Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Пробвайте да прочетете това


Mishelle

Recommended Posts

Не мгоа да пвоапвям, че нисатниа рибарзам квако чтеа.

Твоа е феманоенлантна мощ на чеошвикя моъзк.

Серпод изедловсатеклци еикп в Кдемпбиж нмяа зачнеине как са пордендеи бкуивте в даутма, ванжо е смао пртъава и подхслеата да са на метатса си. Оснтааолто мжое да е наълпно рбъазпнкао и въркпеи твоа мжеоте да го четтее без прлоебм. Прачинита е, че човшекяит моъзк не чтее вскяа бкува поелнотдо, а дуамта ктао чляо. Зантее ли, че кгоато чтеете нисапаното, вжано е првътаа и последсанта бквуа от дмаута да бдаът на мсятото си.

Мжетое да рзбъракате мстеата на оастнаилте бвуки и все пак нпиасатноо ще продъолажва да се чтее с лкоета. Твоа ивда да пкаоже, че вскичтоо твоа вемре котео сте попрлеили в уилчище е нпразано, доасттънчо е блио да ви начуат да слгатае на мстяото им бутквие от наалчото и каря на вяска дмуа кяото пиеште. Приичнтаа е в нчиана по котйо виашят мъозк оработбва ирнфоцмаията. Ткаа уяспвате да преочттее нааписното джае кгаото нтио една дмуа не е изиспана пвраинло.

 

Интересна находка от един български форум. И явно е истина, защото текста се чете с лекота :smt030

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сртатнхно е, гяолм кеф smile168 smile168 smile168

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

някъде бях чел, че окото на човек може да възприеме за секунда 10^12 бита информация, за разлика от мозъка, който възприема "само" 10^10. Така че нищо чудно всъщност, окото да успява да "пробяга" по всички букви на дадената дума, докато мозъкът я "сглоби" и всъщност четенето на подобни думи да не се различава от четенето на "нормалните". Просто натоварването на очите е малко повече...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина много интересно :D Аз лично се запънах сано на 4 думи :oops: Иначе като цяло текста се четеше супер лесно :smt004

Има няколко сгрешени думи ;) :

 

Не мгоа да пвоапвям, че нисатниа рибарзам квако чтеа.

Твоа е феманоенлантна мощ на чеошвикя моъзк.

Серпод изедловсатеклци еикп в Кдемпби(р)ж нмяа зачнеине как са пордендеи бкуивте в даутма, ванжо е смао пртъава и подхслеата да са на метатса си. Оснтааолто мжое да е наълпно рбъазпнкао и въркпеи твоа мжеоте да го четтее без прлоебм. Прачинита е, че човшекяит моъзк не чтее вскяа бкува поелнотдо, а дуамта ктао чляо. Зантее ли, че кгоато чтеете нисапаното, вжано е првътаа и последсанта бквуа от дмаута да бдаът на мсятото си.

Мжетое да рзбъракате мстеата на оастнаилте бвуки и все пак нпиасатноо ще продъолажва да се чтее с лкоета. Твоа ивда да пкаоже, че вскичтоо твоа вемре котео сте попрлеили в уилчище е нпразано, доасттънчо е блио да ви начуат да слгатае на мстяото им бутквие от наалчото и каря на вяска дмуа кяото пиеште. Приичнтаа е в нчиана по котйо виашят мъозк оработбва ирнфоцмаията. Ткаа уяспвате да преочттее нааписното джае кгаото нтио една дмуа не е изиспана пвраинло.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е то и с втеръне на гвала и вкиане на Тцц.. мое се рзбаере чвеок

:smt004 :smt004

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това без разстоянията, но с правилно изписани думи, се чете, но доста по-трудно. Но пък за него не се бях сетил :smt030

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много готино - страшно интересно е какво може човешката мисъл.

Доколкото съм чел, причината такива неща да се четат безпроблемно определено не е във факта, че "човек чете първата и последната буква, а оттам нататък няма значение", както е в първия текст, защото, съгласете се, ако разбъркате буквите в думата "ПерфекционисТ", едва ли ще прочетете "ПедерасТ", и от "КашоН" няма да прочетете "КретеН" (звучи несериозно, защото буквите между първата и последната по тази логика нямат значение, а това не е така), обяснението на този феномен е доста по-сложно, но отнема време, така че друг път, може на някоя среща на маса! \:D/

Накратко казано, човешкото съзнание запомня неподозирани неща, които след това възпроизвежда без да го "подсещаме", тоест веднъж видели една дума изписана по правилен начин, след това виждайки я "сгрешена", въпреки реалността ние я виждаме неволно по начина, по който е записана в спомените ни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрафейте,

Чера тарата и колкото и да ми се иста да се въздържа да не пусна отгрор....не мога. И така....

В действителност този ефект е известен много отдавана (поне аз знам за някои публикации от 40-те години). Човешкия мозък е така устроен, че автоматично коригира такива, а и подобни , даже по-големи грепки. Благодарение на това уникално свойство на мозъка, ние предугаждаме не само грешки в синтаксиса и граматиката, но и дори семантично сгрешени изрази се "резолвират" от мозъка до семантично правилни изрази и човек благодарение на това може да взема правилните решения...(в голям процент от случаите)

Май прекалих...спирам.....но в заключение ще кажа, че "Естественият език" е нещо уникално...а и затова към момента няма утвердено дефиниция. А ето и допълнения:

1. Човек много трудно проверява свой собствен текст (изключвам печатарите и професионалните редактори)....просто мозъка автоматично поправя...и пишещия не забелязва. И това не само в синтаксиса...а и в правописа. За примери...

-->На скоро бях пуснал един текстдето оше в заглавието бях объркал думата "България"....и това в заглавието и това в специална за нас българите дума....а имаше побе 10 поста преди един колега да ми направи забележкаю

-->Човек много лесно, губи "смисъла" при писмено слово...защото Той си "представя" дадено понятие.....но за другите то е по различно.

В този сайт има доста примери на постове, които без допълнителни доуточнения и предположения трудно може да се разбере смисъла. Ама не защото човека е злонамерен или невнимателен или глупав....просто предварителните условия не са дефинирани.

-->За какво "става въпрос" се разбира до голяма степен от контекста. Например ако тук се говори за фобия, вероятно повечето хора ще си мислят за фабия ако няма допълнителни обяснения.

Може още да се теоритизира, а и да се подходи по сериозно....ако темата тръгне....

В заключение ще кажа, че не случайно не може да се направи свестен автоматичен преводач...и едва ли някога ще има такъв, който да победи дори 5 годишно дете....

Порави и пожелание за бераварихно калане!!! :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина е много интересно. Не съм знаел за тази характеристика на човешкия мозък. Аз наистина прочетох текста без никакви затруднения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

................. Аз наистина прочетох текста без никакви затруднения.

Повечето хора със сигурност са направили така (и аз). Или най-много да са се позабавлявали за сметка на пишещия....Явявал съм се на тест за интелигентност в който за определено време трябва да се открият максимален брой синтактични грешки. Текста явно беше писан от професионалист....със специално подбрани за целта изрази. Като го реших....

1. Първо си мислех, че съм "железен", защото го прочеток отзад напред(Изречение по изречение) и така уж да съм хванел повече грешки. Намерих много грешки..наистина

2. Викам си ей сега....ще видят колко съм интелигентен.

3. Върнаха ми теста....бях разбит. Тотално. Толкова грешки бях пропуснал....че си помислих....дано никоий не ме познава....и никой не си спомня за мене

4. След това, като излезе класацията си бях в нормата...за моя радост.

Но за това толкова.

Като допълнение ще кажа, че грешките в синтаксиса в действителност са едни от най-лесните за оправяне. Затова има и "Check Spelling" в повечето редактори. Задова и има възможност автоматично да се "предугажда" края на думите в някои редактора.

Май пак се разпуснах...

Поздрави и пожалания за "добър" правопис

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Човек много трудно проверява свой собствен текст (изключвам печатарите и професионалните редактори)....просто мозъка автоматично поправя...и пишещия не забелязва. И това не само в синтаксиса...а и в правописа.

А и в математиката... И май във всичко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Човек много трудно проверява свой собствен текст (изключвам печатарите и професионалните редактори)....просто мозъка автоматично поправя...и пишещия не забелязва. И това не само в синтаксиса...а и в правописа.

А и в математиката... И май във всичко.

Абсолютно съгласен. Домейна не е опрелящ. Просто примера даден от колегата е много илюстративен....и затова се захванах с разсъждения с примери, които знам за обработка на естествен език....

В действителност в математиката май е по-лесно, поради детерминистичността...но това е друга тема.....

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно не съм съгласен! В българския език, както и в математиката, има установени правила, които ако се знаят от пишещия, дори и да е допуснал някоя грешка при "първо писане", при редактиране след това ще открие. Става дума и за пунктуация, и за правопис. Това, че не се "замисляме", прилагайки някакви правила (българският ни е матерен и често възприемаме нещата интуитивно, а не като правило), не означава, че тези правила не съществуват. Самият аз нямам проблеми в поставянето на правилните окончания или запетаи, дори пишейки бързо. Дори ми се е случвало да пропусна нещо или да го сбъркам и още на следващите 1-2 думи да съм го осъзнал и да се "върна", за да го поправя. Просто съм позапомнил 1-2 неща, на които са ме учили в училище. В заключение: човек трудно би излязъл от "коловоза на мисленето си", когато става дума за "творческо мислене", но когато има установени точни правила, няма място за оправдания :)

Извинявайте, ма колегите new_ и txl ме провокираха към "размисли и страсти" :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно не съм съгласен! В българския език, както и в математиката, има установени правила, които ако се знаят от пишещия, дори и да е допуснал някоя грешка при "първо писане",

Извинявайте, ма колегите new_ и txl ме провокираха към "размисли и страсти" :lol:

Здравей,

Абсолютно сте прав. Ако няма правила....(понятия,връзки между тях, ограничения ит.н...) реално ние няма да се разбираме за какво говорим или пишем. ....такива разбира се има и е добре когато се спазват...

Страхувам се, че не сте вникнал в това за което говорим. Думата е че, ние дори при сериозни грешки в синтаксиса, правописа и т.н....мозъка ни се "оправя" и ние "разбираме" правилно за какво става въпрос...въпреки нарушението на правилата....и нещо повече...дори не "забелязваме" че грешките са коригирани...

Ще ти предложа експеримент....

В този текст без съзнателно да се наприагап да откреиш колко грещки има.....

Със сигурност ше трябфа малко посетсе усилие.....защото мозъка ти е възприел правилно понятията(оправил грешките) преди ти да се съсредочил целенасочено към това..

Не случаино колегата Mishele е написал поста си така...

Поздрав...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В заключение: човек трудно би излязъл от "коловоза на мисленето си", когато става дума за "творческо мислене", но когато има установени точни правила, няма място за оправдания :)

 

Да, и когато веднъж си приложил правилата неправилно и си допуснал грешка, при проверката е трудно да приложиш същите правила по друг начин (различен от грешния) и да избягаш от същата грешка.

Когато пишеш на майчиния си език, не се замисляш за правилата. Точно затова, ако при проверката се замислиш над правилата, ще ти е по-лесно да откриеш грешката. Ако обаче се замислиш за правилата още първия път и ги приложиш погрешно, в "коловоза на това мислене" ще ти е доста по-трудно да ги приложиш втори път правилно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

адйе ситга, ещ отсавтие паровпсината поилица ебз раобат :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

адйе ситга, ещ отсавтие паровпсината поилица ебз раобат :lol:

Нарушаваш синтаксиса :lol: (виж в първия пост) ;) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.