Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Важи ли застраховката при неупълномощени?


Recommended Posts

Здравейте! Имам следния въпрос: покриват ли застраховките гражданска отговорност и пълно каско щети предизвикани от шофьор (в случая мой роднина), който кара с шкода, все още собственост на Еуратекс Финанс АД, но неупълномощен от тях? Тъй като моят роднина иска да му услужа за едно пътуване в чужбина (ЕС) и искам да знам дали съществуват някакви правни рискове.

 

Предварително благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи какво е записано в застрахователния договор. На мен от ЕТ (разбирай Alianz) ми искаха да напиша всички които ще карат колата.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се чуди, вади пълномощно да е сигурно.

Струва ми се, че при произшествие ще потрябва, те тамошните застрахователи не пасат трева.

И е добре да е на английски или да има превод на английски.

То по принцип и твоето пълномощно би трябвало да има английски превод при излизане извън България.

Някои ще кажат - "никога не са ми искали пълномощно". И на мен не са ми искали, ама ако поискат к'о пра'им smile177 .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се чуди, вади пълномощно да е сигурно.

Струва ми се, че при произшествие ще потрябва, те тамошните застрахователи не пасат трева.

И е добре да е на английски или да има превод на английски.

То по принцип и твоето пълномощно би трябвало да има английски превод при излизане извън България.

Някои ще кажат - "никога не са ми искали пълномощно". И на мен не са ми искали, ама ако поискат к'о пра'им smile177 .

От 01.01.2007 Българския език е официален за EU

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се чуди, вади пълномощно да е сигурно.

Струва ми се, че при произшествие ще потрябва, те тамошните застрахователи не пасат трева.

И е добре да е на английски или да има превод на английски.

То по принцип и твоето пълномощно би трябвало да има английски превод при излизане извън България.

Някои ще кажат - "никога не са ми искали пълномощно". И на мен не са ми искали, ама ако поискат к'о пра'им smile177 .

От 01.01.2007 Българския език е официален за EU

Ииии кво от туй?Мислиш,че магистрална полиция в Германия ще ги накарат да учат български ли?!!!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се чуди, вади пълномощно да е сигурно.

Струва ми се, че при произшествие ще потрябва, те тамошните застрахователи не пасат трева.

И е добре да е на английски или да има превод на английски.

То по принцип и твоето пълномощно би трябвало да има английски превод при излизане извън България.

Някои ще кажат - "никога не са ми искали пълномощно". И на мен не са ми искали, ама ако поискат к'о пра'им smile177 .

От 01.01.2007 Българския език е официален за EU

Ииии кво от туй?Мислиш,че магистрална полиция в Германия ще ги накарат да учат български ли?!!!

 

Момчета,

 

Не бъркайте застраховка с пълномощно! Пълномощно ви трябва само до напускането на България, т.е. превод не е нужен. Документите които ви трябват извън българия са:

1) Международно шофиорска книжка

2) Малкия талон на колата

3) Зелена карта (тя си е с превод на английски)

 

А колегата попита: "покриват ли застраховките гражданска отговорност и пълно каско щети предизвикани от шофьор (в случая мой роднина), който кара с шкода, все още собственост на Еуратекс Финанс АД, но неупълномощен от тях?"

Отговора е: зависи от застрахователния договор. В този на Алианц който аз имам изрично се упоменават упълномощените водачи. В случая на колегата - ми да си прочете застрахователния договор и приложенията към него.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В общите условия на договора не пише изрично, че само собственикът или упалномощен от него имат право да карат колата. Пише единствено, че шофьора трябва да е правоспособен и не употребявал алкохол. Друг е въпроса, че в момента установявам, че към общите условия има и 7 специални условия, които не са ми предоставени от Еуратек (може би просто са забравили?). Явно, ще трябва да си ги изискам от тях, може там да е написано нещо по-съществено по въпроса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пълномощното се подписва от собственика на автомобила по талон.

При мен от Армеец за упълномощени лица, без изрично пълномощно се считат и членовете на домакинството - съпруг, баща, майка, брат и сестра. Не помня дали го пишеше в Общите условия, но няколко пъти съм питал и това е бил отговора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, попитах Алианц и отговорът е следният: Застраховките важат, независимо кой е шофьорът, стига да кара с мое позволение smile027

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

стига да кара с мое позволение

Туй пък какво ще рече на правен език :roll: .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това ще рече, че ако някой ти бие една бухалка в главата smile150 и ти вземе насилствено колата, няма да му важи застраховката smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако застрахователя изобщо плати нещо защото ако ключовете не са в теб излиза, че доброволно си дал колата и .... Има колеги които вече са го изпитали на гърба си ... купувайки си цигари докато колата им мърка с ключа в таблото!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но ако роднината или който и да е каращият не направи самият той тази глупост да остави ключа на таблото, предполагам че се приема, че ключът си е у мен (независимо че в момента е у роднината) и застраховката продължава да важи при настъпило застрахователно събитие. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В тая тема станаха повече но и ако отколкото конкретни мнения. Айде да добавим още малко от тия...

 

Ако се беше обадил на застрахователя отдавна да си получил конкретен отговор.

Ако настъпи ПТП и колата се извозва с автовоз ключовете остават на таблото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами колега, ако прочетеш по-нагоре, ще видиш че вече съм ги питал от Алианц по въпроса и не ги бръщолевя на празно тия неща. 8)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега,

 

В Alianz са ДЛЪЖНИ да ти отговорят на въпроса. Ако не искат да ти отговорят на теб да им звънна аз да ги питам? Не ми пречи ...

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега,

 

В Alianz са ДЛЪЖНИ да ти отговорят на въпроса. Ако не искат да ти отговорят на теб да им звънна аз да ги питам? Не ми пречи ...

 

Поздрави

 

Мерси, за предложението, но явно нещо не сме се разбрали с теб. Хората ми отговориха и отговорът е цитирам:

"По повод на първия ви въпрос - застраховките Гражданска Отговорност и Пълно

Каско важат за шофьори, неупълномощени от собственика , като под

неупълномощени имаме предвид такива, които управляват МПС с Ваше знание без

да имат официално пълномощно (нотариално заверено и т.н.)."

 

Поздрави :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.