Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Kaкви са изискванията за жълта сигнална лампа?


cassillas

Recommended Posts

Kaкви са изискванията за жълта сигнална лампа? Никъде в интернет не можах да намеря информация за такава лампа. Има инфо за червена и синя , но не и за жълта. Някой има ли идея дали е позволена от закона??? И ако се изисква разрешително от къде може да се получи то? :-k

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сигнализация по време на движение. Знам че не дава предимство или нещо подобно, трябва ми просто за сигнализация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

Жълтата лампа е със статут "специален режим на движение"

Мисля,че е забранена за използване от частни лица за лични цели.

smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жълтата лампа е със статут "специален режим на движение"

 

Не е вярно! За жълта лампа няма специални изисквания. Може да се ползва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последно може или не може? И аз търсих в нета ама нищо конкретно и точно не намерих. Колега сигурен ли си ,че може да се използва от частни лица , без необходими документи и лицензи някакви?

Трябва да съм сигурен, за пред полицията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...За жълта лампа няма специални изисквания. Може да се ползва.

Грешката е моя :oops: Извинявам се.

...Трябва да съм сигурен, за пред полицията...

Ако ти направят проблем, цитирай им Закона за движение по пътищата чл34 ал.2

А ето и какво гласи:

 

Чл. 34. (1) Моторно превозно средство със специален режим на движение

подава едновременно светлинен сигнал с проблясваща синя или червена светлина и

специален звуков сигнал.

(2) Моторно превозно средство, което поради специфичния характер на

движението си представлява препятствие или опасност за другите участници в

движението по пътя, се обозначава с жълта мигаща или проблясваща светлина.

 

Чл. 91

(1) Моторни превозни средства със специален режим на движение са автомобилите и мотоциклетите,

които при движението си подават едновременно светлинен сигнал с проблясваща синя и/или червена светлина и специален звуков сигнал.

(2) Специалният режим на движение се ползва само при необходимост.

(3) Моторни превозни средства със специален режим на движение ползват: Спешната медицинска помощ. Противопожарната охрана, Националната полиция, Народното събрание,

други служби от Министерството на вътрешните работи, определени от министъра на вътрешните работи,

Националната служба за охрана и службите за контрол по този закон на Министерството на вътрешните работи и на Министерството на отбраната.

Чл. 92

(1) Водачът на моторно превозно средство със специален режим на движение може:

1. да преминава при забраняващ сигнал на светофара или да преминава, без да спира, при наличие на пътен знак,

който изисква това, но само след като намали скоростта достатъчно, за да извърши това безопасно;

2. да надвишава разрешената максимална скорост на движение дотолкова,

доколкото няма да застраши нечий живот или имущество;

3. да не се съобразява с организацията на движението, когато това се отнася до посока на движение и завиване в определени направления;

4. да паркира или да престоява независимо от разпоредбите на този закон; през това време той може да подава само светлини сигнали.

(2) Разпоредбите на ал. 1 не освобождават водачите на моторни превозни средства със специален режим на движение, както и водачите на съпровожданите от тях автомобили от задължението да управляват по безопасен начин.

 

Чл. 175. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Наказва се с

лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 1 до 6 месеца

както и глоба до 100 лв. водач, който:

2. (изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) е поставил или използва

устройство за подаване на светлинен или звуков сигнал, предвиден за автомобил със

специален режим на движение, без да има това право;

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да , жълтия буркан не е в графата "специален режим на движение". Идеята ми е ,че понякога (рядко все пак, но се случва ) с частната кола да тегля друг автомобил и тогава дали може да използвам жълтия буркан.Което при всички случаи е по-добре , предупреждава другите участници ама нали сме е България , тъпите куки може да искат да изкарат пари та дали имат законово право да се заядат? Или ще кажат,че теглещия автомобил трябва да е регистриран като сервизен?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...та дали имат законово право да се заядат? ...

Според Закона за движение по пътищата чл.34 ал.2 ,

ако представляваш опасност за другите участници в движението по пътя,

трябва да обозначиш с жълта мигаща или проблясваща светлина

Т.е ако не си опасен за движението може и да ти измислят нещо полицайте

Това е от мен smile159

 

 

 

п.п.

Колега ikonoma, благодаря за корекцията :smt017

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... Идеята ми е ,че понякога (рядко все пак, но се случва ) с частната кола да тегля друг автомобил и тогава дали може да използвам жълтия буркан...

 

Ако си решил да се теглиш (да не се случва) ЗДП гласи:

"Чл. 86 По време на движение теглещото моторно превозно средство трябва да бъде с включени къси светлини,

а тегленото - с включен авариен сигнал или с поставен отзад предупредителен светлоотразителен триъгълник.

При движение през нощта или в условията на намалена видимост и при неизправна осветителна уредба

тегленото моторно превозно средство трябва да има отзад в лявата страна червена светлина."

 

Никъде не се споменава жълта сигнална лампа smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В Германия съм виждал хората като спукат гума на аутобана слагат жълта лампа да мига отгоре, обличат жилетките и почват ремонта. Вижда се много отдалече, което е важно за техните магистрали без ограничения.

 

Аз бих си взел една жълта лампа, ако намеря евтина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.