Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Празни мисли VI - Толерантността на пътя


Recommended Posts

Здравейте,

Оня ден бях свидетел на Цариградското на една сцена (която не ми прави особено чест де), как един "тип" слез от X5 и помогна с бутане на закъсала жигулка с някакъв дядака да я избута. Направи го особено демоснтративно, защото беше в насрещното!!! Спря, Авариики...слезе, мина в насрещното и се захвана да помага..... По едно време му се видя трудно, та викмна още един, дето слезе и тримата (дядото управляваше) забутаха колицата на безопастно място след спирката. След тоа без да се бавят...тия двамцара безапелационно пресекоха пак ЦАРИГРАДСКОТО. Качиха се на джипа....и с лек форс си ппоеха по пътя. Тая случка остава при мен смесени чувства. Тия двамата блокираха лентата без да им мигне окото и пресякоха (останалитв в другата лента никои не спиря да помогне....и само обикаляха дядката, някои със свиркане). Та тази случка ме накара да се замисля за толерантността. Дали е добро нещо или не. Та нали само благодарение на нея успяваме да пресечем натовареното крстовище дето не е регулирано...и ако някой не ни пусне ще уснем корени (в София има много такива кръстовища) или много други подобни. От друа страна обаче, тя е тази която ни кара да оставим безнаказани "джигитите" на пътя, да гледаме как тежки камиони разсипват пътя, явно неизправни коли застрашават живота или замърсяеват, нагли "столичани" спират където им падне и . тн и т. н...

Какво ще кажете Вие?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля, че са направили каквото трябва. И аз бих постъпил така. Някои само обикалят, свиркат, а не се сещат да помогнат. Ами няма да съм като тях. Блокирам ги без да ми мигне окото и отивам да помогна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля, че са направили каквото трябва. И аз бих постъпил така. Някои само обикалят, свиркат, а не се сещат да помогнат. Ами няма да съм като тях. Блокирам ги без да ми мигне окото и отивам да помогна.

Абе истината е, че аз не помогнах. (затова и съм написал, че не се гордеа ) Бях в насрещното и ме беше страх да пресека "Цариградското" насред трафика. Бях трета кола след джипа, и наблюдавах само.

Приказаката ми е обаче за толерантността - полезна ли е тя и в какви граници?

Поздрав

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Шапка им свалям на такива хора. Макар че рядко ще видиш човек с някаква лъскава колица да спре и да помогне на някой закъсал. Просто си мислят, че на тях не може да им се случи, но като се случи и да спре някой нищо не може да направи, защото на старите автомобили дето се вика и основен ремонт може да му направиш на пътя и ще тръгне, а на тия с куп електроники само автовоз и в сервиза може да им помогне...

 

Напълно подкрепям на ikonoma! smile126

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Допускам, че дядото им се е обадил по телефона за помощ и са негови хора. Аз също съм бил километри път да спасявам закъсали затова че рядко се случва някой да научи какъв е проблема на закъсалия пък и обикновено се предлага съчувствие.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Допускам, че дядото им се е обадил по телефона за помощ и са негови хора. Аз също съм бил километри път да спасявам закъсали затова че рядко се случва някой да научи какъв е проблема на закъсалия пък и обикновено се предлага съчувствие.

 

Едва ли. Всичко стана за минути....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също не мисля, че дядото ги е викнал - вероятно наистина са го видели и са решили да го "избутат" от пътя. Понякога характера на човека си личи от неговите действия - хубаво, че са го избутали, лошо, че не са се съобразили да спрат така, че да не пречат и че е било демонстративно "бутане". Затова и предполагам автора има смесени чувства - не само, защото го е досрамяло, че не е спрял той - аз също бих се чувствал така - хем някакво уважение, че спират да помагат, хем срамота, че не съм аз този, който го прави, хем пък защо така леко нахално го правят, пък и че после са надали газ (въпреки, че може да са решили да наваксат "загубеното време"). Няма черно-бяло - цялото е в сиво - има и от бялото, и от черното.

 

Напоследък се хващам, че трудно се навивам да помагам, но ако започна и човека отсреща е нормален ми става приятно, че съм го направил и продължавам ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А ако човека е някоя готина мацка, нищо няма да се вижда от помагачи smile004 .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

е било демонстративно "бутане".

 

Ама то така трябва-да стане демонстративно. Да видят другите,които не са се спрели да помогнат за какво става дума.

Да си тоят в платното (явно много са бързали) за да не спрат да помогнат.

Аз одобрявам и по 2те точки. :)

Културните хора на пътя са малко.

Аз като цяло си карам със 120-130 и като има някой да ме изпревари винаги давам десен мигач...ама мн малко хора благодарят. (с аварийки)

Разликата между нас и турците е,че когато турчин закъса веднага спират поне 1-2 ТИРа и се притичват на помощ. А при нас- надяваме се на нас да не ни се случи и си smile021 !

Аз лично съм бил на пътя доста пъти-поне 5-6 съм имал проблеми (с бус или камион).

Смея да кажа,че българите сме или много услужливи или сме ебати каталясалите!

3 пъти са се отзовавали хора (а тогава нямах нужда-проблемите бяха минимални), а другите 3-когато се нуждаех от нещо.. никой не спря. Но нищо аз пак се оправих.

Колкото и странно да звучи нас не можеш ни разбра. Хора с таралясници на пътя те подминават най-безгрижно,а баровци със скъпи коли спират и питат: абе момче, с нещо да помогнем!

 

Тази тема има да се дискутира...... smile021

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хора с таралясници на пътя те подминават най-безгрижно,а баровци със скъпи коли спират и питат: абе момче, с нещо да помогнем!

 

Наистина е така в повечето случаи. Преди 1-2 години Саидходжа (от ЦСКА, тогава от Ботев) беше дърпал един автобус до Стара Загора с G класата. Няколко часа беше седял автобуса в преспите (когато бяха големите проблеми на Петолъчката) и никой не беше спрял поне да види за какво става въпрос. Все пак е автобус, може да има малки деца. Наистина - карай си и се надявай да не се случи на теб. Не е хубаво така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лично за мен - конкретната случка е в по-голямата си част демонстрация! Ако не беше така, спокойно е можело да не блокират лентата, а да качат Х5-ата отстрани! Аз не бих пресякъл Цариградско насред трафика, за да избутам кола! Ако има катастрофа обаче - бих! Тогава факторите, които влияят на решението са други!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам за каква толерантност говорите,но аз за тези 15 години стаж зад волана, подобни примери не мога да дам.Иначе съм виждал многократно за маловажни нарушения по кръстовища да се млатят с бухалки и тежки предмети. smile150 Малко оффф, но се сещам за една случка през 1994г.

Бяхме ученици и седим във едно Врачанско кафе.До нас възрастен мъж на около 80 години сам на съседна маса.Незнам как точно стана, но доста подигравателни и закачливи реплики отправихме към него(детска му работа).Тогава той ни отговори:

-Момчета, не е хубаво да се подигравате със старите хора. ;);)

Ние се хилим насреща. След около час отиваме на автогарата да търсим автобус да се приберем .Автобус обаче няма и решаваме да тръгнем на автостоп.Бяхме изминали около 15 км.(а ни оставаха още 50) и никой не ни спираше.В един прекрасен момент спира бял мерцедес 124.(за времето голяма работа)Небрежно се спуска ел. стъклото и кво да видим...онзи тип.Ние мълчим а той ни гледа и отговаря:

-Момчета,аз казах ли ви че не трябва да се подигравате със старите хора.

Съответно... отпрашва с мерджана,а ние продължаваме да ръкомахаме на останалите да ни вземат. :lol::lol::lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Толерантност ли ... тия двамцата надали знаят какво е предимство , правилно изпреварване и лента на светофар , а това че са слезли да помогнат на дядото е малко като тротоарите дето прави кмета преди изборите да не говорим , че ако им обършеш джипката с огледалото може да се събудиш в Пирогов , а ако случайно ти одерат твоита кола няма даже и да се замислят да спрат и да се извинят , па камо ли да седнат да пишат протокол за ПТП ( щот незнаят да пишат де ) ;)

Та такива показни спасителни операций говорят лошо за Полиция , Пътна помощ и другите органи създадени да се грижат за безопастността на движението ... в по - голямата част от Европа също няма да видиш някой да спре и да се захване да бута , но за сметка на това на петата минута чичко полицай ще е на място и ще се поинтересува имаш ли нужда от помощ .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога само да кажа едно БРАВО на момчетата,защото при трафика в София ако няма поне малко колегиалност просто всички ще спрем и ще се гледаме тъпо.А това дали момчетата от джипа са мутри или съвсем обикновенни хора не мисля че има някакво значение,важното е че са проявили човещинка и са помогнали на човека. :smt017

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... в по - голямата част от Европа също няма да видиш някой да спре и да се захване да бута , но за сметка на това на петата минута чичко полицай ще е на място и ще се поинтересува имаш ли нужда от помощ .

 

Това малко като темата на един колега за сигнала за труп под 120-ката smile091 Веднага се отзовали :D Ама за друго не ги търси. Затова съм на мнение, че сами трябва да си помагаме ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

възрастен мъж на около 80 години сам на съседна маса

 

Малко множко години явно сте му дали.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе толерантност?! Имам случки, които ме карат да се замисля над това.

Закъсах с Кадета късно вечерта и трябваше да ме дръпне някой за да запали. Така е, както казва Исята. Никой не спря. На края спря едно Инфинити, свали се прозореца и от вътре "Къв е проблема братооо." Викам - закъсах, ше ме дръпнеш ли. Оня ме закачи, дръпна ме, аз запалих, спря, каза "Дръж газта братооо.", откачи мазното ми въже от неговата кола и си омаза ръцете естествено, махна ми и си отиде. :-k

Вчера обаче си карам по Раковска. По едно време пред мен едно ТТ точно преди светофара на Сточна гара спира, от вътре излиза една ..... руса, заключи ТТ-то и отиде в отсрщния магазин. Аз седя и не вярвам какво се случва. Почнах да я викам на гадже, на п.. руса, после на майка, леля, вуйна и т.н. - никакво внимание. Нервен заобикалям ТТ-то. Да де ама засичам много гадно едно такси. Свирене на гуми и се чудя как още Фелата е здрава. Спирам да се извиня на таксито. Оня отвътре "За кво ми се извиняваш, щех да те утрепа бе." Викам "Погледни тая оФца къде спря." И оня отвътре "Ми кара такава кола, спира къде си иска. Кво, да не би да успя да я мръднеш от там?" :-k

Сори за спама по-горе, ама за коя точно толерантност говорим? Случките със спиране по този начин са много чести. Е добре де, поне като спираш да помагаш или за каквото и да е, у сред платното ли се спира бре. На един помага, но застрашава други 100. Мерси от такава толерантност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво като е с Х5.......?

Познавам няколко човека с такива и са си много свестни,изкарват си парите по честен начин и винаги биха помогнали на закъсал човек!

Но те не са виновни,че този и други модели са нарочени за мутренски! :-k

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не виждам нищо лошо в това да помогнеш на някого. А за това че са спрели неправилно и са го направили демонстративно, то това е техният начин на живот, те всичко правят демонстративно. Ако се разровим в Психологията ще видим, че "демонстративността като поведенчески набор е първоначален сигнал за личностна неудовлетвореност от собствената същност". (казано на по прост език КОМПЛЕКСАРЩИНА). Но тук говорим за жеста, и за това, че ситуацията по нашите пътища е и без това достатъчно груба, затова всеки един благороден жест се отличава ясно.

Аз лично до сега не съм бутал, но винаги си нося едно две двулитрови шишета с бензин в багажника, и до сега съм помогнал на трима угаснали единият от които беше с прилична кола и искаше да ми го плати двойно но аз отказах, важен е жеста, важно е да излъчваме добри послания около себе си.

Важно е дори и на лексус да се качиш, да не забравяш от къде си тръгнал. Например никога не минавам близо до велосипедист, и въобще винаги им давам предимство, защото от малък та чак то 25 годишен и аз бях много голям фен на двуколесното със собствена тяга (но го зарязах защото моят велосипед напоследък имаше и много висок разход, две бири, 4 кюфтета или две порции цаца, на 50 километра).

 

А относно толерантността на пътя в София и като цяло, по лични наблюдения, за 20 посещения в София за миналата година, напоследък нещата като че ли взеха малко да се пооправят

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз помагам на закъсали колеги /и особено колежки ;) / на пътя,НО до сега през живота ми-НИКОГА НЕ СЪМ ЗАКЪСВАЛ ЗА БЕНЗИН.Колко тъп трябва да е някой ,че да закъса :?: :?: :?: Нали му показва,а ако няма пари да не кара.Ако му свърши бензина при изпреварване или в момент та изтегляне на кръктовище.Като ги видя да бутат към бензиностанцията -не помагам и им се смея.

Преди няколко месеца 2 дами бяха спукали гума точно до пресечката от където се включвам от вкъщи в главния път и спрях да и м помогна/номера им беше СА :D /Явно нямаше на кой да се обадят.Обаче гумаджиите/както обикновено/така силно им бяха затегнали джантата,че с оригиналния ключ беше невъзможно да се отвият болтовете.Обаче батко Сами искара вължебния спрей и им наду и залепи гумата и те останаха изключително учудени ,защото не подозираха за съществуването на такова "чудо"на техниката :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не съм софиянец, не харесвам София и не понасям многото селяци (нямам предвид хора от село), които живеят в нея. НО искам да изкажа благодарност към повечето колеги, каращи по улиците на столицата... ако не бяха толкова толерантни повечето, задръстванията щяха да са двойно по-зле. Естествено, има какво да се желае, но то е предимно от руси машини за свирки с подарени мощни возила.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А колко коли само съм срещал с неправилни показания за нивото на горивото. Има моменти, в които ти е светнала лампата, пъплиш към бензиностанцията, но някак си сметките не излизат и угасваш има няма 200-300 метра преди нея, е какво правиме. ходим с едно шише и сипваме за да стигнем, да ама шел-а в бургас и доста други отказват да сипват в шишета. И бутай 300 метра ако не си ходил на фитнес скоро. И особено както сега гони 30-40 градуса през деня ,иди бутай...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...не понасям многото селяци (нямам предвид хора от село), които живеят в нея...
Dude "Селяк" няма нищо общо с това от къде си. Може да си нормален жител на Горно нанадолнище, а може и да си селяк от София, Пловдив или Варна. Селяк е диагноза. В по-горния ми спамаджийско пост - онова Инфинити беше с регистрация РА, а вчера пред мен един СА си изхвърли стек от цигари пълен с чашки от кафе, от сметанки и кори от банани по средата на едно от натоварените кръстовища. Изкефи ме обаче един друг - велосипедист. Спря до тоя, събра боклуците от земята и му ги метна на задната седалка. Много сладка ситуация се получи. Селяка изкочи от колата, но беше освиркан здраво, щото светна и зелено и така си отиде с боклука на задната седалка.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А колко коли само съм срещал с неправилни показания за нивото на горивото. Има моменти, в които ти е светнала лампата, пъплиш към бензиностанцията, но някак си сметките не излизат и угасваш има няма 200-300 метра преди нея, е какво правиме. ходим с едно шише и сипваме за да стигнем, да ама шел-а в бургас и доста други отказват да сипват в шишета. И бутай 300 метра ако не си ходил на фитнес скоро. И особено както сега гони 30-40 градуса през деня ,иди бутай...
Стига с тия шишета бре!!!Ще взема да ти подаря една сертифицирана 5 литрова туба най-накрая! smile001
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...не понасям многото селяци (нямам предвид хора от село), които живеят в нея...
Dude "Селяк" няма нищо общо с това от къде си. Може да си нормален жител на Горно нанадолнище, а може и да си селяк от София, Пловдив или Варна. Селяк е диагноза. В по-горния ми спамаджийско пост - онова Инфинити беше с регистрация РА, а вчера пред мен един СА си изхвърли стек от цигари пълен с чашки от кафе, от сметанки и кори от банани по средата на едно от натоварените кръстовища. Изкефи ме обаче един друг - велосипедист. Спря до тоя, събра боклуците от земята и му ги метна на задната седалка. Много сладка ситуация се получи. Селяка изкочи от колата, но беше освиркан здраво, щото светна и зелено и така си отиде с боклука на задната седалка.

 

Еййййй! Що не снима? Много яко! Поздрави за велосипедиста! Аз бих скочил на негова страна!

..... и точно така - "селяк" няма абсолютно нищо общо с произхода, а само с възпитанието! :smt017

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.