Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Към кого да се обърнем?


mecho_gruh

Recommended Posts

Не знам дали това е правилното място за тази тема и дали ще има отговор. Но въпросът ми е към кого да се обърнем когато има сериозни нарушения по пътя, когато някой кара в насрещното, когато някой прелита с 200 покрай отворилия врати трямвай. Като се обадиш в КАТ, какво ти казват "Мхм, да, мхм, добре.....ами господине като няма катастрофа не можем нищо да направим..."

За да бъде спрян някой нарушител вече трябва да е прегазил някой човек или да е направил катастрофа и в повечето случаи се връща обратно на пътя, защото вуйчо му е едикойси.

Бях решил да направя любителски филм за някои от по-големите и натоварени кръстовища на които няма камери, няма полицаи и няй-вероятно няма и да има. За съжаление до колкото знам видеозапис не важи пред съда, дори записите от истинските камери по кръстовищата рядко водят до наказание. Да не говорим как карат самите органи на реда.

От 3 години карам кола в София и преди време се замислих за толкова кратко време, как е развиват нещата и накъде отиват, замислете се и вие. Сигурен съм, че ако не се вземат мерки, след още 3 години ще видим "война" по-пътищата в буквалния смисъл на думата...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако знаеш само от кога се каня да стана постоянен репортер за всите телевизии с подобни изцепки на идиоти, ама все не се хващам, просто ме заболява главата като се замисля колко много работа ще имам........

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хех, пак поглед към шофьорите. След като караш кола от 3 години в София и имаш мерак за видеозапис, мога да ти предложа следното. Избери си някое кръстовище. И започни да броиш:

-колко коли ще извършат нарушение;

-колко пешеходци ще извършат нарушение;

И не на последно място - преброй пешеходците, които пресичат на 50м от светофара, без да го използват по предназначение...

 

Още от сега мога да ти кажа крайния резултат. Но никой не го взима под внимание, защото когато се заговори за войната по пътищата, никой не гледа на пешеходеца като на участник в движението, какъвто всъщност е.

 

И друго мога да ти предложа, за експеримента. Намери място, не кръстовище, а улица, булевард, на което седят катаджии и на което на пешеходците им е възможно (няма мантинела или ограда) да пресичат, но им е забранено. Например на Дондуков, срещу партийния дом. Там даже на няколко метра има подлез. Снимай и брой колко коли ще бъдат спрени за проверка/нарушение и колко пешеходеца. И за това мога да ти дам отговор веднага - бройката на пешеходците ще е равна на 0...

 

С други думи масово се скача срещу Генчо с колата, че бил минал със 100 км/ч. А почти никой не осмисля, че заради недоизмисленото ни законодателство и безхаберието на катаджийте, един пешеходец съвсем необезпокоявано и нагло може да вкара невинен по всякаква логика шофьор зад решетките...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За неправилно пресичане от години има глоби, но никой не се залавя да пише цял лист хартия за 10 лв. Иначе, по закон... Ако пешеходеца е с единия крак на пътя - той вече е с предимство. А и ако Генчо кара с 50 (нещо, което никой не прави) в населено място, вероятността да бутне пешеходеца, който както стана ясно вече ВИНАГИ Е С ПРЕДИМСТВО, е много малка. И най-вероятно причината ще са неизправни спирачки или напълно неадекватно поведение на шофьора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Към арменския поп се обърнете. Много неща трябва да се променят в съзнанието и образованието на българина. Ако някога стане, всичко ще се нормализира до приемливи граници, включително и движението по пътищата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А стига с тоя пример ''Генчо'' бре :mrgreen: - баща ми от 6 години е зарязал Ладата пред блока, добре, че ходя да му я припалвам от време на време. :|

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Към КАТ, но ако вземат отношение оставаш с тях като свидетел на нарушението и примерно в акта на нарушителя, а не като като някои мъже тип женски полови органи, които си бият камшика и после хленчат, че полицията не работи :!:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За неправилно пресичане от години има глоби, но никой не се залавя да пише цял лист хартия за 10 лв. Иначе, по закон... Ако пешеходеца е с единия крак на пътя - той вече е с предимство. А и ако Генчо кара с 50 (нещо, което никой не прави) в населено място, вероятността да бутне пешеходеца, който както стана ясно вече ВИНАГИ Е С ПРЕДИМСТВО, е много малка. И най-вероятно причината ще са неизправни спирачки или напълно неадекватно поведение на шофьора.

50 км/ч. е максималната скорост в по-голямата част от населените места (изключвам някои булеварди и т.н.), но това не означава, че карайки с толкова се движиш със СЪОБРАЗЕНА скорост - едно доста разтегливо понятие, зависещо най-често от настроението на униформения/съда. Единствената скорост, която по закон те пази от въпросната "съобразена" скорост е 16 км/ч (по памет). Прието е, че при нея не може да стане ПТП. Така че ако бутнеш пешеходец с 30 км/ч, с изправни спирачки и адекватни действия, ще попаднеш под ударите на "съобразената" скорост. Освен това адекватни действия и изправно превозно средство не винаги могат да се преборят с безразсъдството на пешеходеца...

 

И друго. Мисля, че трябва да погледнеш пак закона за движение по пътищата... Не знам от кога имаш книжка, но не мога да открия законово основание за това "както стана ясно вече ВИНАГИ Е С ПРЕДИМСТВО"... Ето малко извадки от него:

 

"Чл. 32.

(1) Преди да навлязат на платното за движение, пешеходците могат да сигнализират за намерението си чрез подаване на сигнал с ръка -лява или дясна ръка, изпъната нагоре или напречно на пътя.

(2) Сигналът по ал. 1 не освобождава пешеходците от задължението, преди да навлязат на платното за движение, да се съобразят с разстоянието до приближаващите се превозни средства и с тяхната скорост на движение."

(тука имаме аналог на "съобразена скорост", но касаещ пешеходците, което, обаче катаджийте не взимат под внимание)

 

"Чл. 113. (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.)

(1) При пресичане на платното за движение пешеходците са длъжни да преминават по пешеходните пътеки при спазване на следните правила:

1. преди да навлязат на платното за движение, да се съобразят с разстоянията до приближаващите се пътни превозни средства и с тяхната скорост на движение;

2. да не удължават ненужно пътя и времето за пресичане, както и да не спират без необходимост на платното за движение;

3. да спазват светлинните сигнали и сигналите на регулировчика;

4. да не преминават през ограждения от парапети или вериги.

(2) Извън населените места и по двулентовите двупосочни пътища в населените места, когато в близост до пешеходците няма пешеходна пътека, те могат да пресичат платното за движение и извън определените за това места, като при това спазват правилата по ал. 1, т. 1, 2 и 4.

 

Чл. 114. На пешеходците е забранено:

1. да навлизат внезапно на платното за движение;"

2. да пресичат платното за движение при ограничена видимост;"

 

Та сега ми кажи какво да правим с бабата, която гони рейса и тича по платното, с младежа, захапал сандвич и пресичащ на червено, с лелката, която я мързи да измине 50 метра до подлеза, а пресича булевард с по две ленти в посока, разделени с двойна непрекъсната маркировка, с ученика, който си няма понятие от знаците на регулировчика и пресича от дясната му (примерно) страна? А с онзи мъж на средна възраст, говорейки по телефона и гледайки в обратна посока слиза от тротоара на 5 метра от наближаващия автомобил? Ами с онази дама с двете торби, пресичаща булевард през "пролука" в оградата, разделяща платната? Смятам, че ако бутнеш пешеходец в някои от тези и още куп подобни ситуации, тезата

 

...И най-вероятно причината ще са неизправни спирачки или напълно неадекватно поведение на шофьора.

няма да издържи...

 

Между другото, на последната среща ти дойде със 120-ка с 15 см сняг на тавана. Рискуваш по време на движение част от този сняг да падне на челното стъкло на шофьора зад теб. Ако в този момент между вас се опита да се шмугне "хитър" пешеходец и човека не го види, това отново ли ще бъде заради неадекватние му действия?

 

smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До "ВСИЧКИ" -

Ако пешеходеца е с единия крак на пътя - той вече е с предимство.
Мда, ако обаче с този един крак е настъпил пешеходна пътека! Иначе.. Дано да е с железни кокали! Иди в Германия и виж дали ще вкарат в Затвор, Шофьор, блъснал пешеходец, прескочил мантинела, за да излезе на тътното платно smile056
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До "ВСИЧКИ" -
Ако пешеходеца е с единия крак на пътя - той вече е с предимство.
Мда' date=' ако обаче с този един крак е настъпил пешеходна пътека! Иначе.. Дано да е с железни кокали! Иди в Германия и виж дали ще вкарат в Затвор, Шофьор, блъснал пешеходец, прескочил мантинела, за да излезе на тътното платно smile056[/quote']

 

В Белгия видях полицията да глобява велосипедист за това, че мина на червено. Виждал съм и глобени пешеходци. Аналога в България - раздаваха им лентички на Орлов Мост!!! Значи вместо да пълним хазната от нарушителите, ние я празним!

 

В допълнение - онзи ден се качвам към Бояна по бул. България. На кръстовището на Била ме хваща светофара. Куката пресича кръстовището по диагонал (кой му дава такова право е друг въпрос!). Пред очите му майка с количка!!! пресича бул. България (там всяка посока е с по 3 платна!!). Куката се насочва към нея и аз си викам "Айде стига де! Ще я глоби" .... Е да ама не, както казваше г-н Бучаров! Куката си подмина, довърши си нарушението (все пак там има съвсем приличен подлез, но куката не благоволи да го ползва!) и си замина. Хвана ме страшно яд, че не пуснах камерата да ги снимам. Ама и да ги снимам, нито куката ще го отнесе, нито майката. Но пък ако ги беше отнесъл водач ....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много примерни водачи тука :lol: Като имате мерак да снимате пресичащи "куки" и майки с колички защо не се насочихте към журналистическото поприще :mrgreen: Или пък към полицейското примерно-да видят тия майки с детски колички къде зимуват раците smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винаги има гледни точки.Примерно като карам аз и един балък тичайки се блъсна в мен и само късмета ,че го видях го спаси от сериозни травми е едно,а като изкарам кучето и то се излети на улицата след някоя котка ми е друго.Жилищните квартали не са място за разване на повече от 40,защото кучето може да стане дете и т.н. Обаче след 12 часа примерно на Бояна да правя евала на някой каращ буркани за вкъщи smile091

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Връщаме се май на една стара заключена (щот мноо се разгорещихме) тема:

viewtopic.php?f=1&t=13003&hilit=%D0%BF%D0%B5%D1%88%D0%B5%D1%85%D0%BE%D0%B4%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5

А това го постнах по-скоро:

viewtopic.php?f=42&t=17139

Тъжна родна картинка. Точно преди Нова Година. Поспорихме с PRR и се оказа, че той, а вярвам и повечето от вас колеги не знаят за съществуването на тази пешеходна пътека. Друго - точно там вечер е толкова осветено, колкото в Люлинския тунел по време на режима. Финалът е ясен. Една жена загина, а един шофьор е зад решетките. Както казах - тъжна родна картинка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много примерни водачи тука :lol: Като имате мерак да снимате пресичащи "куки" и майки с колички защо не се насочихте към журналистическото поприще :mrgreen: Или пък към полицейското примерно-да видят тия майки с детски колички къде зимуват раците smile049

 

Въпрос на лично самоосъзнаване. Аз съм избрал да спазвам закона за движение по пътищата, гледам да не съм с повече от 5-10 км над разрешената скорост. И аз нарушавам закона, но после съм готов да си понеса последствията. А понеже минавам за примерен водач не са ме спирали последните три години, а карам почти всеки ден.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.