Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

масло за 1.3mpi


Sevi79

Recommended Posts

здравейте въпросът ми е елф 10„40 полусинтетика или кастрол 10„40 синтетика магнетик е по доброто масло за мотора който е на 103000км 50кв в момента карам с елфа но кастрола е на почти същата цена струва ли си смяната и дали има риск. благодаря за мненията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

10w40 магнатек на кастрол трябва да е полусинтетично и струва между 70 и 80 лева за 4 литра. Елфа е по-евтин по принцип. Внимавай да не е менте кастрола. Аз карам с мидланд аванца 5в40 - едно от най-евтнините синтетични масла на пазара. Не знам какъв е критерия да съм доволен, но цената му е добра.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

извинете ме за тъпия въпрос и моето невежество обаче.......... според вас на колко км. трябва да се сменя маслото?или на колко време ако не съм изминал километрите? чувал съм мнения като 1 път на година; на всеки 5-6 000. км. ; на 10 000 км.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

извинете ме за тъпия въпрос и моето невежество обаче.......... според вас на колко км. трябва да се сменя маслото?или на колко време ако не съм изминал километрите? чувал съм мнения като 1 път на година; на всеки 5-6 000. км. ; на 10 000 км.

Колега, доколкото знам всяка кола си има изисквания в зависимост от типа на маслото и двигателя.Имал съм Москвич,Дачия,Форд Ескорт и сега Фелиция на тези коли съм сменял маслото на около 8000км., но то беше минерално само Фелата с полусинтетика на 10000км. Служебните коли/Корса2000г.,Фабия2004,Румстър2008г/ се обслужват във фирмен сервиз и маслото се сменя на 15000км.-синтетика.

Дано съм ти бил полезен :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да ! мерси ! преди година като бях по-незнаещ и от гърмян заек и радостен от новата придобивка оставих я в сервиза и хич и не знам какво масло са сложили. но поне чорбаджията на сервиза ми е познат. Та той последно ми каза че сменял маслата в неговия сервиз на 10 000 км. а и до колкото знам работят винаги с едни и същи масло, антифриз и други от сорта. Поне за такива като мен като му кажа че той ми е сменял маслото......би трябвало да си знае...... Надявам се малко на честната му дума

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами колега да ти кажа, мисля че има логика в въпроса ти, защото за антифриза съм чувал че се сменя на 3 години с нов без значение от пробега, а на мотоциклетите (на новите модели де) казват че маслото се сменява всеки сезон, без значение от изминатите километри!!! :smt017

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами колега да ти кажа, мисля че има логика в въпроса ти, защото за антифриза съм чувал че се сменя на 3 години с нов без значение от пробега, а на мотоциклетите (на новите модели де) казват че маслото се сменява всеки сезон, без значение от изминатите километри!!! :smt017

при моторите се сменя веднъж на сезон, защото му се навъртат толкова километри колкото на колата smile159

даже ако караш както трябва може и 2 пъти да го смениш. А при маслото на мотора няма компромиси-едно и също масло маже и двигател и скорости... как ти се струва 50 кинта за литър масло...? smile048

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За нашия тип коли маслото е редно да се сменя на 10 000км за полусинтетика или 15 000км за синтетика. или 1година. На 1 година се сменя защото в маслото има различни видове добавки които са много важни за самото масло и съответно за двигателя.Тези добавки служат например за запазване на вискозитета при различни температури, за предотвратяване на разпенване на маслото при работа на двигателя, за повишаване на температурата на кипене на маслото, предотвратяват или намаляват изпаряване на масло при работна температура, мият нагара сярата и отлаганията които се отделят при горене на бензина в цилиндрите, Когато маслото се налее в двигателя започв да тече неговия "живот" защото започват да текат множество химични реакции и дори и да не е изминат пробега за смяна, то губи свойствата си с течение на времето. Именно за това производителите препоръчват смяна на 1г. естествено, че дори и да се кара 1.5г. например няма да се случи нищо фатално. Някои от новите поколения скъпи синтетични масла имат интервал на смяна 20 и дори 25х. км.а при повечето нови автомобили няма фиксиран пробег за смяна на маслото, а тя се извършва според показание тоест когато светне съответната лампа на таблото. Естествено лампата е свързана с компютъра на автомобила и съответен датчик които следи качеството на маслото. При всички случай обаче смяната на 1година си остава в сила, в противен случай дори и гаранцията на автомобила може да отпадне.

Относно антифриза Препоръчва се смяната му да се прави на 3години за наште автомобили той трябва да е от типа G12 и НЕ трябва да се смесва с чешмяна вода, защото това води до корозия на охладителната система, отлагане и натрупване на котлен камък и съответно до влошено охлаждане. Разрежда се само с дестилирана вода.

Спирачната течност по правило също трябва да се сменя на 3години, защото след този период температурата и на кипене спада до опасни стойности и това може значително да влоши работата на спирачките.

Колко шофьори и сервизи в българия спазват посочените провила всички знаем. Надявам се да са ви полезни защото доста пописах. smile035

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък съм на принципа - колкото казват сервизите, минус 1000 км. Полусинтетика на AC Delco 10W40 наливно от при бат Мишо го сменям на 9000 км. Антифриз - макс. на 2 години и те така вече почти 270 хил. км.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.