е , че бай айдук като пръсне секурита ще трябва да го удари за да ти преджоби колата , ама като го удари ще събуди алармата ... от друга страна чичко полицай като те спре да не вземе да се разсърди и да те кара да стържеш като изоглавен :-k

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всякакво затъмнение на челното и предните странични стъкла е забранено по закон. Друг е въпроса, ако не те разпознаят че си затъмнявал. За такъв малък процент мисля че няма да те усетят, но не давам гаранция- полицаи всякакви ;)

 

Чл. 105. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) (1) Забранява се 
ограничаване на видимостта през челното стъкло и през страничните стъкла на 
автомобила, осигуряващи видимостта на водача към пътя, както и намаляване на 
прозрачността им.
     (2) Ограничаване на видимостта през стъклата на задните врати на леките 
автомобили, както и намаляване на прозрачността им, се допуска само при наличие на 
огледала за виждане назад от двете страни на автомобила.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До "The Best Forman" - По спомен мисля, че до 12% няма да имаш проблем. Но пък се сещам, как ще бъде констатирано точното затъмнение, при евентуален проблем? Май пак - виновен, до доказване на противното ](*,)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако има съвсем прозрачно още по - добре ( аз и така не видя ) ... идеята е к*ркапан за айдуците , щото ако имаше лепенка на джама хем нямаше да изривам 10 дена стъкла , хем монитора нямаше да побегне ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

май LLumar или както се пишеха имаха напълно прозрачно, демек като защита само, но тава на клиповете им дето 40 сек не може да се строши стъклото, малко ми се вижда преувеличено. А и Гена тогава ще огъват вратите и чупят ключалките.

Може би е по-добре да потърсиш малък дисплей, който може да се сваля.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

5% е стандартно затъмнение (tinted glass).

 

Иначе идеята е супер! Дори се сещам, че на панаира имаше фирма която предлагаше точно защитно фолио за прозорци. Примерно Тези или Тези.

 

А след днешната случка (разбиха ми стъклото за да преровят жабката) мисля да инвестирам за предните две стъкла smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Доколкото знам в някои страни има норматив до колко % може да е затъмнен прозореца, респективно КАТ имат и уред, с който правят измерване на място, но тъй като у нас няма такива екстри, значи всяко едно затъмняване на челното и предните странични стъкла е забранено и е нарушение.

И трябва да имаш от двете страни на колата огледала.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз бях чувал за някакъв пич, който кръстосвал горите на средния запад... Опа отплеснах се...

 

Някакъв имал мега тъмното стъкло отвън-навътре, а отвътре - навън граничело с прозрачност... Постигната с фолио.

Катаджиите го спирали и само му правили замерване, като видят, че отвътре - навън е прозрачно, а обратното е непрогледно дори, чисто черно, го пускали. това ми го разказва един приятел. Мисля, че казваше, че било някаква шкодичка от румънско или нещо такова. Така ми разказваше по мой спомен, та аз търсих такива фолиа, но не си спомням марки модели, само цена знам :) За всички прозорци плюс работата идваше към 248лв. Не ми хареса цената за подобно нещо :) В сток моята има 25-30% затъмнение на прозорците. На различна светлина стои различно прозрачно. Ако гледаш перпендикулярно на страната, всичко виждаш, ако отидеш и си правиш сянка с ръцете да гледаш вътре - нищо не се вижда, оглеждаш се :) Само на идващата светлина и можеш да разбереш, че няма хора в колата - само това :) Като гледаш към интериора и жабката - няма видимост никаква...

 

И те такива ми ти...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От една година съм с LLumar, като предните странични стъкла са с 12% затъмнение, а задните с 80% затъмнение. Не веднъж са ме спирали куки и за сега проблем за това не е имало! Вероятно защото контраста между силно затъмнени задни и по-малко затъмнени предни стъкла ги заблуждава, че няма затъмнение на предните. Освен това салона ми е с бежовата кожа, а купето черно и това вероятно изиграва роля за илюзията...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Четете закона.

Имам питане къде и по какъв начин КАТ определя нормите за затъмняване. Къде и как са описани те за да знам аз. С какво и как го измерват това затъмняване. И какво значи затъмняване след като фабрично прозиведени автомобили имат някакво частично затъмняване на части от стълкото или целите стъкла.

Съвет: консултация с хора които умеят да четат законите и да ги тълкуват правилно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Четете закона.

Имам питане къде и по какъв начин КАТ определя нормите за затъмняване. Къде и как са описани те за да знам аз. С какво и как го измерват това затъмняване. И какво значи затъмняване след като фабрично прозиведени автомобили имат някакво частично затъмняване на части от стълкото или целите стъкла.

Съвет: консултация с хора които умеят да четат законите и да ги тълкуват правилно.

 

Никаде няма норма за проценти. Според ЕД се извършва преглед само за цялост на стъклата, но при нас има вкарана забрана за затъмнение на предните. Понеже е в разрез с ЕД за прегледи и забрани, няма определено наказание и спада към други-20лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никаде няма норма за проценти. Според ЕД се извършва преглед само за цялост на стъклата, но при нас има вкарана забрана за затъмнение на предните. Понеже е в разрез с ЕД за прегледи и забрани, няма определено наказание и спада към други-20лв.

 

За да кажеш че има затъмнение трябва да имаш някакво правило и това правило да го докажеш с нещо. Както имаш ограничение на скорост и се доказва с устройство за измерване на скороста (радар). В тоя случай ако няма правила и норми с които да се определя това нещо всеки полицай може да налага глоба въз основа на собствените си виждания ... и не знам по този начин как ще се развият нещата ако се стигне до съд.

 

Да уточня ПАМ ( принудително-адменистративна мярка) може да наложи само лице което разполага с права за това а тези хора не са обикновенните катаджии а в повечето случай по висше стоящи служители на МВР сектор Пътна полиция

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никаде няма норма за проценти. Според ЕД се извършва преглед само за цялост на стъклата, но при нас има вкарана забрана за затъмнение на предните. Понеже е в разрез с ЕД за прегледи и забрани, няма определено наказание и спада към други-20лв.

За да кажеш че има затъмнение трябва да имаш някакво правило и това правило да го докажеш с нещо. Както имаш ограничение на скорост и се доказва с устройство за измерване на скороста (радар). В тоя случай ако няма правила и норми с които да се определя това нещо всеки полицай може да налага глоба въз основа на собствените си виждания ... и не знам по този начин как ще се развият нещата ако се стигне до съд.

 

Да уточня ПАМ ( принудително-адменистративна мярка) може да наложи само лице което разполага с права за това а тези хора не са обикновенните катаджии а в повечето случай по висше стоящи служители на МВР сектор Пътна полиция

 

Да няма повече спорове.

 

 

Упражняването на чужда компетентност е възможно при делегиране на правомощия (при изрично нормативно овластяване) или при заместване, при което по силата на служебното си положение заместникът действа вместо замествания. В случая липсва предвидена законова възможност за делегиране от страна на началника на отдел "Пътна полиция*' на правомощията му да се произнася с акт за прилагане на ПАМ ..спиране от движение на МПС". Наред с това не са представени доказателства за отсъствие на компетентния орган по определени причини към датата на прилагане на мярката, за да бъде заместван по това време от друго длъжностно лице. Налице е хипотезата по чл. 146, т. 1 от АПК основание за отмяна - липса на компетентност. Липсата на компетентност на издателя е особено съществен порок на административния акт и води до неговата нищожност. С оглед изложеното поставянето на стикер „спрян от движение** на автомобила, управляван от жалбоподателя, от полицаи от Об РПУ се-явява нищожен административен акт, като издаден от некомпетентен орган.

За нищожността съдът е длъжен да следи служебно, дори и да не е сезиран с оплакване в тази насока. Ето защо и в съответствие с разпоредбата на чл. 168, ал. 2 от АПК обжалваното в настоящото производство налагане на принудителна мярка временно спиране на автомобил от движение чрез поставяне на стикер от ответника, следва да бъде обявена за нищожна.

Нищожността на обжалвания акт изключва възможността за обсъждане на неговата законосъобразност, защото само валидният административен акт, издаден от надлежно овластен за това орган, подлежи на преценка.

При този изход на спора и при заявеното в съдебно заседание на 27.03.2008 г. искане за това на жалбоподателя се следват направените в производството разноски -държавна такса и възнаграждение за процесуатно представителство. Съгласно чл. 143, ал. 1 от АПК същите следва да се възстановят от бюджета на Столична дирекция полиция.

По изложените съображения и на основание чл. 172, ал. 2 предл. първо от АПК вр. с чл. 173, ал. 2 от АПК, съдът

 

РЕШИ:

 

ОБЯВЯВА нищожност на принудителна административна мярка „временно спиране от движение на ППС per. № .......... поради техническа неизправност*', обективирана чрез поставяне на стикер върху предното стъкло на лек автомобил ..Шкода"" модел „Фабия" от Емил Илиев, полицай в 06 РПУ - СДП, на 24.10.2007 г. в гр. София.

ОСЪЖДА СТОЛИЧНА ДИРЕКЦИЯ ПОЛИЦИЯ, да възстанови от бюджета си на И............, гр. Варна, ул. ......... сумата 110 сто и десет/ лева разноски по делото.

 

Нищожност значи и без 20лв.

След това пак в съда по гражданско и събираш бюджета им за месец smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля че накрая стигнахме до едно и също :)

Както казах и преди нужно е познаване на законите и хора които да се занимават конкретно с това

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Уреда с който се мери затъмняването на стъклата се казва "светломер" и с такъв уред разполагат в Технотест,КАТ и май КАТ-СО(не че го използват де),защото е доста скъп,а нашата бедна страничка не може да явно да си позволи във всяка патрулка да има такъв уред.Това са единствените уреди в БГ и за това глобите от КАТ-аджиите се налагат въз основа "по преценка на око",съответно като отидеш в съда да си търсиш правата печелиш делото

Ето и пример: http://www.rs-elhovo.org/spr/00704509/49720210.htm

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Незнам вие какво мислите ама аз вече изгорях с затъмнени предни стъкла

на 12%-с фолио лумар-на задните е 80%-ченгето веднага щом ме видя ме

спря и се оказа че точно заради стъклата ме е спрял -написа ми акт и

сега ще видим колко е той!Ето и снимка на колата(да видите колко малко

бяха затъмнени)

P.С. И аз бях чува това онова и реших да пробвам дали мога да карам със зтамнени всички стъкла -ама карах само 2 седмици!post-5227-138453222637_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Според мен е естествена/първосигнална/ реакция на полицаите да спрат кола със затъмнени стъкла. Това няма общо с кат а с МВР-то. Карането с подчертано затъмнени стъкла предполага, че криеш нещо. Същото е все едно да се разхождаш с маска по улиците - да - не е незаконно, но напълно нормално е да те спре полицай за проверка, а защо не - и да те арестува превантивно до изясняване на ситуацията. Аз по-скоро бих се учудил ако не те спре. Т.е. поне по това не сме "страната на абсурда".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 месеци по-късно...

Колега какво стана с твоята случка?Има ли НП и какво пише там?Обжалва ли го или си плати глобата и вече забрави за случая.

Питам ,защото днес 3 пореди патрулки ме спряха за затъмнените стъкла, но само първите ми писаха акт а др. отнесоха майните :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има места, където за такова нещо щв ви вземат талона на автомобила и ще го спрат временно от движение, освен всичко друго ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз да добавя мнение по темата, което няма начин никой да ми успорва, защото съм прав.

 

Това е защото не карате А8/S8/S500/S320 и производни, ами ми карате някакви боклуци неугледни ;) Честито!

 

Разбира се, това е сарказъм, който пояснява - за едни има закони, за други няма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Това е защото не карате А8/S8/S500/S320 и производни, ами ми карате някакви боклуци неугледни ;) Честито!

 

 

Това беше яко smile091 и е жестоката истина. С ушев управия няма той знае само 2 и 200 или 20лв :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.