Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Изкуството на Войната -


new_

Recommended Posts

Здравейте,

позволявам си да пусна този тема, несвързана с лубимите ни автомобили защото смятам, че книгата описана тук е много полезна. В интерес на истината ако някой ми беше казал, че книга писана преди 7000 (седем хиляди) години може да звучи толкова актуално...едва ли бих му повярвал. За мнозина от вас тази книга може съвсем да не е новост. Макар и да е писана за една определена област, поуки от нея могат да се изведат за много други. (учебниците по мениджмънт...трева да пасат :) )Малко са книгите, в които толкова концентрирано знание да е представено толкова просто и кратко.

 

http://www.svode.com/IzkustvotoNaVoinata.pdf

Приятно четене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, това ли е цялата книга ли е или само съкратен вариант?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, това ли е цялата книга ли е или само съкратен вариант?

 

За съжаление не мога да кажа. Както виждате от постинга ми, за мен това е новост...

ps. по-долу е линк на книгата в българския вариант на уикипедиа

[url http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0% ... 1%82%D0%B0[/url]

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, това ли е цялата книга ли е или само съкратен вариант?

 

Цялата книга е. :) Мерси на колегата за линка, бях я чел само на английски - има я като притурка към това smile048.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе тия "историци" в родната уикипедия вековете за нищо ги нямат, бе! По-зле са от филолозите, дето спорят за един век!

 

Може ли да си се родил през 7-6 в. преди новата ера и след това да си доживял до 200 години, за да напишеш прословутия си нАучен труд за изкуството на войната?

 

Извадка от уикипедия за автора:

 

"Сун Дзъ е китайски пълководец, стратег и мислител, живял през 7 - 6 век пр.н.е. и написал през около 510 пр.н.е. прочутия трактат за военна стратегия „Изкуството на войната“."

 

Извадка от същата уикипедия за книгата:

 

"Изкуството на войната е известна китайска книга за военните стратегии, написана в края на 6 век пр.н.е. или началото на 5 век пр.н.е. За неин автор се смята Сун Дзъ, макар да съществуват и теории, които приписват книгата на неизвестна група китайски философи."

 

Иначе, по повод хилядите години... мисля, че преди 7 хиляди години изобщо не е имало писменост. ;)

 

А по повод самата книга, най-вероятно е свързана пряко с големия брой войни, които са се водили тогава между Китайците и десетките хунски племена + тибетците.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

510 година пр. н.е. - това е в края на 6-ти век преди новата ера,

590 година пр. н. е. - това пък е началото на 6-ти век пр. н. е. ,

490 година пр. н. е. - това съответно е началото на 5-ти век пр. н. е.

 

Защото ги броим назад от н.е. затова начало и край са разменени.

 

Сега се сещам, че трябва да препитам дъщеря ми за летоброенето, че даскалицата по история й е бая серт и само чака сгоден момент да ги закове с някоя подобна простотия(уловка) smile035 smile035

Уикипедията сигурно са прави, а пък ако се окаже, че са в грешка - трябва да им пишем да я оправят.

 

"живял през 7 - 6 век пр.н.е. и написал през около 510 пр.н.е." - ако предположим че е бил на 20 като я е писал и е живял после още 90 години значи смъртта му е през 7-ми век (6хх година ). Не е чак невъзможно да е живял 110, 120 години... или поне легендите така твърдят и по липса на други достоверни сведения.... незнам дали на 7, но със сигурност на няколко хиляди години..е

 

Имало е писменост със сигурност, за "санскритски" като си говорят разни археолози...е - много е древно тва нещо.. ;)

 

А по темата:

Цялата тази книга е интересна да, прегледах я по диагонала. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Иначе, по повод хилядите години... мисля, че преди 7 хиляди години изобщо не е имало писменост. ;)

 

Мисля, че колегата е пообъркал "малко" порядъците smile001

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да книгата е за времената преди 100 години не и сега не се е знаело за атомната бомба нито за USA нито за сегашните мръсни лоставе на системата

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@FAV135, Този спор може само да ми е от полза за утрешния изпит. Не, че издребнявам, ама на 20 год. дори и в онези времена трудно ша станеш пълководец, още по-малко значим.

 

По повод писмеността...

 

Индийското писмо, което си посочил се смята, че датира от около 1500 година преди Н.Е., Критското линеарно писмо е малко по-старичко - 1700 г пр. Хр.

 

Шумерите, които се смята, че са създатели на писмеността, имат такова нещо от 4000 г. пр. Хр. + Още 2000 след Гимнастика - та стават 6000 г.

 

Хайде наздраве! smile159

 

@anastas, признай си, че онази част с нападението с огън ти е харесала най-много. Само внимавай от коя страна спрямо посоката на вятъра се намираш. :lol:

 

А сега отивам да водя война с Алтайското езиково семейство. :smt032

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да книгата е за времената преди 100 години не и сега не се е знаело за атомната бомба нито за USA нито за сегашните мръсни лоставе на системата

 

Не си много прав - книгата още се учи в доста военни академии по света, не само в Азия. Виетконгците са били задължени да наизустяват цели пасажи от нея и са я ползвали, за да изградят стратегията си по време битката за Диен Биен Фу(например). След погрома там, САЩ и до днес карат военните и служителите на ЦРУ да учат "Изкуството на войната" и ги препитват после :mrgreen:. А по време на Войната в Залива(1990г) командващите на войските на САЩ ползват някои тактики описани във въпросното книжле smile001.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бреййй, Гога и всичко това на обложката на Сабатон ли го пише? :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бреййй, Гога и всичко това на обложката на Сабатон ли го пише? :lol:

:lol: Не, книжката към албума ми предизвика интереса по темата smile049.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Елементи от книгата и днес се изучават във военните академии на Русия и Франция....официално. Неофициално предполагам и в други...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абре нека си я учат ,тва незначи че е добре .....след сто години всички като вземат да се друсат и някои каже ето още през 80-те са го правили виждате ли !!! По добре да библията ....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 седмици по-късно...

още от същия автор:

Обучението на харема Вилислав Георгиев

 

26 Фев 2010, 16:06

 

Известен пълководец написал трактат за военното изкуство и го изпратил на местния владетел. След няколко дни бил извикан при господаря. "Идеите ти ми допадат", казал владетелят. "Но не съм сигурен, че ще проработят на практика."

 

Пълководецът предложил да направи демонстрация, като вместо истински войници включи в експеримента жените от личния харем на господаря - около сто на брой. Пълководецът ги разделил на две групи и ги строил във вътрешния двор на двореца. Обяснил им значението на командите и им показал как трябва да ги изпълняват.

 

Назначил двете любими наложници на владетеля за "офицери" и уточнил, че той ще дава команди на "офицерите", а те на свой ред – на "войниците". След това изкомандвал: "Кръгом!"

 

Думите му били повторени от "офицерите" със смях, който заразил и останалите. Някои се завъртели наляво, други надясно, а трети изобщо не се помръднали. Пълководецът отново обяснил всичко. После повторил командата. Резултатът бил същият – бурен смях и хаос.

 

"Аз не съм виновен", посочил военачалникът. "Два пъти обясних и показах. "Войниците" също не са виновни – те получиха команди по начин, който им подсказваше, че те не са задължителни. Виновни са "офицерите" и трябва да бъдат наказани."

 

Владетелят се възпротивил, но пълководецът бил непреклонен: "Ако не им отсечем главите, скоро всички ще научат, че тук заповедите могат и да не се изпълняват. После това ще стигне до ушите на враговете и... край." И двете любими наложници били екзекутирани.

 

Пълководецът назначил други жени за "офицери" и без да се налага да повтаря повече, командите били изпълнени точно.

 

Ако днешните мениджъри искат да оцелеят на работното си място, добре е да помнят тази история и да се отнасят към задачите си професионално. Тогава всеки колектив може да бъде превърнат в армия и научен да побеждава. Иначе рано или късно ще започнат да хвърчат глави.

 

Или сега времената са други?

 

Препечатано от

КАПИТАЛ КАРИЕРИ

 

http://www.karieri.bg/karieri/blog/rabo ... na_harema/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Taка е в Китай и в наше време, затова икономиката им е във възход дори при световната криза... но там и сеченето на глави е полезно от демографска гледна точка, докато нас би приближило до превръщането ни в турски вилает или дори по-лошо - в нова държава, наречена Цигания :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Taка е в Китай и в наше време, затова икономиката им е във възход дори при световната криза... но там и сеченето на глави е полезно от демографска гледна точка, докато нас би приближило до превръщането ни в турски вилает или дори по-лошо - в нова държава, наречена Цигания :lol:

Не мога да коментирам какво е добро и за китай и за България, историята просто демонстрира:

1. че е важно не само какво казваш, но и тона с който го казваш....

2. че, не е достатъчно да нареждаш.....а и да следиш за изпълнението.....

или поне на мен ми изглежда че това са поуките...

поздрав.

а....и ако не е имало нещо рационално в тази история....едва ли би преживяла толкова хилядолетия :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.