Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Недокументирани функции с VAG-COM при Октавия 2


Боби Доктора

Recommended Posts

Колеги - пускам отделна тема, за да бъде забелязана по-лесно. Понеже знам, че на повечето от Вас им се иска да включат "това" или "онова" по Октавиите си. Било за това, че вече са посвикнали с колите си, било за това, че искат да са малко по-различни от другите и т.н. Останах много приятно изненадан какво може VAG-COM (и естествено - човек, който може да работи с него) . Ще разкажа само малка част от това, което "разровихме" тия дни по колата. (Невъзможно е да се прерови целия long coding за такова малко време).
Взимаме за пример дневните фарове - освен, че се активират/деактивират може да се избира дали светят само предни светлини или се включват и габаритите (отзад) и осветлението на таблото. Може да се избира КОИ ФАРОВЕ да светят (късите или халогените).
Ако погледнем отзад - лудница... Може да се избира задната светлина за мъгла. Дали да е само отляво или и отляво и отдясно (двете). Може също така при натискане на спирачка да светят освен стоповете и светлините за мъгла (демек четири светлини). Също така може и да се избира ако изгори крушка отзад на стопа - дали най-близката да стане заместваща - т.е. да свети със стоп-светлината.
Има някакви мигания (не ги разбрах точно) на задните светлини при паркиране.
Алармата (примерно) освен че може да се активира звука при включване, може да се активира и при изключване.
Куп глезотии още от рода на тази - при измиване със задната чистачка (или предната) и изключване на лостчето чистачките изчакват известно време и забърсват още веднъж стичащите се капки (rain drop cleaning).

Ако някой от Вас разбере още нещо интересно - да пише.

Адрес на коментара
  • 2 месеци по-късно...
  • Отговори 59
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • shaft

    9

  • esto

    8

  • chavdarlk

    4

  • lllubo

    4

Най-много писали в темата

Полезна "хитрина" в багажника на лифтбека на О2 при пренасяне на по-обемисти товари е мястото за съхранение на задната кора :

 

 

013757992.jpg

Адрес на коментара
  • 2 месеци по-късно...

Ето и обещаната от мен тема, как да си направим фаровете да се включват автоматично, и още няколко неща.

Нужни са vag-com кабел + софтуер и компютър.

След пускането на програмата избираме Select control module

1085952J.jpg

 

след това избираме Central Electric

1085954Q.jpg

 

на следващият прозорец кликваме на coding

1085955e.jpg

 

Появява се ето този прозорец

1085956A.jpg

Тук е добре да си запишете числата под надписа current coding, за да можете да си ги възстановите, ако евентуално се случи нещо. След това кликвате на Long Coding Helper

 

Тук идва вече съществената част.

1085957z.jpg

 

Имате две възможности за активиране на автоматични светлини. Едната е те да светват след включването на контакт, другата е те да светват едва след пускането на ръчната спирачка. Така като аз винаги използвам ръчната избрах вторият вариант, това става като се избере от байт 0 бит 4 Daytime running light(North America). Ако не искате да променяте нищо друго давате най от долу на Transfer Coding, след това на Do it!, и сте готови. :)

 

Има възможност да редуцирате светлината на т.нар. дневни светлини. Това няма да е възможно обаче ако сте с ксенон. За автомобилите с ксенон има и друга възможност да използват халогените си за дневни светлини и съответно да редуцирате тях. Обаче не знам дали няма да има проблем с органите на кат. И все пак аз ще покажа как става.

 

Това се намира на байт 8 от горната редичка. Тук избирате Daytime running light dimming, което е бит 0, и вече от битовете на долу изберете с каква сила да светят, като аз съм избрал бит 6.

1085983N.jpg

 

Ако желаете дневните ви светлини да са през халогените това става от байт 17 бит 4

1085984F.jpg

 

Само да добавя, че всеки сам и на своя отговорност прави тези промени и ако не е сигурен какво точно върши да се обърне към специалист!

 

Дано съм бил полезен. Поздрави.

Адрес на коментара

Малко допълнение, там където си сетнал Bit 6 (и Bit 0, както е видно), си нагласил силата на 65%.
Числото е в двоично представяне, и дефинира силана на светене в проценти със стъпка 1%.
01000001 = 65

Адрес на коментара
Малко допълнение, там където си сетнал Bit 6 (и Bit 0, както е видно), си нагласил силата на 65%.

Числото е в двоично представяне, и дефинира силана на светене в проценти със стъпка 1%.

01000001 = 65

 

колега ще ти бъдем много-благодарни по-непросветените,като мен,ако напишеш кои битове да чекнем например за:

 

-25%

-50%

-75%

 

голямо благодаря предварително!

Адрес на коментара

Много е лесно - пускаш си Windows Calculator в режим Scientific, пишеш числото в десетичен вид, и натискаш "Bin".

Най-десният бит е Bit 0, липсващите до Bit 7 са "0".

25% = 00011001

50% = 00110010

75% = 01001011

Адрес на коментара

За заключване при потегляне е нужно да се отвори модула Central Conv.
По същия начин се стига до хелпера и там се слагат отметки на Auto-unlock i Auto-lock.
Относно прозорците те са на същият модул мисля, но нямам снимка за да покажа на кой точно байт са.

Адрес на коментара
...

Благодаря!

И затварянето на прозорците стана (само "халогените" не можах да ги направя на дневни, може би най-добре е дългите да са дневни? ама не го знам как става) и накрая се сетих да снимам байта на прозорците.

Поздрави.

 

 

Е така джамовете се вдигат с едно натискане.

Утре ще пробвам да активирам "day lights via front fog lights" на Супчо (на Октито не стана).

Въпрос към знаещите: може ли дългите, при О2, да са "дневни светлини"?

Адрес на коментара
  • 3 седмици по-късно...
  • 3 седмици по-късно...
Някои може ли да каже как се активира тази функция---( огледалата (накланяне надолу при паркиране на задна))

Това е възможно само ако огледалата са с бленда и има електрически седалки с памет.

---

По отношение на Maxi-DOT-а, той сам по себе си не е достатъчен, трябва да имаш въпросните екстри за да се настройват от него.

Аз съм с Maxi-DOT, но не може да се прави нищо от гореизброените функции.

Адрес на коментара
  • 6 месеци по-късно...

активирането на допълнително избърсване на предното стъкла след няколко секунди,за тези,които нямат тази опция става по следния начин:

първо се отваря 09 central electr.

след това 07 coding и се избира опцията Wischer не се влиза в long coding

взема се най голямото число което започва с три нули например 00055246 /за всяка кола е различно/ и към него се прибавя 2048 ,полученото число се написва и се дава do it.

операцията е обратима ,като се извади 2048

Адрес на коментара

Eкстремна аварийна сигнализация се включва в случайте когато ABS сработи повече от 2 сек. и отрицателното ускорение е над -7м/сек в течение на 700милисек.

Активира се от 09 central el.,07 coding ,long coding,Byte 17,Bit 0

post-1220-138453220008_thumb.jpg

Адрес на коментара
  • 7 месеци по-късно...

Има ли възможност да се активира "сервизен режим"... примерно, като си дам колата на сервиз, да не могат да се вдигат повече от еди-колко си оборота на ДВГ-то, с идеята евентуално да не ми я юркат ненужно докато не виждам какво правят с нея?

Адрес на коментара

Транспортният режим е много куц, не става изобщо за каране, нито от потребителя, нито от недобросъвестни служители на сервизите.

При него не може да се вдигат над 2000 оборота, няма светлини, климатик, радио, ел. стъкла, ел. огледала.

Сигурно липсват и други функции...

Адрес на коментара
  • 1 месец по-късно...

Руснаците твърдят, че през климатроника може да се тества компютърът за грешки! Някой пробвал ли е дали става, че днес съм без кола?

 

http://skoda-tula.ru/topic/656-%D1%81%D ... %82%D0%B0/

Адрес на коментара
  • 2 седмици по-късно...
Транспортният режим е много куц, не става изобщо за каране, нито от потребителя, нито от недобросъвестни служители на сервизите.

При него не може да се вдигат над 2000 оборота, няма светлини, климатик, радио, ел. стъкла, ел. огледала.

Сигурно липсват и други функции...

 

Пак да се върна на тази тема...

как се получава 'фатката, демек - как се включва тоя транспортен режим?

Няколко ScreenShot-a няма да са излишни

Адрес на коментара

Мисля, че това ще помогне за транспортния режим?

Transport Mode.

 

Кажи като го разцъкаш?

 

Поздрави

Адрес на коментара
Руснаците твърдят, че през климатроника може да се тества компютърът за грешки! Някой пробвал ли е дали става, че днес съм без кола?...

 

Или не става или няма грешки при мен :)

 

На дисплейчетата с градусите се изписа i0

 

По-скоро нищо не стана, защото 100% съм сигурен, че имам натрупани грешки.

Адрес на коментара
  • 1 месец по-късно...

И при мен не стана, отляво показа код "2сс" (такава грешка няма), а отдясно някаква символна комбинация без никакъв смисъл.

Т.е. "НЕЩО" стана, но не ми свърши никаква работа... smile048

Адрес на коментара
Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.