Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Използване на гуми с различен размер


Anatoly

Recommended Posts

Здравейте колеги. Карам О2 4х4 1.9 TDI. Решил съм да си сменям зимните гуми с нови, но се чудя дали да си купя по-тесни (по-евтини са). Колата ми е с 205/60/15, а си мисля за 195/65/15. Със сигурност ще станат на джантите, въпросът е дали това ще се отрази на стабилността на колата. С други думи това, че производителят е сложил размер 205/60/15, значи ли, че това е оптималният размер за този автомобил от гледна точка на безопасност, возия и т.н. Може ли някой да изкаже някакво мнение по въпроса?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

почети съм сигурен че колегите ще ме уборят но за кола 4Х4 съм почети сигурен че ще имаш проблем с диференциалите проблема може да се реши според мен единсвенно с еднакви по височина гуми и от мен го запомни несе циганеи за гуми че аз като се изциганях стоях 8 месеца без кола

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мойта колица е със 195/65/15 и си е стабилна ...Мисля , че няма да ходиш на рали все пак през зимата ... :)

 

почети съм сигурен че колегите ще ме уборят но за кола 4Х4 съм почети сигурен че ще имаш проблем с диференциалите проблема може да се реши според мен единсвенно с еднакви по височина гуми и от мен го запомни несе циганеи за гуми че аз като се изциганях стоях 8 месеца без кола

 

Доколкото сванах не става дума да се поставят различни гуми на една ос !!! Мисля , че колегата mihailstoianov не е схванал мисълта на предния колега !!! smile049 smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, Анатоли. Аз направих обратното, от 195/65/15 минах на 205/60/15 и колата стана с една идея по-стабилна, но мисля че разликата дойде по-скоро от факта, че от 4 годишни галоши Матадорки минах на нови Гудиър. Разликата в гумите освен в цената е и в размера, 195-ците са със 7 мм. по-голям диаметър от 205, може би mihailstoianov е имал пред вид този факт. Разликата е минимална, не знам дали ще има влияние върху диференциалите при 4х4.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

195/65 са малко по - високи от 205/60, но трябва да си много, много опитен за да усетиш разлика. ще има и разлика в показанието на километража, но едва ли ще е повече от 2-3 km/h. по принцип е хубаво зимните гуми да са по - тесни, ако става въпрос за зимни гуми, разбира се...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

много добре знам за какво говоря и искам да кажа че ако ще сменя гумите да гледа 4те да са еднакви или ако ще са 2 по 2 важно е размерите на височината да са еднакви понеже ще има забавяне на единия диф спрямо другия.Имамго нагледно но в умален мащаб на количка с дистанционно и разлика от порядака на 1мм там е страшно много но там частите са ефтини а на лека кола незнам дали ще повлияе много но със сигурност ще има износване на единия диф спрямо другия.Такова нещо като да сложиш различен размер гуми препоръчвам да се прави единственно на кола с един задвижващ диференциял.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До колкото разбрах, колегата иска да мине от 205/60/15 на 195/65/15

 

Колега Анатоли,

- няма да има значителна разлика в устойчивоста на колата.

(разбира се ще е малко по-неустойчива в завой с висока скорост, но то ще е пренебрежимо малко)

- за зимни условия е по-добре с по-тесни и високи гуми, т.е. ще бъде по-проходима със 195/..

(максималната и минималната широчина на гумата се определя от широчината на джантата 6j, 6.1/2j, 7j... попринцип! )

- относно промяната на диаметъра

.., 195-ците са със 7 мм. по-голям диаметър от 205, ...

можеш да провериш сам тук:

http://www.margel.info/lang_bg/calculator.php

 

П.П

При 4х4 е задължително 4 еднаки гуми или 2х2 с еднакви размери, височина,широчина... (но се се препоръчва)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предположих, че вече си сложил зимните и мислиш за нови летни. Ако говорим за зимни като че ли по-добре 195-ци, както каза chant по-тесни и по-високи, но задължително и четирите при 4х4 (иначе ще имат различни скорости на въртене). В сайтовете с конфигуратори за гуми дават, че и двата размера стават на 6J, 6,5J, в някои пише че 195 стават и на 7J.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за мненията колеги. Разбира се, става дума за 4 еднакви гуми. И става дума за зимни гуми, т.е. да сменя сегашните си с нови. И тъй като разликата в цената е значителна, се чудех дали ще ми повлияе на стабилността или на нещо друго смяната на размера. На сегашните ми джанти ще станат - те са 6.5J 15. Та доколкото разбирам от мненият, по-скоро не би трябвало да окаже негативно влияние върху поведението на колата. Също вариант са и 195/60/15, на височина ще са като сегашните ми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

195/60/15 са по-ниски от твоите 205/60/15 с 12 мм, а от 195/65/15 с 19 мм., много голяма става разликата. Като рових в сайтовете за моите гуми, не видях да го дават този размер за Октавия. За 15 цола стандартно дават 195/65/15, 205/60/15, за 16 205/55 и т.н. Мойта Ок2 я взех със стандартните 195/65/15 от ЕТ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... За 15 цола стандартно дават 195/65/15, 205/60/15, за 16 205/55 .
:smt017

Ето и един интересен сайт относно стандартните гуми за Шкода(и не само smile021 ):

http://www.alloywheels.com/fitment.asp?psearch=Skoda

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... За 15 цола стандартно дават 195/65/15, 205/60/15, за 16 205/55 .
:smt017

Ето и един интересен сайт относно стандартните гуми за Шкода:

http://www.alloywheels.com/fitment.asp?psearch=Skoda

при мен що не се отваря сайта?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

при мен що не се отваря сайта?

Нямам идея :-k

При мен се отваря.

Нека, ако някой Колега има същия проблем, да пише :roll:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-подходящи в случая са 195/70 R15, но не са масови и съответно са малко по-скъпи.

Колеги, не забравяйте, че 4x4 и Scout са серийно с малко по-големи гуми - 205/60 R16 спрямо 205/55 R16.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...4x4 и Scout са серийно с малко по-големи гуми - 205/60 R16 спрямо 205/55 R16.

 

Май стана обърквация, в първия пост колегата е писал 205/60/15, джантите ги е дал 6.5J 15ки. Anatoly, едва ли би объркал цолажа на гумите, ама да не си сбъркал при писането на поста, ако са 205/60/16 нещата се променят доста. А летните гуми какви са?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Летните гуми са 205/60/15. В момента и зимните са същия размер. С такъв размер гуми си я получих от ЕТ. А за джантите реших, че трябва да са 6.5J 15".

В момента май 4х4 са вече с 205/65/15, но моята е отпреди фейслифта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

апък аз да ви кажа че с 15 октавията вози като лодка и може да те хване морсак болест от 16 нагоре

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.