Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Аз ли съм тъп или ?


jivdzver

Recommended Posts

Поредната ми сага :lol: Приятел ми даде 4 джанти, на изгодна цена и най-важното на изплащане с уговорката, когато колкото имам без срокове и т.н. Джантите са си шкодови, от Октавия.15ки, бели, без забележки, но и без гуми.Започна се едно двудневно търсене на гуми, тъй като в момента съм социално гърчав - 2ра употреба.Оказа се че при 4 гумаджии при които спрях чух 4 различни теории за гумите особено за размерите.На въпроса ми какъв размер е за мен чух от 195/50 до 175/65.Прибрах се без гуми и започнах да чета из форума, според съфорумците размера за мен е 195/50 или на 55.Според някакъв калкулатор(конфигуратор) видях каква е разликата и че ще ми показва 99км/ч вместо 100...Обаче така и не разбрах какво аджеба значат тия цифри...знам че 195 е ширината, 50 височината и т.н. но това очевидно не са милиметри.Един от гумаджиите каза че били проценти, ама не били точни за всички марки щото примерно италианците ги смятали до ограничителя, пък немците с грайфера и някви такива врели некипели.В крайна сметка някой ще ме просветли ли какво значат тия цифри.А и другото ми питане е за налягането на гумите - какво е съотношението PSI/BAR, защото на капачката ми е в PSI, а искам да разбера колко е туй в барове...Ако въпросите ми са прекалено тъпи или безинтересни - махнете темата да не задръствам форума с моите безкрайни питания ;) А ако някой го сърбят пръстите да ми напише да ползвам търсачката - пробвах, не се справих с намиране на отговори по тези въпроси, може и в мен да си е проблема. Поздрави на всички!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Най-напред размера на гумата. Всяка гума си има размер. Да вземем за пример 195/50/15. Това е изписано в/у гумата и какво значи. 195мм е широка гумата. 50 е височината на гумата, но тя не е в мм, ами е % от 195. Изчислява се 195*50/100=97.5 <- това вече е височината на гумата в мм. Третата цифра след чертичката, или понякога може да е отделена с R15 е цолажа на гумата, сиреч 15цола или инча. 1инч = 2.54см.

 

След тези символи най-често има число и след него буква, например 82V. Това са товарният и скоростният индекс на гумата. Товарният индекс (в случая 82) показва чрез цифри какъв е максималният товар, който може да понесе гумата при скорост, която е в границите на скоростния индекс (в случая V). Скоростния индекс е свързан с товарния и показва максималната скорост, до която гумата може да издържи товар, отговарящ на товарния индекс.

 

Кога е произведена една гума? Някъде по борда на гумата трябва да има надпис DOT(символ за съответствие със Северно-Американския стандарт. Много хора бъркат DOT със датата на призводство на гумата) и след него има няколко цифри, които са като код за размера на гумата. Те не ни интересуват, но след тези цифри има най-често една елипса, в която има изписани цифри. Ако елипсите са две (за всяка гума е различно), те най-често са разделини със символ "х" и се гледат цифрите във втората елипса. Ако цифрите са например 1006, това означава, че първите две (10) показват седмицата, а вторите две (06) годината, в която се произведени тези гуми. Така в случая гумите са призведени десета седмица от 2006.

 

Под надписа на марката на гумата или под надписа с модела има доста ситно изписани букви, които показват максималното налягане, до което може да бъде напонпана една гума (измерва се в BAR), също се изписва описание на вътрешната конструкция на гумата и максималния товар, който може да понесе борда на гумата, който се измерва в кг."

ShoxXx, http://peugeotclub.info

 

1 bar = 14.5 psi

PSI/BAR, може да ти го сметне чичко Гугъл - пишеш "X psi in bar" (или обратното) и... Voilà

 

PSI----BAR

1 = 0.07

2 = 0.14

3 = 0.21

4 = 0.28

5 = 0.34

6 = 0.41

7 = 0.48

8 = 0.55

9 = 0.62

10 = 0.69

11 = 0.76

12 = 0.83

13 = 0.90

14 = 0.97

15 = 1.03

16 = 1.10

17 = 1.17

18 = 1.24

19 = 1.31

20 = 1.38

21 = 1.45

22 = 1.52

23 = 1.59

24 = 1.65

25 = 1.72

26 = 1.79

27 = 1.86

28 = 1.93

29 = 2.00

30 = 2.07

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

smile126 Шапка ти свалям за отговора.Много ми помогна, сега вече ми се изясниха много неща.Благодаря!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен това, ширината се мери не на протектора, а в най-широката част на гумата.

И височината на борда се мери до ръба на джантата.

Всички размери са валидни при свалена гума и номинално налягане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти колега, на мейл съм ти изпратил една информацийка за гумите. Дано ти е полезна ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мойте летните на Фабията са 195/50 R 15!

Не съм сигурен дали джанти от Оctavia ще станат на Fabia!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко подробности за любопитните:

PSI - паунда на квадратен инч.

1 паунд ~= 450грама (впрочем има много видове паунди :D )

1 инч ~= 2,54 см

1 бар = 100 кило Паскала

1 Паскал = 1 Нютон на кв. метър

1 Нютон ~= 0,102кг

1 атм = 1кг/кв.м

от тук 1Бар ~= 1атм. (0,987)

:D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пускал съм го вече, но няма да навреди още веднъж...

http://www.carbibles.com/tire_bible.html - има и 2-ра страница :!:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мойте летните на Фабията са 195/50 R 15!

Не съм сигурен дали джанти от Оctavia ще станат на Fabia!

 

 

Ами аз бях пускал като тема питане дали ще станат, реално като отговор получих това http://www.margel.info/lang_bg/wheels.php

ако може да му се вярва - стават...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.