Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Газова криза и възможностите за Бългaрия


new_

Recommended Posts

Здравейте колеги,

Какво е мнението Ви за газаовата криза и до колко мислите, че ще засегне България?

Според вас кой е виновен Русия, Украйна ...или трета страна?

Дали в момента ние имаме изискуемите запаси газ, както е определено от ЕК или отново сме скатали?

Какво би могла да направи България за да се измъкне от газаовата хватка? Може ли да направи нещо сама?

Кое е от ключово значение за решаване на проблема?

Благодаря предварително за вашите коментари.

С пожелание за успешни занимания и безаварийно каране!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво й има на темата? Съвсем актуална си е, а и е в правилния раздел.

Нормално е човека да иска да разбере какво е мнението на колегите от форума с които общува (почти) всеки ден. smile106

 

По темата:

За мен украинците са с най-голяма вина за случващото се.

На второ място са управляващите ни господа.

Бронзовия медал отива при руснаците.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според вас кой е виновен Русия, Украйна ...или трета страна?

И двете страни са виновни, несъмнено.

Дали в момента ние имаме изискуемите запаси газ, както е определено от ЕК или отново сме скатали?

Имаме изискуемите количества запас (~500 милиона м3), но газохранилището има максимален дебит около само 1/3 от нормалните нужди на страната. (~4.5 милиона м3/ден при нужди ~12 милиона м3/ден)

Какво би могла да направи България за да се измъкне от газаовата хватка? Може ли да направи нещо сама?

Кое е от ключово значение за решаване на проблема?

Увеличаване на максималния дебит на газохранилището в Чирен до нужното дневно количество.

Стриктно поддържане на запасите от алтернативни горива при потребителите на природен газ (където има възможност за алтернативно гориво).

Южен поток...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, извинявай, ама темата ти е :smt46

 

Потърси съответния форум за дискутиране на газовите проблеми!

 

До момента по всяка тема, пусната от мен във Форума съм получавал коректни и точни отговори.

Някои от тях критични, други шеговити....някои от тях с осър тон, но въпреки това коректни.

На пишещите в този форум вярвам повече от вестниците и други писания и до голяма степен мнението ми по много въпроси се определя и/или допълва от пишещите тук.

При тези обстоятелства няма как да си изтрия мнението. Съжалявам.

Благодаря за разбирането и поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...На второ място са управляващите ни господа...

 

Ти, колега, направо утрепа рибата! Какво са виновни управниците ни за това, че Русия спира горивото заради кражбите на Украйна??? Честно - не мога да те разбера...

А относно кризата - 'ич не ми дреме! Всяко чудо - за три дни ;) Ето това ми е мнението!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...На второ място са управляващите ни господа...

 

Ти, колега, направо утрепа рибата! Какво са виновни управниците ни за това, че Русия спира горивото заради кражбите на Украйна??? Честно - не мога да те разбера...

А относно кризата - 'ич не ми дреме! Всяко чудо - за три дни ;) Ето това ми е мнението!

 

за първото твърдение съм съгласен до голяма степен, но за второто не. Дано да е наистина за 3 дни. :D Но помисли, за три дни но всяка година. И то в най-кофтито време.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Управляващите господа, включително и местната власт, имат вина не за спирането на притока на газ, а за това че на са упражнявали достатъчен контрол върху задължението за поддържане на необходимите запаси от мазут в ТЕЦ-овете.

Това е сектор с изключително национално значение!

Технологичното време зе преминаване към мазут е от порядъка на 12 часа, а повечето ТЕЦ-ове ако изобщо имат запаси обявиха срокове 2-3 дена :?: (къде е отишъл мазута :?: ).

И се започна масово транспортиране на цистерни с мазут из цялата държава, а тук пък БДЖ започна да издиша...

 

Втората им вина е в това, че не са взели мерки да разширят дебита на газохранилищито в Чирен.

Защото не е задължително някой да спре кранчето, може да стане всякаква авария, която да преустанови притока на газ до нула.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Управляващите са виновни (и сегашните, и предишните), че на са осигурили никаква алтернатива. Затвориха без причина рекаторите, а газ и мазут взимат само от един източник. Както виждате, сме единствената държава без никаква алтернатива.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Велко, виновни са май френд, виновни са, че ни докараха до статута на едва ли не Задунаевска Губерния - нямаме друга алтернатива освен руския газ (и няма как да е иначе, когато начело е тандема Гоце-Серго). Нали Р.Овч. подписа договора, под съпровода на фанфари, тъпани и гайди, с (3 пъти) по-високите цени на газа, с аргумента, че доставките са СИГУРНИ поне до 2030 година и накрая какво - хванахме големия чеп посред зима! Виновни са също така, че още на 18 или 19 декември са били предупредени за евентуални проблеми с доставките на газа, но си мълчаха като бити г*зове и нищо не предприеха. Няма да говоря за тотално неадекватното поведение на народното събрание, което ще проведе "извънредно" заседание след ТРИ!!! дни - нали много са работили и още са във ваканция, а газовата криза не е повод да я прекратят :evil: ! Айде спирам да пиша, че почвам да се дразня :evil: . Поздрави! smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вчера докато си чаках в задръстена Варна в Жулиет на топло, ми дойде на ум една идея... Мисля си, че е възможно някакво споразумение между Русия, Украйна и страните износителки на нефт. Идеята е, че когато няма газ, хората ще започната да употребяват нефтени продукти, а по- високото търсене ще покачи цените. Съответно от това ще спечелят и трите страни, а европейците да му мислят. Много ми е интересно дали САЩ са потърпевши по някакъв начин? Те от къде получаван природен газ?

Теорията ми е силно хипотетична, но е възможна и затова реших да я споделя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До момента по всяка тема, пусната от мен във Форума съм получавал коректни и точни отговори.

Някои от тях критични, други шеговити....някои от тях с осър тон, но въпреки това коректни.

На пишещите в този форум вярвам повече от вестниците и други писания и до голяма степен мнението ми по много въпроси се определя и/или допълва от пишещите тук.

При тези обстоятелства няма как да си изтрия мнението. Съжалявам.

Благодаря за разбирането и поздрави.

 

Аз не те подканвам да си триеш мнението, просто уточнявам, че този форум не е "Газ-Бг.орг"!

 

Относно вярата в колегите спрямо медиите: ние, твоите колеги откъде научаваме и по какво си вадим изводите, ако не от медиите? Ние също така не сме "говърмент.бг".

 

И конкретно относно "кризата": Снощи на гости на Слави беше изп. директор на Овергаз. Човекът си обясни всичко от игла до конец. Днес по БТВ ще има повторение. Можеш да го гледаш. Тук нищо ново няма да научиш.

 

Със здраве

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aбе не знам кой е най-по-виновен за газовата криза, нито пък ми дреме дали ще получим обезщетение за загуби и пропуснати ползи - така или иначе ние, обикновените хора няма да усетим нищо от тях и пак ще потънат незнайно къде... Друг въпрос ме мъчи - защо винаги тия кризи стават в най-студеното време около коледните празници, да неби целта да е да тормоз на невинните хора?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цели колкото щеш и те целите са извън България определено. Има и междунаподни политически игри. Нашия проблем е, че се обвързваме едностранно с определен доставчик и сега хапем дървото. А и сме "изненадани". То май правителството не са изненадани, получили са писмо от руснаците, обаче както винаги - пак ще им се размине.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам каква е точно играта на Русия , ама медала има две страни.В този смисъл руснаците явно целят да покажат кои са на Обединена Европа и да си вдигнат цените и на газта и на петрола и на електроенергията.Все пак те освен енергоносители май друго не изнасят??А да сте чували как им се отразява световната финансова криза? Правилно-няма и да чуете!!! Там олигарси са и държавните ръководители и естественно не им е по вкуса падането на цените на енергоносителите.Украйна ние и останалите сме изкупителна жертва според мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам каква е точно играта на Русия , ама медала има две страни.В този смисъл руснаците явно целят да покажат кои са на Обединена Европа и да си вдигнат цените и на газта и на петрола и на електроенергията.Все пак те освен енергоносители май друго не изнасят??А да сте чували как им се отразява световната финансова криза? Правилно-няма и да чуете!!! Там олигарси са и държавните ръководители и естественно не им е по вкуса падането на цените на енергоносителите.Украйна ние и останалите сме изкупителна жертва според мен.

 

Русия е една от малкото държави в света, които са независими. Разполагат с практически неизчерпаеми ресурси, науката е най-силно развита при тях, само леко им куца внедряването на новото знание в производството. Криза трудно ще ги хване, за разлика от нас, които никога не сме излизали.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aбе не знам кой е най-по-виновен за газовата криза, нито пък ми дреме дали ще получим обезщетение за загуби и пропуснати ползи - така или иначе ние, обикновените хора няма да усетим нищо от тях и пак ще потънат незнайно къде...

хора?

Обикновено и аз съм на това мнение и за неща които не ме касаят пряко се опитвам да не се ядосвам и да не се бъркам. Но случая сега не е такъв. Затова и пуснах темата.

За съжаление винаги всичко се плаща от обикновените хора. В повечето случаи непряко и затова не се усеща...а сега и пряко. Ето и примери:

1. Какво ще кажат колегите които карат на метан? Да не говорим за таксиметровите шофьори....

2. Абонатите на топлофикацияи ....ще си платят на топлофикация, ще се набута и за ток

3.Хората отопляващи се на ток, постоянно ще са на страх от повреда поради пренатоварване на електропреносната мрежа

4. Хората, на които децата им не са на училище или детска градина .....директно или непредвидена отпуска (разбирай вкиснат работодател), или шаш за баби и дядовци

5. Газифицираните абонати, които още изплащат оборудването.....

6. Хората дето остават без работа в предприятията, дето затварят заради липса на газ....

Мога да продължа още.

Е, това ако не е директно засягане на интересите на обикновения човек, то кое е тогава?

Поздрав и пожелание за безаварийно каране.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тука нещата опират до неизпълнение на международни договори, в които не сме набъркани само ние. Цялата работа идва от неиздължени сметки на Украйна към Русия за газ, след което кранчето е затегнато, после Украинците са започнали и да "крадат" /най-точно казано/ газ, затова че газопровода минава през техна територия. След което Русия наскоро... дозатегна кранчето. Ето го конфликта и кризата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе...според мен тази криза трябва да ни е като обица за ухото .За в бъдеще трябва да търсим и други алтернативи за доставка на природен гас,а не да допускаме да ни е@ават разни казачоци.Де..а и монополистите му де..а :evil:

 

Ае..че отивам да метна едно дръвце в камината smile001

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Голямата грешка от страна на управляващите е че нито имаме работещи алтернативи за снабдяване с този тип гориво, а организацията на превантивна защита от такъв тип кризи както винаги е около или под нулата. Оттам нататък обаче нещата по никакъв начин не зависят от нас - днешният световен ред е такъв, че който контролира основните природни ресурси, той поръчва музиката, това е положението. Русия си остава една от великите световни сили и притежава чудовищен запас от почти всички възможни видове ресурси, оттам нататък може да разиграва почти всички както намери за добре, вмомента България изпълнява ролята на жалкото чучело, за да се види какво може да се случи и с доста други европейски икономики, ако "не слушат" Русия. А това ни най-малко не зависи от нас - както и другото неприятно обстоятелство, че Украйна също има своята (сериозна) вина в конфликта. Кофти, но факт - държава като нашата, от която не зависи почти нищо в европейски и световен мащаб, винаги ще си отнася шамарите, когато големите сили се разправят помежду си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Тимошенко и Путин се договoриха за цените, газът тръгва до дни

18 януари 2009 08:29 | Коментари (3) | Коментирай

 

 

© снимка: БГНЕС

Русия и Украйна постигнаха споразумение, според което от 2010 г. Киев ще получава руски газ на същата цена, която плащат и останалите европейски държави, съобщи руският премиер Владимир Путин. Той увери, че доставките на газ за Европа ще бъдат възстановени в най-скоро време.

 

Путин и украинският премиер Юлия Тимошенко се споразумяха, че през 2009 г. на Украйна ще бъде предоставян руски газ с отстъпка от 20 процента от цената за останалата част от Европа. В замяна на това Москва ще продължи да плаща за транзита на синьо гориво през територията на Украйна към Европа преференциалната такса от 2008 г. Съгласно стария договор Украйна плащаше на Русия по 179,5 долара на 1000 кубически метра газ, а в същото време другите европейски държави плащаха по 350 долара за същото количество.

 

Украйна в най-близко време ще възстанови транзита на руски газ за Европа, заяви Тимошенко след края на преговорите с руския й колега в Москва. В хода на преговорите, продължили пет часа, е била постигната договореност документите, фиксиращи цената на газа за Украйна и транзита по нейна територия за Европа, да бъдат подписани на 19 януари.

 

Говорителят на руския газов монополист “Газпром” Сергей Куприянов заяви, че вече е започнала подготовката на документи за ново споразумение с Украйна. По неговите думи, “основен резултат е споразумението за възобновяване от Украйна на транзит на руски газ през нейна територия и споразумението за условията за работа през тази и през следващата година”.

 

Съгласно договорката транзитът на газ ще бъде възстановен след подписването на тези документи. Според експерти, за да може синьото гориво да достигне Европа и налягането в тръбопроводите да се нормализира, ще бъдат необходими до три дни след отварянето на крановете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Невероятно но факт. Кризата има и своите положителни страни(поне от моя гледна точка).

Естествено че обикновенния човек ще е най - потърпевш, но доста от тях се ориентират

към алтернативи за отопление. Във фирмата в която работа по време на кризата се

наблюдава скок на продажбата на климатици = повече работа = повече $ а никой не бяга от

$ нали.... smile168

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.