Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Покупка от частно лице и прехвърляне на автомобил


Recommended Posts

Каква е процедурата при покупка на лек автомобил от физическо лице и при прехвърлянето му?Питам,защото не съм много наясно с тези неща ,а скоро може да ми предстои такова нещо и трябва да съм наясно,с цел всичко да бъде открито.Трябва ли стария собственик да плати данаците преди да продаде автомобила(в движение)?Как става и колко коства прехвърлянето?Трябва ли да се сменя рег.номер,талона и авт. да минава на канал?

Ще съм много благодарен ако някой колега от форума ме светне по въпроса!!!

 

ПП:Автомобила е в движение,но от 2006 насам не се използва и няма застраховки и прегледи от тогава и не му е плащан данъка за тези последни 2 години.

 

PRR:Пиши смислени заглавия на темите си! "Моля, помогнете" не дава никаква насока на четящите!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Продавача (или упълномощено от него лице) взима всички документи на колата - големия талон, платен данък МПС, оценка на автомобила и т.н, отивате при нотариус и там става прехвърлянето с нотариално заверен договор за покупко-продажба, нотариуса прави всичко, само подписвате. След това купувача отива в КАТ и си регистрира колата на негово име. В КАТ се ходи без колата(само с документите), ако ти и продавача живеете в един и същ областен център(тогава табелите не се сменят). След пререгистрацията в КАТ имаш срок от, ако не бъркам, 30 дни да регистрираш колата и в общината, където плащаш 2% върху оценката на автомобила(или върху сумата записана в договора, не съм сигурен).

 

едит - сега се сетих, ако продавача е семеен му трябва декларация от съпругата му, че е съгласна с продажбата(стига колата да не е придобита преди брака).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Продавачът е вдовица.Какво се разбира под оценка на автомобила,по-точно кой я определя?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оценката могат да я направят във всяка една застрахователна компания. Не се ходи с колата, само по документи става.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не може ли ние да определим колко струва колата?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колата е 105Л ,колко да струва?На вторични дават 130лв сега,а миналото лято-230!Много е субективно,не смятате ли?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази оценка е т.нар. застрахователна стойност. Виж линка по-долу, там си пише всичко.

 

http://advokati.kadastra.com/obigations.html

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина ли трябва да има скл.гражданска?

Защото тогава работата става дебела...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гогата добре ти е отговорил, аз ще допълня:

1. Изисква се застрахователна оценка на автомобила, която няма нищо общо с цената по моргите, както пишеш. Идеята на тази оценка е сумата да се впише в договора за покупко-продажба и на нейна база да се изчисли таксата за нотариуса (%) и тази към общината (%). Нотариалния процент не помня колко беше, но във всички случаи при толкова евтин автомобил сумата ще е смешно ниска. А процента към общината не е фиксиран, т.е. всяка община взима различно. Следователно на колкото по-малко е оценен автомобила, толкова по-малки ще са дължимите суми.

2. Дължимата такса към общината, не е задължително да се плаща в самата община. Същата се внася от нотариуса по банков път, след което получаваш служебна бележка (документ) за внасянето й.

3. Сумата, записана в договора може да бъде и сумата по застрахователна оценка, но не по-ниска от нея.

4. След пререгистрацията в КАТ имаш 30 или 60 дни (не помня) да отидеш и да декларираш колата в общината. И понеже тези пичове, които работят там (или самата им система) имат "навика" да допускат грешки, пази като очите си входящия номер, който ще получиш след декларирането.

5. Няма нищо субективно в определянето цената на автомобила - всичко се изчислява на базата на таблици! В твоя случай колата е изключително евтина, но когато става въпрос за по-скъп автомобил, не е зле застрахователя, който ти прави оценката да знае какво и как да го направи.

 

А дали колата трябва да има гражданска - не помня. Но би било редно. Не виждам какво й е дебелото на работата. Сключваш гражданска на разсрочено плащане, внасяш първата вноска (смешна сума) и имаш полица за 3 месеца. Пък след това ако искаш спирай колата - при неплащане на следващата вноска гражданската се прекратява.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за предоставената информация!Получих изчерпателен отговор на моите въпроси.Поздрави и до скоро!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.