Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Какво е домата - плод или зеленчук?


bega4kata

Recommended Posts

верно бе

Плодът е съестен, ярко оцветен (обикновено червен от пигмента ликопен) месест семков плод с диаметър 1-2 см при дивите растения и обикновено много по-голям при културните.Плодът е сочна двугнездна или многогнездна ягода с различна форма или големина
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, плодова салата с домати не сте ли яли?! :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

даже намерих на едно място че и краставиците и чушките са плодове :!: баси тъпия нет

айде на плодовите шопски

В апартамента където живеех в мазата има стари енциклопедии,специално ще отида утре да ровя и да видя какво пише там-щот са ядосах

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, от гледна точка на ботаническата класификация, според функциите, които изпълняват в растението и доматът, и краставицата (а и не само те) са плодове. По тази класификация понятие "зеленчук" няма, а различните зеленчуци биват плодове (домат, краставица, чушка и много други), кореноплоди (цвекло), грудки (картофи)...

На някои въпроса "доматът плод ли е или зеленчук" може да им се струва много хитър и йезуитски , но отговорът е следния : в кулинарията (където има разделение - плодове , зеленчуци , ядки , зърнени храни и т.н.) - доматът ОПРЕДЕЛЕНО е зеленчук . За други растения ,напр. пъпеш , авокадо , тиква въпросът е много по-спорен защото се третират различно .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ТУКА има интересни разсъждения...

както и ТУК

според втория линк домата е "плодов зеленчук" smile091

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доматът определено е "червенчук", с изключение на туршията, където си е зеленчук. Въпросът звучи хитро, но всъщност е пълна тъпня. Е - надявам се поне басът да е бил за по една плодова салата от домати и краставици. А то и чушката е плод и краставицата по тая логика..., Това "плодови зеленчуци" обаче ми хареса smile091 smile091 Нещо като "дървено желязо", ама добре са се изсулили в българското wiki. smile159 smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди няколко месеца в един русенски вестник имаше една статия в която обесняваха, че домата е плод.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В енциклопедията пише ,че домата е зеленчуково растение- и съответно плодовете му са зеленчуци :!:

печеля smile152

специално ходих да се ровя тая сутрин

така че в нета да го духат дея дето са написали ,по разни статии,че е плод smile045

п.п. басът беше 1 бутилка ракия с/у 1 шоколад Линд-голям :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някъв спомен имам незнам откъде че е зеленчук, щото е едногодишно растение. Многогодишните дават плодове. Мисля от някоя ботаника но не съм сигурен. По този въпрос адаша ogy76 ако види темата може би ще даде по-ясен отговор. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В енциклопедията пише ,че домата е зеленчуково растение- и съответно плодовете му са зеленчуци :!:

печеля smile152

специално ходих да се ровя тая сутрин

така че в нета да го духат дея дето са написали ,по разни статии,че е плод smile045

п.п. басът беше 1 бутилка ракия с/у 1 шоколад Линд-голям :D

 

Хубаво, че има такива тъпаци, дето мислят че е плод. И си вярват. Представи си, че басът беше за 100-200 лв поне. Все пак честито.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не разбрахме ще пиеш ракия или ще ядеш шоколад

трябва да ям шоколадче,ама не си признава загубата :evil:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В енциклопедията пише ,че домата е зеленчуково растение- и съответно плодовете му са зеленчуци :!:

печеля smile152

специално ходих да се ровя тая сутрин

така че в нета да го духат дея дето са написали ,по разни статии,че е плод smile045

п.п. басът беше 1 бутилка ракия с/у 1 шоколад Линд-голям :D

 

 

Бегачо , да не си ходил в градската библиотека бе ? smile091 Ще се спукам от смях , че е така ... Разбира се , че е зеленчук ...щом се пие с ракия !!! Ако се консумираше с шоколад или сладолед е плод ! Така се познават НЕЩАТА !!! :D

Хайде ..., че се уморих да чакам изпълнението на твоето обещание !!! ...- за срещата след "аварията" ... ;););)...продължавам да си чакам спокойно ...Н.П. ...знам , че не е по твоя вина ... :(

 

п.п. ...а относно първото изречение : """ПЛОДОВЕТЕ на ЗЕЛЕНЧУКА също са ЗЕЛЕНЧУК """..., а ако беше плод ???!!!???

Най -вероятно ПЛОДОВЕТЕ на ПЛОДА са ПЛОД !!!???!!!...голям майтап... smile091

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някъв спомен имам незнам откъде че е зеленчук
На тази логика динята е зеленчук . В Мексико например чушките са многогодишно растение ... \:D/
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последно???

В ботаниката плод (на латински: Fructus, -us) е узрелият яйчник, заедно със семената, на цъфтящо растение.

 

В ежедневната реч понятията са доста противоречиви. Когато плодовете на растенията се разглеждат като храна, думата плод обикновено се отнася само до сладките и месести плодове, например на сливата, ябълката или на портокала.

 

Много често срещани зеленчуци, а също така ядки и зърнени храни, са плодове на растенията от ботаническа гледна точка. Някои зеленчуци, които не се смятат за плодове в готварството, са плодове за ботаниката. Между тях са доматите, патладжаните и чушките. Други зеленчуци, които са плодове за ботаниката, като диня, тиква, пъпеш, се възприемат и от консуматора като плодове.

 

Срещат се и случаи, в които продукт, който се смята за „плод“ в кулинарията, не е плод в ботаническия смисъл — например ревенът, при който само стъблото (дръжката на листото) става за ядене.

 

Някои подправки като бахарът и индийското орехче също са плодове.

 

В търговските нормативи на Европейския съюз дори морковът се третира като плод. Плодовете в ЕС се облагат с по-голямо мито, а конфитюрът от моркови e популярен португалски продукт.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

здравейте,

то ако тръгнем по научната логика.....бананите се водят тревисти.....

ама след кратък разговор с дъщеря ми (5 год. ) съм убеден, че доматите специално са зеленчуци...

Даже ми захвана и песента "зеленчуци, който не яде"...като доказателство....

та така.

поздрави,

а пък аз ще ходя след малко за една "плодова" шопска салатка, като омекотител на алкохолния "водопад" от сливова.... :):):)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.