Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Масло???????? Помощ


Recommended Posts

След 2 месеца питане вносителите на масла и приятели и познати - е, още никой не ми казва твърдо и конкретно кое е най-подходящото масло за двигателя.

 

В момента съм сложил синтетично 5-40 Castrol Magnatec C3.

Колата Skoda Octavia 1.8i 20V е на 138000 км. Произведена е Април,1999 г. Поддържана е само в Еуратек - в началото с Penzoil а после с Catsrol.

 

След тези 2 месеца, разбрах само че първото число значи че по лесно се върти двигателя в студено - 0-30 или 0-40 например. Макар че и 5-40 ми се струва че е достатъчно течливо маслото.

 

Но, горното число е проблема. Какво ознчава за мене и моя двигател 30 или 40 когато е топъл двигателя. 30 при горещ двигател и 4000 об/мин. по-добре ли смазва (по-дебело ли е) или 40 е по-добре за горещ двигател за няколко часа каране при 4000-5000 оборота лятото по магистрала?

 

Има и масло 10-60. Това пък въобше не знам как работи - в Castrol пише че е за много модифицарини от клиента спортни двигатели!!! с ултра големи натоварвания.

 

 

Моля, помогнете ми най-накрая да разбера разликата между масло Castrol Edge 0-30 и 0-40 и дали са по-добри за мене от Magnatec C3 5-40. И да разбера мога ли да сложа 0-40 понеже Castrol Edge е в момента най-високия клас масло на фирмата.

 

Двигателя не харчи масло. Имаше такива изказвания че вече двигателя ми е за по-гъсто но за тези години е каран много извънградско, и от тези 138000, 52000 км са направени само за последните 2 години. Преди колата много малко е карана основно за пътуване до чужбина.

 

 

Омръзна ми вече да чувам всякакви отговори. МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ СЪС СЪВЕТ.

 

 

Благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че трябва да заложиш на маслото, предназначено за твоя мотор от производителя. Марката няма значение. Важен е стандарта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази сутрин погледнах упътването. :(

Не мога да сложа 0-30 или 0-40 според книжката на Шкодата.. Не мога да сложа масло което започва с 0 (нула).

Пише в упътването 5-40 като първи избор.

 

Но съм объркан защото в castrol.com като избера например Английския сайт, има съветник за маслото. За модел Октавиа бензин 20 клапана 1998-2001 год - самата страница на Castrol препоръчва Catsrol Edge 0-30.

Има и Magnatec като вариант, но пише че това е компромисен вариант.

 

В Еуротек ми казват пък че може, ама не 0-30 а 0-40 да сложа. 40 защото двигателя е над 100000 км.

 

Още повече съм объркан. smile150

 

 

Исках да разбера и каква е разликата между 0-30 и 0-40. Това 30 и 40 какво значат за работата на мотора?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

0053-large.jpg

 

Ако от тук не ти стане ясно - немам друг жокер! Ето ти линк >>> http://www.segabg.com/online/article.as ... id=0002101

Ако мога да изразя лично мнение за твоята кола - 5W-40 или 10W-40 полусинтетика!

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Факт е че досега си карал с 5-40 на Кастрол. Проблеми има ли. За да го предписват от завода значи са сметнали че е наи-доброто. Акло имаха чалъм да продават по-скъпо щяха да го направят бъди сигурен. Така например двигателите с DPF ползват масло със спецификация 507.01, което в Еуратек струва 43лв литъра. Караи си с 5-40 и не се притесняваи излишно

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не виждам защо го карате да слага полусинтетика при положение,че колата не му харчи масло и е карана предимно извънградско!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не виждам защо го карате да слага полусинтетика при положение,че колата не му харчи масло и е карана предимно извънградско!

по ефтинко....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Моля, помогнете ми най-накрая да разбера разликата между масло Castrol Edge 0-30 и 0-40 и дали са по-добри за мене от Magnatec C3 5-40...

Ще се опитам да ти обясня стойностите на тези числа на разговорен език, без използване на термини. Предполагам ще ти стане ясно.

Имаме масло XW-Y (където X и Y са числата, примерно 5W-40).

X - определя при какви минимални темепратури маслото ще остане "тънко", без да се сгъстява. Колкото е по-малко числото, толкова по-лесно се пали през зимата. От друга страна това число определя и гъстотата на маслото. Обърни внимание, че 0 и 5 са за синтетично, 10 за полусинтетично и 15 - за минерално масло. X се избира в зависимост от това до колко мотора харчи масло - тук изборът е твой. Колкото е по-малко числото, толкова по-добре за мотора. Но ако горенето на масло е завишено - зле за околната среда, зле и за джоба ти.

Y - определя при какви максимални температури маслото няма да губи работните си показатели, т.е. няма да става прекалено тънко и да маже "по-слабо". От няколко години на нашия пазар, дори от официалните сервизи, се предлага масло, чието последно означение е с индекс 30, т.е. примерно 0W-30. Явно така им налагат от завода производител. Но за съжаление никой не се сеща да обърне внимание на това, че в България през последните години летните температури чувствително се повишиха и според мен подобно масло може да се използва, но е крайно неподходящо

 

Примерно:

-0W-40 и 5W-40 - и двете масла са подходящи за летните температури в България, с тази разлика, че през зимата с първото (най-общо казано) ще палиш малко по-леко;

-0W-30 и 5W-40 - същото както горното, с тази разлика, че с първото масло, в предивд нашите летни температури, двигателя няма да се чувства толкова комфортно - повече би се зарадвал на 40.

 

В твоя случай, щом казваш, че нямаш прекомерен разход на масло, аз бих избрал 0W-40 или 5W-40 - зависи какво намеря в магазина.

 

Уточнение: температурите, за които става въпрос в поста ми са за околната среда, не на двигателя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет на всички, фабията е 1,4 MPI - м.ХІІ 2001 г.

До момента фабията е карана с кастрол

Искам да го сменя с ТОТАЛ 5w40

Карал съм тотал на друг автомобил дълги години и резултата е отличен

За кастрола се чуват доста лоши неща

Моля, който има интерес към темата и опит да помага

От къде да купя МАСЛЕН И ВЪЗДУШЕН ФИЛТЪР

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма никакъв проблем, стига класа на маслото да отговаря на този в книжката ти.

 

Преди няколко дни пак писахме по въпроса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mishelle

благодаря за подробното и не сложно обяснение на числата във видовете масло.

Аз също съм се питал, знаех че 0 и 5 е синтетика, 10 полу а 15 минерално, но до там.

Още веднъж Благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет на всички, фабията е 1,4 MPI - м.ХІІ 2001 г.

До момента фабията е карана с кастрол

Искам да го сменя с ТОТАЛ 5w40

Карал съм тотал на друг автомобил дълги години и резултата е отличен

За кастрола се чуват доста лоши неща

Моля, който има интерес към темата и опит да помага

От къде да купя МАСЛЕН И ВЪЗДУШЕН ФИЛТЪР

Лоши неща за Castrol?Къде ги чу?При тея дето искат да ти продадът Тотал-ката ли?
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

МНОГО ментета на кастрол .най-добре да се купува масло от официалния вносител . представителя на мотул сенамира на военна рампа .в бегачката съм налял серията motul 300V le mans - 20W60 - скъпичко е . като евтино масло за всекидневката (S120) ползвам ac-delco 5W50 - около 90 лв тубата 5л + скъп филтър с два клапана. - и маслото и филтъра взимам от имахиджу - пак на военна рампа .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

Kолеги , бих искал да ви питам тук какво моторно масло ,бихте ми препоръчали за следващата смяна че сега го смених OMV BIXXOL special C3 SAE 5W-30 ама нешто много пари мисе виждат 39.00лв за литър ( предвид че има REPSOL 90лв за 5л ) ,ама както и да е . . . .. . колата е ОКТ1 97/1.9/TDI 66KW ?

smile048

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

темата е дъвкана много, а и не само в този форум. едва ли ще получиш еднозначен отговор на въпроса си. провери точната спецификация за двигателя си. моето мнение е, че не трябва да се пести за качествено масло и филтри.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

сега сложих castrol txt 505.01 5w40 за 26лв/л

 

 

това ми звучи добър вариянт smile035

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

темата е дъвкана много, а и не само в този форум. едва ли ще получиш еднозначен отговор на въпроса си. провери точната спецификация за двигателя си. моето мнение е, че не трябва да се пести за качествено масло и филтри.

:smt017 :smt017 :smt017

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.