Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

задиране на ротора в статора на стартер


maxrpm

Recommended Posts

Каква според вас е причината да задере ротора в статора на шкодовия стартер. Тази седмица за 2 ри път виждам. За 1 вия е бил ползван на 120 и реших че му е сложен фаворитов статор и 120 ротор тъи като беше с малката и голямата втулка. Днес се запознах с един фелициев пак с малката и голямата втулка, тои пак беше задрал. И 2 та са изяли колектора, а задните капаци са им здрави, не са спукани.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Макс,попаднал си на твърде износени стартери в резултат на липса на профилактика през време на експлоатацията.Това задиране се е получило според мен в резултат на твърде износени втулки,в които лагерува ротора!А това че роторите имат изяден колектор потвърждава че стартерите не са обслужвани въобще...поне си мисля така аз,пък може и съвсем друго да е :-k

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колекторите се износват от "хубавите" четки , но не е проблем т.к. дебелината на пластинките е към 3 мм. и имат бая мегдан за изпиляване , но това за ротора в статора си е вандализъм при положение , че втулки има и се сменят за секунди ... и пак не е проблем такъв стартер да бъде накаран да работи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Toва за втулките ми беше 1 вата мисъл, но нали знаем че като се прекарат втулки се чува едно неравномерно бавно въртене, но не сe чува стържене. Сменяш ги и стартера е ок. Аз 1вия си го ползвах до последно си въртеше ок и ми изгоря бендикса, въпреки това дадох мост на шалтера и много ясно си спомням че въртеше, дали е хвърлял искри към маховика не знам. Преди 2 дни му смених бенздикса и при теста видях че хвърля искри като завърти и след 1-2 секунди спират да излизат. Учудих се че е с малката втулка в камбаната която знам че е на 1000мб до 120Л 1983 и го отдадох на това, тъй като статора е фаворитов.

Фелициевия аз не съм го ползвал лично, но са му слагани нови втулки които бяха намазани с грес. Колкото и да им е намалила живота тая грес пак не ми се вярва да блокира, така че да задълбае ротора чак до намотките, предполагам и той както 120 ковия също би трябвало първо да започне да бави. То каква профилактика да има там на втулките? Те са самомажещи и не се третират с материали на петролна основа.

 

Забелязах че тои също е с малката втулка отгоре, но пък камбаната му беше обърната като за фелиция, което значи че оригинално е бил с малка втулка, аз мислех че са до 83? Има ли модификация с еднакви втулки за Fav/Fel?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега като чета коментарите си давам сметка, че съм имал този проблем със старият стартер-въртеше все по- бавно и накрая почна да издава звук, все едно с свредло на много бавни обороти някой пробива в метал, без да се върти маховика на двигателя :-k

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Max,на моя стартер също му е задирал ротора и то при добри втулки. Пролема беше в това,че предната втулка беше превъртяла в леглото на камбаната./провери как влизат втулките в леглата/ А за размера на втулките - при мен предната втулка също е по-малка от задната,а колата е 90та г. Сигурно по-старите модели са с еднакви втулки.

 

п.п. Втулките се смазват само с моторно масло. Греста не е подходяща защото "запича".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имах проблем с втулките лятото. Смених ги, след месец се оказа,че съм пак за втулки...

Смених стартера и оттогава нямам проблем. smile092

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.......друго си е да накараш стартера да не износва втулките за 1 месец ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.