Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

WiFi рутер


NightSpirit

Recommended Posts

Въпрос към компютърните специалисти:

Искам да си прекарам LAN-а през WiFi. Става въпрос за неголям апартамент. Единия латоп, който ползвам основно поддържа 802.11a/b/g/Draft n, а другия 802.11b/g, a/b/g, 10/100/1000. Ясно ми е, че провайдера няма да ми пусне скорост като за N, но ми се иска да взема машинка, която го поддържа - не се знае занапред, пък не го вземам за 1 месец тоя рутер. Това, на което се спрях след кратко ровене в интернет беше:

http://www.buffalo-technology.com/produ ... ess-point/ - 100лв.

 

Другият, на който обърнах внимание е:

http://www.speedguide.net/broadband-view.php?hw=173

 

Исках да питам разбирачите дали си струват тези двата (най-вече първия) и евентуално препоръки на какво да се спра за ок. 100-тина лева.

 

ЕDIT: Също така ако може някой да разясни какво точно е "access point". На Бъфалото пише Router & Access Point.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пусни си един БТК ADSL не се занимавай с глупости. Там рутера ти е безплатен.Ако все пак държиш на своя интернет доставчик не си взимай скъп рутер няма да спечелиш кой знае какво а по скоро ще загубиш. Един рутер със сериозен обхват може да ти доведе повече натрапници.Иначе тоя с 3-те антени уж е по-добър.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, нямам опит с тези двата но мога да ти дам съвет за други два - които ползвам и съм много доволен.

 

Linksys WRT-54GL - за съжаление не е Draft-N - но пък е желязо - все още няма подобен на пазара.

 

Другия е EDIMAX BR-6574N - той вече си е N и също го ползвам и съм много доволен. Има много опции за настройки, бърникал съм какво ли не по него, и нещото което много ми харесва е големия му обсег. Доста силен е и "мята" сигнал доста на далеко. От около половин година съм с него и досега не съм имал абсолютно никакви проблеми - както и с горния де - единия ми е в офиса а другия у дома.

 

И двата са купувани след много четене и много прегледани форуми относно рутери.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

bacuto, БТК ще е последния доставчик, който бих избрал.

 

simichoil, за този на Linksys изчетох доста мнения и го хвалят, но първо не е N, второ доколкото разбрах е силно препоръчителна смяната на firmware с Tomato. Хич не ми се занимава с такива неща още със закупуването. По-скоро искам нещо ръг-и-тръг. Никъде не го намирам из нета като цена.

За Едимакс пък са ми казвали, че работят нормално, но се настройват ужасно трудно. Като, че ли като марки съм се спрял на Linksys, D-Link и Buffalo.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, нямам опит с тези двата но мога да ти дам съвет за други два - които ползвам и съм много доволен.

 

Linksys WRT-54GL - за съжаление не е Draft-N - но пък е желязо - все още няма подобен на пазара.

.....

още един глас за него :smt017

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Марките на които си се спрял са много добри но не мога да коментирам нищо за тях повече от това което съм чувал - с нито една от тези марки не съм работил повече за да мога да дам мнение.

 

За линксис-а не е вярно това, че трябва да се сменя фърмуеър-а с tomato или друг...Работи си идеално с неговия си фърмуеър. Има смисъл да се сменя ако искаш да правиш разни чудесии с него от рода на това да го ползваш като репитер, като клиент, да му вдигаш напрежението....все неща които са полезни но ако имаш мужда от тях. Лично аз съм ги ползвал и именно затова тори рутер е незаменим за мен.

 

Едимакс-а има толкова лесна настройка,че повече няма как - Има 3-4 екрана - Next, next...next и готово. Явно този който не е могъл да го настрои нещо не е разбирал.

 

Който и да вземеш не вярвам да имаш проблеми. Много правилно си се ориентирал за БТК - и за мен това би бил последния вариант....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

481032578.png

 

Ето с Едимакс-а какво ми показва сега...Вечер дори стигам до 78-80 Mb/s. Едимакс-а си ги прави тези скорости на N - без никакви проблеми. Когато БТК ми предложат такива скорости - на драго сърце ще отида при тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз у нас съм на ADSL. Плащаш за 12 Mbit, получаваш 6 Mbit. Честито! Ако имах друга приемлива оферта като в София бих ги зачеркнал веднага.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

bacuto - Megalan! Скоростите им са прилични като за 25лв., без да са нещо невероятно, но съпорта им поне в моя район е безпрецедентен. Вече почти 2г. съм към тях и интернета ми е спирал точно 2 (два!) пъти - първия път ми го оправиха за минута с едно телефонно обаждане, а втория път дойде техник в НЕДЕЛЯ в 22ч. ВЕЧЕРТА и го оправи за половин час (някакъв по-сериозен проблем имаше със суич/рутер, не знам). Тоя съпорт БТК ще го предлагат приблизително когато България стане нормална държава - някъде околко 3-тото хилядолетие след новата ера. Конкретно WiFi рутера ми трябва за друго място. Надявам се да нямаш нещо общо с БТК и да приемаш нещата лично. Това си е мое мнение, но бил се вързал към тях само ако съм на някое забутано място, където няма алтернатива.

 

simichoil, какви са тия 21MB smile048 Май не само Супърба ти е бърз =D>

 

EDIT: Този Едимакс, който ми препоръча определено почва да ми се струва много добър вариант. Много сериозно ще си помисля за него. Благодарско! Определено не ми трябва да вдигам никакви напрежения. Искам да мога да си ползвам нета на двата лаптопа с максимална скорост. Това е. Нямам такъв мерак вече да се занимавам да човъркам по настойките. То ако имам как и хладилниците ще почнем да си настройваме. Малко по американски почвам да го карам - тъп каубой съм, искам да го ръгна и да върви. smile021

Все още приемам и други препоръки ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

Linksys WRT-54GL - за съжаление не е Draft-N - но пък е желязо - все още няма подобен на пазара.....

 

И да гласувам за него ... все тая! Спрян е от производство. Единия от домашните ми е такъв и определено си заслужава. Май WRT320N или WRT310N му се води наследник... Ако лаптопа ми поддържаше N щях вече да съм с един от двата, но ....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цял ден разпитвам за тия рутери. За Едимакс пак получавам НЕдобри отзиви, въпреки, че на хартия този ми хареса. Май накрая ще се спра на Линксис или D-Link.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От Едимакс до Едимакс има разлика...този модел който аз ти посочих е добър и е един от топ моделите им .... ти си решаваш :) Каквото и да вземеш няма да имаш проблеми :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

bacuto - Megalan! Скоростите им са прилични като за 25лв., без да са нещо невероятно, но съпорта им поне в моя район е безпрецедентен. Вече почти 2г. съм към тях и интернета ми е спирал точно 2 (два!) пъти - първия път ми го оправиха за минута с едно телефонно обаждане, а втория път дойде техник в НЕДЕЛЯ в 22ч. ВЕЧЕРТА и го оправи за половин час (някакъв по-сериозен проблем имаше със суич/рутер, не знам). Тоя съпорт БТК ще го предлагат приблизително когато България стане нормална държава - някъде околко 3-тото хилядолетие след новата ера. Конкретно WiFi рутера ми трябва за друго място. Надявам се да нямаш нещо общо с БТК и да приемаш нещата лично. Това си е мое мнение, но бил се вързал към тях само ако съм на някое забутано място, където няма алтернатива.

 

Ако ми спре интернета дори и само 2 пъти ще ОТКАЧА!!! Стана вече над 2 години съм с БТК и нямам проблеми.Скоростта ми не пада под 12 мегабита.В началото имах малко проблеми и ми се налагаше да вътря на поддръжката и им бях набрал много ама после се оказа че при мен е вината щото от предния ми доставчик Спектрум Нет бяха ми омазали настройките на лан картата.Та на фона на предишния ми доставчик БТК са направо........абе да не рекламирам ама дават безплатно модем и това ми беше мисълта ( да се върна в началото на темата) няма кой знае какво значение какъв рутер ще си вземеш.Всички тия работи които ги четеш по ревютата или няма да ги ползваш или няма да ги усетиш, затова най добрия рутер е ефтиния.Вече ако имаш специфични изисквания примерно да се свързваш надалеч и на високо избери с по-голям обхват но ако си в един блок и ти трябва безжичен нет само из апартамента не виждам смисъл да взимаш мощен рутер и да ти се закача цялата махала, пък и това облъчва всепак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вместо да се хвърляш в покупката на нещо чиито реални способности ще използваш след 2-3 години (когато наистина пуснат такива скорости по кабела) защо не си вземеш един евтин рутер който ще ти върши горе-долу същата работа? :-k

Аз съм с DLink 524 (за 60лв) и нямам оплаквания, освен че примерно веднъж в седмицата ми забива и трябва да го рестартирам. Но това е защото го ползваме с 4 лаптопа и на всичкото отгоре не е с парола и който иска се закача към него (нарочно така съм го остъвил, не си стискам нета - защото като изляза навън и аз искам да се закачам към някой свободно, нали). Покрива целия апартамент - 3 стаи и терасата, хваща и в колата пред блока без праблеми. Настройките му се правят за минута с next-next-next и всичко спи.

:smt017

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вместо да се хвърляш в покупката на нещо чиито реални способности ще използваш след 2-3 години (когато наистина пуснат такива скорости по кабела) защо не си вземеш един евтин рутер който ще ти върши горе-долу същата работа? :-k

Аз съм с DLink 524 (за 60лв) и нямам оплаквания, освен че примерно веднъж в седмицата ми забива и трябва да го рестартирам. Но това е защото го ползваме с 4 лаптопа и на всичкото отгоре не е с парола и който иска се закача към него (нарочно така съм го остъвил, не си стискам нета - защото като изляза навън и аз искам да се закачам към някой свободно, нали). Покрива целия апартамент - 3 стаи и терасата, хваща и в колата пред блока без праблеми. Настройките му се правят за минута с next-next-next и всичко спи.

:smt017

Поддържам съвета на Джо, за такива евтини устройства не си заслужава да се мисли толкова напред във времето...

След време ще имаш съвсем други нужди и идеи по въпроса.

---

И аз съм със същия рутер, ако искаш да не ти забива пусни ми ЛС да ти пратя железна руска прошивка.

Не ми е забивал от поне две години, но и тока е спирал няколко пъти през това време, та статистиката не е коректна smile001 ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

---

И аз съм със същия рутер, ако искаш да не ти забива пусни ми ЛС да ти пратя железна руска прошивка.

Не ми е забивал от поне две години, но и тока е спирал няколко пъти през това време, та статистиката не е коректна smile001 ...

Дай прошивката насам :mrgreen:

dino_pleven@abv.bg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

които и рутер да си вземеш ще ти свърши работа за домашна употреба и за 100лв и за 60лв вземаи и се кефи на нета не се занимаваи с глупости smile048

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

---

И аз съм със същия рутер, ако искаш да не ти забива пусни ми ЛС да ти пратя железна руска прошивка.

Не ми е забивал от поне две години, но и тока е спирал няколко пъти през това време, та статистиката не е коректна smile001 ...

Дай прошивката насам :mrgreen:

dino_pleven@abv.bg

Пращам ти прошивката, съвместима е само с ревизия B (провери стикера преди да ъпдейтваш :!: ).

В България са продавани само ревизия B, предполагам не е докаран някъде от чужбина...

В никакъв случай не прави опит за ъпдейт през Wireless връзка, трябва да се прави през Ethernet порт :!: .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И според мен няма смисъл да си вземаш нещо скъпо. Аз също съм с D-Link DI 524 и много рядко ми забива. Това се случва при претоварване когато много устройства се накачат, но това не е проблем, слагаш парола и си готов :)

 

Питаш за Access point. Това е устройство което приема безжично интернет и може да разпространява безжично или с кабел в същото време. Явява се нещо като усилвател за безжичен интернет ;) Някои рутери (по-скъпите) имат такава опция :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Access Point е устройство, което host-ва(поддържа/създава) безжичната мрежа, и отговаря за сигурността и.

Към него се свързват клиентите (компютри, принтери, PDA и др.).

В същото време AP може и да не е рутер.

Има и устройства (Wireless Ethernet Bridge), които имат Ethernet и Wi-Fi портове, но не са AP, а действат само като безжични удължители или пък могат да добавят клиентска Wi-Fi функционалност към компютри без такава.

На практика всеки Wi-Fi рутер е и Access Point.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Eдин глас за D-link от мен. Ползвам такъв от Коледа насам и не съм имал проблеми досега нито с инсталирането, нито с работата. Не е от скъпите модели - около 60 лв, а и нета ми е на стартовата тарифа в Спектрум нет, но за моите нужди съм доволен. Ето повече за модела: http://www.e-prime.eu/product_info.php?products_id=2449 /моят е купен от Техномаркет, пускам този линк само за илюстрация и ТТ данни/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.