Jump to content

skoda-auto.bgautozone.bgшкода_събор

Смяна на втулките на горния носач

chovek

Recommended Posts

Здравейте колеги. Днес започнах една процедура по смяна на втулките на горния носач на предния мост. Откачих носача от шенкела и запънах. Като гледам устройството на предния мост ми се струва че ще трябва да го поразкача от шасото на някои места за да сменя въпросноте втулки. Втулките са хванати на едни болтове които могат да се измъкнат едва след като се разкачи мостът поне от едната страна (според мен). Искам да попитам има ли хора които са ги сменяли, да обяснят с две думи за какво става въпрос. Предварително благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля,че втулки има само от външната страна,а те принципно се избиват и набиват само на преса. Има и друг начин,който е малко по-брутален,ама като няма преса,няма изход! По-късно мога да го споделя,ако става въпрос за тези втулки!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

става въпрос за едни гумени тампони - може би аз грешно съм се изразил с понятието втулки. Тези гумени тампони иамт по един болт в средата който е хванат (май ) за градата на предния мост. За да разкача горния носач трябва да махна тези болтове и едва тогава той(носача) ще излезе. Но за да махна тези болтове трябва да откача предния мост.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Петите на гредата май минаваха между горния носач и дългата (вътрешна) ос. С други думи трябва да се сваля гредата.

Ако въобще е възможно да се извади оста на място, това ще е голямо упражнение.

ПП. Видях новия пост. Точно втулки има на дългата (вътрешната) ос на носача. Гумено-метални, както някои ги наричат.

ППП. И амортисьора минава от там, но той се сваля сравнително лесно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички отзовали се. Ще свалям мост явно. А си мислех че за два, три часа ще ги сменя. :evil: :oops: Можете да заключвате темата

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо не смениш направо целите носачи?Операцията със сигурност няма да ти хареса и много ще псуваш!

Иначе трябва да се извади оста на носача.На нея има едни телени пръстенчета които я държат да не ходи наляво надясно.Те се вадят,(всеки си намира най-удобния начин за това).Аз ги вадих с една голяма и стабилна отвертка.След това се изкарва оста и втулките(тампоните).Аз лично не съм го правил,ама съм гледал как става-горят се,за най лесно.

Иначе както са ти казали колегите-моста долу,носачите долу от него и се зареди с мноооого нерви.

Аз съм свалял горния носач без да свалям целия мост,ама ако ще правиш и двата го изкарай целия за по-лесно.Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за съветите колеги, като сваля моста да видя какво е положението, и ако имам нужда от съвети ще ви пиша. Засега дадох малко почивка на колата и на мен. Към края на седмицата ще я правя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Колеги операцията премина успешно като изключим малко забавяне от около 1,5 седмици поради липса на време и части. Тази вечер сам го качих на колата(малко зор беше :? ) и утре ще има довършителни работи. Оказа се че, само двете външни втулки(към фаровете) и на двата носача са много зле. Толкова зле, че се наложи да сменям гайките, гуменометалните втулки и осите. Осите и гайките си ги направихме на струг защото се оказа, че не се продават по магазините. А металните втулки ги набих в гумените на хидравлична преса. Благодаря ви за съветите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.