Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Безплатно обучение по ОП РЧР


johnnie213

Recommended Posts

Какво е ОП РЧР и ваучерната система като цяло?

Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" (ОП "РЧР") е стратегически документ, който ще бъде рамка за усвояване на финансови средства, съфинансирани от Европейския социален фонд (ЕСФ) на ЕС и националния бюджет в рамките на програмния период 2007 – 2013 г. и ще обхване територията на цялата страна под цел "Сближаване" – с това започва описанието на програмата на сайта на Агенцията по заетостта. Срокът й е от 2007 до 2013, като за реализацията й са отпуснати над 1.2 млрд. евро.

С Постановление № 251 от 21.10.2009 г. на Министерски съвет за определяне на реда и условията за предоставяне на ваучери за обучение на безработни и заети лица по Приоритетни оси 1 и 2 на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” беше взето решение парите да се усвояват по ваучерна система, която облагодетелства три големи групи хора – работещи на пълно работно време, работещи на половин работен ден и съкратените след 1 ноември 2008 г. За всяка от тях е разработена съответната програма – „Аз мога”, „Адаптивност” и „Развитие”.

Какво още трябва да знаем?

За ваучери могат да кандидатстват всички лица, които попадат в една от гореспоменатите групи. Схемата за раздаване на ваучери на безработни е по-различна, тъй като там бенефициент е самата Агенция по заетостта, която от своя страна разпределя ваучерите сред съкратените.

Ваучерът е ценна книга с определен номинал. Срещу него приносителят му може да получи адекватно обучение от компания, която отговаря на изискванията на Агенцията по заетостта и е одобрена от последната. Приносителят на ваучер може да е сигурен, че ще получи желаното обучение в срок, тъй като избраната от него обучаваща организация е длъжна да започне съответния курс не по-късно от 2 месеца, след като й бъде представен ваучерът. В противен случай ваучерът става автоматично невалиден. Ваучерите са на различна стойност, според вида на избраното обучение. Съществуват два вида обучения – по „ключови компетентности” (КК) и по „професионална квалификация” (ПК). Обикновено обученията по ключови компетентности са по-кратки и съответно, номиналът им е по-нисък.

Обучението

Обучението с ваучери се извършва към един от вече одобрени от Агенция по заетостта (АЗ) учебни центрове. Приносителите на ваучери по програма „Аз мога” сами избират към коя организация да се обърнат. Най-лесно това може да се прецени, след като се разгледат одобрените обучаващи организации и предлаганите от тях курсове. Списъкът може да бъде намерен на интернет-страницата на Агенцията по заетостта.

Всяко лице има право да ползва един ваучер за ключови компетентности и един за професионална квалификация.

 

Материалът е от сайта на Ню Хърайзънс България, където аз кандидатствам за обучение.

 

Документите се подават в бюрото по труда по адресна регистрация или по месторабота (прилага се копие от трудовия договор). Бланките се намират на горния линк във rar файла най-долу, а те са заявление, декларация, копие от личната карта и копие от последната диплома за завършено образование.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво,колега!Даваш личен пример за успешно усвояване на европрограмите! =D>

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако се поразтърси човек може да си намери интересни обучения. А резултата от моето се надявам да споделя след няколко месеца. :)

 

Иначе усвояването му е майката. Това ся 1,2 милиарда евро не е шега работа. :):):):):) Усвоявайте, колеги!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След завършване на тези курсове, какво получаваш ... в смисъл ... допълнителна кваалификация ли ? Ако е така след няколко месеца се вписвам и аз smile001

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обученията са два вида: По професионална квалификация и по ключови компетентности. Тези в групата за професионална квалификация са доста продължителни има по 700 часа, моето е 300 часа и може цяла специалност да си изкараш. После се явяваш на изпити и т.н. Ключовите компетентности като гледах най-много са езикови обучения и разни такива.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако се поразтърси човек може да си намери интересни обучения. А резултата от моето се надявам да споделя след няколко месеца. :)

 

Иначе усвояването му е майката. Това ся 1,2 милиарда евро не е шега работа. :):):):):) Усвоявайте, колеги!

 

 

И аз усвоявам европари от известно време . Имаше доста интересни неща , но си избрах курс за пилот . :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз вече кандидаствах и си получих своя ваучер на стойност 700лв. преди 2 дни. за езиков курс. Получавам след курса сертификат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.