Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

GPS Навигация - Garmin / iGo


joeless

Коя навигация предпочитате, и защо?  

53 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

Хартиена карта +1.

Защото е забавно и е напълно възможно човек да се загуби, а така се срещат нови места и хора..... smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На Гармин е хубаво, че има подробни карти за всяка държава, ама разработвани в съответната държава. Примери: BG OffRoad - България, Auto Drive Hellas - Гърция и RO.A.D 2008 - Румъния. Търся си същите тези карти за Сърбия, Хърватска, Румъния и Турция (ако някой има моля да сподели).

И Джо сори за спама.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

според мен картите на igo за България и съседните държави са по-добри от тези на garmin. казвам го от личен опит (ползвам prestigio 150 с igo 2008), не претендирам да съм капацитет в областта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

според мен картите на igo за България и съседните държави са по-добри от тези на garmin. казвам го от личен опит (ползвам prestigio 150 с igo 2008), не претендирам да съм капацитет в областта.

 

Ахам, +1, ама с Nokia 500 Auto Navigation. :smt017

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За България Garmin няма(няма и да има в обозримото бъдеще) конкуренция, за чужбина не знам как е, но се обзалагам че няма особена разлика между играчите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гласувах за "друго". И под него визирам вградената навигация - конкретно тази, ползваща картите на Navteq, защото с тях имам опит - други не съм ползвал. Такива карти се ползват от BMW и Opel (за другите автомобилни марки не знам). Който е ползвал поне веднъж фабрично вградена навигация не може да си изкриви душата и да не се съгласи, че по-удобна от нея няма, защото:

1. Не се занимаваш да откачаш и закачаш всеки път PDA или каквото и да е друго устройство от/за стъклото.

2. Работата с допълнително у-во е затруднена впредвид на това, че то "виси" на стъклото, отдалечено е от водача, пък и по време на шофиране е неудобно да "целиш" екрана и менютата.

3. За работа с допълнителна навигация е нужно пресягане, а при фабричната - бутоните (или дисплея - ако е тъч) са на удобно за шофьора и пътника до него място.

3. Вградената навигация, за разлика от другите, в свързана към аудио системата на автомобила, звука е качествен и се чува от всички колони.

4. При вградената навигация, ако слушате CD или радио, звукът им се намалява автоматично когато навигацията "говори".

 

Има и други предимства, но мисля, че като довод за мнението ми посочените са достатъчни. То е основано на следния опит - 3 години ползване на PDA Гармин с гармински карти и в последствие - 2 години ползване на вградена навигация с карти на Navteq.

 

Сега за самите карти - за Европа сравнение между точност на картите на Garmin и Navteq е трудно да се направи. Според мен и двете са общо взето на едно и също перфектно ниво. За България - спор няма - благодарение на картата на офроуд форума Garmin е по-напред - това се отнася най-вече за разни малки улички в малки градове и села. За всичко останало, обаче, Navteq доста са поработили и се развиват много бързо. За пример - за една година от наличие само на основни пътни артерии, картата им за БГ вече е много подробна. Има още какво да се иска в сравнение с Garmin, но ето ви един малък пример - Боби Доктора (сори, че теб давам за пример) е с висок клас навигация на Garmin. Но на излизане от В. Търново моята фабричната по безпорен и ясен начин ми показа пътя към изхода на града, докато неговата поради една или друга причина го обърка и закара на ... паркинга на Метро :lol:

 

Който има съмнение към написаното по-горе - винаги мога да го покажа на практика.

 

P.S. Предполагам някой ще каже "да, ама аз навигацията си я свалям от стъклото и продължавам с нея пеша". Вярно, за това нещо е удобна. Но в моя случай ако искам толкова да навигирам като пешеходец - имам си телефон с GPS, което за повечето марки вече не е скъпа екстра

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За България Garmin няма(няма и да има в обозримото бъдеще) конкуренция, за чужбина не знам как е, но се обзалагам че няма особена разлика между играчите.

 

Не се заяждам ама да не би да продаваш Garmin ? Какво те кара да твърдиш толкова убедително, че Garmin е най-добрата навигация ? Трябва да имаш и от двете в колата и да ги ползваш поне месец из цялата страна и Европа ;). Ето тук малко инфо:

 

 

http://gps-6.com/i-go.htm

 

http://gps-6.com/garmin.htm

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди всичко - нямам никакво отношение нито към продуктите на Гармин, нито към картите за Гармин.

---

Няма съмнение, че интерфейса на Гармин не е на висота (последните им устройства обаче вече нямат толкова изявен проблем).

Рутиращия софтуер на всички навигационни платформи и на много високо ниво - толкова високо, че неефективно рутиране се получава само в следствие на некачествена карта.

За съжаление, нито софтуера, нито интерфейса вършат работа без достоверна карта.

Обратната комбинация обаче е съвсем работоспособна.

 

Ако трябва да се направи някакво сравнение между картите, ще бъде грешка да се гледа само покритие и детайлност.

Дори и само по тези два показателя картата на България за Гармин е по-напред от останалите.

Ако обаче се направи сравнение по отношение на еднопосочни улици, забранени завои и ограничение на скоростта, Българската карта е много по-актуална.

Пример в това отношение са Варна и Бургас, където почти ежемесечно правят промени в движението.

Предимството на OFRM картата се дължи основно на обратната връзка от потребителите - всеки открил несъответствие може да сигнализира авторите и да се направят съответните корекции за следващата версия.

 

Разбира се, изобщо не повдигам въпроса за офроуд данните, релефа, изолиниите и растителната покривка в картата на Гармин, защото все пак е интерес за по-ограничен кръг от потребители.

---

Написаното по-горе, както и в предния ми пост си е лично мое мнение, но го смятам за обективно към момента.

Нямам нищо против нещата да се изравнят или да се обърнат.

Също така, уважавам и обратните мнения, макар и да не ги споделям.

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди всичко - нямам никакво отношение нито към продуктите на Гармин, нито към картите за Гармин.

.....

Разбира се, изобщо не повдигам въпроса за офроуд данните, релефа, изолиниите и растителната покривка в картата на Гармин, защото все пак е интерес за по-ограничен кръг от потребители.

---

.......

Също така, уважавам и обратните мнения, макар и да не ги споделям.

 

Поздрави!

 

Ами то е ясно, че си фен на Garmin ( в което няма нищо лошо ). НО в твоя предишен пост си се опитал да наложиш мнение ( или поне така прозвуча ), че Гармин е НАЙ-ДОБЪР и няма друга алтернатива ?!?! Ясно е, че разликите трудно могат да се разберат ( освен в специализираните карти ) и затова ще има и различни фирми предлагащи GPS софтуер и карти. Както се казва - да има шарения ;)

 

Поздрави !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бреей как го нареди набързо колегата! Само не разбрах кое точно е това, което му пречи да твърди каквото си иска? Има мнение и си го изказва! Нали за това е форума? На мен лично колегата ми е познат като ник и от 1000 негови мнения все съм научил нещо ново. Докато от твойте 20 не си спомням да съм видял нещо, което да си запиша. В този смисъл - ДА, аз пък нямам нищо против да прочета мнението на chavdarlk. По-скоро би ми било безинтересно твоето. Ако искаш да те питаме на ЛС преди да пуснем пост, да не би нещо да не си съгласен и да ти налагаме да четеш нашите небивалици. Ти от къде знаеш, че няма 2 в колата си и не ги ползва из страната и Европа? А сайта, който даваш (на някакъв он-лайн магазин, отново неизвестен за мен) с какво точно е по-компетентен? Нито ми прилича на официален сайт, нито на някой кой знае колко уважаван форум.

 

И аз не се заяждам, просто прави разлика между изказване на мнение и налагане на такова.

 

И аз да "наложа" едно мнение - ГАРМИН наистина е без алтернатива в България с изключение на фабричната навигация, за която спомена Мишел. Там Гармин няма как да се пребори, освен с по-ниска цена.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

NightSpirit и така не е баш. За допълнително устройство - можеш да вземеш всякакво с Win CE 5.0 и да му качиш предпочитания от теб софт и съответните карти, налични по торентите. За фабричната навигация - мога да ти кажа, че Юли е един от не многото, които са се справили с проблема. И то не да го наречем по оригиналния начин. Мога да ти кажа например, че на Lexus GS 300 (кола за 120к лева) не можеш да правиш тези галимации. Специално предупредиха шефа ми, че при инсталиране на друг софт не в оторизирания сервиз му отпада гаранцията на целия дивайс (а той идва бая по-скъпо от Колумбус или Зенек). В крайна сметка има инсталиран оригинален диск (със сериен №, и описан в окомплектовката на колата с този номер). Сега имаме навигация от Чехия на Запад. България е едно жълто петно и изписва само координати в мин и сек. За такъв проблем съм чувал и при внесен от САЩ Мерцедес ML.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

C2H5OH, за съжаление е така. Наясно съм с горе-долу как стои въпроса с фабричните. Но ако можеш да се пребориш с този проблем както Мишел или просто ако не бяхме бананова република този вариант е най-добър. Предимствата ги е изброил колегата. Ако продължаваме по поетия курс в скоро време и от хартиените карти ще ни изтрият!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

NightSpirit не е точно така. В крайна сметка компаниите не могат да огреят навсякъде и за това разчитат на местните "производители" на карти. Съответно някои (Garmin, I-Go, Magelan, Nawtel) имат, а други (Том Том) нямат за Источна Европа. От местните "производители" има OFRM - България, има и RO.A.D - за Румъния, Auto Drive Hellas - Гърция и т.н. Има и други, като тези - http://www.openmaps.eu. Както е видно имат не само Гармин, а и за на Юли Навтела и Гугъл Ърт също. Така че не е въпросът къде сме. Както ние сме на Европейската картата там "доле у десно у храстите" така Византия е под нас. Мога да ти кажа, че до преди миналата година си беше геройство да си намериш GPS карта за Гърция. За Турция пък да не говорим. А сега има всичко. Картата на Турция (Гармин) е над 100 МВ, т.е. доста подробна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Във връзка със спора - някой може ли да ми обясни (като на дете-идиотче) как да си инсталирам и Garmin с офроуд карта за да пробвам по-добре ли ме води?

Машинката е с отключен Win 5.0, 1GB свободно място на SD картата.

Мисля да не махам iGo-то, само да сложа и Garmin, и да си ползвам или едното, или другото, според настроението. Става нали?

 

Може и на лично, за да не оспамваме темата :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз използвам Гармин от нисък клас, но съм доволен. Имам безплатна актуализация поне 2-3 пъти в годината. Картата е много подробна, с улици и номера на доста градове.

Един приятел има iGo и също е доволен, но точтостта не е толкова голяма.

Аз лично избрах Гармин защото е най- разпространеното устройство и при евентуален проблем ще ми е много по- лесно да намеря информация, сервизи, карти и т.н.

П.С По хартиена карта никога не съм можел да се оправям.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бреей как го нареди набързо колегата! Само не разбрах кое точно е това, което му пречи да твърди каквото си иска? Има мнение и си го изказва! Нали за това е форума? На мен лично колегата ми е познат като ник и от 1000 негови мнения все съм научил нещо ново. Докато от твойте 20 не си спомням да съм видял нещо, което да си запиша. В този смисъл - ДА, аз пък нямам нищо против да прочета мнението на chavdarlk. По-скоро би ми било безинтересно твоето. Ако искаш да те питаме на ЛС преди да пуснем пост, да не би нещо да не си съгласен и да ти налагаме да четеш нашите небивалици. Ти от къде знаеш, че няма 2 в колата си и не ги ползва из страната и Европа? А сайта, който даваш (на някакъв он-лайн магазин, отново неизвестен за мен) с какво точно е по-компетентен? Нито ми прилича на официален сайт, нито на някой кой знае колко уважаван форум.

 

И аз не се заяждам, просто прави разлика между изказване на мнение и налагане на такова.

 

И аз да "наложа" едно мнение - ГАРМИН наистина е без алтернатива в България с изключение на фабричната навигация, за която спомена Мишел. Там Гармин няма как да се пребори, освен с по-ниска цена.

 

Брейй, каква защита и то сляпа...Няма да влизам в БЕЗмислени спорове, т.к. съм го написал малко по-горе. Всеки има право да избира навигация. НО изказването ти е меко казано непрофесионално и некоректно спрямо мен. АЗ НЕ СЪМ обидил никой и не казвам, че не може да пише каквото и да е във форума ( това се отнася и за мен или не разрешаваш а ? ).Относно пътуванията на колегата chavdarlk в Европа - той сам го е казал, че не знае как се държи Гармин-а. ТАКА ЧЕ ЧЕТИ по-внимателно. За България - в линковете които съм ти дал ЯСНО се вижда, че Гармин е с едни гърди напред ИЛИ ПАК не си го прочел а ? ( ама този сайт е онлайн магазин и е немеродавен...)

П.С. В края на краищата това е анкета и до този момент резултата е в полза на iGO.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хееееей спокойно хора. Немойте с лошо. Няма смисъл да се заяждаме за такива неща. И нека (основно правило) да се спазва добрият тон. Спорът заприличва на "Моята си играчка пък е по-хубава от твоята пък smile001 " Не е необходимо да се стига до там. Бас Фащам, че до 2 год. България ще има най-подробните карти в Европа. Просто тук се занимават прекалено много хора с това. Току виж Гармин изкарат карта с упоменати и телефонните будки, в отговор ИГО покажат пък къде са на БТК и енергого шахтите, а за капак Навтел отбележат всички пожарни кранове. Тогава коя ще да е по-добрата карта и навигация. Пак ли ще правим анкета.

 

ПС.- Джо до колкото знам не става таз твоя идея 2 в 1. Може и да бъркам. Ще се допитам и ще ти кажа утре на срещата (дето ни посещаваш често откак си купи КИА smile150 )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хееееей спокойно хора. Немойте с лошо. Няма смисъл да се заяждаме за такива неща. И нека (основно правило) да се спазва добрият тон. ...........

 

Ето това е приказка ! Без да се заяждаме и да нарушаваме добрия тон ;) Извинявам се ако някой се е почувствал обиден .

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще се допитам и ще ти кажа утре на срещата (дето ни посещаваш често откак си купи КИА smile150 )

Ама ми го рече право в очите, хехе, айде днес ще си помисля и току виж съм цъфнал за малко :smt017

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.