Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Въпрос относно данък придобиване на собственост


tihoslav

Recommended Posts

Здравейте всички ,

Имам следната неяснота.

Касае се до прехвърляне на лизингов автомобил от еуратек. Значи лизингова страна по договора не съм аз, а бащата, който е с постоянен адрес от друг град различен от софия, но колата ще се прехвърля на мене.

Та въпроса ми е следния- пише че данъка за придобиване на собственост трябва да бъде платен към данъчната служба по месторегистрация-постояненен адрес на купувача. Тоест след като ще ми се прехвърля колата на мене чрез него къде трябва да се плати тоя данък-там където е моя постоянен адрес или където е този на баща ми?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Казуса ти е двоен:

1. Дали ЕТ ще се съгласят да прехвърлят лизинговата кола не на баща ти, към който имат задължение по договор- съгласи се че в техните регистри ти никъде не фигурираш изобщо. Те към теб нямат дълг по колата. Някой адвокат може да го измисли да стане тристранна сделка. Нещо като цесия.

2.1 Ако са съгласни- тази такса се плаща по месторегистрация на придобиващия. Т.е. когато декларираш придобитата кола пред финансов отдел на твоята община- ако до тогава тоз данък не е бил платен- отиваш на касата и го плащаш - ако е бил платен, прилагаш вносната бележка.

2.2 Ако не са съгласни ЕТ и не стане 3 странното - прехвърлят я на баща ти, би било да се разберете при прехвърлянето да не се плаща тази такса, за да може да остане за по-късно /дано не се ходи при нотариус за това, щото там трудно минава това/, а след като той я прехвърли на теб- тогава да я платите от твое име и по сметка на твоята община. Така баща ти не декларира нещо с което преди да изтече двумесечния срок се е разделил- а това го правиш ти. Ако някъде се издънят нещата може веднъж да я плати той и още веднъж ти, затова трябва доста добре да се обмисли и провери къде-какво-как.

Сложна ти е одисеята, затова колегите не отговарят, а и има много зависи оттук-оттам ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Казуса ти е двоен:

1. Дали ЕТ ще се съгласят да прехвърлят лизинговата кола не на баща ти, към който имат задължение по договор- съгласи се че в техните регистри ти никъде не фигурираш изобщо. Те към теб нямат дълг по колата. Някой адвокат може да го измисли да стане тристранна сделка. Нещо като цесия.

2.1 Ако са съгласни- тази такса се плаща по месторегистрация на придобиващия. Т.е. когато декларираш придобитата кола пред финансов отдел на твоята община- ако до тогава тоз данък не е бил платен- отиваш на касата и го плащаш - ако е бил платен, прилагаш вносната бележка.

2.2 Ако не са съгласни ЕТ и не стане 3 странното - прехвърлят я на баща ти, би било да се разберете при прехвърлянето да не се плаща тази такса, за да може да остане за по-късно /дано не се ходи при нотариус за това, щото там трудно минава това/, а след като той я прехвърли на теб- тогава да я платите от твое име и по сметка на твоята община. Така баща ти не декларира нещо с което преди да изтече двумесечния срок се е разделил- а това го правиш ти. Ако някъде се издънят нещата може веднъж да я плати той и още веднъж ти, затова трябва доста добре да се обмисли и провери къде-какво-как.

Сложна ти е одисеята, затова колегите не отговарят, а и има много зависи оттук-оттам ;)

Значи Еуратек казаха че няма проблем прехвърлянето да стане по този начин, само ми дадоха една допълнителна декларация да подпишат родителите че са съгласни и трябва да се завери нотариално. А самия данък се плаща предварително в общината, преди процедурата по прехвърлянето. Аз оценка вече съм и извадил на колата и сега въз основа на това свидетелство за оценка ще ида до общината в която се водя аз по месторегистрация да платя "данъка придобиване на собственост" по чл. 47, ал.2 от ЗМДТ

 

Благодаря за подробните разяснения колега!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пази си документа за плащането, за ЕТ направи копие, както казах по-горе при декларирането на колата в общината ще ти го търсят. 2.5 % е ставката ако не ме лъже паметта или ако във вашата община е друго.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, аз сега след оценката на автомобила ще ида да платя данъка че иначе не може да ми прехвърлят от Еуратек колата без тези неща-свидетелството за застрахователна оценка и въз основа на него платен данък в общината-2,6%. А бележката от данъка си ми трябва и тя за прехвърлянето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 седмици по-късно...

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.