Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Garmin GPS - малко въпроси по функции


Recommended Posts

Здравейте, колеги!

Благодарение на колегата @димон се позарибих да си купя GPS навигация... Чудя се между два модела:

1. Garmin nuvi 255W - http://www.garmin.bg/?s=5&i=51

2. Garmin nuvi 265W - http://www.garmin.bg/?s=5&i=168

 

Интересува ме в какво точно се изразява Hands-free набирането и FM traffic-а и дали си заслужава да давам тези 90 лв. отгоре?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хендс фрии набирането май е с глас да набираш цифри или на тъч скрийна да набираш, а за трафика - няма такава услуга в БГ. Ако ще ти е полезно за хендс фрии говорене, си заслужава да дадеш 90 лв. повече, защото едно отделно устройство (на Parrot, примерно) за хендс фрии струва два пъти повече.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Веднага се ориентирай към Nuvi 205(W) или Nuvi 215(W).

Твърдо съм привърженик да се плаща Българската карта, но Европейската - НЕ.

Hands-free функцията си е удобство (особено за разлика в цената от 60 лв.).

Аз обаче не бих си купил устройство с Hands-free, а отделно такова за ухото.

Много по-практично е, и може да се използва и извън колата.

Представи си, че излизаш често от колата за по няколко минути - няма да бъде много удобно.

Има и голяма степен на риск от непълна съвместимост между телефона ти и устройството.

Освен това, препоръчвам като по-удобни устройствата без W, т.е. по-квадратните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Твърдо съм привърженик да се плаща Българската карта, но Европейската - НЕ.

 

ВЕЧЕ и аз съм така! \:D/ smile001 \:D/ Брагодарение на теб, за което съм много благодарен.

 

За хендс фри-то съм съгласен. Освен това съдейки по мойто 760 не бих казал, че работи кой знае колко качествено за разговори. Най-добре обикновен Гармин + Plantronics.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честито!

Добре си направил. Хендсфри-то е удобно ако пътуваш дълго - може да покаже дори входящ SMS на екрана си. Докато аудио плеъра с хендсфрии, може само глас. :

 

Ако пътуваш из Европата - сега Гармин имат една супер оферта за карти - nuMaps Lifetime - за около 220 лв се взима карта на Европа която е с доживотен ъпдейт за един сериен номер на Гармин. Аз си взех такава и приключих с разходите и грижите за ъпдейтите на уреда ми. За Европата излизат през 3-4 месеца. Например имаше през Януари и сега през Април пак имаше ъпдейт.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честито!

Добре си направил. Хендсфри-то е удобно ако пътуваш дълго - може да покаже дори входящ SMS на екрана си. Докато аудио плеъра с хендсфрии, може само глас. :

 

Ако пътуваш из Европата - сега Гармин имат една супер оферта за карти - nuMaps Lifetime - за около 220 лв се взима карта на Европа която е с доживотен ъпдейт за един сериен номер на Гармин. Аз си взех такава и приключих с разходите и грижите за ъпдейтите на уреда ми. За Европата излизат през 3-4 месеца. Например имаше през Януари и сега през Април пак имаше ъпдейт.

 

Я кажете, драги колега, от къде мога и аз да се сдобия с въпросния пакет карти, че този доживотен ъпдейт звучи мнооооооооооо добре!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

доживотен, но важи само за у-вото което ползваш в момента

като го смениш, ако играеш честно оставаш без карта

затова караме по пиратския начин :) поне засега

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То устройството е nuvi 255W, така че скоро няма да се сменя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честито!

Добре си направил. Хендсфри-то е удобно ако пътуваш дълго - може да покаже дори входящ SMS на екрана си. Докато аудио плеъра с хендсфрии, може само глас. :

 

Ако пътуваш из Европата - сега Гармин имат една супер оферта за карти - nuMaps Lifetime - за около 220 лв се взима карта на Европа която е с доживотен ъпдейт за един сериен номер на Гармин. Аз си взех такава и приключих с разходите и грижите за ъпдейтите на уреда ми. За Европата излизат през 3-4 месеца. Например имаше през Януари и сега през Април пак имаше ъпдейт.

 

Я кажете, драги колега, от къде мога и аз да се сдобия с въпросния пакет карти, че този доживотен ъпдейт звучи мнооооооооооо добре!

 

Аз си взех този ъпдейт директно от представителите на Гармин за БГ - Геотрейд.

http://www.geotrade.bg/

Магазина им е до Турското посолство на Бул. Васил Левски в София.

Телефон: 02 / 980 4004

 

Взима се малка черна пластика - карта която е всъщност кода.

В страницата на garmin.com трябва да се регистрира уреда преди това обаче. Това е в раздел My Garmin в http://www.garmin.com

 

На гърба на пластиката има интернет адрес - отиваш там и въвеждаш кода от гърба на пластиката.

Устройството трябва да е свързано с USB кабел към компютъра. Въвеждаш кода и интернет страницата проверява по USB кабела какво устройство си свързал - сама си вижда серийния номер и ID номера на твоя GPS уред, и ЧАК ТОГАВА ти разрешава да започне едно даунлоудване на файл около 3 Гигабайта. После няколко часа се разархивира. После други няколко часа се ъпдейтва в устройството.Но пък да знаеш че имаш най-новата версия на картите е успокоение за тези няколко часа ъпдейт.

 

След това в инфото за регистрирания от теб уред се появява (в твоя My Garmin раздел на сайта) че е свързан вече с тази карта. Виждаш и версията и на коя дата си я ъпдейтвал.

 

След такъв ъпдейт, е добре да пуснеш Garmin WebUpdater - това, предполагам знаеш, е упдейтване на самия уред а не на картите в него. Понеже след ъпдейт на картите, понякога на мен ми изтрива Българския език (една жена в устройството дето ми говори :) ) и се налага с този ъпдейтър да си я свали наново устройството.

Много е полезно и за Bluetooth (това ъпдейтване). Веднъж след такова ъпдейтване с WebUpdater, телефония указател в Гармина почна да приема по 2 телефона на име (напроимер домашен и мобилен), а не както когато си беше купен - по един номер на име. (Това е когато му кажа да ми прехвърли телефонния указател от телефона в паметта на Гармина).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:smt017 Знам ги и магазина, и страницата на Гармин! Още не съм го регистрирал... smile177

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де колеги, а какво се случва с картите за България, Румъния, Турция, Гърция, Сърбия, Хърватска, Македония - абе целия Балкански полуостров. Има ли ги в този ъпдейт.

Аз в момента ползвам Гармин на PDA и карта OFRM 4.7. Оказа се обаче, че на много места великата Офроуд карта на България не знае къде се намира. Примери:

1. Не знае след гр. Асеновград къде е с. Тополово

2. Не можа да ме заведе до адрес в Пловдив - става дума за бул. Марица до Новотела!!!

3. Не можа да ме прекара от магистрала Тракия (А1), през Ихтиман за Самоков (в Ихтиман не знае къде се намира)

4. В Самоков също почти не е наясно.

Оказва се, че великата OFRM 4.7 на Савин е доста далеч от истината и определено не си струва да се плаща цената, за която се продава. Та има ли в тези nuMaps LifeTime нещо за Балканския полуостров. На Гармин е хубаво, че във всяка държава се доработват или направо разработват карти. Но ако и гръцката Auto Drive Hellas, и румънската Ro.A.D. и останалите Балкански са подробни колкото OFRM - много лоша реклама за Гармин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мишо, ще се опитам да отговоря обективно на въпросите ти.

Добре де колеги, а какво се случва с картите за България, Румъния, Турция, Гърция, Сърбия, Хърватска, Македония - абе целия Балкански полуостров. Има ли ги в този ъпдейт.

Нито една от изброените държави не присъства за сега в Европейската карта. Турция няма и да я има, евентуално ще се появи в близкоизточния пакет. Има някаква вероятност и да се появят тези карти в европейската, но нали се сещаш, че това ще стане само, ако Garmin купят картите от местните производители. Значи няма да има голям напредък, тези карти и сега са достъпни по отделно.

Аз в момента ползвам Гармин на PDA и карта OFRM 4.7. Оказа се обаче, че на много места великата Офроуд карта на България не знае къде се намира. Примери:

1. Не знае след гр. Асеновград къде е с. Тополово

2. Не можа да ме заведе до адрес в Пловдив - става дума за бул. Марица до Новотела!!!

3. Не можа да ме прекара от магистрала Тракия (А1), през Ихтиман за Самоков (в Ихтиман не знае къде се намира)

4. В Самоков също почти не е наясно.

Оказва се, че великата OFRM 4.7 на Савин е доста далеч от истината и определено не си струва да се плаща цената, за която се продава.

Преди всичко не си с актуална версия на картата, може с нея нещата да стоят по-различно.

Във версия 4.80 с.Тополово си е на мястото, не знам как е било в 4.70:

post-2459-138453092495_thumb.jpg

С Ихтиман и Самоков положението е видно, рутира правилно цитирания маршрут:

post-2459-138453092784_thumb.jpg

Грешки в картата има много със сигурност (мен също ме излъга по пътя към писта Междени). За съжаление няма много алтернативи. Ако имаш желание, пробвай картата на Pelala. Казват, че е почти на нивото на OFRM, но със сигурност е и по-добре в определени региони. Човекът правилно се е ориентирал, и натиска да прави с предимство участъците, където OFRM все още е слаба.

Та има ли в тези nuMaps LifeTime нещо за Балканския полуостров. На Гармин е хубаво, че във всяка държава се доработват или направо разработват карти. Но ако и гръцката Auto Drive Hellas, и румънската Ro.A.D. и останалите Балкански са подробни колкото OFRM - много лоша реклама за Гармин.

nüMaps Lifetime вариантите по нищо не се различават от останалите, единствено по правото зе неограничени ъпдейти.

Гръцката Auto Drive Hellas има много добра алтернатива в City Navigator Europe NT 2010.1, даже според мен втората е по-добра. Единствено POI-тата в ADH са много повече.

Румънската Ro.A.D 2008 е най-добрата карта, която съм виждал някога! Съседите работят здраво, можем само да ги поздравим. Разбира се, и там ще се намерят грешки...

 

---------------------

(Edit)

Пропуснал съм да спомена и картата на Петър - http://www.bgroutingmap.com

Като цяло има дори по-голямо покритие и от OFRM на Събин, като тенденцията засега е разликата да се увеличава все повече.

 

Ето основните разлики:

(+) по-добро покритие на България, като разбира се има много райони, където някоя от картите е по-добра от другата.

(+) ъпдейтите излизат на по-малък интервал от време.

 

(-) не е правена с оригиналния NT компилатор на Garmin, което води до по-голям размер на файла, и до някои проблеми с рутирането.

(-) по принцип е по-евтина (56 лв.), но реално се оказва, че при купуване на Garmin устройство в България винаги плащаме в цената и картата на Събин (50 лв.). OFRM при отделно закупуване е 99 лв.

(-) една година безплатни ъпдейти (OFRM предлага две години безплатни ъпдейти).

(-) няма DEM (Digital Elevation Model) информация относно релефа.

(-) няма изолинии.

(-) липсват offroad пътища.

(-) растителната покривка е налична за много малко места, но по-принцип и в двете карти не е много коректна.

 

Нямам информация какви

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.