Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Лостчетата за парното!


Тодор Попов

Recommended Posts

Както знаете, тези лостчета са три на брой! Най-лявото е с две бели стрелки, сочещи нагоре и надолу! То служи за разпределение на въздуха в купето. Средното има една срелка, сочеща надолу и служи за блокиране на достъпа на външен въздух. Най-дясното има две стрелки - червена, сочеща нагоре и синя, сочеща надолу. Проблемът е, че лостчето за топло и студено (с червената и синята стрелки), се спуска свободно надолу, а когато искам да го върна нагоре за топъл въздух, то заяжда и не може да се вдигне докрай. И от това парното не работи пълноценно. Някой знае ли къде може да е проблема и как може да се отстрани? Мерси предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този блок с лостчетата не е от най приятните за обслужване. ](*,)

По-темата:

вентила (кранчето) за парното се намира под таблото, зад десния въздуховод. Аз го стигам от шофьорското място като бръкна с дясната ръка. Може да се наведеш (доста) и мърдайки лостчето да видиш какво става с кранчето. От тук можеш да си направиш извод дали въобще жилото се движи. По принцип не е трудно да се свали блока с лостчетата, но понеже жилата са плътни, а не многожилни, малко е неприятна работата.

 

ПП. Когато съм имал проблеми с лостчето на парното, просто бърках с ръка към кранчето и го завъртах. Не е много за препоръчване да се прави тази операция в движение. :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще го пробвам! Възможно е самото кранче да заяжда! А за свалянето на таблото и аз имам горчив опит, когато го свалях за първи път! ](*,)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен беше нещо подобно - кранчето се въртеше много трудно. Малко смазване и раздвижване и е като ново.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На светло ще го погледна. И ми се струва, че това кранче не отваря напълно, защото като отворя капачетата на обдухвателите и като включа вентилатора, от левия обдухвател духа топло, а от десния - студено. Снощи огледах гъвкавите тръби на въздуховодите - и двата са здрави и са наденати добре. Възможно ли е тогава причината да е именно в кранчето?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

имах подобен проблем значи кранчето се пада от крайната лява страна на жабката раздвижи малко и виж да не би да се е откачило жилото ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спедния панел съм го отварял десетина пъти на различни естелки!Това не е от най-лесните за поддръжка възли,много ме е нервил,но това докато не му свикнах :mrgreen: Общо жилата са 5,командвани от 3 лостчета.Освен кранчето за антифриза провери и жилата,командващи клапите за разпределение на въздуха в купето!Понякога те не действат добре! smile106

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кранчето често се случва да блокира. И още по често ми се е случвало, когато се опитам да раздвижа блокиралото кранче то да протече. Но това не е страшно, а дори полезно, защото така или иначе е щяло да протече и обикновено това се случва в най неподходящия момент. Затова аз демонтирам кранчето, разглобявам го и му подменям уплътнителите, една смазка и се движи като мехлем! Но не винаги слабото отопление идва от недоотворило кранче. Има една мазна клапа която се задвижва от жило закачено на същото лостче на което е закачено и жилото за кранчето. Та тази клапа се затваря (или поне така трябва) когато се отваря кранчето за парното и по този начин се спира директното преминаване на студен въздух отвън и се натиква цялата въздушна струя да преминава през радиатора на парното. Много често тази клапа не затваря напълно и покрай топлия влиза и студен въздух и крайният резултат е слабо отопление. Бързата проверка дали затваря тази клапа става отвън. Малко над кранчето и посока навътре (към предницата на автомобила) има една пружина която трябва да се свива и разтегля когато движим плъзгача за топло-студено.

Това е което мога да споделя като препатил и УСПЕХ!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Скоро правих ремонт на цялото парно, поради опасения за спукано радиаторче. Имах течове и счупено жило към кранчето. Самото кранче го почистих и гресирах, както и новото жило, което сложих. Регулирах лостчето според крана отворено-затворено и после всичко беше Ок. :smt004 \:D/

Ако пък парното не ти работи ефикасно, е добре да свалиш цялата кутия. Аз си играх да го чистя отвътре. Там имаше листа и шума и всякакви други боклуци насъбрали се през всички 26 години от как е сложено. Самото радиаторче беше задръстено доста. Промих го с каквото можах. Проблем имах с едни дунапрени, които взеха да ми се разпадат в ръцете. Имаше такива и по някои клапи вътре.

Смених дунапрените с почти същите и ги облепих, където се бяха скапали старите.

От както го почистих и в най-големите студове стоя без яке в купето. Естествено смазах моторчето и почистих перката.

Когато правиш този ремонт през зимата влагаш много усилия в него. :mrgreen: smile169

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз си играх с това,но миналата година и определено имаше резултат :smt004 Не че преди кранчето не се движеше лесно,но сега всичко е много по-добре :smt004 Определено си струва операцията :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина вината е в кранчето! Не само, че е клеясало, но и квадратния отвор на пластината, за която се закача жилото се е разширил. Опитах се да извадя пластината и стана тя каквато стана. Проклетото кранче се счупи! ](*,) ](*,) Така, че дано да извадя късмет през идната седмица да намеря ново. smile126

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 седмици по-късно...

Супер стана парното! smile113 Сложих ново кранче и сега парното лъха здраво. :smt004 Вътре в купето става баня. Жалко, че се затопля времето сега и няма да има възможност да се кефя на топло в големите студове!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.