Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Махане на винетка


frass

Recommended Posts

Здрасти, някой да знае лесен начин за махане на винетка от стъклото? Повече от половин час си играх да ги стържа, от 2008 и 2009. Тая от 2008 ми взе здравето, все едно се бе споила с джама. Някой ме беше казал нещо за загряване с пистолет за горещ въздух, но ми се стори опасно за стъклото, аз си бича със скалпел (само два счупих този път) и марля с ацетон. Със стикера за гражданската съм нямал такъв проблем. Някой ако знае някой тарикатлък да сподели, ще черпя (другия февруари :lol: )

п.с. пробвах в търсачката, не намерих нещо полезно

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На Петрол (а може би и по другите бензиностанции) пуснаха наскоро такива шпаклички (вътре с бръснарско ножче) по 3 лева. Махат винетки с едно движение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гогата правилно те е насочил. Но вместо стъргалка за керамични плотове бих те посъветвал да идеш в първия бояджийски магазин и да си вземеш ножче за сваляне на боя. По форма наподобява стъргалката за плотове, с тази разлика, че повечето стъргалки за плотове са метални и държат ножчето много здраво, което не му позволява да се гъне по стъклото - а от там има опаснот по невнимание да дернеш стъклото. Въпросната стъргалка за бои е пластмасова, а в края й е сложено ножче, подобно на онези двойните от самобръсначките от 80-те години. Начина на действие е много прост - притискаш добре към стъклото, да легне цялата повърхност на ножа и сваляш лепенката. С него можеш да свалиш и голяма част от лепилото, което ще остане (най-вече на старата). Има спрейове за сваляне на подобни лепила, но не си струва да даваш пари за тях. Ползвай (примерно) спирт за горене (2-3 лева е бутилката, пак го има по бояджийските магазини). С него и едно парцалче ще обереш лепилото за нула време.

 

Сега видях, че Мишо е писал, докато аз пусна поста. Точно такива са стъргалките, за които и той споменава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз така с едно ножче издрасках стъклото на служебната,че все едно гарга го е кълвала. Най-добре да се нагрее леко и с препарат за прозорци ще си падне без бой.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ееее, знаех си аз че има лесно, що ли не питах първо ами псувах на студа...

Вместо спирт за горене използвах лакочистител някакъв на жената, лепилото го махна без проблем.

 

Благодаря на всички, няма да се размине черпенето smile159 smile159 smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най- лесен начин за махане на винетка!

 

- ако нямаш пищов за горещ въздух.... пълниш една кана с гореща вода,изливащ я леко на стъклото (отвън :) )

- после няма значение с какво (може и твърдо лакендарче) хващаш някой от горните ъгли и почваш леко движение напред назад- да го свие леко.

- след като го свие, винетката се сваля без проблем (разлепя се)

Цялата хватка е, когато я разлепяш леко за ъгълчето- да хванеш и 2та и слоя:лепилото и целуфана.Ако хванеш само целуфана (както про повечето граждански, лепилото остава и после бая търкаш с лакочистителя !

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А още по-лесен начин е да пуснеш парното да духа на максимална степен към предното стъкло и да си поразходиш колата за около 15 мин. След това почти сами се отлепват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С най-обикновен сешоар за коса нагряваш винетката отвътре и я отлепяш без затруднения. Останалото тук-там лепило се маха и с препарат за миене на прозорци.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен никакви разтворители, препарати и инструменти не са необходими, даже са противопоказани - лепилата на тия стикери са водоразтворими, така че след отлепянето всички остатъци би трябвало да падат с влажно парцалче - поне при мен се получава.

п.п. Забелязал съм, че на по-новите коли /включително и моята Фелиция/ стъклата им се драскат много лесно, сякаш са от кашкавал, затова ако е необходимо помощно стъргане да не се ползват метални предмети, а само такива от мека пластмаса или просто с нокът :idea:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ееее, знаех си аз че има лесно, що ли не питах първо ами псувах на студа...

Вместо спирт за горене използвах лакочистител някакъв на жената, лепилото го махна без проблем.

 

Благодаря на всички, няма да се размине черпенето smile159 smile159 smile159

 

 

С лакочистител лепилото пада веднага ... :smt017

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На Петрол (а може би и по другите бензиностанции) пуснаха наскоро такива шпаклички (вътре с бръснарско ножче) по 3 лева. Махат винетки с едно движение.

 

днеска видях такова само че ножчето беше по-дебело от бръснарско(като от макетните) и беше 0.34 лв ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

само внимавайте какво махате, че един познат имаше три винетки. търка, псува, стърга, свали най-горната и... остана без годишна такава за 2010та smile091

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пръскате с препарат за миене на стъкла и след малко внимателно с ножче от крайчеца започвате да надигате винетката. Ако не е изгоряла от слънцето даже ще я отлепите невредима. :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въобще не се опитвам вече сам да махам лепенките. Като дойде време за смяна на някоя лепенка по стъклото - в автомивката докато мият колата им казвам че искам и да отлепят еди коя си лепенка. Не съм ги и питал какво правят, но няма надраскано, няма лепило. Влиза си в цената на миенето - никога не са ми искали допълнително заплащане за това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никога не давам друг да ми чисти колата вътрешно. Винаги сам в гаража или на вилата. На мивка ходя за външно само зимата или ако много е валяло през седмицата. Иначе извън зимния сезон - всяка неделя на вилата сме под душа с колата, а преди да взема къщата - пред гаража в къщи. Та за това тази тема ми е интересна, че сам съм си свалял до сега винетки и гражданска. Следващия път ще пробвам с метода на затопляне (март съм за гражданска и преглед), макар, че си мисля, че от топлината лепилото ще се разлигави, ама да видим.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mishelle, аз вече нищо не правя по колата сам. Защото и не мога много. Веднъж си измих колата сам и си изкривих предните дискове (горещи бяха, а аз не изчаках, а веднага с маркуча почнах) :oops: . Нещо.., не че съм несръчен като цяло,... ама искам всичко от професионалисти да си се прави. Преди 1 година отидох специално само и единствено за смяна на една единствена крушка на фар в ЕТ. Крушката беше 5,99 лв. Дадоха си ми 6 месеца гаранция за крушката. :smt017 Общо за нея и смяната ми излезе към 16 лв всичко. Викам си, чакай да си платя колкото си струва, че ако се опитам да си сменя крушката сам, после сигурно ще трябва да си купувам цял нов фар. А той не е 16 лв. :)

 

За винетката - ако се размаже лепилото, с ацетон (лак за нокти от някоя дамска чанта), ще се махне. Или с препарат за прозорци.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз миналата година видях голям зор със свалянето на винетката, чегъртах с нокти и препарат за миене на стъкла, топла води и меглио/обезмослител/ слагах и с 300 зора я отлепих. Естествено там дето е била, стъклото се понадраска, ама много леко и на много миниатюрни точици. Снощи след работа свалих тая за 2009- и с нея поливин час се затрих. Начина беше същия, с препарата меглио напоен на парцалче, но този път приложих леко и едно макетно ножче да си подхвана малко. Стъклото си е пак толкова надраскано там дето лепя стикера, така че сега не съм го надрал. С макетното ножче много внимателно да се извие по стъклото. Друг вариант е да се ходи при майстори дето сменят автостъкла и поправят спукани такива. Днес като взема новата, преди да я залепя ще я лепна два три пъти по дънките, та белким по- лесно се отлепи после. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пръскате с препарат за миене на стъкла и след малко внимателно с ножче от крайчеца започвате да надигате винетката. Ако не е изгоряла от слънцето даже ще я отлепите невредима. :lol:

 

Това е рецептата, става перфектно. Пръскаш с препарат гърба на винетката или лепваш мокър парцал, после чакаш 10 минути, после подхващаш единия край и много бавно дърпаш. Излиза цялата винетка, само холограмният знак пада.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ммм, не пада, не пада стига да я отлепяш с помощта на ножчето. Може да си я лепнеш напълно цяла даже. :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.