Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Въпрос: Колко години назад се дължи "Данък МПС"?


tuningmania

Recommended Posts

Здравейте,

 

Случаят е следния. Преди 5-6 години ми се отвори възможност да купя една хубава кола на хубава цена, но не трябваше да се знае, че аз я купувам и я взех на името на Дядо ми (Човека още от преди това е Инвалид - пожизнено, май най-тежка група (е.. не 100%, но с придружител). Не сме използвали никакви преференции по този случай, но я обявихме в общината. Около 2-3 години след закупуването на автомобила, смених цвета на колата и си я прехвърлих на мое име, като от глупост не отидох да я отпиша от името на Дядо ми. На скоро ТОЙ е получил писмо от Данъчните, че дължи над 600 лева данъци. Въпроса ми е колко години назад се търсят тези данъци и ако не ги платим, могат ли да направят запор на пенсията му?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Инвалидите нали са освободени от данъци?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От 2002г. имам фирма и ще ви отговоря от опит. В моя случай за ЕТ беше 5+5г. , което значи че като изтечат 5г. от датата от която данъка е дължим по никакъв начин немогат да ти вземат паричките. Проблема е там , че ако са ти пращали писма за доброволно плащане през тези 5г. то петте години почват да текат от последното писмо! Минат ли първите 5г. започват да текат вторите 5г. , през тях немогат да ти вземат парите но ще излизаш в регистрите че имаш да даваш и ще те водят некоректен платец. След вторите 5г. си чист от всякъде. Дано да го обясних разбираемо! В на дядо ви случая мисля че давността е 3г. , но и 5г. да са го направили и за него , те и те са минали. При баща ми се получи подобин казус - от 1998г. не бе плащал данъка си на 120-та , преди нова година го потърсиха с писмо че имал да плаща данък за 10г. за Шкодата 300лв. а в същото време тя отдавна е бракувана но в данъчното не е ходил и те са си му начислявали данък , та той ходи до данъчното , разправя се нещо с тях и му ги упростиха т.е. минало е давност но пробват явно дали ще мине номера! Това знам аз , ако нещо не обясних разбираемо , питай! Успех :smt017

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До "turbobiit" - Колата беше по-мощна и за това, както споменах, не използвахме никакви преференции.

 

До "neich" - Разбрах ТЕ, след няколко прочита. И да са пращали писма, не сме ги получавали.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Казваш, че си прехвърлил автомобила на твое име. Тогава с договора за покупко-продажба я отписваш от дядовата ти партида. За това няма срок /може и след 5 г./ Но трябва да я запишеш на твое име и срока е двумесечен /от датата на договора/. Глобата започва от 50 лв. Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До "dyankog" - Ще мина значи да опитам да я отпиша и да видя тогава каква сума ще му търсят на Дядо ми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Давността е 5 години, но има една особеност-започва да тече от годината, която следва годината, за която е дължим данъка. Тоест ако не си платил в срока за 2009г. да речем то давността започва да тече от 2010 а не от 2009г. :-)

на дядото могат да търсят данък до годината на прехвърлянето включително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До "bam_bam_dido" - Благодаря ТИ за мнението. Трябва да взема да изнамеря договора за покупко-продажба, да видя точните дати. Ще пиша пак тук, в последствие..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно ми е ако съм първи собственик на кола и не съм я регистрирал в общината какви могат да са евентуалните последствия положителни и отрицателни :) ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно ми е ако съм първи собственик на кола и не съм я регистрирал в общината какви могат да са евентуалните последствия положителни и отрицателни

 

 

Ами няма как да не я впишеш на техническите прегледи нали търсят платен пътен данък

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно ми е ако съм първи собственик на кола и не съм я регистрирал в общината какви могат да са евентуалните последствия положителни и отрицателни

 

 

Ами няма как да не я впишеш на техническите прегледи нали търсят платен пътен данък

 

В България може всичко , винаги съм минавал преглед без платен данък , дори и да е платен не съм представял бележката. Ако не се сещаш как става номера , като дойдеш да правим ТВ-то ще ти обясня smile027 . А до въпроса на колегата какво ще се случи ако не си е запише в общината - старата си кола е регистрирах там едва след 3г. когато е продадох , в един и същи момент е записъх и отписъх , платих на един път всичкия данък + 20лв. глоба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно ми е ако съм първи собственик на кола и не съм я регистрирал в общината какви могат да са евентуалните последствия положителни и отрицателни :) ?

 

никакви досега ,един тарикат ме светна че не си е регистрирал колата след покупката в общината и не плаща данък,тъй като между КАт и общината връзка няма (поне за сега) ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До "bam_bam_dido" - Благодаря ТИ за мнението. Трябва да взема да изнамеря договора за покупко-продажба, да видя точните дати. Ще пиша пак тук, в последствие..

 

Колега, ще споделиш ли какво се случи при отписването - имаше ли някакви проблеми, че и аз имам подобен казус с една кола?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 месеци по-късно...

През 1977год. станах горд собственик но SKODA S100, която ми служи вярно до 1994 год. когато ламарината и се превърна в ръждясало решето и я паркирах в селския ми двор в очакване на купе или евтин майстор!? През следващите няколко трудни години не се намериха такива, а се появиха братя "роми", които благосклонно ми предложиха да почистят двора! Като добронамерен данъкоплатец редовно си плащам данък сгради и такса смет.

Тази година обаче в общината отказаха да ми вземат парите докато не платя "Данък МПС" От "МПС-то" притежавам само регистрационните черни табели Между впрочем здравословните ми проблеми доведоха до инвалидизирането ми през 2002 г. в І-ва група , а от 2005г. І-ва група с придружител! Нямам възможност да заплатя стари данъци за вече липсващото МПС!

МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ за нормативно възразяване и освобождаване от данък МПС!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Те нямат решението от ТЕЛК- а от 2002 г. е трябвало да го имат тъй като по всички закони оттогава насам имате право да не плащате данък на тази кола при определени условия. Пробвайте да подадете декларация за промяна в регистрацията /те имат данни за номерата на шасито и двигателя/ и приложите копие но ги уведомете че искате да се зачита от датата на решението на ТЕЛК, заради което да ви изчистят задълженията. Ако ви търсят данъци за преди 2002 г поискайте да ви ги погасят по давност тъй като 5 год. са минали. Просто трябва да се обърнете към Вашата община - към отдел регистрация на МПС а не към касиерките. Ако има проблем- начина е с адвокат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

когато купуваш кола си длъжен да я регистрираш в данъчното в срок до два месеца,но ако не го направиш до две години-няма санкция-глобяват от втория месец до две год.,после няма глоба.........

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До "dsangelov" -

глобяват от втория месец до две год.,после няма глоба.........
Това пише ли го официално някъде?
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

когато купуваш кола си длъжен да я регистрираш в данъчното в срок до два месеца,но ако не го направиш до две години-няма санкция-глобяват от втория месец до две год.,после няма глоба.........

 

Аз като взимах колата не беше регистрирана след покупката разбрах,че трябва в срок от 2 до 3 седмици да я регистрирам.Аз я регистрирах месец след това :mrgreen: и платих 20лв глоба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

когато купуваш кола си длъжен да я регистрираш в данъчното в срок до два месеца,но ако не го направиш до две години-няма санкция-глобяват от втория месец до две год.,после няма глоба.........

 

Колетага е абсолютно прав, само че забравя да каже, че в 2-годишния срок не трябва да те "хванат", което към момента е почти невъзможно, т.к. КАТ пращат иформацията за всяко регистринано МПС в 14 дн. срок в съответната община. Ако те хванат - 500 лв. глоба+данъка за времето след придобиване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз до колкото знам регистрацията на автомобил в общината е до 20 дни. Лошото е, че го разбрах като ми скимна да я регистрирам в общината и бяха минали около 4 месеца. Успях да мина без глоба, но.........айде за това на Събора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Срока за регистриране е 2 месеца от датата на придобиване. След 60 тия ден текат 2 години през които могат да те глобят, след като изтече това време се счита че административното нарушение е погасено по давност. През това време пък не спират да текат лихви докато не се плати данъка заедно с тях от датата на придобиване. Но във всяка община и всеки служител могат да изпълняват по различен начин това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но във всяка община и всеки служител могат да изпълняват по различен начин това.

За 2-те години нали има ЗАНН - чл. 34, ал. 1, б. "в", който важи в цялата страна ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До "mr. White" -

КАТ пращат иформацията за всяко регистринано МПС в 14 дн. срок в съответната община.

Днес говорих с познат Данъчен, който твърди, че "К.А.Т." не е пращал и по настоящем не праща, данни за никакви регистрирани "М.П.С."-та, към никакви Данъчни. Съвсем се обърках..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Челен опит и от мен.

В началото на 2009 година двама души придобиват кола 2-ра употреба чрез покупко продажба. И двамата не регистрират колите си в данъчното. Единият е софийски жител, другият от Шумен. През август ( 8 месеца по-късно) щуменският собственик получава писмо, в което е написано, че трябва да се яви в еди какъв си срок за да си регистрира превозното средство и плати глобата ИЛИ ще бъде потърсена съдебна отговорност. Понеже страх лозе пази, той отива и си плаща 20-30 лв глоба и дължимия годишен данък. След кратка дискусия със служителите там става ясно, че периодично получават справка с новорегистрираните автомобили от КАТ. Софийският жител закупил автомобил продължава да не плаща данък и не е потърсен за това и до ден днешен.

Извода е , че в различните общини има различни практитки. Софийска Голяма община е Софийска Голяма Кочина, няма ред, организация и хаоса е във всичките и служби и действия е пълен. Въпреки, че настоящото правителство беше обявило като приоротет да изгради информационни системи между отделните служби, министерства и агенции резултати все още няма. Чакаме.

 

Тук мога да кажа: Защото всеки се прави на гявол и се опитва да прецака Държавата, затова сме на тоя хал.

Но пък мога и да кажа: И да си платиш, и да не си платиш нищо не се променя. Крадците си крадат пари нЕма и мизерията си е пак за мен.

Резултата като цяло е един - организация Българска, пътища Български......... тук всеки може да си го продължи както му харесва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.